TSA Awards

2010 Northern Regional Fair Winners List

 
A-02 Career Prep Level I
1 Amir RefaiBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
2 Danya AbutalebFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
3 Samantha MorrisBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
4 Morgan WellmanT. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Paul LeeBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
 
A-03 Challenging Technology Issues Level I
1 Suhail Thahir
Collin R. Reardon
Benjamin Franklin Middle School Fairfax County
2 Matt Gayheart
Sergio Hernandez
Floyd T. Binns Middle School Culpeper County
3 Aleyse Shannon
Will Garnett
T. Benton Gayle Middle School Stafford County
4 Rohan Saini
Daanyal Mirza
Rachel Carson Middle School Fairfax County
5 Hassan El Tinay
Ade Samuel
Langston Hughes Middle School Fairfax County
6 Aj Kelly
Paul Lee
Benjamin Franklin Middle School Fairfax County
7 Nitesh Manem
Ildoo Kim
Longfellow Middle School Fairfax County
8 Mari Takeda
Samantha Morris
Benjamin Franklin Middle School Fairfax County
9 Keyannah Patel
Ashley Hinton
T. Benton Gayle Middle School Stafford County
10 Aditya Ponukumati
Nishaad Lorengo
Rachel Carson Middle School Fairfax County
 
A-05 Communication Challenge Level I
1 Rochelle HilarioBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
2 Katie LeeBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
3 Siddharth BalakrishnanRachel Carson Middle School Fairfax County
4 Suhail ThahirBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
5 Will RoweT. Benton Gayle Middle School Stafford County
6 Chantal BrankerT. Benton Gayle Middle School Stafford County
 
A-07 Digital Photography Level I
1 Rochelle HilarioBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
2 Muneeba AhmedMark Twain Middle School Fairfax County
3 Brett BowkerWashington Irving Middle School Fairfax County
4 Hamima NasrinMark Twain Middle School Fairfax County
5 Dylan CloydT. Benton Gayle Middle School Stafford County
6 Teagan WillamsT. Benton Gayle Middle School Stafford County
7 Emily PierceFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
8 Alexis MinorFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
 
A-08 Dragster Level I
1 Josh MooreT. Benton Gayle Middle School Stafford County
2 Keyannah PatelT. Benton Gayle Middle School Stafford County
3 Aj KellyBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
4 Josh OlsonT. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Tanner HolcombeT. Benton Gayle Middle School Stafford County
6 Taylor Moo-YoungRobinson Secondary School-MS Fairfax County
7 Siddharth BalakrishnanRachel Carson Middle School Fairfax County
8 David HastingsT. Benton Gayle Middle School Stafford County
9 Sonia ThakurRachel Carson Middle School Fairfax County
10 Dillon HehLongfellow Middle School Fairfax County
 
A-13 Flight Level I
1 Benjamin HalletT. Benton Gayle Middle School Stafford County
2 Taylor YoheWashington Irving Middle School Fairfax County
3 Ashley HintonT. Benton Gayle Middle School Stafford County
4 Sam WeberBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
5 Taylor DeskinsT. Benton Gayle Middle School Stafford County
6 Peter TranBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
7 Aj KellyBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
8 Tushar GovilRachel Carson Middle School Fairfax County
9 Christopher RoweT. Benton Gayle Middle School Stafford County
10 Lucas LinRachel Carson Middle School Fairfax County
 
A-17 Graphic Design Level I
1 Brian PangilinanMark Twain Middle School Fairfax County
2 Sijia ZhangFrost Middle School Fairfax County
3 Angela PakT. Benton Gayle Middle School Stafford County
4 Prashanth PanickerRachel Carson Middle School Fairfax County
5 Sonia ThakurRachel Carson Middle School Fairfax County
6 Shantanu GoreRachel Carson Middle School Fairfax County
7 Danial HussainRachel Carson Middle School Fairfax County
8 Roariey DouglasFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
9 Maya BirdenT. Benton Gayle Middle School Stafford County
10 Amir RefaiBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
 
A-22 Multimedia Production Level I
1 Mari TakedaBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
2 Justin BuiRachel Carson Middle School Fairfax County
3 Aditya PonukumatiRachel Carson Middle School Fairfax County
4 Linjiang HanT. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Divya DasRobinson Secondary School-MS Fairfax County
6 Teagan WillamsT. Benton Gayle Middle School Stafford County
7 Dev DasRobinson Secondary School-MS Fairfax County
8 Ashley MasonT. Benton Gayle Middle School Stafford County
 
A-23 Prepared Speech Level I
1 Justin BuiRachel Carson Middle School Fairfax County
2 Aleyse ShannonT. Benton Gayle Middle School Stafford County
3 Ashley HintonT. Benton Gayle Middle School Stafford County
4 Sami ToalT. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Amairany QuinonezFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
6 Danya AbutalebFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
 
A-26 System Control Technology Level I
1 Exus D. Altimus
Matt A. Bishop
Dominic D. Fritz
Robinson Secondary School-MS Fairfax County
2 Siva Somayyajula
Daniel Belin
Kayvon Tabrizi
Langston Hughes Middle School Fairfax County
3 Lucas Lin
Abhijith Chaganti
John Moran
Rachel Carson Middle School Fairfax County
4 Will Rowe
Will Garnett
Nickhil Williams
T. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Taylor Yohe
Ankith Devanaboira
Brian Walker
Washington Irving Middle School Fairfax County
6 Peter Tran
Jordan Sukhdeo
Aadil Refai
Benjamin Franklin Middle School Fairfax County
7 Justice Francis
Katherine Sizov
Cole Fox
Mark Twain Middle School Fairfax County
8 Jeb Bartenfield
Trent Sargent
Trevor Utzy
H. H. Poole Middle School Stafford County
 
A-28 Technical Design Level I
1 Abhijith ChagantiRachel Carson Middle School Fairfax County
2 Lucas LinRachel Carson Middle School Fairfax County
3 Anirudh SharmaRachel Carson Middle School Fairfax County
4 Maya BirdenT. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Linjiang HanT. Benton Gayle Middle School Stafford County
6 Alex JacquayRachel Carson Middle School Fairfax County
 
A-30 Transportation Challenge Level I
1 Justin BuiRachel Carson Middle School Fairfax County
2 Lee ReneauH. H. Poole Middle School Stafford County
3 Lucas LinRachel Carson Middle School Fairfax County
4 Garrett SchweikerRachel Carson Middle School Fairfax County
5 Christian DoeppT. Benton Gayle Middle School Stafford County
6 Gabriel HaddadMark Twain Middle School Fairfax County
7 Ji Won ChoiMark Twain Middle School Fairfax County
8 Bryan FoxFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
9 Aseem JainRachel Carson Middle School Fairfax County
 
A-31 TSA Cup: Marine Design Level I
1 David Hastings
John Shin
Fred Zhao
Nicholas Pacheco
Ushna Arora
Taylor Deskins
Tannlee Holcombe
Sean Kelly
Josh Olson
T. Benton Gayle Middle School Stafford County
2 Jae Jeong
Tadayon Samira
Washington Irving Middle School Fairfax County
3 Michael Johnston
Caleb Underbakke
Keaton Slora
Daniel Rodman
H. H. Poole Middle School Stafford County
4 Matt A. MacLennan
Felix L. Chen
Alison M. McBride
Doug Gruebel
Kylee N. Mock
Zulfigar Y. Mohamedshah
Matt A. Bishop
Sparsh Gupta
Robinson Secondary School-MS Fairfax County
5 Aj Kelly
Mari Takeda
Jae Lee
Paul Lee
Sam Weber
Samantha Morris
Alec Cao
Benjamin Franklin Middle School Fairfax County
6 David Acton
Cyrus Tabrizi
Hassan El Tinay
Ade Samuel
Michael Rudnitsky
Alexander Boelcskevy
Kevin Gluck
Joel Ladwig
Kayvon Tabrizi
Langston Hughes Middle School Fairfax County
7 Steven Barbaro
Jessie Daines
Herndon Middle School Fairfax County
8 Matthew D. Kramer
Nitesh Manem
Ildoo Kim
Longfellow Middle School Fairfax County
9 William Woodward
Ben Lobo
Saad Guliwala
David Merz
Mark Twain Middle School Fairfax County
10 James Raehn
Tim Gonzalez
Blake Harty
Floyd T. Binns Middle School Culpeper County
 
A-33 Write Now! Technical Writing Level I
1 Anwar OmeishFrost Middle School Fairfax County
2 Lucas LinRachel Carson Middle School Fairfax County
3 Keertana SrinivasanFrost Middle School Fairfax County
4 Tushar GovilRachel Carson Middle School Fairfax County
5 Aseem JainRachel Carson Middle School Fairfax County
6 Aditya PonukumatiRachel Carson Middle School Fairfax County
7 Aleyse ShannonT. Benton Gayle Middle School Stafford County
8 Keyannah PatelT. Benton Gayle Middle School Stafford County
9 Ashley HintonT. Benton Gayle Middle School Stafford County
10 Danya AbutalebFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
 
A-34 ZAP IT! Electrical Applications Level I
1 Anirudh SharmaRachel Carson Middle School Fairfax County
2 Jordan SukhdeoBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
3 Lalit VaradaRachel Carson Middle School Fairfax County
4 Christian DoeppT. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Matt GayheartFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
6 Amairany QuinonezFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
7 Chantal BrankerT. Benton Gayle Middle School Stafford County
8 John MoranRachel Carson Middle School Fairfax County
9 Tim GonzalezFloyd T. Binns Middle School Culpeper County
10 Sonia ThakurRachel Carson Middle School Fairfax County
 
B-04 Career Comparisons Level II
1 Peyton BaileyRappahannock County High School Rappahannock County
2 Brittani DodsonRappahannock County High School Rappahannock County
3 Mari MotsenbockerColonial Forge High School Stafford County
4 Phong NguyenW. T. Woodson High School Fairfax County
5 Margarita BottlickAnnandale High School Fairfax County
6 Ross SylvestriYorktown High School Arlington County
7 Karen NguyenAnnandale High School Fairfax County
8 Pal SandhuColonial Forge High School Stafford County
9 Stewart MatthewMclean High School Fairfax County
10 Mariah CottongimColonial Forge High School Stafford County
 
B-05 CAD - Architectural w/Animation Level II
1 Sam ZomorodiOakton High School Fairfax County
2 Alex LopezHayfield Secondary School Fairfax County
3 Ricky KirkOakton High School Fairfax County
4 Jack ArcherColonial Forge High School Stafford County
5 Matthew KsanznakPotomac High School Prince William County
6 Danny BarrettFauquier High School Fauquier County
7 Latasha WilliamsColonial Forge High School Stafford County
8 Anthony TaahColonial Forge High School Stafford County
9 Eric DeuhringStone Bridge High School Loudoun County
10 Kim MartinezColonial Forge High School Stafford County
 
B-06 CAD - Engineering w/Animation Level II
1 Andrew KirchFauquier High School Fauquier County
2 Laroache JustinFauquier High School Fauquier County
3 Stuart MastersonKettle Run High School Fauquier County
4 Stephen JordanOakton High School Fairfax County
5 Max WalbesserStone Bridge High School Loudoun County
6 Kenton ModowskiStone Bridge High School Loudoun County
7 Tim NguyenOakton High School Fairfax County
8 Zach PowersStone Bridge High School Loudoun County
9 Zach OravecStone Bridge High School Loudoun County
10 Zack ScandalisKettle Run High School Fauquier County
 
B-11 Desktop Publishing Level II
1 Kelsey SasportasColonial Forge High School Stafford County
2 Angela RollerOakton High School Fairfax County
3 Tim HughesColonial Forge High School Stafford County
4 Amandeep SandhuColonial Forge High School Stafford County
5 Hannah MurrayKettle Run High School Fauquier County
6 Andrew JaskotColonial Forge High School Stafford County
7 Nick DoyleColonial Forge High School Stafford County
 
B-12 Dragster Design Level II
1 Chad BrannColonial Forge High School Stafford County
2 Nickhil PatelColonial Forge High School Stafford County
3 Micheal GuldingRobinson Secondary School-HS Fairfax County
4 Nick GashelChantilly High School Fairfax County
5 Adnan KhanStone Bridge High School Loudoun County
6 Kshitij KumarSouth Lakes High School Fairfax County
7 Josh PeckhamColonial Forge High School Stafford County
8 Jordan AdamsStone Bridge High School Loudoun County
9 Freddy NianduiledStone Bridge High School Loudoun County
10 Ferris SinnasMclean High School Fairfax County
 
B-14 Elect. Research & Experimentation Level II
1 Gabe Del Canto
Celeste Hermano
Christine Truong
Rachel Boots
David Lang
Gavin Richardson
Domenyck Schweyer
JEB Stuart High School Fairfax County
2 Kyle Totton
Kevin McVey
Josh Kovacs
Kim Dyess
Lucas Flatter
Colonial Forge High School Stafford County
3 Tyler Allan
Jared Ostendorf
Colin Bellios
Michael Kaim
Sean Baldwin
Ryan O'Connor
Colonial Forge High School Stafford County
4 Jasmeet Bath
Charles Black
Timothy Saitta
West Springfield High School Fairfax County
5 Robert Cooper
Tom Rebbert
Colin Harvey
Brian Crowley
Matt Rollins
Colonial Forge High School Stafford County
6 Mathew Jagg
Doug Whetzel
West Potomac High School Fairfax County
 
B-16 Essays on Technology Level II
1 Elena NadolinskiW. T. Woodson High School Fairfax County
2 Michelle YaoW. T. Woodson High School Fairfax County
3 Sarah HartwayColonial Forge High School Stafford County
4 Chet GrayColonial Forge High School Stafford County
5 Oliver SwansonWest Springfield High School Fairfax County
6 Hunter JacobsColonial Forge High School Stafford County
7 Danielle NeubergerChantilly High School Fairfax County
8 Tiffany WaylandRappahannock County High School Rappahannock County
9 Brittani DodsonRappahannock County High School Rappahannock County
9 Malcolm PerryRappahannock County High School Rappahannock County
10 Zach CarlsonColonial Forge High School Stafford County
 
B-17 Extemporaneous Presentation Level II
1 Garrett NotmanColonial Forge High School Stafford County
2 Catherine HatfieldMountain View High School Stafford County
3 Tiffany WaylandRappahannock County High School Rappahannock County
4 Elena NadolinskiW. T. Woodson High School Fairfax County
5 Adam CarterRappahannock County High School Rappahannock County
6 Jacob RupeColonial Forge High School Stafford County
7 Alexander EkvallW. T. Woodson High School Fairfax County
8 Charles CarleyColonial Forge High School Stafford County
9 Jason GurristerPotomac High School Prince William County
10 Adam SawyersColonial Forge High School Stafford County
 
B-20 Film Level II
1 Jack Archer
Michael Cowger
Julian Bast
Peter Diehl
Colonial Forge High School Stafford County
2 Marina Williams
Melody Chao
Mclean High School Fairfax County
3 Mari Motsenbocker
Amandeep Sandhu
Darius Jones
Naoko Ranker
Tisha Wilkerson
Colonial Forge High School Stafford County
4 Sam Congleton
Justin Fleury
Tim Le
Morgan Lluy
Hai-Yang Nguyen-Zhu
W. T. Woodson High School Fairfax County
5 Garrett Notman
Andrew Paquette
Samantha Weissenberger
Colonial Forge High School Stafford County
6 Waqas Khattak
Monica Morales
Patrick Avlies-Wynkoop
Amanda Sin
Phi Tran
Aadil Shafiq
Matt Clubb
West Potomac High School Fairfax County
7 Josh Mitchell
Raven Treadway
Sean Frye
Brittany Pingley
Anthony Craft
Liberty High School Fauquier County
8 Linda Kim
Meryem Ok
Mclean High School Fairfax County
 
B-21 Flight Endurance Level II
1 Raven TreadwayLiberty High School Fauquier County
2 Francesco MazzurcoColonial Forge High School Stafford County
3 Xavier PalathingalMclean High School Fairfax County
4 Linda KimMclean High School Fairfax County
5 Warren ReedStone Bridge High School Loudoun County
6 Wenbin LiuStone Bridge High School Loudoun County
7 Quinton GodfreyStone Bridge High School Loudoun County
8 Cooper YoungStone Bridge High School Loudoun County
9 Wesley JonesWest Springfield High School Fairfax County
10 Devon NewtonColonial Forge High School Stafford County
10 Matthew BallmanColonial Forge High School Stafford County
10 Matthew SamuelMclean High School Fairfax County
10 Alfred JabattyWest Potomac High School Fairfax County
10 Adil AhmadWest Springfield High School Fairfax County
 
B-24 Imaging Technology Level II
1 Elizabeth RollerOakton High School Fairfax County
2 Maddie TindleWest Potomac High School Fairfax County
3 Patricia AstColonial Forge High School Stafford County
4 Sarah HartwayColonial Forge High School Stafford County
5 Elaine LimChantilly High School Fairfax County
6 Cecilia TuerosColonial Forge High School Stafford County
7 Karl AstColonial Forge High School Stafford County
8 Samantha WeissenbergerColonial Forge High School Stafford County
9 Peyton BaileyRappahannock County High School Rappahannock County
10 Adam CarterRappahannock County High School Rappahannock County
 
B-25 Manufacturing Prototype Level II
1 Jason Monroe
Collin Mairena
Anthony Pham
Robert White
Colonial Forge High School Stafford County
2 Aqil Tweedy
Nick Doyle
Mark Gaddie
J.D. Houchins
Devaun Winston
Gelisa Slyer
Colonial Forge High School Stafford County
3 Jacob O'Doherty
Kate Rader
Colonial Forge High School Stafford County
4 Ethan Cantwell
Patrick Cantwell
Muzzammil Mehdi
South Lakes High School Fairfax County
5 Greg Outlaw
Marc Cook
Peyton Hughes
Rudy Rosenbaum
Mountain View High School Stafford County
 
B-29 Prepared Presentation Level II
1 Colin HarveyColonial Forge High School Stafford County
2 Dillon PereraColonial Forge High School Stafford County
3 Amandeep SandhuColonial Forge High School Stafford County
4 Carolyn VickersRappahannock County High School Rappahannock County
5 Tariq JaserColonial Forge High School Stafford County
6 Tom RebbertColonial Forge High School Stafford County
7 Tiffany WaylandRappahannock County High School Rappahannock County
8 Catherine HatfieldMountain View High School Stafford County
9 Adam CarterRappahannock County High School Rappahannock County
10 Peyton BaileyRappahannock County High School Rappahannock County
 
B-31 Promotional Graphics Level II
1 Angela RollerOakton High School Fairfax County
2 Brittani DodsonRappahannock County High School Rappahannock County
3 Kelsey SasportasColonial Forge High School Stafford County
4 Ross SylvestriYorktown High School Arlington County
5 Nickhil PatelColonial Forge High School Stafford County
6 Watts BrieannaLiberty High School Fauquier County
7 Mariah CottongimColonial Forge High School Stafford County
8 Briana NeubergerChantilly High School Fairfax County
9 Andrew PaquetteColonial Forge High School Stafford County
10 Elaine LimChantilly High School Fairfax County
 
B-35 System Control Technology Level II
1 Chad Brann
Matt Marino
Jared Eastman
Colonial Forge High School Stafford County
2 Eliad Gebrehiwot
Kevin Kwok
Brian Khong
Annandale High School Fairfax County
3 Michael Sherburne
Andy C. Artze
Brian K. Tong
Robinson Secondary School-HS Fairfax County
4 Matt Lombardi
Case Kramer
Malcolm Perry
Rappahannock County High School Rappahannock County
5 Alex Kromer
Quang Phung
Austin Carey
West Springfield High School Fairfax County
6 Patrick Cantwell
Jourdan Dubea
Muzzammil Mehdi
South Lakes High School Fairfax County
 
B-36 Technical Sketching & Application Level II
1 Elizabeth BenitezColonial Forge High School Stafford County
2 Margarita BottlickAnnandale High School Fairfax County
3 Hunter JacobsColonial Forge High School Stafford County
4 Greg OutlawMountain View High School Stafford County
4 Michelle YaoW. T. Woodson High School Fairfax County
5 Lukas OsmersStone Bridge High School Loudoun County
6 Steven HartzellMountain View High School Stafford County
6 Alexander PappOakton High School Fairfax County
7 Brian DavidsonFauquier High School Fauquier County
7 Stephan RenbergKettle Run High School Fauquier County
7 Adam AterStone Bridge High School Loudoun County
8 Michael RaitiOakton High School Fairfax County
9 Latasha WilliamsColonial Forge High School Stafford County
10 Joban DhillonStone Bridge High School Loudoun County
10 Jordan AdamsStone Bridge High School Loudoun County
 
B-40 Transportation Modeling Level II
1 Andrew PaquetteColonial Forge High School Stafford County
2 Danielle GallagherColonial Forge High School Stafford County
3 Andrew HalletColonial Forge High School Stafford County
4 Nathan HogarthColonial Forge High School Stafford County
5 Timothy FerryMclean High School Fairfax County
6 Sebastian Chavez-ReyesMclean High School Fairfax County
7 Yusuke JohnsonMclean High School Fairfax County