TSA Awards

2011 Northern Regional Fair Winners List

 
A-02 Career Prep Level I
1 Faazilah MohamedRachel Carson Middle School Fairfax County
2 Vedalakshmi PrasadLongfellow Middle School Fairfax County
3 Dennis KimFrost Middle School Fairfax County
4 Larry NealA. G. Wright Middle School Stafford County
5 Frank SvetA. G. Wright Middle School Stafford County
6 Alex KaplanWashington Irving Middle School Fairfax County
7 Joseph MilliardA. G. Wright Middle School Stafford County
8 Daniel FlavinH. H. Poole Middle School Stafford County
9 Quazi KhanWashington Irving Middle School Fairfax County
10 Jacob MartinFrost Middle School Fairfax County
 
A-03 Challenging Technology Issues Level I
1 Dhruv Dixit
Grant Guan
Benjamin Franklin Middle School Fairfax County
2 Tirzah Rao
Will Garnett
T. Benton Gayle Middle School Stafford County
3 Webster Bray
William Stone
Washington Irving Middle School Fairfax County
4 Sarah Dipardo
Hannah Kenkel
A. G. Wright Middle School Stafford County
5 Dennis Kim
Sam Cho
Frost Middle School Fairfax County
6 Sharan Karthikeyan
Shiv Kurahatti
Benjamin Franklin Middle School Fairfax County
7 Shanmuka Gadiraju
Julian Park
Frost Middle School Fairfax County
8 Angela Pak
Ushna Arora
T. Benton Gayle Middle School Stafford County
9 Srijan Bhasin
Simon Park
Frost Middle School Fairfax County
 
A-05 Communication Challenge Level I
1 Asha KrishnakumarFrost Middle School Fairfax County
2 Alec VillegasWashington Irving Middle School Fairfax County
3 Nick CarriganBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
4 Tsering SayFrost Middle School Fairfax County
 
A-07 Digital Photography Level I
1 Shawn JassalBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
2 Leah OlsonT. Benton Gayle Middle School Stafford County
3 Joyce ChoiMark Twain Middle School Fairfax County
4 Brett BowkerWashington Irving Middle School Fairfax County
5 Albert ChuangLangston Hughes Middle School Fairfax County
6 Djamila LouMark Twain Middle School Fairfax County
7 Ariana ShortT. Benton Gayle Middle School Stafford County
8 Mercedes BrockWashington Irving Middle School Fairfax County
9 Vedalakshmi PrasadLongfellow Middle School Fairfax County
 
A-08 Dragster Level I
1 Will GarnettT. Benton Gayle Middle School Stafford County
2 Tanner JacobsH. H. Poole Middle School Stafford County
3 Jared CheifetzOrmond Stone Middle School Fairfax County
4 Zach VickersT. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Ben HalletT. Benton Gayle Middle School Stafford County
6 Truman HeberleBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
7 Nick CarriganBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
8 Jacob FinchT. Benton Gayle Middle School Stafford County
9 Vishaal MummareddyRachel Carson Middle School Fairfax County
10 Alex KaplanWashington Irving Middle School Fairfax County
 
A-09 Electronic Gaming Level I
1 Arvind Chava
Rohan Pandit
Dhruv Gupta
Rachel Carson Middle School Fairfax County
2 Jason X. Hu
Perry Y. Feng
Jack P. Baxley
Alexander Z. Fan
Glenn S. Feit
Longfellow Middle School Fairfax County
3 Siva Somayyajula
Kayvon Tabrizi
Langston Hughes Middle School Fairfax County
4 Liam Mazeika
Aaron Thompson
Kiran Vinyamuri
Daniel Sinisi
Yoon Kim
Liam Rafle
Zachary Krajnak
Evan Beckman
Washington Irving Middle School Fairfax County
5 Dominique Hester
Brent Hutchinson
Aaron Morgan
H. H. Poole Middle School Stafford County
6 Nick Carrigan
Truman Heberle
Ziyan Zhang
Austin N. Siou
Shiv Kurahatti
Andrew Dulnev
Benjamin Franklin Middle School Fairfax County
7 Max Grove
Michael Rodriguez
Lake Braddock Secondary School (MS) Fairfax County
 
A-12 Flight Level I
1 Taylor DeskinsT. Benton Gayle Middle School Stafford County
2 Sushma ReddyRachel Carson Middle School Fairfax County
3 Vishaal MummareddyRachel Carson Middle School Fairfax County
4 Julie MohlWashington Irving Middle School Fairfax County
5 Kobbie Ofori-AttaRachel Carson Middle School Fairfax County
6 Kenneth JagersHerndon Middle School Fairfax County
7 Dhruv DixitBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
8 Quazi KhanWashington Irving Middle School Fairfax County
9 Truman HeberleBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
10 Brady CulmanRachel Carson Middle School Fairfax County
 
A-15 Go Green Manufacturing Level I
1 Ashley Peckham
Billy Van Orden
Kayla Schultze
Teagan Williams
Ushna Arora
Raelyn Fines
T. Benton Gayle Middle School Stafford County
2 Matthew Barbano
Patrick Maurizi
Gregory Traversa
Frost Middle School Fairfax County
3 Alexander Z. Fan
Stefan Young
Nitesh Manem
Longfellow Middle School Fairfax County
4 Tiffany Pu
Brian Barbu
Tiffany Doung
Lake Braddock Secondary School (MS) Fairfax County
5 Sarah Dipardo
Samara Hughes
Larry Neal
A. G. Wright Middle School Stafford County
 
A-16 Graphic Design Level I
1 Samara HughesA. G. Wright Middle School Stafford County
2 Emily JohnsonMark Twain Middle School Fairfax County
3 Leah OlsonT. Benton Gayle Middle School Stafford County
4 Sushma ReddyRachel Carson Middle School Fairfax County
5 Aditya PonukumatiRachel Carson Middle School Fairfax County
6 Taylor DeskinsT. Benton Gayle Middle School Stafford County
7 Zachary LoberA. G. Wright Middle School Stafford County
8 Jacob BakerBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
9 Ariana ShortT. Benton Gayle Middle School Stafford County
10 Ayman ShahGunston Middle School Arlington County
 
A-19 Lights, Camera, Action Level I
1 Nitesh Manem
Joshua H. Kim
Longfellow Middle School Fairfax County
2 Ariana Short
Joshua Garnett
Grace Scheel
Kayla Schultze
Kc Cowan
Sarah Thornburg
T. Benton Gayle Middle School Stafford County
3 Sushma Reddy
Faazilah Mohamed
Rachel Carson Middle School Fairfax County
4 Elijah Frisby
Ian Fagan
H. H. Poole Middle School Stafford County
5 Jeremy Maline
Su-Ah Lee
Sruthi Jayaraman
Asha Krishnakumar
Daniel Ruiz
Frost Middle School Fairfax County
6 Conrad Gehrki
Tsering Say
Julian Park
Nicholas Harshman
Frost Middle School Fairfax County
 
A-21 Multimedia Production Level I
1 Shawn JassalBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
2 Kiran VinyamuriWashington Irving Middle School Fairfax County
3 Dev DasRobinson Secondary School-MS Fairfax County
4 Hannah HanT. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Christina PetersBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
6 Sarah DipardoA. G. Wright Middle School Stafford County
7 Gari JimanezWashington Irving Middle School Fairfax County
8 Aditya PonukumatiRachel Carson Middle School Fairfax County
 
A-22 Prepared Speech Level I
1 Justin BuiRachel Carson Middle School Fairfax County
2 Katherine SizovMark Twain Middle School Fairfax County
3 Christina KimFrost Middle School Fairfax County
4 Angela PakT. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Mercedes BrockWashington Irving Middle School Fairfax County
6 Sruthi JayaramanFrost Middle School Fairfax County
7 Srijan BhasinFrost Middle School Fairfax County
8 Dennis KimFrost Middle School Fairfax County
9 Liam MazeikaWashington Irving Middle School Fairfax County
10 Quazi KhanWashington Irving Middle School Fairfax County
 
A-25 System Control Technology Level I
1 Audrey Brown
Siva Somayyajula
Kayvon Tabrizi
Langston Hughes Middle School Fairfax County
2 Jack P. Baxley
Stefan Young
Dillon Heh
Longfellow Middle School Fairfax County
3 Harshal Jariwala
Austin Cho
Bryan Ngo
Lake Braddock Secondary School (MS) Fairfax County
4 Hannah Kenkel
Timothy Sharp
Joseph Milliard
A. G. Wright Middle School Stafford County
5 Evan Beckman
Gina Chong
Christina Dao
Washington Irving Middle School Fairfax County
6 Johnathan Caylor
Nihkil Williams
Chantal Gruber
T. Benton Gayle Middle School Stafford County
7 Alex I. Claypool
Nick J. Kanellis
Stephen N. Johnson
Robinson Secondary School-MS Fairfax County
8 Justin Bui
Nishaad Lorengo
Anirudh Sharma
Rachel Carson Middle School Fairfax County
9 Srijan Bhasin
Simon Park
Sam Cho
Frost Middle School Fairfax County
10 Sam Moghaddar
Sharan Karthikeyan
Jet Bibler
Benjamin Franklin Middle School Fairfax County
 
A-28 Transportation Challenge Level I
1 Vishaal MummareddyRachel Carson Middle School Fairfax County
2 David ThaiHerndon Middle School Fairfax County
3 Ryan KeithRobinson Secondary School-MS Fairfax County
4 Nicholas PachecoT. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Ben JonesBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
6 Pranay SinghRachel Carson Middle School Fairfax County
 
A-29 TSA Cup: Marine Design Level I
1 Tanner Jacobs
Caleb Underbakke
Jacob Phillabaum
Sam Cavender
Rose Connelly
Noah Grainger
Logan Miller
Max Lazarev
H. H. Poole Middle School Stafford County
2 Angela Pak
Ashley Peckham
Ben Hallet
Hannah Han
Jacob Finch
Kc Cowan
Will Garnett
Zach Vickers
Raelyn Fines
Sean Kelly
T. Benton Gayle Middle School Stafford County
3 Heather M. Youmans
Annie Taylor
Kevin E. Geissler
Benjamin D. Spector
Herndon Middle School Fairfax County
4 Brian Anderson
Deanna M. Meyer
Daniel Wu
Kylee N. Mock
Kemal S. Erdikbas
Robinson Secondary School-MS Fairfax County
5 Jonathon Brugman
Katherine Sizov
Monty Westendorf
Gabriel Haddad
Mark Twain Middle School Fairfax County
6 Jason X. Hu
Raymond L. Yang
Perry Y. Feng
Matthew Kramer
Dillon Heh
Longfellow Middle School Fairfax County
7 Justin Redman
George Perry
Kathy Tao
Evan Granred
Lake Braddock Secondary School (MS) Fairfax County
8 Justin Bui
Lucas Lin
Nishaad Lorengo
Kyle Herndon
Rachel Carson Middle School Fairfax County
9 Luke Klaussen
Dylan Seng
Andrea Donate-Perez
Williamsburg Middle School Arlington County
10 Chris Desouza
Ben Jones
Grant Guan
Jacob Baker
Jet Bibler
Benjamin Franklin Middle School Fairfax County
 
A-31 Write Now! Technical Writing Level I
1 Lucas LinRachel Carson Middle School Fairfax County
2 Christina KimFrost Middle School Fairfax County
3 Matthew BarbanoFrost Middle School Fairfax County
4 Kiran VinyamuriWashington Irving Middle School Fairfax County
5 Aditya PonukumatiRachel Carson Middle School Fairfax County
6 Arvind ChavaRachel Carson Middle School Fairfax County
7 Rohan PanditRachel Carson Middle School Fairfax County
8 Mercedes BrockWashington Irving Middle School Fairfax County
9 Liam MazeikaWashington Irving Middle School Fairfax County
 
B-04 Career Comparisons Level II
1 Lexiebleu AmundsonWoodgrove High School Loudoun County
2 Kristin AsmusColonial Forge High School Stafford County
3 Kristen CastillejaColonial Forge High School Stafford County
4 Oscar LassmanColonial Forge High School Stafford County
5 Peyton BaileyRappahannock County High School Rappahannock County
6 Megan MathewsonWoodgrove High School Loudoun County
7 Jane PhamAnnandale High School Fairfax County
8 Brittani DodsonRappahannock County High School Rappahannock County
9 Mariah CottongimColonial Forge High School Stafford County
10 Ross SylvestriYorktown High School Arlington County
 
B-05 Architectural 2D Level II
1 Daniel CastellanoLake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
2 Devan GillairdHayfield Secondary School Fairfax County
3 Nathan DanielsSouth Lakes High School Fairfax County
4 Noah FitzgerelAnnandale High School Fairfax County
5 Tim NguyenOakton High School Fairfax County
6 Muhammad MunimOakton High School Fairfax County
7 Sarah HoW. T. Woodson High School Fairfax County
8 Kelly O'LearyLake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
9 Dan NguyenOakton High School Fairfax County
10 Brendan NaryLiberty High School Fauquier County
 
B-06 Engineering 3D Level II
1 Luke AianiKettle Run High School Fauquier County
2 Jeremy CarsonLake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
3 Peter ScandalisKettle Run High School Fauquier County
4 Ethan AngleKettle Run High School Fauquier County
5 Andrew KirchFauquier High School Fauquier County
6 Zack ScandalisKettle Run High School Fauquier County
7 Joey BaierKettle Run High School Fauquier County
8 Robert BreedenFauquier High School Fauquier County
9 Stephen JordanOakton High School Fairfax County
10 Edward ChangLake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
 
B-09 Debating Technological Issues Level II
1 Christian Barbosa
Matthew Miller
JEB Stuart High School Fairfax County
2 Brian Wolf
Dor Ganek
W. T. Woodson High School Fairfax County
3 Kelsey E. Briel
Mark E. Bland
Woodgrove High School Loudoun County
4 Peter Z. Blair
Josh Z. Siegel
Woodgrove High School Loudoun County
5 Mau Nguyen
Elliott Roth
JEB Stuart High School Fairfax County
6 Michelle Yao
Heejin Cheon
W. T. Woodson High School Fairfax County
7 Devon Newton
Josh Kovacs
Colonial Forge High School Stafford County
8 Sarah Ummen
Corinne Heidt
West Springfield High School Fairfax County
9 Garrett Notman
Sharon Titus
Colonial Forge High School Stafford County
10 Adam Carter
Malcolm Perry
Rappahannock County High School Rappahannock County
 
B-10 Desktop Publishing Level II
1 Tim HughesColonial Forge High School Stafford County
2 Kristin AsmusColonial Forge High School Stafford County
3 Kiana SmithLiberty High School Fauquier County
4 Sarah PachecoColonial Forge High School Stafford County
5 Kishina BeckettColonial Forge High School Stafford County
 
B-11 Digital Video Production Level II
1 Allen Butler
Maurice Nowlin
Colonial Forge High School Stafford County
2 Dillon Perera
Nick Offerjost
Colonial Forge High School Stafford County
3 Shawn Ankerson
Cody Cummings
Alyx Griffin
Colonial Forge High School Stafford County
4 Victoria McGowen
Sarah Ummen
Corinne Heidt
West Springfield High School Fairfax County
5 Briana A. Neuberger
Danielle R. Neuberger
Maneet Singh
Chris A. Eldering
Ariel Kao
Chantilly High School Fairfax County
6 Alex Vandenberghe
Brian Umberger
West Springfield High School Fairfax County
7 Meryem Ok
Marina Williams
Melody Chao
Mclean High School Fairfax County
8 Jason Berry
Matt Greene
West Springfield High School Fairfax County
9 Harsheen Kaur
Murphy Masey
Sydney Bowen
Grant Baker
James Madison High School Fairfax County
10 Randy Lam
Carlo Blanco
Thuy Vuong
Andrew Wagner
Yorktown High School Arlington County
 
B-12 Dragster Design Level II
1 Cooper YoungStone Bridge High School Loudoun County
2 Taylor GomezWoodgrove High School Loudoun County
3 James GrandchampAnnandale High School Fairfax County
4 Nickhil PatelColonial Forge High School Stafford County
5 Freddy NianduilletStone Bridge High School Loudoun County
6 Jordan AdamsStone Bridge High School Loudoun County
7 Josh MooreColonial Forge High School Stafford County
8 David RichardsLiberty High School Fauquier County
9 Gobind GhaiMclean High School Fairfax County
10 Keyannah PatelColonial Forge High School Stafford County
 
B-14 Essays on Technology Level II
1 Kristin AsmusColonial Forge High School Stafford County
2 Chia LeeHayfield Secondary School Fairfax County
3 Margarita BottlickAnnandale High School Fairfax County
4 Tiffany WaylandRappahannock County High School Rappahannock County
5 Michelle YaoW. T. Woodson High School Fairfax County
6 Lena NadolinskiW. T. Woodson High School Fairfax County
7 Arrush ChoudharyChantilly High School Fairfax County
8 Amber DodsonRappahannock County High School Rappahannock County
9 Lyndie PaulRappahannock County High School Rappahannock County
10 Sidumiso MoyoWoodgrove High School Loudoun County
 
B-15 Extemporaneous Presentation Level II
1 Angela RollerOakton High School Fairfax County
2 Catherine HatfieldMountain View High School Stafford County
3 Kelsey BrielWoodgrove High School Loudoun County
4 Mark BlandWoodgrove High School Loudoun County
5 Josh KovacsColonial Forge High School Stafford County
6 Garrett NotmanColonial Forge High School Stafford County
7 Dillon PereraColonial Forge High School Stafford County
8 Alec TilfordFauquier High School Fauquier County
9 Tiffany WaylandRappahannock County High School Rappahannock County
10 Noah FitzgerelAnnandale High School Fairfax County
 
B-17 Flight Endurance Level II
1 Jose CoradoWest Potomac High School Fairfax County
2 Matt JaggWest Potomac High School Fairfax County
3 Thomas NeighColonial Forge High School Stafford County
4 Trevor WonColonial Forge High School Stafford County
5 Quinton GodfreyStone Bridge High School Loudoun County
6 Patrick BurnettKettle Run High School Fauquier County
7 Warren ReedStone Bridge High School Loudoun County
8 Alex SandersColonial Forge High School Stafford County
9 John FahaColonial Forge High School Stafford County
10 Nathan DanielsSouth Lakes High School Fairfax County
 
B-20 Manufacturing Prototype Level II
1 Josh Moore
Keyannah Patel
Colonial Forge High School Stafford County
2 Noah Brletich
Jon Dudgeon
Colonial Forge High School Stafford County
3 Mark Garrity
Laurel Minnick
Colonial Forge High School Stafford County
4 Peter Z. Blair
Josh Z. Siegel
Brett Z. Nesselrodt
Andrew Z. Robinson
Woodgrove High School Loudoun County
5 Kshitij Kumar
Ethan R. Cantwell
Muzzammil Mehdi
Mauro Noel V. De Leon
South Lakes High School Fairfax County
6 Adam Carter
Malcolm Perry
Rappahannock County High School Rappahannock County
 
B-21 Music Production Level II
1 Peter Scandalis
Zack Scandalis
Kettle Run High School Fauquier County
2 Devon Newton
Devaun Winston
Calvin Wright
Colonial Forge High School Stafford County
3 Snigdha Nukala
Shivani Rajsekaran
Freedom High School Loudoun County
4 Sidiqullah Halim
Saadat Ali
Elvis Boateng
Michael Fong
Freedom High School Loudoun County
5 Sam Cheplick
Gobind Ghai
Chase Walker
Mclean High School Fairfax County
 
B-23 Photographic Technology Level II
1 Allen ButlerColonial Forge High School Stafford County
2 Snigdha NukalaFreedom High School Loudoun County
3 Elizabeth RollerOakton High School Fairfax County
4 Brittani DodsonRappahannock County High School Rappahannock County
5 Megan MathewsonWoodgrove High School Loudoun County
6 Daniel GallagherMclean High School Fairfax County
7 Ross SylvestriYorktown High School Arlington County
8 Lexiebleu AmundsonWoodgrove High School Loudoun County
9 Clorissa ChiesaWoodgrove High School Loudoun County
10 Peyton BaileyRappahannock County High School Rappahannock County
 
B-24 Prepared Presentation Level II
1 Dillon PereraColonial Forge High School Stafford County
2 Tom RebbertColonial Forge High School Stafford County
3 Amandeep SandhuColonial Forge High School Stafford County
4 Colin HarveyColonial Forge High School Stafford County
5 Atem NtantangWoodgrove High School Loudoun County
6 Tiffany WaylandRappahannock County High School Rappahannock County
7 Outlaw GregMountain View High School Stafford County
8 Sidumiso MoyoWoodgrove High School Loudoun County
 
B-26 Promotional Graphics Level II
1 Alec TilfordFauquier High School Fauquier County
2 Hamima NasrinHayfield Secondary School Fairfax County
3 Angela RollerOakton High School Fairfax County
4 Ferris SinnasMclean High School Fairfax County
5 Chris ElderingChantilly High School Fairfax County
6 Robert TrippettWoodgrove High School Loudoun County
7 Neal BuchananFauquier High School Fauquier County
8 Nicole SigdaWest Potomac High School Fairfax County
9 Joban DhillonStone Bridge High School Loudoun County
10 Peyton BaileyRappahannock County High School Rappahannock County
 
B-29 System Control Technology Level II
1 Andy Artze
Micheal Sherburne
Exxus Altimus
Robinson Secondary School-HS Fairfax County
2 Cedric Whitney
Anna Houghton
Jenny Wang
Mclean High School Fairfax County
3 Case Kramer
Matt Lombardi
Trey Swindler
Rappahannock County High School Rappahannock County
4 Nickhil Patel
Amandeep Sandhu
Jake Chesley
Colonial Forge High School Stafford County
5 Joon Noh
Akhil Nagdev
Grant Golden
Oakton High School Fairfax County
6 Kevin Kwok
Mark Slough
Eliad Gebrehiwot
Annandale High School Fairfax County
7 John Urban
Elon Smith
Naseem Al-Naji
W. T. Woodson High School Fairfax County
8 Mark Biow
Francisco Esteve
Rob F. McNamara
South Lakes High School Fairfax County
9 Bradlee Garant
Patrick Folena
Blake Nguyen
Freedom High School Loudoun County
 
B-33 Transportation Modeling Level II
1 Thomas GutemaMclean High School Fairfax County
2 Josh MooreColonial Forge High School Stafford County
3 Nicole SigdaWest Potomac High School Fairfax County
4 Modesto Stenier-RoblesMclean High School Fairfax County
5 Andrew HalletColonial Forge High School Stafford County
6 Patrick CantwellSouth Lakes High School Fairfax County
7 Douglas StreetenMclean High School Fairfax County
8 Ian FullerWoodgrove High School Loudoun County
9 David MartinMclean High School Fairfax County
10 Ethan CantwellSouth Lakes High School Fairfax County
 
B-34 Video Game Design Level II
1 Dillon Perera
Karl Ast
Sebastian Clark
Sean Doepp
Colonial Forge High School Stafford County
2 Jacob T. Altizer
Tyler S. MacKie
North Stafford High School Stafford County
3 Marina Williams
Melody Chao
Tim Park
Mclean High School Fairfax County
4 Anne Eastman
Stone Hopkins
Colin Blackwell
Mason Florence
Peter Scandalis
Derek Lefever
Zack Scandalis
Kettle Run High School Fauquier County
5 Grayson Grouge
Michael Wigton
Michael Griffin
Fauquier High School Fauquier County
6 Abdullah Sahyouni
Kamal Chikalard
W. T. Woodson High School Fairfax County
7 Siddharth Balakrishnan
Briana A. Neuberger
Danielle R. Neuberger
Maneet Singh
Chris A. Eldering
Christopher Kim
Chantilly High School Fairfax County
8 Brandon Sprague
Outlaw Greg
Mountain View High School Stafford County