TSA Awards

2012 Virginia TSA - Northern Region Winners

 
A-02 Career Prep Level I
1 Shawn JassalBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
2 Pranay SinghRachel Carson Middle School Fairfax County
3 Aya KhalafallaWashington Irving Middle School Fairfax County
4 Dhruv GuptaRachel Carson Middle School Fairfax County
5 Sharan KarthikeyanBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
6 Larry NealA. G. Wright Middle School Stafford County
7 Lauren RichardsonA. G. Wright Middle School Stafford County
8 Simran BudhwarWashington Irving Middle School Fairfax County
9 Nicholas YoonLake Braddock Secondary School (MS) Fairfax County
10 Asha KrishnakumarRobert Frost Middle School Fairfax County
 
A-03 Challenging Technology Issues Level I
1 Rohan Pandit
Dhruv Gupta
Rachel Carson Middle School Fairfax County
2 Navya Kalale
Sahana Ramani
Rachel Carson Middle School Fairfax County
3 Geetika Lal
Raksha Pothapragada
Rachel Carson Middle School Fairfax County
4 Austin Venable
Chase Kirkland
A. G. Wright Middle School Stafford County
5 Sruthi Jayaraman
Amee Kapadia
Robert Frost Middle School Fairfax County
6 Meron Girma
Selam Haile
Mark Twain Middle School Fairfax County
7 Sajid Ansari
Tom Bosley
Benjamin Franklin Middle School Fairfax County
8 Joyce Cheng
Elise Mai
Mark Twain Middle School Fairfax County
9 Ben Jones
Shawn Jassal
Benjamin Franklin Middle School Fairfax County
10 Nicholas Lanuzo
Kyle Lipton
Washington Irving Middle School Fairfax County
 
A-05 Communication Challenge Level I
1 Asha KrishnakumarRobert Frost Middle School Fairfax County
2 Truman HeberleBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
3 Raksha PothapragadaRachel Carson Middle School Fairfax County
4 Jacob ManvellFreedom Middle School Spotsylvania County
5 Eric TangoMark Twain Middle School Fairfax County
6 Louay HusseinBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
7 Alexander ThompsonWashington Irving Middle School Fairfax County
8 Nick CarriganBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
 
A-06 Community Service Video Level I
1 George Perry
Jake Gold
Lake Braddock Secondary School (MS) Fairfax County
2 Samara Hughes
Nolan Biddle
A. G. Wright Middle School Stafford County
3 Adam Kim
Daniel Kim
Sruthi Jayaraman
Kim Mai
Steven Li
Sadaf Kolia
Thinh Tu
Robert Frost Middle School Fairfax County
4 Brady Culman
Yash Jain
Sashank Thupukari
Kavir Khera
Varun Iyengar
Rachel Carson Middle School Fairfax County
 
A-08 Digital Photography Level I
1 Lauren GruberT. Benton Gayle Middle School Stafford County
2 Leah OlsonT. Benton Gayle Middle School Stafford County
3 Nathan KimRobert Frost Middle School Fairfax County
4 Afia RahmanLake Braddock Secondary School (MS) Fairfax County
5 Shawn JassalBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
6 Allison CuestaSwanson Middle School Arlington County
7 Pranavi NaraRachel Carson Middle School Fairfax County
8 Mark AntezanaMark Twain Middle School Fairfax County
9 Ahmad BambaBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
10 Jason WeiRachel Carson Middle School Fairfax County
 
A-09 Dragster Level I
1 Leah OlsonT. Benton Gayle Middle School Stafford County
2 James ShackleyWashington Irving Middle School Fairfax County
3 Kyle LiptonWashington Irving Middle School Fairfax County
4 Jared CheifetzOrmond Stone Middle School Fairfax County
5 Zach VickersT. Benton Gayle Middle School Stafford County
6 Alexander ThompsonWashington Irving Middle School Fairfax County
7 Angela PakT. Benton Gayle Middle School Stafford County
8 Tanner JacobsH. H. Poole Middle School Stafford County
9 Sung LeeBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
10 Truman HeberleBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
 
A-12 Essays on Technology Level I
1 Thuy-Vi NguyenRobert Frost Middle School Fairfax County
2 Sahana RamaniRachel Carson Middle School Fairfax County
3 Pranay SinghRachel Carson Middle School Fairfax County
4 Pranavi NaraRachel Carson Middle School Fairfax County
5 George PerryLake Braddock Secondary School (MS) Fairfax County
6 Dhruv GuptaRachel Carson Middle School Fairfax County
7 Kim LouieChancellor Middle School Spotsylvania County
8 Anant TewariRachel Carson Middle School Fairfax County
9 Lilly ChurchChancellor Middle School Spotsylvania County
10 Amy NguyenMark Twain Middle School Fairfax County
 
A-13 Flight Level I
1 Lauren GruberT. Benton Gayle Middle School Stafford County
2 Rohan PanditRachel Carson Middle School Fairfax County
3 Pranay SinghRachel Carson Middle School Fairfax County
4 Jacob WhittakerChancellor Middle School Spotsylvania County
5 Tyler CruteChancellor Middle School Spotsylvania County
6 Truman HeberleBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
7 Quinn DawkinsBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
8 Shiv KurahattiBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
9 John DrakeWashington Irving Middle School Fairfax County
10 Josiah FrieldsChancellor Middle School Spotsylvania County
 
A-16 Go Green Manufacturing Level I
1 Dana Scheetz
Savana Hadjipanteli
Caelen Barranta
Mark Twain Middle School Fairfax County
2 Aya Khalafalla
Simran Budhwar
Alexsandra Corrigan
Washington Irving Middle School Fairfax County
3 Sruthi Jayaraman
Amee Kapadia
Kim Mai
Sadaf Kolia
Thuy-Vi Nguyen
Kevin Rochford
Forrest Lankford
Jenny Lin
Daniel Ruiz
Robert Frost Middle School Fairfax County
4 Katherine Milton
Sarah Franklin
Sean McLeod
Josh Laney
Thoreau Middle School Fairfax County
5 Ushna Arora
Chantal Gruber
Lauren Gruber
Leah Olson
Gracie Scheel
Billy Vanorden
T. Benton Gayle Middle School Stafford County
6 Rohan Pandit
Dhruv Gupta
Brady Culman
Brandon Bettinger
Pranay Singh
Rachel Carson Middle School Fairfax County
7 Justin Redman
Braven Lu
Joshua Chang
Lake Braddock Secondary School (MS) Fairfax County
8 Larry Neal
Nolan Biddle
Gifty Agyemfra
Gwyneth Griffin
Nate Williams
Bradley Minger
Austin Venable
A. G. Wright Middle School Stafford County
9 Emerald M. Cheesbrew
Taylor D. Maddy
Rachel N. Sanders
Chancellor Middle School Spotsylvania County
10 Nashwan Farooque
Brian Chaung
Arthur Willmore
Matthew Kim
Langston Hughes Middle School Fairfax County
 
A-20 Multimedia Production Level I
1 Benjamin RoseChancellor Middle School Spotsylvania County
2 Daniel RuizRobert Frost Middle School Fairfax County
3 Shawn JassalBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
4 Sashank ThupukariRachel Carson Middle School Fairfax County
5 Sajid AnsariBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
6 Sarah SturkenWashington Irving Middle School Fairfax County
7 Ethan HamiltonA. G. Wright Middle School Stafford County
8 Gari JimenezWashington Irving Middle School Fairfax County
9 Geetika LalRachel Carson Middle School Fairfax County
10 Yash JainRachel Carson Middle School Fairfax County
 
A-21 Prepared Speech Level I
1 Ben RansomChancellor Middle School Spotsylvania County
2 Dhruv GuptaRachel Carson Middle School Fairfax County
3 Eli LiflandRobert Frost Middle School Fairfax County
4 Yosaph BokuMark Twain Middle School Fairfax County
5 Sahana RamaniRachel Carson Middle School Fairfax County
6 Shiv KurahattiBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
7 Lydia CawleySwanson Middle School Arlington County
8 Prachi YadavBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
9 Angela PakT. Benton Gayle Middle School Stafford County
10 Raksha PothapragadaRachel Carson Middle School Fairfax County
 
A-23 Promotional Design Level I
1 Logan OlsonA. G. Wright Middle School Stafford County
2 Allison CuestaSwanson Middle School Arlington County
3 Reed ZhangRobert Frost Middle School Fairfax County
4 Ushna AroraT. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Jake BranhamWashington Irving Middle School Fairfax County
6 Arvind ChavaRachel Carson Middle School Fairfax County
7 Ben JonesBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
8 Eldon LukWashington Irving Middle School Fairfax County
9 Chase KirklandA. G. Wright Middle School Stafford County
10 Lydia CawleySwanson Middle School Arlington County
 
A-25 System Control Technology Level I
1 Navonte Dean
Evan Quach
Peter Zhao
Mark Twain Middle School Fairfax County
2 Nick Kanellis
Stephen Johnson
Garrett O'Hara
Robinson Secondary School-MS Fairfax County
3 Varun Iyengar
Brandon Bettinger
Maximilian Kolhof
Rachel Carson Middle School Fairfax County
4 Su-Ah Lee
Paul Dumitrescu
Ray Liu
Robert Frost Middle School Fairfax County
5 Jake Branham
James Shackley
Eyob Woldeghbriel
Washington Irving Middle School Fairfax County
6 Jacob P. Newton
Bryan D. Palmeri
Zachariah T. Reynolds
Chancellor Middle School Spotsylvania County
7 Noah Wallace
Nashwan Farooque
Brian Chaung
Langston Hughes Middle School Fairfax County
8 William Wallace
Michael Rodriguez
Daisy Schmoker
Lake Braddock Secondary School (MS) Fairfax County
9 Joseph Milliard
Timothy Sharp
Bradley Minger
A. G. Wright Middle School Stafford County
10 Sam Moghaddar
Bright Hsu
Diego Fontanilla
Benjamin Franklin Middle School Fairfax County
 
A-28 Transportation System Level I
1 Kyle LiptonWashington Irving Middle School Fairfax County
2 Nicholas LanuzoWashington Irving Middle School Fairfax County
3 Deanna MeyerRobinson Secondary School-MS Fairfax County
4 Maximilian KolhofRachel Carson Middle School Fairfax County
5 Varun IyengarRachel Carson Middle School Fairfax County
6 Diego FontanillaBenjamin Franklin Middle School Fairfax County
6 Thomas ZiegenmeyerChancellor Middle School Spotsylvania County
6 Sung Joon WonLake Braddock Secondary School (MS) Fairfax County
6 Nickash SivakumarRachel Carson Middle School Fairfax County
6 Pranavi NaraRachel Carson Middle School Fairfax County
6 Chantal GruberT. Benton Gayle Middle School Stafford County
 
B-04 Career Comparisons Level II
1 Sherry LeeWoodson High School Fairfax County
2 Lexie AmundsonWoodgrove High School Loudoun County
3 Victoria DangAnnandale High School Fairfax County
4 Mariah CottongimColonial Forge High School Stafford County
5 Karen NguyenAnnandale High School Fairfax County
6 Peyton BaileyRappahannock County High School Rappahannock County
7 Katherine AyalaWoodgrove High School Loudoun County
8 Kira DabrowskiWoodgrove High School Loudoun County
9 Raseel AbutaaAnnandale High School Fairfax County
10 Lyndie PaulRappahannock County High School Rappahannock County
 
B-05 Architectural 2D CAD Level II
1 Tina VuongLake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
2 Laurel MinnickColonial Forge High School Stafford County
3 Michael ChangLake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
4 Brendan NaryLiberty High School Fauquier County
5 Rachel HuntLake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
6 Alex HorvathLake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
7 Bemnet MollaAnnandale High School Fairfax County
8 Dana LehmanFauquier High School Fauquier County
9 Andrew EstesLiberty High School Fauquier County
 
B-06 Engineering 3D CAD Level II
1 Philip GramboFauquier High School Fauquier County
2 Bianca EckerbergHayfield Secondary School Fairfax County
3 Joey BaierKettle Run High School Fauquier County
4 Scott ZieglerFauquier High School Fauquier County
5 Luke AianiKettle Run High School Fauquier County
6 Bobby BreedenFauquier High School Fauquier County
7 Kean MillerLiberty High School Fauquier County
8 Zack ScandalisKettle Run High School Fauquier County
9 Matt BarnesFauquier High School Fauquier County
10 Crispin BernierWest Potomac High School Fairfax County
 
B-09 Debating Technological Issues Level II
1 Heejin Cheon
Michelle Yao
Woodson High School Fairfax County
2 Adam Carter
Amber Dodson
Rappahannock County High School Rappahannock County
3 David Hastings
Stefan Jean Pierre
Colonial Forge High School Stafford County
4 Siddharth Balakrishnan
Maneet Singh
Chantilly High School Fairfax County
5 Shanmuka Gadiraju
Noah Kim
Woodson High School Fairfax County
6 Arrush Choudhary
Himanshu Ojha
Chantilly High School Fairfax County
7 Victoria Dang
Raseel Abutaa
Annandale High School Fairfax County
 
B-10 Desktop Publishing Level II
1 Hannah MurrayKettle Run High School Fauquier County
2 Angela RollerOakton High School Fairfax County
3 Peyton BaileyRappahannock County High School Rappahannock County
 
B-11 Digital Video Production Level II
1 Adithya Saikumar
Dan Nguyen
Dustin Wang
Andrew Park
Andrew Newman
Briar Woods High School Loudoun County
2 Sarah Harrison
Roody Labaze
Kaleigh Leal
Colonial Forge High School Stafford County
3 Brian Umberger
Alex Vandenberghe
West Springfield High School Fairfax County
4 Anthony Armendariz
Chris Edmonds
Anthony Malocu
Colonial Forge High School Stafford County
5 Matt Greene
Corinne Heidt
Sarah Ummen
West Springfield High School Fairfax County
6 Harsheen Kaur
Murphy Massey
Sydney Bowen
James Madison High School Fairfax County
7 Kuno Yang
Gabe Brey
Niranjan Dinesh
Mclean High School Fairfax County
8 Joban S. Dhillon
Ben Doerflinger
Jonathan Thomas
Oscar Cabrisses
Elyar Yilihamu
Adnan M. Khan
Stone Bridge High School Loudoun County
9 Vic McGowen
Kelsey Sellman
West Springfield High School Fairfax County
10 Joey Cimento
Jeff Saulnier
Jeremy Cannon
Yorktown High School Arlington County
 
B-12 Dragster Design Level II
1 Taylor GomezWoodgrove High School Loudoun County
2 Patrick HaleWoodgrove High School Loudoun County
3 Trevor PikeWoodgrove High School Loudoun County
4 Gavin StewartChantilly High School Fairfax County
5 Noah KimWoodson High School Fairfax County
6 Jonathan BigelowWestfield High School Fairfax County
7 Kuno YangMclean High School Fairfax County
8 Tyler CzajkowskiWest Springfield High School Fairfax County
9 Gabe BreyMclean High School Fairfax County
10 Benjamin FelsteinMclean High School Fairfax County
 
B-14 Essays on Technology Level II
1 Lindsey BareColonial Forge High School Stafford County
2 Sherry LeeWoodson High School Fairfax County
3 Sarah MountColonial Forge High School Stafford County
4 Amber DodsonRappahannock County High School Rappahannock County
5 Arrush ChoudharyChantilly High School Fairfax County
6 Karen NguyenAnnandale High School Fairfax County
7 Angela RollerOakton High School Fairfax County
8 Kira DabrowskiWoodgrove High School Loudoun County
9 Sid MoyoWoodgrove High School Loudoun County
10 Jane PhamAnnandale High School Fairfax County
 
B-15 Extemporaneous Presentation Level II
1 Angela RollerOakton High School Fairfax County
2 Adam CarterRappahannock County High School Rappahannock County
3 Gus CataColonial Forge High School Stafford County
4 Kate RaderColonial Forge High School Stafford County
5 Kira DabrowskiWoodgrove High School Loudoun County
 
B-17 Flight Endurance Level II
1 Berkat YemaneberhaneAnnandale High School Fairfax County
2 Arjunraj SelvarajAnnandale High School Fairfax County
3 John MarikeJEB Stuart High School Fairfax County
4 Thomas NeighColonial Forge High School Stafford County
5 Matt JaggWest Potomac High School Fairfax County
6 Runkai HeStone Bridge High School Loudoun County
7 Sina SalarkiaWest Potomac High School Fairfax County
8 Matthew BirkleStone Bridge High School Loudoun County
9 Mohamed ElkhalisJEB Stuart High School Fairfax County
10 Daryl MurrayKettle Run High School Fauquier County
 
B-20 Manufacturing Prototype Level II
1 Amin Yachnes
Rabia Mirza
Shea Ruffin
West Potomac High School Fairfax County
2 Brett Bowker
Amy Vandenberghe
Austin Becht
West Springfield High School Fairfax County
3 Jonathan Cavero
Manpreet Sambe
Armani Tagle
Jose Zurita
JEB Stuart High School Fairfax County
4 Cooper Young
Jonathan Thomas
Aaron Fabian
Oscar Cabrisses
Matthew Birkle
Ethan Robins
Stone Bridge High School Loudoun County
5 Kellen Z. McCarthy
Lexie X. Amundson
Taylor X. Gomez
Trevor T. Pike
Cory G. Anderson
Woodgrove High School Loudoun County
6 Julian Park
Shanmuka Gadiraju
Andrew Pham
Tsering Say
Jacquelyn Ohashi
Noah Kim
Julia Zhou
Sean Hong
Tu Nguyen
Woodson High School Fairfax County
7 Donald O. Taylor
Robert A. Tippett
Woodgrove High School Loudoun County
 
B-21 Music Production Level II
1 Duncan Belfour
Ben Brice
Carlos Banda Montes
Grace Radigan
Kettle Run High School Fauquier County
2 Jon Fontanez
Brandyn Greczek
Nathan Kang
Zachary Smith
Colonial Forge High School Stafford County
3 Nathan Bennett
Nathan Humphrey
Stefan Jean Pierre
Colonial Forge High School Stafford County
4 Audrey Lintner
Mona Noori-Moghaddam
Meredith Offerjost
Colonial Forge High School Stafford County
5 Shivani Rajasekaran
Nicole M. Zubovich
Freedom High School Loudoun County
6 Devin Whitmer
Tiffany Duong
Lake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
7 Isaiah Dorm
Jaime Gonzalez
Manpreet Sambe
Meeran Tariq
JEB Stuart High School Fairfax County
 
B-23 Photographic Technology Level II
1 Pravallika BitraFreedom High School Loudoun County
2 Elizabeth RollerOakton High School Fairfax County
3 Shannon LoweColonial Forge High School Stafford County
4 Maddie KopjanskiRappahannock County High School Rappahannock County
5 Snigdha NukalaFreedom High School Loudoun County
6 Kelsey BrielWoodgrove High School Loudoun County
7 Maddy WilliamsWoodgrove High School Loudoun County
8 Katherine AyalaWoodgrove High School Loudoun County
9 Vlad GradinariuWestfield High School Fairfax County
10 Megan MathewsonWoodgrove High School Loudoun County
 
B-24 Prepared Presentation Level II
1 Thomas RebbertColonial Forge High School Stafford County
2 Helen LuuStone Bridge High School Loudoun County
3 Kira DabrowskiWoodgrove High School Loudoun County
4 Sid MoyoWoodgrove High School Loudoun County
5 Robert LamAnnandale High School Fairfax County
 
B-26 Promotional Graphics Level II
1 David HastingsColonial Forge High School Stafford County
2 Tony FrankFauquier High School Fauquier County
3 Neal BuchananFauquier High School Fauquier County
4 Peyton BaileyRappahannock County High School Rappahannock County
5 Jack HirschhornLiberty High School Fauquier County
6 Ferris SinnasMclean High School Fairfax County
7 Sapna RaoWestfield High School Fairfax County
8 Walt NiblockColonial Forge High School Stafford County
9 Matt ColturiOakton High School Fairfax County
10 Jenny XingStone Bridge High School Loudoun County
 
B-29 System Control Technology Level II
1 Kevin Kwok
Mohammed Popal
Ammar Al-Kahfah
Annandale High School Fairfax County
2 Exxus Altimus
Andy Artze
Michael Sherburne
Robinson Secondary School-HS Fairfax County
3 Josh Kay
Evan Watson
Dominick Santangelo
Briar Woods High School Loudoun County
4 Rohan Raval
Mangesh Kulkarni
John Moran
Westfield High School Fairfax County
5 Matt Lombardi
Trey Swindler
Case Kramer
Rappahannock County High School Rappahannock County
6 Julian Park
Shanmuka Gadiraju
Andrew Pham
Woodson High School Fairfax County
7 Key Leutchit
Shreejesh Shrestha
Avash Prasad
Mclean High School Fairfax County
 
B-33 Transportation Modeling Level II
1 Randy BillsLake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
2 Tyler StevensLake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
3 Jimena FlorLake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
4 Josh MooreColonial Forge High School Stafford County
5 Pat BensonWest Potomac High School Fairfax County
6 Levi StantonColonial Forge High School Stafford County
7 Jonathan ThomasStone Bridge High School Loudoun County
8 Ian FullerWoodgrove High School Loudoun County
9 Aaron FabianStone Bridge High School Loudoun County
10 Austin JonesWoodgrove High School Loudoun County
 
B-34 Video Game Design Level II (Audited 3/14/12)
1 Sebastian Clarke
Michael Nash
Will Stuckey
Colonial Forge High School Stafford County
2 Joban S. Dhillon
Ben Doerflinger
Elyar Yilihamu
Stone Bridge High School Loudoun County
3 Anirudh Bagde
Siddharth Balakrishnan
Thomas Givens
Nam Ngo
Jake Rosenthal
Andrew Wang
Harry Wang
Chantilly High School Fairfax County
4 Melody Chao
Marina Williams
Jenny Wang
Mclean High School Fairfax County
5 Sanil A. Rao
Philip J. Zehl
Ryan Cheung
Timothy J. Fallon
Stone Bridge High School Loudoun County
6 Wrig Adhikan
Tim Park
Theodore Mundy
Mclean High School Fairfax County
7 Zack Scandalis
Stone Hopkins
Collin Blackwell
Kettle Run High School Fauquier County

Updated: 3/14/12