2015 Virginia TSA Technosphere Winners

 

A-01 Agriculture and Biotechnology Level I

1

Cindy Nguyen
Bonnie Mai
Zoe Moore
Aria Moss

Mark Twain Middle School

Fairfax County

2

Akash Barathan
Likhitha Addagatla
Beyonce Andrades
Aditi Iyengar
Aashni Manroa

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

3

Aidan Aparicio
Zachary Bergman
Jialin Weng
Simran Kohli
Chuck Small
Roshan Srinivassan

Holman Middle School

Henrico County

4

Neha Krishnakumar
Hyunjin Cho
Aumena Choudhry
Eugene Jeong
Linda Wu

Robert Frost Middle School

Fairfax County

5

Angel Smith
Shamella E. Myrick
Mone' Johnson

Binford Middle School

Richmond City

6

Shreya Raychaudhuri
Laura Gersony
Shruthi Bhimaraju
Stuthi Iyer
Otilia Danalache

Kilmer Middle School

Fairfax County

7

Unmesha Vullikanti
Molly Teller

Blacksburg Middle School

Montgomery County

8

Colter Adams
Charlie Adams
Ciara Curtin

Mary Ellen Henderson Middle

Falls Church

9

Eugene Kwon
Maurico Darcourt
Charles Wheaton
Alyssa Simbulan

Lake Braddock Secondary School (MS)

Fairfax County

10

Dorian Buchanan
Ian Klein
Michael Ogunlade

Swift Creek Middle

Chesterfield County

 

A-02 Career Prep Level I

1

Tanvi Allada

Holman Middle School

Henrico County

2

Lauren Livingston

Spratley Gifted Center

Hampton City

3

Anupama Jayaraman

Robert Frost Middle School

Fairfax County

4

Akash Barathan

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

5

Devi Veeramgari

Holman Middle School

Henrico County

6

Jordan Barber

John Yeates Middle School

Suffolk City

7

John Pollard

Holman Middle School

Henrico County

8

Kaity Wasinger

Hickory Middle School

Chesapeake

9

Deniz Olgun

Blacksburg Middle School

Montgomery County

10

Alessa Ogork

Mark Twain Middle School

Fairfax County

 

A-03 Challenging Technology Issues Level I

1

Esha Saini
Sitara Uppalapati

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

2

Rishin Pandit
Yukta Chidanandan

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

3

Tanvi Allada
Iksita Nallapaneni

Holman Middle School

Henrico County

4

Kaity Wasinger
Kimber Foreman

Hickory Middle School

Chesapeake

5

Roshie Xing
Vidhya Mallikarjunan

Blacksburg Middle School

Montgomery County

6

Hailey Smith
Zachary Roberts

Hickory Middle School

Chesapeake

7

Adrianna Guerrero
Madison McKinney

Mark Twain Middle School

Fairfax County

8

Chloe Sabourin
Joey Hoffman

Saint Clare Walker Middle School

Middlesex County

9

James H. Henderson
Jonathan E. Warner

Thomas Harrison Middle School

Harrisonburg

10

Brandon Fan
Unmesha Vullikanti

Blacksburg Middle School

Montgomery County

 

A-04 Chapter Team Level I - Written (Audited 5/5/15)

1

Jasper Leidig

E. B. Stanley Middle School

Washington County

2

Nathan Lacombe

E. B. Stanley Middle School

Washington County

3

Victoria Compton

E. B. Stanley Middle School

Washington County

4

Devin Toms

E. B. Stanley Middle School

Washington County

5

Mikan Smith

E. B. Stanley Middle School

Washington County

6

James Henderson

Thomas Harrison Middle School

Harrisonburg City

7

Toby Cardinale

E. B. Stanley Midddle School

Washington County

8

Shruti Chennamaraja

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

9

Miryam Rudolph

Short Pump Middle School

Henrico County

10

Devin Patel

Wilson Middle School

Augusta County

 

A-04 Chapter Team Level I

1

Jack Fleming
Noah Pope
James H. Henderson
Jonathan E. Warner
Colby Bjorkgren
Mark Chesnov

Thomas Harrison Middle School

Harrisonburg

2

Victoria Compton
Toby Cardinale
Mikan Smith
Nathan Lacombe
Jasper Leidig
Devin Toms

E.B. Stanley Middle School

Washington County

3

Ryan Zaitoun
Addie Ghosh
Naomi Nichols
Miryam Rudolph
Maggie Dube
Virginia Suddarth

Short Pump Middle School

Henrico County

4

John Pollard
Tracy Dermesropian
Tyler Yarow
Ronit Bhansali
Colson T. Bade
Tirth Khamar

Holman Middle School

Henrico County

5

Devan Patel
Jada Smith
Alexandria Rush
Leyton Pullin
Arianna Figueroa
Spencer Tuttle

Wilson Middle School

Augusta County

6

Rishin Pandit
Esha Saini
Sitara Uppalapati
Shruti Chennamaraja
Amrit Gorle
Sumanth Patil

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

7

Desean Bostic
Berkett Hopson
Zamar Steward
Amber Woody
Al-Hakiem Dixon
Tayshaun Burrell

Benjamin Syms Middle School

Hampton City

 

A-05 Communication Challenge Level I

1

Caroline Cheung

Stuarts Draft Middle School

Augusta County

2

Devan Patel

Wilson Middle School

Augusta County

3

Alexander Callo

Stuarts Draft Middle School

Augusta County

4

Raluca Rilla

John Yeates Middle School

Suffolk City

5

Dasol Lee

Blacksburg Middle School

Montgomery County

6

Ethan McDowell

Blacksburg Middle School

Montgomery County

7

Neha Krishnakumar

Robert Frost Middle School

Fairfax County

8

Isabelle Hammond

Stafford Middle School

Stafford County

9

Trinity Varley

Hickory Middle School

Chesapeake

10

Sitara Uppalapati

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

 

A-06 Community Service Video Level I

1

Ansh Govil
Eamon Sugarman
Erik Boesen
Jack Sykes
Kai Bradford
Katherine Donovan
Natal Sabbar
Nina Rifkin
Simon Lundquist
Tahaseen Shaik
Casandre Rice

Mary Ellen Henderson Middle

Falls Church

2

Amber Daughtry
Autumn Ortman
Saylor Jensen
Sierra Funk
Sydney Funk

Saint Clare Walker Middle School

Middlesex County

3

Alexandra Yun
Lauren Wattendorf
Nali Huynh

Mark Twain Middle School

Fairfax County

4

Dezi Smith
Maya Moody
Mikayla Quispe
Regan Goger

Stafford Middle School

Stafford County

5

Roshie Xing
Vidhya Mallikarjunan
Ryder Mawby

Blacksburg Middle School

Montgomery County

6

Abigale Hart
Denise Gray
Kenneth Allison
Keveanu Duncan
Kylee Cromier

Louisa County Middle School

Louisa County

7

Corie Williams
Kevin Johnson
Serenity Walker

John Yeates Middle School

Suffolk City

8

John Pollard
Russell Gregory
Amanvir Singh
Tracy Dermesropian

Holman Middle School

Henrico County

9

Lattinia Flesher
Selah Wangler

Wilson Middle School

Augusta County

10

Anna M. Vargas
Chris I. Matthews
Jillian R. Brodie

Tabb Middle School

York County

 

A-07 Construction Challenge Level I

1

Kamryn E. Ferguson
Kimberlee Ferguson
Tyler Yarow
Ronit Bhansali
Jacob Johnson
Joel Johnson
Justin Holland
Suyash Kavdikar
Allie Quach
Joselyn Tran
Alden Geipel

Holman Middle School

Henrico County

2

Jeffrey Etter
Alexandra Yun
Lauren Wattendorf
Nali Huynh
Justin Kim

Mark Twain Middle School

Fairfax County

3

Seth Reynolds
Jacob Dannhardt
Greysan Parris
Dylan Robinson
Caleb Hubert
Devin Toms

E.B. Stanley Middle School

Washington County

4

Kimber Foreman
Sophia Kruk
Sarah Baltuch
Chase Ainsworth
Logan Heath
MacKenzie Wilson
Elizabeth Kondzella

Hickory Middle School

Chesapeake

5

Kurt Baumgartel
Stone Summers
Julianne Diaz
Jonathan Thorne
Christopher Constante
Isabelle Hammond
Andrew Sammel
Madelyn Hanes
Haylee Bearden

Stafford Middle School

Stafford County

6

Kirthan Gaddam
Saketh Addagaria
Nicholas Elflein
Ashwin Pari
Jadon Hundley
David Green
Carter Wilson
Daniel Polen
Kyle Gajda
Vijay Vadivelmurugan

Short Pump Middle School

Henrico County

 

A-08 Digital Photography Level I

1

Unmesha Vullikanti

Blacksburg Middle School

Montgomery County

2

Kamryn Ferguson

Holman Middle School

Henrico County

3

Kimberlee Ferguson

Holman Middle School

Henrico County

4

Derek Ooten

Freedom Middle School

Spotsylvania County

5

Raluca Rilla

John Yeates Middle School

Suffolk City

6

Ryder Mawby

Blacksburg Middle School

Montgomery County

7

Grace Cheung

Stuarts Draft Middle School

Augusta County

8

Alex Pawlica

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

9

James Henderson

Thomas Harrison Middle School

Harrisonburg

10

Virginia Chhim

Stafford Middle School

Stafford County

 

A-09 Dragster Level I

1

Joey Hoffman

Saint Clare Walker Middle School

Middlesex County

2

Hunter Purcell

Saint Clare Walker Middle School

Middlesex County

3

Tyler Yarow

Holman Middle School

Henrico County

4

Craig Kimball

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

5

Alice Xu

Blacksburg Middle School

Montgomery County

6

Colby Bjorkgren

Thomas Harrison Middle School

Harrisonburg

7

Dennis Korzo

Wilbur S. Pence Middle School

Rockingham County

8

Jack Fleming

Thomas Harrison Middle School

Harrisonburg

9

Mason Clark

Saint Clare Walker Middle School

Middlesex County

10

Raaj Aggarwal

Pulaski Middle School

Pulaski County

 

A-10 Electrical Applications Level I

1

Beza Girma

Mark Twain Middle School

Fairfax County

2

Olivia Napier

Mark Twain Middle School

Fairfax County

3

Alexander Hayden

Mark Twain Middle School

Fairfax County

4

Dasol Lee

Blacksburg Middle School

Montgomery County

5

Ben Updike

Mary Ellen Henderson Middle

Falls Church

6

Sanjana Meduri

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

7

Logan Dunn

Holman Middle School

Henrico County

8

Raluca Rilla

John Yeates Middle School

Suffolk City

9

Devin Ellis

Spratley Gifted Center

Hampton City

10

Annika Christiansen

Mark Twain Middle School

Fairfax County

 

A-11 Energy Sources Level I

1

Sophia Kruk
Alex Corbeill
Candace Bryner
Isabella Janoso
Brian Mahoney

Hickory Middle School

Chesapeake

2

Shruti Chennamaraja
Likhitha Addagatla
Beyonce Andrades
Aditi Iyengar

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

3

Devi Veeramgari
Siddhu Gogineni
Austin Miller
Vedant Shah
Nithin Kumar
Sudarshan Rajagopal
Ben Cumming
Maurice Sibaja

Holman Middle School

Henrico County

4

Jordan Barber
Corie Williams
Kevin Johnson
Serenity Walker
Gabriel James

John Yeates Middle School

Suffolk City

5

Brice Crum
Victoria Compton
Madison Miller
Mikan Smith

E.B. Stanley Middle School

Washington County

6

Otilia Danalache
Kevin Funkhouser
Thomas Ryan

Kilmer Middle School

Fairfax County

7

Annika Christiansen
Jessica Huynh
Sophia Pak

Mark Twain Middle School

Fairfax County

8

Joseph Palaskey
Andrew Allen

S. Gordon Stewart Middle School

Augusta County

 

A-12 Environmental Focus Level I

1

Colter Adams
Charlie Adams
Carolyn Baek
Sarah Fong
Blaine Morse

Mary Ellen Henderson Middle

Falls Church

2

Javier Perez
Elizabeth Kondzella
Emily Newman
Alli Mintz

Hickory Middle School

Chesapeake

3

Atharv Khatod
Satwik Bisoi
Laya Bharath

Stone Hill Middle School

Loudoun County

4

Julius Kiewel
Aditi Iyengar
Sumanth Patil
Chris Yang

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

5

Adrianna Guerrero
Madison McKinney
Jennifer Hernandez
Cindy Nguyen

Mark Twain Middle School

Fairfax County

6

Ansel Abraham
Jialin Weng
Christopher Snyder
Ali Ashmaig
Moneer Shoukri
Karim Shoukri
Lucas Li
Daevid Wright

Holman Middle School

Henrico County

7

Ethan Callahan
Esther Chin
Aumena Choudhry
Eugene Jeong
Andrew Kim
Saba Rentia

Robert Frost Middle School

Fairfax County

8

Addie Ghosh
Gayatri Tyagi
Jolene Ghosh
Ritvika Warrier
Miryam Rudolph
Tess Szatkowski

Short Pump Middle School

Henrico County

9

Roshie Xing
Unmesha Vullikanti
Molly Teller

Blacksburg Middle School

Montgomery County

10

Shreya Raychaudhuri
Sabrina Almond
Stuthi Iyer
Reva Bansal
Sammy Tavassoli

Kilmer Middle School

Fairfax County

 

A-13 Essays on Technology Level I

1

Anupama Jayaraman

Robert Frost Middle School

Fairfax County

2

Shruti Chennamaraja

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

3

Raluca Rilla

John Yeates Middle School

Suffolk City

4

Roshie Xing

Blacksburg Middle School

Montgomery County

5

Kaity Wasinger

Hickory Middle School

Chesapeake

6

Sophia Kruk

Hickory Middle School

Chesapeake

7

Nali Huynh

Mark Twain Middle School

Fairfax County

8

Jordan Jacobs

Holman Middle School

Henrico County

9

Shuvojeet Paul

Holman Middle School

Henrico County

10

Ryan Zaitoun

Short Pump Middle School

Henrico County

 

A-14 Flight Level I

1

Jacob Dannhardt

E.B. Stanley Middle School

Washington County

2

Shane Gibbs

Holman Middle School

Henrico County

3

Ronit Bhansali

Holman Middle School

Henrico County

4

Jacob Johnson

Holman Middle School

Henrico County

5

Cole Ruark

Saint Clare Walker Middle School

Middlesex County

6

Gaurav Mantri

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

7

Kavin Ilanchezhian

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

8

Danielle Jones

Saint Clare Walker Middle School

Middlesex County

9

Andrew Wapperom

Blacksburg Middle School

Montgomery County

10

Sierra Funk

Saint Clare Walker Middle School

Middlesex County

 

A-15 Geospatial Technology Level I

1

Harshit Garg
Lexi Vencill
Rebecca Collins
Nathan Lacombe

E.B. Stanley Middle School

Washington County

2

Akash Barathan
Aashni Manroa
Sohom Paul

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

3

Tanvi Allada
Sidolu Kaleekkal
Philip Kamper
Taylor Small

Holman Middle School

Henrico County

4

Nina Rifkin
Tahaseen Shaik
Cole Tarter
Evan Lawrence
Ben Updike

Mary Ellen Henderson Middle

Falls Church

5

Janice Li
Minahil Malik

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

6

Ansh Govil
George Hoak
Rohan Venkat

Mary Ellen Henderson Middle

Falls Church

7

John Pollard
Iksita Nallapaneni
Jordan Jacobs
Jahin Gazi

Holman Middle School

Henrico County

8

Angel Barone-Gonzalez
Alex Cooper
Andrew Kolandjian
Jordan Sheek

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

9

Jared Dunn
Kavin Vasudevan
Yash Vedh Balla
Adithya Rathinasabaysathy

Holman Middle School

Henrico County

10

Briana Nichols
Haylee Bearden

Stafford Middle School

Stafford County

 

A-16 Go Green Manufacturing Level I

1

Virginia Chhim
Stone Summers
Emma Devine
Julianne Diaz
Jonathan Thorne

Stafford Middle School

Stafford County

2

Hannah Tallant
Neha Satish

Blacksburg Middle School

Montgomery County

3

Mithra Dhinakaran
Shreya Raychaudhuri

Kilmer Middle School

Fairfax County

4

Kamryn E. Ferguson
Aidan Aparicio
Christian O'Connor
Colson T. Bade
Jude Miller
Preston Burruss

Holman Middle School

Henrico County

5

Alessa Ogork
Jennifer Hernandez

Mark Twain Middle School

Fairfax County

6

Alexander Callo
Will Jones

Stuarts Draft Middle School

Augusta County

7

Rishin Pandit
Yukta Chidanandan
Esha Saini
Sitara Uppalapati
Amrit Gorle

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

8

Tyler Yarow
Ronit Bhansali
Jacob Johnson
Akil Srirama
Joel Johnson
Justin Holland
Siddhu Gogineni
Suyash Kavdikar

Holman Middle School

Henrico County

9

Connor Barton
Daniel Niermans
Dylan Robinson

E.B. Stanley Middle School

Washington County

10

Ian Hole
Brandon Fan
Alice Xu
Robert Lee
Michael Chen
Andrew Wapperom
Ashley Fan

Blacksburg Middle School

Montgomery County

 

A-17 Inventions and Innovations Level I

1

Mikayla Quispe
Virginia Chhim
Stone Summers
Emma Devine
Julianne Diaz
Jonathan Thorne
Leah Richardson
Kassidy McCall
Lauren Barnes

Stafford Middle School

Stafford County

2

Mithra Dhinakaran
Aaraj Vij
Stuthi Iyer

Kilmer Middle School

Fairfax County

3

Rishin Pandit
Yukta Chidanandan
Gaurav Mantri
Amrit Gorle
Sanjana Meduri

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

4

Neha Dacherla
Jayanth Peetla
Viraj Boreda
Smera Sheik
Sreenithya Somavarapu

Stone Hill Middle School

Loudoun County

5

Lilith Laffler
Dylan McPhee
Justin Ridder
Dennis Korzo
Blake Zirk
Grayson Blye
Talison Elvira
Kyle Rose
Seneca Sampson
Hunter Smith

Wilbur S. Pence Middle School

Rockingham County

6

Cameron Knight
Jacob Burch
Zachary Heidel
Ian Murphy
Liam Ratcliff

Louisa County Middle School

Louisa County

7

Caroline Cheung
Grace Cheung
Hannah Chatterton

Stuarts Draft Middle School

Augusta County

8

Nali Huynh
Beza Girma
Hussain Hassan
Olivia Napier

Mark Twain Middle School

Fairfax County

9

Kaity Wasinger
Kimber Foreman
Hailey Smith
Zachary Roberts
Trinity Varley
Sophia Kruk
Evan Stepney
Alex Corbeill
Sarah Baltuch
Logan Heath
Javier Perez
Elizabeth Kondzella

Hickory Middle School

Chesapeake

10

Neha Bagalkot
Casandre Rice
Ciara Curtin
Blaine Morse
Niharika Singhvi

Mary Ellen Henderson Middle

Falls Church

 

A-18 Junior Solar Sprint Level I

1

Shravya Shetty
Ritika Allada
Purvi Sehgal
Ramya Aluri

George H. Moody Middle School

Henrico County

2

Jacob Mitchell
Raaj Aggarwal
Beth King
Dallas Hines
Ducan Brown

Pulaski Middle School

Pulaski County

3

Dylan Freeman
Zachary Emler

Western Branch Middle School

Chesapeake

4

Russell Gregory
Christian O'Connor
Preston Burruss
Akil Srirama
Tirth Khamar
Hirsh Sharma

Holman Middle School

Henrico County

5

Kurt Baumgartel
Christopher Constante
Madelyn Hanes

Stafford Middle School

Stafford County

6

Zachre Andrews
Natalie Carreiro
Hyunjin Cho
Anushka Jain
Daniel Lee
Skyler Ryu

Robert Frost Middle School

Fairfax County

7

Joey Hoffman
Autumn Ortman
Hunter Purcell
Kenneth Beam
Clayton Weston

Saint Clare Walker Middle School

Middlesex County

8

Lauren Livingston
Jay Patel

Spratley Gifted Center

Hampton City

9

Zachary Roberts
Dawson Clontz
Evan Stepney
Floyd Cross
Rufus Hinton
MacKenzie Wilson

Hickory Middle School

Chesapeake

10

Akash Barathan
Julius Kiewel
Aashni Manroa
Sumanth Patil
Chris Yang

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

 

A-19 Leadership Strategies Level I

1

Yukta Chidanandan
Sitara Uppalapati
Chris Yang

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

2

Mya R. Fife
Angel Smith
Grace Lay

Binford Middle School

Richmond City

3

Kimber Foreman
Trinity Varley
Alex Corbeill

Hickory Middle School

Chesapeake

4

Leyton Pullin
Meagan Bergeron
Spencer Tuttle

Wilson Middle School

Augusta County

5

Iksita Nallapaneni
Ved Thakare
Jahin Gazi

Holman Middle School

Henrico County

6

Aaraj Vij
Otilia Danalache
Maurice Curran

Kilmer Middle School

Fairfax County

7

Ashley Fan
Hannah Tallant
Neha Satish

Blacksburg Middle School

Montgomery County

8

Mikayla Quispe
Kassidy McCall
Lauren Barnes

Stafford Middle School

Stafford County

9

Caroline Cheung
Will Jones
Tucker Cason

Stuarts Draft Middle School

Augusta County

10

Lauren Livingston
Shane Phipps
Jay Patel

Spratley Gifted Center

Hampton City

 

A-20 Medical Technology Issues Level I

1

Shakti Kasirajan
Rashmi Francis
Parnika Venna
Ipsita Das

Stone Hill Middle School

Loudoun County

2

Hieu Nguyen
Manna Haile
Mishka Philizaire

Mark Twain Middle School

Fairfax County

3

Anupama Jayaraman
Zachre Andrews
Andrew Kim
Brian Lee
Saba Rentia
Daniel Shen

Robert Frost Middle School

Fairfax County

4

Roshie Xing
Alice Xu
Ashley Fan
Neha Satish

Blacksburg Middle School

Montgomery County

5

John Frazier
Noah Wheeling
Connor Stein

E.B. Stanley Middle School

Washington County

6

Julius Kiewel
Shruti Chennamaraja
Beyonce Andrades
Aditi Iyengar

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

7

Kimber Foreman
Floyd Cross
Sarah Baltuch
Chase Ainsworth

Hickory Middle School

Chesapeake

8

Neha Bagalkot
Niharika Singhvi

Mary Ellen Henderson Middle

Falls Church

9

Tracy Dermesropian
Jude Miller
Simran Kohli
Harsika Nuvvala
Pranav Sabbu
Ananya Gourishetty
Tyler Hooker

Holman Middle School

Henrico County

10

Ruchi Bhandari
Nandhana Nair
Kimmie Le

Lake Braddock Secondary School (MS)

Fairfax County

 

A-21 Prepared Speech Level I

1

Mithra Dhinakaran

Kilmer Middle School

Fairfax County

2

Rachel Porter

Mark Twain Middle School

Fairfax County

3

Brandon Fan

Blacksburg Middle School

Montgomery County

4

Mikan Smith

E.B. Stanley Middle School

Washington County

5

Roshie Xing

Blacksburg Middle School

Montgomery County

6

Hailey Smith

Hickory Middle School

Chesapeake

7

Corie Williams

John Yeates Middle School

Suffolk City

8

Miryam Rudolph

Short Pump Middle School

Henrico County

9

Noah Pope

Thomas Harrison Middle School

Harrisonburg

10

Christopher Stinson

Freedom Middle School

Spotsylvania County

 

A-22 Problem Solving Level I

1

Justin Hoyle
Ben Dimaggio

James Wood Middle School

Frederick County

2

Ryan Zaitoun
Maggie Dube

Short Pump Middle School

Henrico County

3

Alexandra Yun
Lauren Wattendorf

Mark Twain Middle School

Fairfax County

4

Kyle Greene
Charles Wheaton

Lake Braddock Secondary School (MS)

Fairfax County

5

Robert Lee
Andrew Wapperom

Blacksburg Middle School

Montgomery County

6

Cole Ruark
Clayton Weston

Saint Clare Walker Middle School

Middlesex County

7

Ferris Linde
Owen Potts

Swanson Middle School

Arlington County

8

Craig Kimball
Jordan Sheek

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

9

Aaraj Vij
Kevin Funkhouser

Kilmer Middle School

Fairfax County

10

John Frazier
Dylan Robinson

E.B. Stanley Middle School

Washington County

 

A-23 Promotional Design Level I

1

Tyler Yarow

Holman Middle School

Henrico County

2

Vidhya Mallikarjunan

Blacksburg Middle School

Montgomery County

3

Aaraj Vij

Kilmer Middle School

Fairfax County

4

Cole Ruark

Saint Clare Walker Middle School

Middlesex County

5

Janice Li

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

6

Daniel Niermans

E.B. Stanley Middle School

Washington County

7

Maggie Dube

Short Pump Middle School

Henrico County

8

Dasol Lee

Blacksburg Middle School

Montgomery County

9

Kevin Johnson

John Yeates Middle School

Suffolk City

10

Molly Teller

Blacksburg Middle School

Montgomery County

 

A-24 STEM Animation Level I

1

Michael Chen
Joel Hodges

Blacksburg Middle School

Montgomery County

2

Tanvi Allada
Shane Gibbs
Seth Fiala
Ved Thakare
Logan Dunn
Karthikeya Bhoopathi

Holman Middle School

Henrico County

3

Laura Gersony
Shruthi Bhimaraju

Kilmer Middle School

Fairfax County

4

Jennifer Hernandez
Cindy Nguyen
Drew Waite
Will Sande

Mark Twain Middle School

Fairfax County

5

Allie Quach
Bhuvana Jami
Joselyn Tran
Rajiv Pedaprolu
Vidur Agaram

Holman Middle School

Henrico County

6

Dawson Clontz
Evan Stepney
Floyd Cross

Hickory Middle School

Chesapeake

7

Jillian R. Brodie
Michael P. Geskey

Tabb Middle School

York County

8

Chloe Smith
Daniel Boachie

Spratley Gifted Center

Hampton City

9

Neha Bagalkot
Niharika Singhvi

Mary Ellen Henderson Middle

Falls Church

10

Virginia Suddarth
Ishraq Quasen
Ryan Orlosky

Short Pump Middle School

Henrico County

 

A-25 Structural Model Level I

1

Ethan McDowell
Hannah Tallant

Blacksburg Middle School

Montgomery County

2

Nathan Lacombe
Gavin Lester

E.B. Stanley Middle School

Washington County

3

Jack Fleming
James H. Henderson

Thomas Harrison Middle School

Harrisonburg

4

Nicholas Gartner
Matthew McKnight

Swanson Middle School

Arlington County

5

Iksita Nallapaneni
Harsika Nuvvala

Holman Middle School

Henrico County

6

Andrew Pomeroy
Ishaan Thakur

George H. Moody Middle School

Henrico County

7

Ahren W. Jin
Jerry Z. Sun

Tabb Middle School

York County

8

Liam Meyn
Ryan Yoder

Robert Frost Middle School

Fairfax County

9

Sai S. Manchikalapati
Pranav Addepalli

Stone Hill Middle School

Loudoun County

10

Jonathan Wang
Sagar Halebeedu

Short Pump Middle School

Henrico County

 

A-26 System Control Technology Level I

1

Alec Sudol
Athan Rodgers
Thomas Kang

Lake Braddock Secondary School (MS)

Fairfax County

2

Daniel Boespflug
Gabriel Gekoskie
Josh Dalton

Richard E. Byrd Middle School

Frederick County

3

Jeffrey Etter
Cindy Nguyen
Justin Kim

Mark Twain Middle School

Fairfax County

4

Anish Patel
Hayden Davis
John Dimiceli

Short Pump Middle School

Henrico County

5

Austin Miller
Chris Hallock-Solomon
Jared Dunn

Holman Middle School

Henrico County

6

Zachary Roberts
Alex Corbeill
Sarah Baltuch

Hickory Middle School

Chesapeake

7

Deniz Olgun
Alex Ruvalcaba
Deylin Uysal

Blacksburg Middle School

Montgomery County

8

Robert Lee
Andrew Wapperom
Thomas McElroy

Blacksburg Middle School

Montgomery County

9

Cameron Knight
Jacob Burch
Zachary Heidel

Louisa County Middle School

Louisa County

10

Ricky Cordner
Matthew T. Bevington
Solomon Sledge

Spratley Gifted Center

Hampton City

 

A-27 Technology Bowl Level I - Written

1

James Henderson

Thomas Harrison Middle School

Harrisonburg City

2

Zachary Roberts

Hickory Middle School

Chesapeake City

3

Molly Teller

Blacksburg Middle School

Montgomery County

 

A-27 Technology Bowl Level I

1

Rishin Pandit
Yukta Chidanandan
Amrit Gorle

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

2

Unmesha Vullikanti
Ryder Mawby
Molly Teller

Blacksburg Middle School

Montgomery County

3

Jack Fleming
Noah Pope
James H. Henderson

Thomas Harrison Middle School

Harrisonburg

4

Kaity Wasinger
Zachary Roberts
MacKenzie Wilson

Hickory Middle School

Chesapeake

5

Ishraq Quasen
Matthew Gibellato
Noah Scholle

Short Pump Middle School

Henrico County

6

Caroline Cunningham
Liam Thompson
Hanna Xu

Swanson Middle School

Arlington County

7

Mikayla Quispe
Kassidy McCall
Lauren Barnes

Stafford Middle School

Stafford County

8

Ben Clark
Shuvojeet Paul
Seth Fiala

Holman Middle School

Henrico County

9

Jacob Burch
Zachary Heidel
Ian Murphy

Louisa County Middle School

Louisa County

10

Lilith Laffler
Dylan McPhee
Seneca Sampson

Wilbur S. Pence Middle School

Rockingham County

 

A-28 Technical Design Level I

1

Brandon Fan
Joel Hodges

Blacksburg Middle School

Montgomery County

2

Jacob Johnson
Justin Holland

Holman Middle School

Henrico County

3

Likhitha Addagatla
Sohom Paul

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

4

Jack Parham
Karthikeya Bhoopathi

Holman Middle School

Henrico County

5

Alex Corbeill
Sarah Baltuch

Hickory Middle School

Chesapeake

6

Alice Xu
Neha Satish

Blacksburg Middle School

Montgomery County

7

Bhuvana Jami
Akhil Shankar

Holman Middle School

Henrico County

8

Iksita Nallapaneni
Asmita Kadam

Holman Middle School

Henrico County

9

Abdul Bamba
Max Dawkins

Benjamin Franklin Middle School

Fairfax County

10

Cindy Nguyen
Bonnie Mai

Mark Twain Middle School

Fairfax County

 

A-29 VEX IQ Robotics Level I

1

Rajiv Pedaprolu
Chris Hallock-Solomon
Zachary Bergman
Vedant Shah
Chuck Small

Holman Middle School

Henrico County

2

Shane Gibbs
Ronit Bhansali
Vidur Agaram
Ved Thakare
Tirth Khamar

Holman Middle School

Henrico County

3

Tanvi Allada
Devi Veeramgari
Austin Miller
Jared Dunn
Logan Dunn

Holman Middle School

Henrico County

4

Jacob Brothers
Mitch Davenport
Rachel Porter
Alexander Hayden
Quinten Hoagland

Mark Twain Middle School

Fairfax County

5

Alessa Ogork
Evan Wigode
Hussain Hassan
Julian Jordan
Zoe Moore
Aria Moss

Mark Twain Middle School

Fairfax County

6

Abigale Hart
Denise Gray
Keveanu Duncan
Kylee Cromier

Louisa County Middle School

Louisa County

 

A-30 Video Game Design Level I

1

Jude Miller
Rajiv Pedaprolu
Vidur Agaram
Chris Hallock-Solomon
Sidolu Kaleekkal
Karthikeya Bhoopathi

Holman Middle School

Henrico County

2

Sasha Barles
Nate Manfra

Kilmer Middle School

Fairfax County

3

Drew Waite
Will Sande
Julian Jordan

Mark Twain Middle School

Fairfax County

4

Aidan Holland
Maximilian Berger
John Blair
Alexander Daley
Matthew Lesstrang
Eli Todd

Swanson Middle School

Arlington County

5

Jack Duvall
Daniel Lee
Krish Soni

Robert Frost Middle School

Fairfax County

6

Ben Neuwirth
Ahbishek Kulkarni
Andrew Pomeroy
Ishaan Thakur
Payton Dunn

George H. Moody Middle School

Henrico County

7

Colton Williams
Luis Vazquez Morales
Brennan Ward

Culpeper Middle School

Culpeper County

8

Ian Hole
Ethan McDowell
Robert Lee
Andrew Wapperom
Thomas McElroy

Blacksburg Middle School

Montgomery County

9

Ryan Zaitoun
Sathvik Potlapali
Ishraq Quasen
Ashwin Pari
Severyn Brodziak
Daniel Zaitoun

Short Pump Middle School

Henrico County

10

Niles Trevor
Ryan Knight

H. H. Poole Middle School

Stafford County

 

A-31 Water Infrastructure Level I

1

Gaurav Mantri
Kavin Ilanchezhian
Minahil Malik
Sanjana Meduri

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

2

Unmesha Vullikanti
Molly Teller

Blacksburg Middle School

Montgomery County

3

Rishin Pandit
Yukta Chidanandan
Sitara Uppalapati
Amrit Gorle

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

4

Hieu Nguyen
Manna Haile
Mishka Philizaire

Mark Twain Middle School

Fairfax County

5

Tracy Dermesropian
Ansel Abraham
Kavin Vasudevan
Tirth Khamar
Zachary Bergman

Holman Middle School

Henrico County

6

Simran Kohli
Ali Ashmaig
Harsika Nuvvala
Sidolu Kaleekkal
Philip Kamper
Yash Vedh Balla

Holman Middle School

Henrico County

7

Kimber Foreman
Trinity Varley
Alex Corbeill
Sarah Baltuch
Candace Bryner
Isabella Janoso

Hickory Middle School

Chesapeake

8

Rashed Aljasari
Christopher Snyder
Daevid Wright
Pranav Sabbu
Hirsh Sharma
Chuck Small
Roshan Srinivassan

Holman Middle School

Henrico County

 

A-32 Website Design Level I

1

Virginia Chhim
Stone Summers
Emma Devine
Leah Richardson

Stafford Middle School

Stafford County

2

Brandon Fan
Michael Chen
Joel Hodges

Blacksburg Middle School

Montgomery County

3

Toby Cardinale
Caleb Hubert
Jasper Leidig
Gavin Lester
Devin Toms

E.B. Stanley Middle School

Washington County

4

Chloe Sabourin
Sierra Funk
Sydney Funk

Saint Clare Walker Middle School

Middlesex County

5

John Pollard
Ben Clark
Iksita Nallapaneni
Jahin Gazi

Holman Middle School

Henrico County

6

Jordan Barber
Raluca Rilla
Corie Williams
Kevin Johnson
Gabriel James

John Yeates Middle School

Suffolk City

7

Ishraq Quasen
Ryan Orlosky
Sagar Halebeedu
Matthew Gibellato
Nicholas Elflein

Short Pump Middle School

Henrico County

8

Chloe Smith
Solomon Sledge
Quinci Nesbitt
Jonathan Ulmer

Spratley Gifted Center

Hampton City

9

James H. Henderson
Jonathan E. Warner
Mark Chesnov

Thomas Harrison Middle School

Harrisonburg

10

Erik Boesen
George Hoak
Evan Lawrence
Rohan Venkat

Mary Ellen Henderson Middle

Falls Church

 

B-01 Animatronics Level II

1

Caleb Huggins
Dylan Campbell
Russell Pedigo
Jared Smith
Joe Marcum
Corbin Reed
Dylan Cason
John Lunsford
Jake Millsap

Stuarts Draft High School

Augusta County

2

Rasel Abutaa
Khoa Le
Ammar Al-Kahfah
Jessie Arevalo
Mubeen Farukh
Ali Ghoramah
Michael Heng

Annandale High School

Fairfax County

3

Jared P. Ankersen
Ryan W. Porzeinski

Colonial Forge High School

Stafford County

4

Harley Shifflett
Subhachote Pornprinya
David Puchalski
Sean Alberts
Derek Leiffer
Trey Chisholm
Courtney Horree
Allan Lipka

Louisa County High School

Louisa County

5

Lucas Colon
Bernard Kluskens
Reilley Michael
Andrew Hurd

West Potomac High School

Fairfax County

6

Faisal Refai
Won Young Choi
Sreeharsha Chivaluri
Priya Guntur
Stephen Mitchell
Saketh Nadriga
Harrison Szeto
Raheel Tauyyab

Chantilly High School

Fairfax County

7

Brendan Lorn
Thomas Rickards
Elyse Nguyen
Zara Bittner
Randy Bills

Lake Braddock Secondary School (HS)

Fairfax County

8

Julianna Wiseman
Conor Poulton
Robert Sunderlin
John Keefe
Kamal Todd
David Hickel

Millbrook High School

Frederick County

9

Brandon Wong
Nathan Kim
Jacob Adams
Ian Burns
Jason Kang
Andrew Pham
Sungji Yoon
Sungju Yoon

Woodson High School

Fairfax County

10

Francis Chval
Tate Derwent
Austin Fullwood
Gabe Guidice
Cy Miller
Ian Smith

Landstown High School

Virginia Beach

 

B-02 Architectural Renovation Level II

1

Tyler Nelson
Kyle Ashley
Kyle Copeland
Eric Brouse

Tuscarora High School

Loudoun County

2

Trevor A. Demonti
Connor M. Taber

Colonial Forge High School

Stafford County

3

Victoria Dang
Jordan Hermann
Jessie Arevalo
Brittany Beery

Annandale High School

Fairfax County

4

Naveed Asghar
Shane Butler
Jacob Chudovan
Andrew Cohen
Jordan Fritts
Priya Guntur
Brian Wallis

Chantilly High School

Fairfax County

5

Kelly O'Meara
Marcus Christy

West Potomac High School

Fairfax County

6

Cecil Forest
Yazmin Dambo

Mclean High School

Fairfax County

7

Bailey Moore
Rooker Shurley
Frederick T. Schill
Daniel Gurganus
Baxter Jones
Kymberli Segres

Highland Springs High School

Henrico County

8

Jason Bard
Lauren Eller
Jinny Lee
Afia Rahman

South County High School

Fairfax County

9

Tyronne Boyce
Matthew Gump

Landstown High School

Virginia Beach

10

Tanisha Parson
Toni Newby
Briana Drew
Bryne' Grissett
Reneia Steele

Surry County High School

Surry County

 

B-03 Biotechnology Design Level II (Audited: 5/5/15)

1

Kathy Tao
Nathan Cho
Joanne Yoon
Andrew Nguyen

Lake Braddock Secondary School (HS)

Fairfax County

2

Shreyas Bhalle
Nidhi Desai
Rishma Singh
Keerthana Aluri
Minoti Kishor
Reetu Manchem
Loreal Williams

Henrico High School

Henrico County

3

Abdullah Choudhury
Beth Whittier
Jasmeen Dhillon
Li Song
Mei Song
Sonia Chulaki

West Springfield High School

Fairfax County

4

Sophia Hasnain
Alex Master
Shaun Rodrillo

West Potomac High School

Fairfax County

5

Liem Budzien
Fares Hasan
Diana Rivera

Edison High School

Fairfax County

6

Pranavi Nara
Sruthi Jayaraman
Jiaxuan Qin
Suchet Taori
Amee Kapadia
Sujay Ratna

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

7

Pratishtha Panigrahi
Megana Kasavaraju

Rock Ridge High School

Loudoun County

8

Tabitha Gibbs
Frederick T. Schill
Carlos Gil
Dylan Leigh-Manuel
Moshe Ackman
Daniel Gurganus
Stephen Heishman
Garland Johnson
Baxter Jones
Elisabeth Stansbury

Highland Springs High School

Henrico County

9

Yash Jain
Sravishtta Kommineni
Mritunjay Singh
Shaishav Naik
Vishwa Panagari
Srikar Nimmalapudi
Vyshnavi Pendala
Celina Paudel
Venkata Thallam
Jwalin Raval
Anish Vegesna
Neha Rao

Westfield High School

Fairfax County

10

Brian J. Mount
Victor Y. Rong

Colonial Forge High School

Stafford County

 

B-04 Career Preparation Level II

1

Rajan Jani

Henrico High School

Henrico County

2

Jenna Benzing

Wilson Memorial High School

Augusta County

3

Jacob Grant

Western Branch High School

Chesapeake

4

Lily Zhu

Blacksburg High School

Montgomery County

5

Nick Smith

Turner Ashby High School

Rockingham County

6

Brynston Reed

Norview High School

Norfolk

7

Taylor Ward

Deep Run High School

Henrico County

8

Prudence Aquiatan

Chantilly High School

Fairfax County

9

Shreyas Bhalle

Henrico High School

Henrico County

10

Faisal Refai

Chantilly High School

Fairfax County

 

B-05 Architectural 2D CAD Level II

1

Jonathan Thibodeau

Liberty High School

Fauquier County

2

Dana Lehman

Fauquier High School

Fauquier County

3

Sean Brown

Kettle Run High School

Fauquier County

4

Christopher Morro

Fort Defiance High School

Augusta County

5

Tyronne Boyce

Landstown High School

Virginia Beach

6

Tanisha Parson

Surry County High School

Surry County

7

Tonia Rocha Garzon

Ocean Lakes High School

Virginia Beach

 

B-06 Engineering 3D CAD Level II

1

Jonah Fike

Blacksburg High School

Montgomery County

2

Kurtis Gross

Abingdon High School

Washington County

3

Truman Heberle

Chantilly High School

Fairfax County

4

Donald Herndon

Washington-Lee High

Arlington County

5

Jordan Townsend

Landstown High School

Virginia Beach

6

Ben Menster

Great Bridge High School

Chesapeake

7

Richard Anderson

Highland Springs High School

Henrico County

8

Austin Armstrong

Highland Springs High School

Henrico County

9

Bailey Moore

Highland Springs High School

Henrico County

10

Logan Hawk

Abingdon High School

Washington County

 

B-07 Computer Numerical Control Production Level II

1

John Keefe
Collin Goss

Millbrook High School

Frederick County

2

Austin Armstrong
Justin Lyon

Highland Springs High School

Henrico County

3

Daniel Kim
Hsing Chun Lin

Woodson High School

Fairfax County

4

Jessica Masterson
Grayson Wheeler

West Potomac High School

Fairfax County

5

Dexter Hubbard
Tyler McDaniel

Landstown High School

Virginia Beach

6

Al Abdoalrhman
Dillon Haas

Deep Run High School

Henrico County

 

B-04 Chapter Team Level II - Written (Audited 5/5/15)

1

John David Mullins

Abingdon High School

Washington County

2

Jessica Strait

Abingdon High School

Washington County

3

Tyler Stein

Abingdon High School

Washington County

4

Christina Compton

Abingdon High School

Washington County

5

Lucas Lin

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

6

Erin Sullivan

Abingdon High School

Washington County

7

Evan Sooklal

Abingdon High School

Washington County

8

Kyle Herndon

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

9

Ellis Tsung

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

10

Danial Hussain

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

 

B-08 Chapter Team Level II

1

Christina Compton
Erin Sullivan
John David Mullins
Jessica Strait
Tyler Stein
Evan Sooklal

Abingdon High School

Washington County

2

Tabitha Gibbs
Anthony Loudermilk
Thejadhar Bathula
Stephen Heishman
Eric McAleese
Kyle Watson

Highland Springs High School

Henrico County

3

Jagan Doodala
Lucas Lin
Matthew Savage
Kyle Herndon
Ellis Tsung
Danial Hussain

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

4

Taylor Ward
Andrew Kroll
Kelsey Stoner
Jonathan Selby
Logan Smith
Al Abdoalrhman

Deep Run High School

Henrico County

5

Erica Sayre
Harley Shifflett
David Puchalski
Sean Alberts
Derek Leiffer
Trey Chisholm

Louisa County High School

Louisa County

6

Shreyas Bhalle
Archita Kadam
Tanisha Shah
Karyn Cumming
Gigi Aridi
Sashank Sankar

Henrico High School

Henrico County

7

Mritunjay Singh
Vishwa Panagari
Venkata Thallam
Mahesh Addanki
Anish Vegesna
Neha Rao

Westfield High School

Fairfax County

 

B-10 Debating Technological Issues Level II

1

Raksha Pothaprada
Sruthi Jayaraman

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

2

Jenna Benzing
Lucy Weidner

Wilson Memorial High School

Augusta County

3

Navya Kalale
Pranavi Nara

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

4

Caroline Taylor
Sierra Loudermilk

Hermitage High School

Henrico County

5

Jack Ruark
Johnathon Williams

Middlesex High School

Middlesex County

6

Katherine Barbano
Jiaxuan Qin

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

7

Juhyoung Lee
Neha Hudait

Blacksburg High School

Montgomery County

8

Faulkner Custer
Nick Tutwiler

Turner Ashby High School

Rockingham County

9

Ben Polk
Carolina Brunal

Patrick Henry High School

Roanoke City

10

Nidhi Desai
Ram Karri

Henrico High School

Henrico County

 

B-11 Desktop Publishing Level II

1

Gloria Lin

Western Branch High School

Chesapeake

2

Varun Iyengar

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

3

Elizabeth Hoover

Broadway High School

Rockingham County

4

Liem Budzien

Edison High School

Fairfax County

5

Andrew Kroll

Deep Run High School

Henrico County

6

Toni Newby

Surry County High School

Surry County

7

Kelsey Stoner

Deep Run High School

Henrico County

8

Sydney Halleman

East Rockingham High School

Rockingham County

9

Sabrina Gaytan

Fauquier High School

Fauquier County

10

Carlie Massie

West Point High School

Town of West Point

 

B-12 Digital Video Production Level II

1

Marie Gloss
Shannen Prindle

Oakton High School

Fairfax County

2

Eunice C. Namkoong
Jenny Gu
Rachel McNamara

Tabb High School

York County

3

Arelea D. Canselo
Caitlin B. Featherston
Vincent Neef

J. R. Tucker High School

Henrico County

4

Christina Compton
Erin Sullivan
Leigh Yates
Zach Harless

Abingdon High School

Washington County

5

Nidhi Desai
Ram Karri
Aashi Agarwala
Aishu Sukumaran
Brenda Liu
Keerthana Aluri
Linda Ma
Mahima Murali
Minoti Kishor
Reetu Manchem

Henrico High School

Henrico County

6

Neha Hudait
Aileen De La Ree

Blacksburg High School

Montgomery County

7

Kishan Parikh
Whit Herring
Daniel Shifflett

East Rockingham High School

Rockingham County

8

Brandon Wong
Daniel Ruiz
Huan Le
Hyun Jai Cho
Nathan Kim
Su-Ah Lee

Woodson High School

Fairfax County

9

Braxton Vangundy
John S. Costello

Ocean Lakes High School

Virginia Beach

10

Jacob Wynne
Nick Frederick
Stephen Yang

Blacksburg High School

Montgomery County

 

B-13 Dragster Design Level II

1

Lily Zhu

Blacksburg High School

Montgomery County

2

Austin Armstrong

Highland Springs High School

Henrico County

3

Chloe Hodges

Middlesex High School

Middlesex County

4

Rooker Shurley

Highland Springs High School

Henrico County

5

Grant King

Turner Ashby High School

Rockingham County

6

Lucas Colon

West Potomac High School

Fairfax County

7

Sydney Fletcher

Grassfield High School

Chesapeake

8

Jerry Lindsey

Middlesex High School

Middlesex County

9

Robert Carneal

Spotswood High School

Rockingham County

10

McManaway Carson

Patrick Henry High School

Roanoke City

 

B-14 Engineering Design Level II

1

Brendan Lorn
Kana Griffin
Jackie Chen
Brad Secrist
Jimmy Do

Lake Braddock Secondary School (HS)

Fairfax County

2

Michael Van Meter
Eugene Park
Wooju Lee
Shin Reyes
Joshua Chang

West Springfield High School

Fairfax County

3

Smiha Rahman
Anonto Zaman
Labonno Zaman

South County High School

Fairfax County

4

John David Mullins
Madison Rasnake
Tyler Stein
Darby Burson

Abingdon High School

Washington County

5

Maximilian Kolhof
Priya Guntur
Jishnu Medisetti
Roland Park
Satish Ventatesan

Chantilly High School

Fairfax County

6

Sravishtta Kommineni
Mritunjay Singh
Neeraj Sabapathy
Siddarth Surapaneni
Shaishav Naik

Westfield High School

Fairfax County

7

Uzma Rentia
Peter Zhao
Caelan Barranta
Vaishnavi Nara
Timothy Liu

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

8

Brynston Reed
Jeremy McCord
Kiara Hancock
Diron Kelly
Shawn Vaughan

Norview High School

Norfolk

9

Spencer Ansell
Brady Blauvelt
Roshan Vareed
Shane Barber

Deep Run High School

Henrico County

10

Rasel Abutaa
Ammar Al-Kahfah
Mubeen Farukh

Annandale High School

Fairfax County

 

B-15 Essays on Technology Level II

1

August Lutkehus

Kettle Run High School

Fauquier County

2

Victoria Dang

Annandale High School

Fairfax County

3

Tanisha Shah

Henrico High School

Henrico County

4

Matthew Perry

Maggie L. Walker Governor's School

Richmond City

5

Juhyoung Lee

Blacksburg High School

Montgomery County

6

Uzma Rentia

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

7

Johnathon Williams

Middlesex High School

Middlesex County

8

Aidan Parsley

Turner Ashby High School

Rockingham County

9

Stephen Yang

Blacksburg High School

Montgomery County

10

Chase Neese

Granby High School

Norfolk

 

B-16 Extemporaneous Presentation Level II

1

Jake Hirata

Highland Springs High School

Henrico County

2

Rasel Abutaa

Annandale High School

Fairfax County

3

John David Mullins

Abingdon High School

Washington County

4

Tabitha Gibbs

Highland Springs High School

Henrico County

5

Jordan Blake

Middlesex High School

Middlesex County

6

Nick Tutwiler

Turner Ashby High School

Rockingham County

7

Jessica Strait

Abingdon High School

Washington County

8

Rutika Kushe

Chantilly High School

Fairfax County

9

Yash Jain

Westfield High School

Fairfax County

10

Johnathon Williams

Middlesex High School

Middlesex County

 

B-17 Fashion Design Level II

1

Nin-Eanna Bryant
Ciara Johnson
Emily Harris

Grassfield High School

Chesapeake

2

Marzanne Delapp De Anaya
Mathlide Larose

Mclean High School

Fairfax County

3

Elyse Nguyen
Tiffanie Luong

Lake Braddock Secondary School (HS)

Fairfax County

4

Amber Hines
Angela McLean

Annandale High School

Fairfax County

5

Anyung Park
Lauren Eller
Jinny Lee
Afia Rahman

South County High School

Fairfax County

6

Linh Dao
Karyn Cumming

Henrico High School

Henrico County

7

Delaney Resweber
Emily Birkler
Amelia Ragsdale
Tanner Spicer

Hickory High School

Chesapeake

8

Javier M. Guerra Chau
Austin J. Hedges
Philip C. Henderson
Shantanu Dwivedi

Stone Bridge High School

Loudoun County

9

Neha Hudait
Aileen De La Ree

Blacksburg High School

Montgomery County

10

Jordan Townsend
Noah Alabi
Austin Britt
Monica Choiniere

Landstown High School

Virginia Beach

 

B-18 Flight Endurance Level II

1

Frederick Schill

Highland Springs High School

Henrico County

2

Troy Bryant

Highland Springs High School

Henrico County

3

Jason Nelson

Highland Springs High School

Henrico County

4

Jonah Fike

Blacksburg High School

Montgomery County

5

Chloe Hodges

Middlesex High School

Middlesex County

6

Maximilian Kolhof

Chantilly High School

Fairfax County

7

Mason Craun

Turner Ashby High School

Rockingham County

8

Logan Hawk

Abingdon High School

Washington County

9

Tyler Radabaugh

Middlesex High School

Middlesex County

10

Aj Bafetti

Grassfield High School

Chesapeake

 

B-19 Future Technology Teacher Level II

1

Katherine Barbano

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

2

Kelsey Stoner

Deep Run High School

Henrico County

3

Neha Hudait

Blacksburg High School

Montgomery County

4

Sashank Sankar

Henrico High School

Henrico County

5

Abdullah Choudhury

West Springfield High School

Fairfax County

6

Bre'yanta Gray

Surry County High School

Surry County

7

Yuktha Penumala

Henrico High School

Henrico County

8

Anish Vegesna

Westfield High School

Fairfax County

9

Logan Smith

Deep Run High School

Henrico County

10

Andrew Lough

Turner Ashby High School

Rockingham County

 

B-20 Geospatial Technology Level II

1

Prudence Aquiatan
Maximilian Kolhof
Satish Ventatesan

Chantilly High School

Fairfax County

2

Prachi Yadav
Sudharshana Krishnan
Mallika Maheepathi
Sejal Patrikar

Chantilly High School

Fairfax County

3

Asha Krishnakumar
Jiaxuan Qin
Siva Somayyajula
Justin Redman
Ruiran Xun

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

4

Shannen Prindle
Allan Phillips
Richard Gibbons
Daniel Liu
Saim Majid

Oakton High School

Fairfax County

5

Rooker Shurley
Jake Hirata
Alex Flannery
Justin Lyon

Highland Springs High School

Henrico County

6

Troy Bryant
Moshe Ackman
Evan Barlage
Kymberli Segres
Van Taylor

Highland Springs High School

Henrico County

7

Ben Hubinger
Yuktha Penumala
Amith Kumar

Henrico High School

Henrico County

8

Austin Armstrong
Bailey Moore
Richard B. Anderson
Thejadhar Bathula
Grant Carter

Highland Springs High School

Henrico County

 

B-21 Manufacturing Prototype Level II

1

Hannah Kenkel
Isabel Valero
Jacob Schwartz
Logan B. Olson
Timmy Sharp

Mountain View High School

Stafford County

2

Daniel Essandoh
Ethan Dudley

Massaponax High School

Spotsylvania County

3

Abdullah Choudhury
Jasmeen Dhillon
Li Song
Mei Song
Sarah Fritschze
Sonia Chulaki

West Springfield High School

Fairfax County

4

Grant King
Aidan Parsley
Nick Stockner
Canten Arey
Austin Buzzard
Jacob Ralston

Turner Ashby High School

Rockingham County

5

Emma Bono
David W. Fluhart
Davion A. Sabatino
Isaiah Sabatino

Nandua High School

Accomack County

6

David Anderson
Logan Swogger
Matt Haas

James Wood High School

Frederick County

7

Lily Zhu
Juhyoung Lee
Neha Hudait
Aileen De La Ree
Jonathan Joseph

Blacksburg High School

Montgomery County

8

Garrett Landon
Cory Kiser
John Jennings
Wesley Hilt

Abingdon High School

Washington County

9

Cameron Jones
Wesley Fitzgerald

Wilson Memorial High School

Augusta County

10

Connor Spayberry
Matthew Ross
Mark Abraham

Landstown High School

Virginia Beach

 

B-22 Music Production Level II

1

Daeshon Fields
Ryan Mulkeen
Seth Greiling

Grassfield High School

Chesapeake

2

Nana Oh
Nha Le

Lake Braddock Secondary School (HS)

Fairfax County

3

Faulkner Custer
Jonathan Reichard
Sierra Coakley
Mason Craun
Andrew Lough
Samantha Hurst

Turner Ashby High School

Rockingham County

4

Ben Hubinger
Dahsom Choi
Linh Dao
Pratyusha Chaluvadi

Henrico High School

Henrico County

5

Marie Gloss
Shannen Prindle

Oakton High School

Fairfax County

6

Timothy Brown
Joshua Patton

Grassfield High School

Chesapeake

7

Anthony Lewis
Dwyer Bird

Fort Defiance High School

Augusta County

8

Heather Robinson
Madison Rasnake
Tyler Stein

Abingdon High School

Washington County

9

Caleb Huggins
Dylan Campbell
Russell Pedigo

Stuarts Draft High School

Augusta County

10

Anthony Holten
Jake Zaslav
Tallie Hauser

Maggie L. Walker Governor's School

Richmond City

 

B-23 On Demand Video Level II

1

Navya Kalale
Sruthi Jayaraman
Pranay Singh
George Perry
Jagan Doodala
Justin Redman

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

2

Huan Le
Hyun Jai Cho
Nathan Kim
Adam Chen
Aparna Nagaraj
Barak Widawsky
Sungji Yoon
Samuel Zhang
Tina Wang

Woodson High School

Fairfax County

3

Sydney Fletcher
Ryan Mulkeen
Huu Vu
Duncan Cruickshank
Justin Groth
Gregory Rivers

Grassfield High School

Chesapeake

4

Shannen Prindle
Allan Phillips

Oakton High School

Fairfax County

5

Hannah Kenkel
Isabel Valero
Jacob Schwartz
Logan B. Olson
Sky Summers
Nathan Jean-Simon

Mountain View High School

Stafford County

6

Jack Ruark
Johnathon Williams
Chloe Hodges
Brooke Daniel
Cole Radabaugh

Middlesex High School

Middlesex County

7

Bernard Kluskens
Kelly O'Meara
Sarah Hasnain
Sophia Hasnain

West Potomac High School

Fairfax County

8

Prudence Aquiatan
Truman Heberle
Rutika Kushe
Prachi Yadav
Thomas Bosley
Sreeharsha Chivaluri
Sudharshana Krishnan
Jishnu Medisetti
Roland Park
Sejal Patrikar
Raheel Tauyyab
Satish Ventatesan

Chantilly High School

Fairfax County

9

Sabrina Gaytan
Madison Bartholomew
Caleb Halbrook
Reed Bonney
Samantha Norden

Fauquier High School

Fauquier County

10

Jason K. Villanueva
Timothy J. Fallon
Javier M. Guerra Chau
Austin J. Hedges
Nicholas Zehl J. Zehl
Ryan Cheung
Ryan P. Urick
Andrew Huang
Philip C. Henderson
Philip J. Zehl
Anteo L. Sanna
Shantanu Dwivedi

Stone Bridge High School

Loudoun County

 

B-24 Software Design Level II

1

Matthew Savage
Kyle Herndon
Zach Wade
Danial Hussain

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

2

Alex W. Johnson
Timothy J. Fallon
Nicholas Zehl J. Zehl
Ryan Cheung
Philip C. Henderson

Stone Bridge High School

Loudoun County

3

Patrick Kimball
Nathan Dinneen

Kettle Run High School

Fauquier County

4

Timothy Brown
Huu Vu

Grassfield High School

Chesapeake

4

Beth Whittier
Joel Whittier
Hayden Singleton
Aidan Thayer
Eyob Woldeghebriel
Arjun Gupta

West Springfield High School

Fairfax County

5

Brandon Wong
Barak Widawsky
Jacob Adams
Paul Andrews
Jason Kang
Andrew Pham

Woodson High School

Fairfax County

6

Taylor Ward
Roshan Vareed
Tahir Shehzad

Deep Run High School

Henrico County

7

Ahmad Bamba
Joshua Choe
Anh Le

Chantilly High School

Fairfax County

8

Ethan Hamilton
Elizabeth King

Mountain View High School

Stafford County

 

B-25 Photographic Technology Level II

1

Aileen De La Ree

Blacksburg High School

Montgomery County

2

Caroline Taylor

Hermitage High School

Henrico County

3

Emily Birkler

Hickory High School

Chesapeake

4

Isabela Olson

Mountain View High School

Stafford County

5

Samantha Brooks

Hermitage High School

Henrico County

6

Kavya Kopparapu

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

7

Waverly Bonfante

Great Bridge High School

Chesapeake

8

Mahima Murali

Henrico High School

Henrico County

9

Jiaxuan Qin

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

10

Caroline McGovern

James Wood High School

Frederick County

 

B-26 Prepared Presentation Level II

1

Crystal Taylor

Richmond Technical Center

Richmond City

2

Prachi Yadav

Chantilly High School

Fairfax County

3

Kelsey Stoner

Deep Run High School

Henrico County

4

Michiah Watts

Richmond Technical Center

Richmond City

5

John Costello

Ocean Lakes High School

Virginia Beach

6

Michael Krause

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

7

Brynston Reed

Norview High School

Norfolk

8

Lucy Weidner

Wilson Memorial High School

Augusta County

9

Rutika Kushe

Chantilly High School

Fairfax County

10

Nick Tutwiler

Turner Ashby High School

Rockingham County

 

B-27 Principles of Technology Level II

1

Justin Redman
Matthew Savage
Kyle Herndon
Danial Hussain

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

2

Prudence Aquiatan
Truman Heberle
Maximilian Kolhof
Benjamin Jones
Amandeep Sandhu

Chantilly High School

Fairfax County

3

Sanil Rao
Ryan Cheung
Ryan P. Urick
Philip C. Henderson
Shantanu Dwivedi

Stone Bridge High School

Loudoun County

4

Faulkner Custer
Mason Craun
Cole Stover
Andrew Lough

Turner Ashby High School

Rockingham County

5

Christian Zapata
Ethan Hayes
Roshan Vareed
Shane Barber
Justin Scyphers

Deep Run High School

Henrico County

6

Daniel Ruiz
Su-Ah Lee
Katherine Dami
Hsing Chun Lin

Woodson High School

Fairfax County

7

Rooker Shurley
Frederick T. Schill
Anthony Loudermilk
Zac Amrhein
Grant Carter

Highland Springs High School

Henrico County

8

Kishan Parikh
Sydney Halleman
Daniel Shifflett

East Rockingham High School

Rockingham County

9

Rajan Jani
Traemar Pringle
Rodney Robinson
Amith Kumar

Henrico High School

Henrico County

10

Arindam Gupta
Ethan Bartlage

Douglas S. Freeman High School

Henrico County

 

B-28 Promotional Graphics Level II

1

Ryan Cheung

Stone Bridge High School

Loudoun County

2

Prachi Yadav

Chantilly High School

Fairfax County

3

Kelsey Stoner

Deep Run High School

Henrico County

4

Alannis Pauline Flores

Ocean Lakes High School

Virginia Beach

5

Madison Bartholomew

Fauquier High School

Fauquier County

6

Eunice Namkoong

Tabb High School

York County

7

Taylor Bauer

Wilson Memorial High School

Augusta County

8

Kimberly Perry

Nandua High School

Accomack County

9

Anju Mathew

Henrico High School

Henrico County

10

Carly Blaine

Stuarts Draft High School

Augusta County

 

B-29 SciVis Level II

1

Sam Linton
Ashby Thompson
Nathan Moravitz

Kettle Run High School

Fauquier County

2

Sanil Rao
Ryan Cheung
Ryan P. Urick
Philip C. Henderson

Stone Bridge High School

Loudoun County

3

Evania Sempeles

James Wood High School

Frederick County

4

Faisal Refai
Ahmad Bamba
Sreeharsha Chivaluri
Mallika Maheepathi
Roland Park
Raheel Tauyyab
Andrew Kim

Chantilly High School

Fairfax County

5

Beth Whittier
Sulaiman Panjshiri
Joel Whittier
Hayden Singleton
Aidan Thayer
Hamza Kakeh
Eyob Woldeghebriel
Arjun Gupta
Gari Jimenez

West Springfield High School

Fairfax County

6

Austin Armstrong
Jake Hirata
Jason Nelson
Troy Bryant
Zac Amrhein
Stephen Heishman
Cole Hudgins
Garland Johnson
Jacob Trueman

Highland Springs High School

Henrico County

7

Nick Tutwiler
Dustin Atkins
Jacob Ralston
Austin Back

Turner Ashby High School

Rockingham County

8

Paul Andrews
Daniel Kim
Carolyn Wong

Woodson High School

Fairfax County

9

Archita Kadam
Hansika Shah
Rishma Singh
Aashi Agarwala
Keerthana Aluri
Linda Ma
Minoti Kishor
Dahsom Choi
Pratyusha Chaluvadi
Risheek Chemudapati
Sashank Sankar

Henrico High School

Henrico County

10

Katherine Barbano
Uzma Rentia
Peter Zhao
Ben Zhang

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

 

B-30 Structural Engineering and Design Level II

1

Aaron Ni
Yoo Moon

Woodson High School

Fairfax County

2

Lily Zhu
Stephen Yang

Blacksburg High School

Montgomery County

3

Andrew Porter
James Erickson

Mountain View High School

Stafford County

4

Daniel Gurganus
Baxter Jones

Highland Springs High School

Henrico County

5

Mi Dang
Kayla Bui

Lake Braddock Secondary School (HS)

Fairfax County

6

Haden S. Bragg
Derek Wade

Fort Defiance High School

Augusta County

7

Caroline Taylor
Kim Corral

Hermitage High School

Henrico County

8

Nick Smith
Carlos Soto

Turner Ashby High School

Rockingham County

9

Isaiah Sabatino
Malcolm White

Nandua High School

Accomack County

10

Elwin Hinojosa
Sean Taylor

JEB Stuart High School

Fairfax County

 

B-31 System Control Technology Level II

1

Hannah Kenkel
Timmy Sharp
Sam Lichtman

Mountain View High School

Stafford County

2

Peter Zhao
Siva Somayyajula
Suchet Taori

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

3

Devin Whitmer
Matt Otto
Tommy Haliday

Lake Braddock Secondary School (HS)

Fairfax County

4

Seth Greiling
Evan Lilley
Stephen Greiling

Grassfield High School

Chesapeake

5

Eunice C. Namkoong
Jenny Gu
Rachel McNamara

Tabb High School

York County

6

Jonathan Joseph
Nick Wyers
Davis Snider

Blacksburg High School

Montgomery County

7

Joe Satterwhite
Adam Rogers
Ivan Laffler

Turner Ashby High School

Rockingham County

8

Preston Bourne
Subhachote Pornprinya
Sean Alberts

Louisa County High School

Louisa County

9

Alexander Kunsch
David Rochester
Jacob Kansco

Landstown High School

Virginia Beach

10

Tabitha Gibbs
Jason Nelson
Anthony Loudermilk

Highland Springs High School

Henrico County

 

B-32 Technical Sketching & Application Level II

1

Subhachote Pornprinya

Louisa County High School

Louisa County

2

Mitchell Allen

Colonial Forge High School

Stafford County

3

Kyle Herndon

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

4

Jonah Fike

Blacksburg High School

Montgomery County

5

Bailey Moore

Highland Springs High School

Henrico County

6

Matthew Savage

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

7

Taylor Ward

Deep Run High School

Henrico County

8

Chris Owrey

Granby High School

Norfolk

9

Daniel Essandoh

Massaponax High School

Spotsylvania County

10

Jonathan Selby

Deep Run High School

Henrico County

 

B-33 Technology Bowl Level II - Written

1

Sam Lichtman

Mountain View High School

Stafford County

2

Vincent Lin

Western Branch High School

Chesapeake City

3

Gloria Lin

Western Branch High School

Chesapeake City

 

B-33 Technology Bowl Level II

1

Michael Krause
Soham Ray
Rohan Pandit

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

2

Kishan Parikh
Sydney Halleman
Whit Herring

East Rockingham High School

Rockingham County

3

Jacob L. Grant
Gloria Z. Lin
Vincent Lin

Western Branch High School

Chesapeake

4

Timmy Sharp
Sam Lichtman
Ethan Hamilton

Mountain View High School

Stafford County

5

Aidan Thayer
Hamza Kakeh
Arjun Gupta

West Springfield High School

Fairfax County

6

Siddharth Akalwadi
Srikar Nimmalapudi
Andrew Raj

Westfield High School

Fairfax County

7

Alex W. Johnson
Timothy J. Fallon
Sanil Rao

Stone Bridge High School

Loudoun County

8

Alexander Kunsch
David Rochester
Mikael White

Landstown High School

Virginia Beach

9

Rasel Abutaa
Thomas White
Ammar Al-Kahfah

Annandale High School

Fairfax County

10

Richard B. Anderson
Jake Hirata
Justin Lyon

Highland Springs High School

Henrico County

 

B-34 Technology Problem Solving Level II

1

Andrew Huh
Abhinav Reddy

Woodson High School

Fairfax County

2

Vincent Neef
Timothy Johnson

J. R. Tucker High School

Henrico County

3

Spencer Ansell
Jonathan Selby

Deep Run High School

Henrico County

4

Griff Lee
Wylie Crowe

West Point High School

Town of West Point

5

Jack Ruark
Brooke Daniel

Middlesex High School

Middlesex County

6

John Keefe
Richard Baughman

Millbrook High School

Frederick County

7

Suchet Taori
Sujay Ratna

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

8

Julie Lam
My Nguyen

Glen Allen High School

Henrico County

9

Arindam Gupta
Ethan Bartlage

Douglas S. Freeman High School

Henrico County

10

Ross Clark
Vineet Nair

Briar Woods High School

Loudoun County

 

B-35 Transportation Modeling Level II

1

Keaja Jefferson

Richmond Technical Center

Richmond City

2

Frederick Schill

Highland Springs High School

Henrico County

3

Thejadhar Bathula

Highland Springs High School

Henrico County

4

Faulkner Custer

Turner Ashby High School

Rockingham County

5

Mubeen Farukh

Annandale High School

Fairfax County

6

Won Young Choi

Chantilly High School

Fairfax County

6

Noah Alabi

Landstown High School

Virginia Beach

7

Andrew Lough

Turner Ashby High School

Rockingham County

8

Caleb Carter

West Point High School

Town of West Point

9

Destinee Hayden

West Point High School

Town of West Point

10

Derek McIntyre

William Fleming High School

Roanoke City

 

B-36 VEX Robotics Level II

1

Tabitha Gibbs
Carter Weedon
Sanjay Puneti

Highland Springs High School

Henrico County

2

Amit Joshi
Collin Chin
Andre Martell

Tuscarora High School

Loudoun County

3

Fares Hasan
Joshua McCoy
Mahmoud Baloul
Robert McCarthy

Edison High School

Fairfax County

4

Khoa Le
Thomas White
Ammar Al-Kahfah
Ali Ghoramah
Michael Heng

Annandale High School

Fairfax County

5

Huu Vu
Duncan Cruickshank
Chandler Williams
Justin Groth
Gregory Rivers

Grassfield High School

Chesapeake

6

Yanni Asimacopolous
Tristan Chaplain
Joseph Gibbs

Spotsylvania High School

Spotsylvania County

7

Sebastian Phillips
Jared Harper
Jarod Manness

Broadway High School

Rockingham County

8

Connor Hite
Haley King
Jordon Greene

Tuscarora High School

Loudoun County

9

Prudence Aquiatan
Maximilian Kolhof
Thomas Bosley
Joshua Choe
Jishnu Medisetti
Roland Park

Chantilly High School

Fairfax County

10

Truman Heberle
Benjamin Jones
Timothy Nguyen
Amandeep Sandhu
Satish Ventatesan

Chantilly High School

Fairfax County

 

B-37 Video Game Design Level II

1

Jonah Fike
Juhyoung Lee
Nick Wyers
Davis Snider

Blacksburg High School

Montgomery County

2

Devin Whitmer
Louis Joseck

Lake Braddock Secondary School (HS)

Fairfax County

3

Joseph Costa
Pavan Kurkal
Rishab Kasibhatla
Joseph Spaeth

Briar Woods High School

Loudoun County

4

Bernard Kluskens
Kelly O'Meara
Sarah Hasnain

West Potomac High School

Fairfax County

5

Brady Blauvelt
Christian Zapata
David Dube
Ethan Hayes
Jonathan Selby
Logan Smith
Madison Santos
Roshan Vareed
Shane Barber

Deep Run High School

Henrico County

6

Al Abdoalrhman
Dillon Haas
Justin Scyphers
Nick Thurman

Deep Run High School

Henrico County

7

Conor Poulton
John Thomas
Roland Lorson

Millbrook High School

Frederick County

8

Jerry Lindsey
Ben Hunt

Middlesex High School

Middlesex County

9

Ricky Tershak
Carolina Brunal
Aiden Taylor
Connor Perkins

Patrick Henry High School

Roanoke City

10

Dillen Watson
Jared Smith
Corbin Reed

Stuarts Draft High School

Augusta County

 

B-38 Webmaster Level II

1

Rasel Abutaa
Ammar Al-Kahfah
Kevin Arevalo

Annandale High School

Fairfax County

2

Megana Kasavaraju
Uditi Goyal
Varun Kulkarni

Rock Ridge High School

Loudoun County

3

Matthew Savage
Ellis Tsung
Zach Wade
Danial Hussain

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

4

Tyronne Boyce
Aaron Bricker
Jack Troxell
Dakota Zang
Eric Zank

Landstown High School

Virginia Beach

5

Shreyas Bhalle
Rajan Jani
Valerie Young
Risheek Chemudapati
Amith Kumar

Henrico High School

Henrico County

6

Yashaswi Pinamareddy
Vyshnavi Pendala
Celina Paudel
Venkata Thallam
Ankur Mittal

Westfield High School

Fairfax County

7

Andrew Kroll
Brady Blauvelt
Madison Santos
Justin Scyphers
Tahir Shehzad

Deep Run High School

Henrico County

8

Timothy Brown
Zayeem Zaman
Nathaniel Salazar

Grassfield High School

Chesapeake

9

Griff Lee
Tanner Franklin
Emily Nicely

West Point High School

Town of West Point

 

B-9 Children's Stories Level II

1

Nana Oh
Nha Le

Lake Braddock Secondary School (HS)

Fairfax County

2

Joanna Parks

Nandua High School

Accomack County

3

Arwyn Heppard

Kettle Run High School

Fauquier County

4

Veronica Gomes

Briar Woods High School

Loudoun County

5

Eunice C. Namkoong

Tabb High School

York County

6

Alexa Kalinowski
Andrea Etherington

Grassfield High School

Chesapeake

7

Ariel N. Devall
Brian J. Mount
Victor Y. Rong

Colonial Forge High School

Stafford County

8

Hansika Shah
Lynn Zhao
Aishu Sukumaran
Brenda Liu
Anju Mathew

Henrico High School

Henrico County

9

Amber Hines
Angela McLean

Annandale High School

Fairfax County

10

Lauren Parker
Ishani Pendse

Maggie L. Walker Governor's School

Richmond City

 

C-01 Chapter Excellence Level I

1

Casandre Rice

Mary Ellen Henderson Middle

Falls Church

2

Simran Kohli
Taylor Small

Holman Middle School

Henrico County

3

Lauren Barnes

Stafford Middle School

Stafford County

4

Mya R. Fife
Shamella E. Myrick

Binford Middle School

Richmond City

 

C-02 Chapter Excellence Level II

1

Erica Sayre

Louisa County High School

Louisa County

2

Al Abdoalrhman

Deep Run High School

Henrico County

3

Rajan Jani

Henrico High School

Henrico County

 

C-03 Community Service Award Level I

1

Stone Summers

Stafford Middle School

Stafford County

2

Colson T. Bade

Holman Middle School

Henrico County

3

Casandre Rice

Mary Ellen Henderson Middle

Falls Church

 

C-04 Community Service Award Level II

1

Shane Barber

Deep Run High School

Henrico County

2

Rajan Jani

Henrico High School

Henrico County

 

C-05 Member of the Year Level I

1

Tyler Yarow

Holman Middle School

Henrico County

2

Shamella Myrick

Binford Middle School

Richmond City

 

C-06 Member of the Year Level II (Audited: 5/5/15)

1

Shannen Prindle

Oakton High School

Fairfax County

2

Logan Smith

Deep Run High School

Henrico County

3

Jake Hirata

Highland Springs High School

Henrico County

 

C-07 Advisor of the Year Level I

1

Matthew Short

Saint Clare Welker Middle School

Middlesex County

 

C-08 Advisor of the Year Level II

1

Brandon Hardy

Henrico High School

Henrico County

 

C-09 Century Award Level I

There were no entries for this contest

 

C-10 Century Award Level II

Brady Blauvelt

Deep Run High School

Henrico County

Rajan Jani

Henrico High School

Henrico County

Jacob Trueman

Highland Springs High School

Henrico County

Collin Goss

Millbrook High School

Frederick County

 

C-11 Commendation Award Level I

There were no entries for this contest

 

C-12 Commendation Award Level II

Erica Sayre

Louisa County High School

Louisa County

Carlie Massie

West Point High School

Town of West Point

 

D-01 Advisor Dragster Challenge - Top Speed

1

Matthew Short

Saint Clare Walker Middle School

Middlesex County

2

Billy Batkins

Highland Springs High School

Henrico County

3

Dub Stansberry

Thomas Harrison Middle School

Harrisonburg City

4

Billy Batkins

Highland Springs High School

Henrico County

5

Mack Stevens

Landstown High School

Virginia Beach City

6

Stephanie Parker

Blacksburg Middle School

Montgomery County

7

Vincent Banks

Stuarts Draft Middle School

Augusta County

 

D-02 Advisor Dragster Challenge - Popularity

1

Dub Stansberry

Thomas Harrison Middle School

Harrisonburg City

 

William T. Reed Most Competitive Technosphere Participant Award - Middle School Level

1

Yukta Chidanandan

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

2

Tyler Yarow

Holman Middle School

Henrico County

3

Stone Summers

Stafford Middle School

Stafford County

4

Rishin Pandit

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

5

Tanvi Allada

Holman Middle School

Henrico County

6

Sitara Uppalapati

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

7

Ronit Bhansali

Holman Middle School

Henrico County

8

Unmesha Vullikanti

Holman Middle School

Henrico County

9

Amrit Corle

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

10

Alex Corbeill

Hickory Middle School

Chesapeake

 

William T. Reed Most Competitive Technosphere Participant Award - High School Level

1

Rajan Jani

Henrico High School

Henrico County

2

Mathew Savage

Thomas Jefferson High School for Science and Technology

Fairfax County

3

Kyle Herndon

Thomas Jefferson High School for Science and Technology

Fairfax County

4

Daniel Hussain

Thomas Jefferson High School for Science and Technology

Fairfax County

5

Ryan Cheung

Stone Bridge High School

Loudoun County

6

Kelsey Stoner

Deep Run High School

Henrico County

7

Jonah Fike

Blacksburg High School

Montgomery County

8

Rasel Abutaa

Annandale High School

Fairfax County

9

Maximilian Kolhof

Chantilly High School

Fairfax County

10

Tabitha Gibbs

Highland High School

Henrico County

 

Arvid W. Van Dyke Outstanding School Adwards - Middle School Level

1

Holman Middle School

Henrico County

2

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

3

Blacksburg Middle School

Montgomery County

4

Mark Twain Middle School

Fairfax County

5

Stafford Middle School

Stafford County

6

E. B. Stanley Middle School

Washington County

7

Mary Ellen Henderson Middle School

Falls Church

8

Kilmer Middle School

Fairfax County

9

Saint Clare Walker Middle School

Middlesex County

10

Hickory Middle School

Chesapeake

 

Arvid W. Van Dyke Outstanding School Adwards - High School Level (Audited: 5/5/15)

1

Thomas Jefferson High School for Science & Technology

Fairfax County

2

Highland Springs High School

Henrico County

3

Blacksburg High School

Montgomery County

4

Henrico High School

Henrico County

5

Lake Braddock Secondary School

Fairfax County

6

Chantilly High School

Fairfax County

7

Deep run High School

Henrico County

8

Grassfield High School

Chesapeake

9

Annandale High School

Fairfax County

10

Kettle Run High School

Fauquier County

 

Lynn P. Barrier Outstanding School Division Awards - Middle School Level

1

Fairfax County Public Schools

2

Henrico County Public Schools

3

Montgomery County

4

Chesapeake City Public Schools

5

Stafford County Public Schools

6

Washington County Public Schools

7

Falls Church City Public Schools

8

Middlesex County Public Schools

9

Augusta County Public Schools

10

Suffolk City Public Schools

 

Lynn P. Barrier Outstanding School Division Awards - High School Level

1

Fairfax County Public Schools

2

Henrico County Public Schools

3

Montgomery County

4

Rockingham County Public Schools

5

Chesapeake City Public Schools

6

Loudoun County County Public Schools

7

Stafford County Public Schools

8

Fauquier County Public Schools

9

Virginia Beach City Public Schools

10

Augusta County Public Schools

 

Marshall O. Tetterton Citation

Dr. Phillip Nelson

Virginia TSA Alumni

Blacksburg

 

John Monroe Teaching Scholarship

Andrew Timothy Lough

Turner Ashby High School

Rockingham County

 

Thomas A. Hughes, Jr. Teaching Scholarship

Andrew Timothy Lough

Turner Ashby High School

Rockingham County

 

George R. Willcox Leadership Scholarship

Jacob Robert Hirata

Highland Springs High School

Henrico County

Initial Update: 5/5/2015a