2007 TSA Northern Regional Fair Winners

 
A-03 Challenging Technology Issues Level I
1 Thomas Washburn
Nathan Miller
Floyd T. Binns Middle School Culpeper County
2 Douglas Miller
Brian Trail
T. Benton Gayle Middle School Stafford County
3 Jake McDowell
Dylan Platt
Floyd T. Binns Middle School Culpeper County
4 Colin Harvey
Nickhil Patel
T. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Emily Elliott
Kiwan Martin
Floyd T. Binns Middle School Culpeper County
 
A-05 Communication Challenge Level I
1 Briana NeubergerBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
2 Danielle NeubergerBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
3 Sahal ThahirBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
4 Ross SylvestriWilliamsburg Middle School Arlington County
5 Elizabeth PetrelleBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
6 Autumn LakeFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
7 Kimberly FoxFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
 
A-06 Computer Applications Level I
1 Iksu OhT. Benton Gayle Middle School Stafford County
2 Brian TrailT. Benton Gayle Middle School Stafford County
3 Stuart McDonaldFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
4 Adam CarterRappahannock County Middle School Rappahannock County
5 Tiffany WaylandRappahannock County Middle School Rappahannock County
6 Case KramerRappahannock County Middle School Rappahannock County
7 Jake McDowellFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
8 Carolyn VickersRappahannock County Middle School Rappahannock County
 
A-09 Digital Photography Challenge Level I
1 Briana NeubergerBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
2 Nickhil PatelT. Benton Gayle Middle School Stafford County
3 Danielle NeubergerBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
4 Iksu OhT. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Jake McDowellFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
6 Alexis BrownFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
7 Emily ElliottFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
 
A-10 Dragster Design Challenge Level I
1 Adam SawyersT. Benton Gayle Middle School Stafford County
2 Hunter JacobsH. H. Poole Middle School Stafford County
3 Sahal ThahirBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
4 Nickhil PatelT. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Laurel MinnickT. Benton Gayle Middle School Stafford County
6 Trevor TurnerKenmore Middle School Arlington County
7 Nathan MillerFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
8 Ankit AgarwalBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
9 Aneesh SandhirBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
10 Thomas RebbertT. Benton Gayle Middle School Stafford County
 
A-11 Electrical Applications Level I
1 Caelan GarrettBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
2 Patrick WallachFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
3 Brian TrailT. Benton Gayle Middle School Stafford County
4 Ankit AgarwalBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
5 Travis StaatsFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
5 Garrie LoseeT. Benton Gayle Middle School Stafford County
 
A-14 Flight Challenge Level I
1 Colin HarveyT. Benton Gayle Middle School Stafford County
2 Matt UrbanekFrost Middle School Fairfax County
3 Brandon HintonT. Benton Gayle Middle School Stafford County
4 Caelan GarrettBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
5 Bradley RianoWilliamsburg Middle School Arlington County
6 Tyler ImanianT. Benton Gayle Middle School Stafford County
7 William VossWilliamsburg Middle School Arlington County
8 Nicholas MirelesT. Benton Gayle Middle School Stafford County
9 Ryan WilliamsWilliamsburg Middle School Arlington County
10 Maxwell DenneyWilliamsburg Middle School Arlington County
 
A-15 Graphic Design Challenge Level I
1 Nickhil PatelT. Benton Gayle Middle School Stafford County
2 Danielle NeubergerBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
3 Zac PillarT. Benton Gayle Middle School Stafford County
4 Thomas RebbertT. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Alex SmithT. Benton Gayle Middle School Stafford County
6 Casey JenkinsT. Benton Gayle Middle School Stafford County
7 Terrence WilliamsFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
8 Dylan PlattFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
9 Kim Joo AhFrost Middle School Fairfax County
 
A-19 Marine Design Challenge Level I
1 Matthew Girdis
Timothy Harwick
Khang Nguyen
Michael Passuth
Jae Yoo
Benjamin Franklin Middle School Fairfax County
2 Ben Stark
Casey Jenkins
James Boyers
Erika Freeman
Marcus Boyer
Garrie Losee
Troy Townsend
Thomas Rebbert
Adam Sawyers
Carrie Schneider
T. Benton Gayle Middle School Stafford County
3 Ross Sylvestri
Ricardo Donate
Andrew Sears
Thuy Vuong
Jesus Hurtado
Rachel Hancock
Bradley Riano
Williamsburg Middle School Arlington County
4 Travis Staats
Patrick Wallach
Thomas Washburn
Terrence Williams
Joseph Wayland
Nathan Miller
Saez Pablo
Floyd T. Binns Middle School Culpeper County
5 Tiffany Wayland
Brittani Dodson
Adam Carter
Randolph Gray
Carolyn Vickers
Rappahannock County Middle School Rappahannock County
 
A-22 Prepared Speech Level I
1 Tiffany WaylandRappahannock County Middle School Rappahannock County
2 Adam CarterRappahannock County Middle School Rappahannock County
3 Jessica ShawRappahannock County Middle School Rappahannock County
4 Lewis JamalFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
 
A-25 System Control Technology Level I
1 Ben Stark
Colin Harvey
Adam Sawyers
T. Benton Gayle Middle School Stafford County
2 Alex Lindeman
Walter Bell
Darryl Sampson
Kenmore Middle School Arlington County
3 Keric Gramstad
Isaac Lee
Steven Stelfox
Benjamin Franklin Middle School Fairfax County
4 Tiffany Wayland
Brittani Dodson
Case Kramer
Rappahannock County Middle School Rappahannock County
 
A-26 Technical Design Challenge Level I
1 Hunter JacobsH. H. Poole Middle School Stafford County
2 Iksu OhT. Benton Gayle Middle School Stafford County
3 Brandon DavisBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
4 Brandon HintonT. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Nicholas GashelBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
 
A-27 Technical Writing Challenge Level I
1 Hunter JacobsH. H. Poole Middle School Stafford County
2 Tiffany WaylandRappahannock County Middle School Rappahannock County
3 Jessica ShawRappahannock County Middle School Rappahannock County
4 Brittani DodsonRappahannock County Middle School Rappahannock County
5 Danielle NeubergerBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
6 Briana NeubergerBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
7 Carolyn VickersRappahannock County Middle School Rappahannock County
 
A-30 Transportation Challenge Level I
1 Alex SmithT. Benton Gayle Middle School Stafford County
2 Iksu OhT. Benton Gayle Middle School Stafford County
3 Brandon HintonT. Benton Gayle Middle School Stafford County
4 Troy TownsendT. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Zac PillarT. Benton Gayle Middle School Stafford County
6 Nicholas GashelBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
7 Sarah CorryKenmore Middle School Arlington County
8 Kevin PeakeBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
 
A-31 TSA Multimedia Level I
1 Briana NeubergerBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
2 Danielle NeubergerBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
3 Brandon DavisBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
 
B-05 CADD, Architectural 2D Level II
1 Tim FahringerLiberty High School Fauquier County
2 Tyler ClemmensenColonial Forge High School Stafford County
3 Marshall DreilingFauquier High School Fauquier County
4 Eileen ThomasFauquier High School Fauquier County
5 Lauren FisherPotomac High School Prince William County
 
B-06 CADD, Engineering 3D Level II
1 Christopher ThatcherFauquier High School Fauquier County
2 Ben AddisFauquier High School Fauquier County
3 Alex MelkonianFauquier High School Fauquier County
4 Andrew SpencerStafford High School Stafford County
5 Galen GrayFauquier High School Fauquier County
6 Ryan LambertLiberty High School Fauquier County
7 Michael HenessyStone Bridge High School Loudoun County
8 David JensenStone Bridge High School Loudoun County
9 John SpindleLiberty High School Fauquier County
10 Daniel LupiaStone Bridge High School Loudoun County
 
B-07 CADD, Animation - Architectural Level II
1 Kyle GriffinLiberty High School Fauquier County
2 Clay PattersonColonial Forge High School Stafford County
 
B-08 CADD, Animation - Engineering Level II
1 Kyle ToynbeeStone Bridge High School Loudoun County
2 Nick DarrStone Bridge High School Loudoun County
3 Ian EvidenteStone Bridge High School Loudoun County
4 Matthew SmithFauquier High School Fauquier County
5 Kasey KuchtaStone Bridge High School Loudoun County
 
B-12 Desktop Publishing Level II
1 Brianne VanputteColonial Forge High School Stafford County
2 Stephanie ClarkColonial Forge High School Stafford County
3 Alex AllenMountain View High School Stafford County
4 Brittnie BoranColonial Forge High School Stafford County
5 Chris PalmerMountain View High School Stafford County
6 Jami HeishmanLiberty High School Fauquier County
 
B-13 Dragster Design Level II
1 Matt RochollStafford High School Stafford County
2 Chad BrannColonial Forge High School Stafford County
3 Wellshan LiMclean High School Fairfax County
4 Eric HugglerStone Bridge High School Loudoun County
5 Nick KrafftMountain View High School Stafford County
6 Luke StewartMclean High School Fairfax County
7 Etienne RoulyMclean High School Fairfax County
8 Logan BrownStone Bridge High School Loudoun County
9 Joy HussainStone Bridge High School Loudoun County
10 Ramon FriasPotomac High School Prince William County
 
B-14 Elect. Research & Experimentation Level II
1 Melissa Leonard
Roger Pillar
Andy Porter
Colonial Forge High School Stafford County
2 Jeff Blake
Michael O'Loughlin
Steven Capetta
Colonial Forge High School Stafford County
3 Jessica Zayas
Chalynne Clark
Marissa Manuel
Colonial Forge High School Stafford County
 
B-16 Extemporaneous Presentation Level II
1 Heather HenneburyMountain View High School Stafford County
2 Mike SchneiderColonial Forge High School Stafford County
3 Patrick MalinowskiColonial Forge High School Stafford County
4 Joe VickersRappahannock County High School Rappahannock County
5 Syed Ali BukhariPotomac High School Prince William County
6 Heather WardPotomac High School Prince William County
7 William HernandezPotomac High School Prince William County
8 Tyler CrewsRappahannock County High School Rappahannock County
 
B-18 Film Technology Level II
1 Evan Redd
Darron Lockett
Travis Shelton
Colonial Forge High School Stafford County
2 Sabrina Baldwin
Kyle Breckenridge
Colonial Forge High School Stafford County
3 Heather Hennebury
Nick Krafft
Alex Allen
Kendra Hennebury
Donald Bateman
Mountain View High School Stafford County
4 Akshar Patel
Chris Amland
Jami Geter
Colonial Forge High School Stafford County
5 Chris Anderson
Steven Butler
Virginia Stickley
Ethan Russell
Juan Tisera
Rappahannock County High School Rappahannock County
6 Heather Ward
Syed Ali Bukhari
William Hernandez
Potomac High School Prince William County
 
B-19 Flight Endurance Level II
1 Patrick MalinowskiColonial Forge High School Stafford County
2 Jared ClouseStone Bridge High School Loudoun County
3 Zack ButcherColonial Forge High School Stafford County
4 Matt FahaColonial Forge High School Stafford County
5 Oscar BenitezColonial Forge High School Stafford County
 
B-21 Imaging Technology Level II
1 Erica PowellMountain View High School Stafford County
2 Becca RudolphMountain View High School Stafford County
3 Mallory SimpsonColonial Forge High School Stafford County
4 Anna OwensRappahannock County High School Rappahannock County
5 Brittnie BoranColonial Forge High School Stafford County
6 Jesse PalmerRappahannock County High School Rappahannock County
7 Amy ForrestMountain View High School Stafford County
8 Lauren PoolColonial Forge High School Stafford County
9 Asia GruberColonial Forge High School Stafford County
9 Ashley DuvalStafford High School Stafford County
10 Ashlee BobingerColonial Forge High School Stafford County
10 Heather WardPotomac High School Prince William County
 
B-22 Manufacturing Prototype Level II
1 Jami Geter
Shanelle Dillon
Laurel Neiss
Aaron Ware
Colonial Forge High School Stafford County
2 Tyler Clemmensen
Sabrina Baldwin
Colonial Forge High School Stafford County
3 Sarah Parker
Doug Story
Colonial Forge High School Stafford County
 
B-24 Prepared Presentation Level II
1 Mike SchneiderColonial Forge High School Stafford County
2 Ashley DuvalStafford High School Stafford County
3 Zack ButcherColonial Forge High School Stafford County
 
B-26 Promotional Graphics Level II
1 Sarah SpeerColonial Forge High School Stafford County
2 Kate GeberthColonial Forge High School Stafford County
3 Kerwin ThomasColonial Forge High School Stafford County
4 Paige GodwinMountain View High School Stafford County
5 Neil MurphyStafford High School Stafford County
6 Syed Ali BukhariPotomac High School Prince William County
 
B-30 System Control Technology Level II
1 Janel Jones
Alisha Henderson
Ramon Frias
Potomac High School Prince William County
2 Joe Vickers
Tyler Crews
Matt Bywaters
Rappahannock County High School Rappahannock County
3 Chris Palmer
Donald Bateman
Ben Lennon
Mountain View High School Stafford County
4 Chad Brann
Chad Schmidt
Ryan Sporrer
Colonial Forge High School Stafford County
 
B-31 Technical Research & Report Writing Level II
1 Daniel WicklundColonial Forge High School Stafford County
2 Sarah EbertColonial Forge High School Stafford County
3 Sarah SpeerColonial Forge High School Stafford County
4 Caitlin HinsonColonial Forge High School Stafford County
5 Steven ButlerRappahannock County High School Rappahannock County
6 Sean GillColonial Forge High School Stafford County
 
B-32 Technical Sketching & Application Level II
1 Andrew SpencerStafford High School Stafford County
2 Sarah EbertColonial Forge High School Stafford County
3 Joseph KovacsColonial Forge High School Stafford County
4 Meagan SmithRappahannock County High School Rappahannock County
4 Sam ConollyStone Bridge High School Loudoun County
5 Jacob CampbellStafford High School Stafford County
6 David PhillipsPotomac High School Prince William County
7 Shaya AssarehStone Bridge High School Loudoun County
8 Ramon FriasPotomac High School Prince William County
8 Logan BrownStone Bridge High School Loudoun County
 
B-36 Transportation Modeling Level II
1 Michael HenessyStone Bridge High School Loudoun County
2 Etienne RoulyMclean High School Fairfax County
3 John SpindleLiberty High School Fauquier County
4 Sam ConollyStone Bridge High School Loudoun County
5 Scott SminglerStone Bridge High School Loudoun County
6 Joy HussainStone Bridge High School Loudoun County
7 Roger PillarColonial Forge High School Stafford County
8 Andy PorterColonial Forge High School Stafford County