2017 Northern Region Fair Winners

A-02 CAD Foundations (MS)

1

Andy Cao

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

2

Raffu Khondaker

Mark Twain Middle School

Fairfax County

3

Sreeram Gopakumar

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

4

Issac Day

Thoreau Middle School

Fairfax County

5

Sruthi Sankararaman

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

6

Moises Reyes

Mark Twain Middle School

Fairfax County

7

Clare Walsh

Swanson Middle School

Arlington County

8

William Hickey

Swanson Middle School

Arlington County

9

Alexander Fuhrig

Swanson Middle School

Arlington County

10

Isabel Patrick

Stafford Middle School

Stafford County

 

A-03 Career Prep (MS)

1

Charlotte Uehling

Mark Twain Middle School

Fairfax County

2

Suraj Uppalapti

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

3

Arjun Dhumne

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

4

Sumanth Ratna

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

5

Suhaas Kanneganti

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

6

Vamsi Merla

Stone Hill Middle School

Loudoun County

7

BERNARD WASHINGTON

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

8

NIA BERRY

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

9

Ellie Modlin-Unger

Swanson Middle School

Arlington County

10

Ryan Kelly

Mark Twain Middle School

Fairfax County

 

A-05 Challenging Technology Issues (MS)

1

Team 1

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

2

Team 2

Mark Twain Middle School

Fairfax County

3

Team 2

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

4

Team 3

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

5

Team 3

Mark Twain Middle School

Fairfax County

6

Team 1

Mark Twain Middle School

Fairfax County

7

Team 1

Swanson Middle School

Arlington County

8

Team 2

Swanson Middle School

Arlington County

9

Team 2

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

 

A-08 Community Service Video (MS)

1

Team 1

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

 

A-10 Digital Photography (MS)

1

Jayanth Peetla

Stone Hill Middle School

Loudoun County

2

Clare Walsh

Swanson Middle School

Arlington County

3

Anwitha Kollipara

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

4

Maggie Devine

Stafford Middle School

Stafford County

5

Bhargavi Alluri

Stone Hill Middle School

Loudoun County

6

Andrea Mercado-Flores

Swanson Middle School

Arlington County

7

Hanya Ning

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

8

Nishita Vattikonda

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

9

Arna Bhardwaj

Kilmer Middle School

Fairfax County

10

Rebecca Zheleznyak

Kilmer Middle School

Fairfax County

 

A-11 Dragster (MS)

1

CRAIG KIMBALL

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

2

JORDAN SHEEK

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

3

NEHEMIAH AKEREDOLU

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

4

CARTER COOPER

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

5

Adam Slafsky

Kilmer Middle School

Fairfax County

6

ANDRE NIERATKO

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

7

Evan Weiler

Mark Twain Middle School

Fairfax County

8

Yevin Kariyawasam

Kilmer Middle School

Fairfax County

9

Boden Gentile

Kilmer Middle School

Fairfax County

10

Harrish Ganesh

Kilmer Middle School

Fairfax County

 

A-13 Environmental Engineering (MS)

1

Team 1

Mark Twain Middle School

Fairfax County

2

Team 3

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

3

Team 1

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

4

Team 2

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

5

Team 2

Mark Twain Middle School

Fairfax County

6

Team 1

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

7

Team 1

Swanson Middle School

Arlington County

 

A-14 Essays on Technology (MS)

1

Anya Ambarish

Stone Hill Middle School

Loudoun County

2

Sagar Gupta

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

3

Sruthi Sankararaman

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

4

Surya Balamurugadass

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

5

Husnain Choudhry

Robert Frost Middle School

Fairfax County

6

Harini Ramaswamy

Swanson Middle School

Arlington County

7

Vamsi Merla

Stone Hill Middle School

Loudoun County

8

Arjun Dhumne

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

9

Danny Jimenez

Mark Twain Middle School

Fairfax County

10

Eleanor Walsh

Swanson Middle School

Arlington County

 

A-15 Flight (MS)

1

Caroline Chen

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

2

JACKSON CONLEY

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

3

ETHAN OLJEY

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

4

Cole Christensen

Kilmer Middle School

Fairfax County

5

Jonah Mabry

Herndon Middle School

Fairfax County

6

AIDEN JACKSON

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

7

Gabriel Krieger

Kilmer Middle School

Fairfax County

8

IAN BENNETT

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

9

Adam Slafsky

Kilmer Middle School

Fairfax County

10

Theresa Ryan

Kilmer Middle School

Fairfax County

 

A-24 Prepared Speech (MS)

1

Kelly Mao

Robert Frost Middle School

Fairfax County

2

Anna Chung

Mark Twain Middle School

Fairfax County

3

Marcus Kohm

Mark Twain Middle School

Fairfax County

4

Gurleen Kaur

Mark Twain Middle School

Fairfax County

5

Annie Devine

Stafford Middle School

Stafford County

6

Neha Kulshreshtha

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

7

Rashmi Francis

Stone Hill Middle School

Loudoun County

8

Kayla Maccannon

Mark Twain Middle School

Fairfax County

9

Maansi Taori

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

10

Jacob Alder

Thoreau Middle School

Fairfax County

 

A-26 Promotional Marketing (MS)

1

Ritvik Pothapragada

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

2

Sagar Gupta

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

3

Caroline Chen

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

4

Zachary Rosenberg

Swanson Middle School

Arlington County

5

James Barolo

Swanson Middle School

Arlington County

 

A-27 STEM Animation (MS)

1

Team 1

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

2

Team 1

Mark Twain Middle School

Fairfax County

3

Team 2

Mark Twain Middle School

Fairfax County

4

Team 3

Mark Twain Middle School

Fairfax County

5

Team 1

Kilmer Middle School

Fairfax County

6

Team 2

Stafford Middle School

Stafford County

7

Team 2

Kilmer Middle School

Fairfax County

8

Team 1

Stafford Middle School

Stafford County

9

Team 5

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

10

Team 3

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

 

A-28 Structural Engineering (MS)

1

Team 1

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

2

Team 1

Mark Twain Middle School

Fairfax County

3

Team 1

Kilmer Middle School

Fairfax County

 

A-29 System Control Technology (MS)

1

Team 1

Mark Twain Middle School

Fairfax County

2

Team 2

Mark Twain Middle School

Fairfax County

3

Team 1

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

4

Team 2

T. Benton Gayle Middle School

Stafford County

5

Team 1

Stafford Middle School

Stafford County

6

Team 1

Rachel Carson Middle School

Fairfax County

 

B-08 Architectural CAD (HS)

1

Belle Keiser

Kettle Run High School

Fauquier County

2

Lauren Leonard

Kettle Run High School

Fauquier County

3

Rebekah Dass

Kettle Run High School

Fauquier County

4

Arwyn Heppard

Kettle Run High School

Fauquier County

5

Ian McClelland

Annandale High School

Fairfax County

6

Tracy Nguyen

Hayfield Secondary School

Fairfax County

7

hunter grogg

Fauquier High School

Fauquier County

8

Connor Lowden

Yorktown High School

Arlington County

9

Joseph Altorfer

Mountain View High School

Stafford County

10

Leslie Aleman

Hayfield Secondary School

Fairfax County

 

B-09 Engineering CAD (HS)

1

Gaurav Mantri

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

2

Benny Hartnett

Mclean High School

Fairfax County

3

Liam Webster

Washington-Lee High

Arlington County

4

Melida Umana

Chantilly High School

Fairfax County

5

Andrew Ramseur

John Champe High School

Loudoun County

6

Andru Quiroga

Liberty High School

Fauquier County

7

Sidney Crum

Kettle Run High School

Fauquier County

8

Stephen Mitchell

Chantilly High School

Fairfax County

9

Matthew Drew

Briar Woods High School

Loudoun County

10

Eileen Chang

Lake Braddock Secondary School (HS)

Fairfax County

 

B-10 Computer Integrated Manufacturing (HS)

1

Team 1

Chantilly High School

Fairfax County

2

Team 2

Chantilly High School

Fairfax County

3

Team 1

West Potomac High School

Fairfax County

4

Team 1

Brooke Point High School

Stafford County

 

B-11 Debating Technological Issues (HS)

1

Team 2

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

2

Team 1

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

3

Team 3

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

4

Team 3

Chantilly High School

Fairfax County

5

Team 1

Woodson High School

Fairfax County

6

Team 1

Rock Ridge High School

Lodoun County

7

Team 1

Chantilly High School

Fairfax County

8

Team 1

Lee High School

Fairfax County

9

Team 2

Hayfield Secondary School

Fairfax County

10

Team 1

Oakton High School

Fairfax County

 

B-12 Digital Video Production (HS)

1

Team 1

Oakton High School

Fairfax County

2

Team 1

Mountain View High School

Stafford County

3

Team 1

Lake Braddock Secondary School (HS)

Fairfax County

4

Team 1

Chantilly High School

Fairfax County

5

Team 1

Annandale High School

Fairfax County

6

Team 1

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

7

Team 1

Kettle Run High School

Fauquier County

8

Team 1

West Springfield High School

Fairfax County

9

Team 1

Mclean High School

Fairfax County

10

Team 1

Lee High School

Fairfax County

 

B-13 Dragster Design (HS)

1

Richard Simpson

Liberty High School

Fauquier County

2

Ronit Bhansali

Chantilly High School

Fairfax County

3

Kevin Funkenhouser

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

4

Arjay Thaloorie

Chantilly High School

Fairfax County

5

Shannen Prindle

Oakton High School

Fairfax County

6

Adam Smut

Liberty High School

Fauquier County

7

Yohannes Kasseya

Westfield High School

Fairfax County

8

Joshua McCoy

Edison High School

Fairfax

9

Richard Gibbons

Oakton High School

Fairfax County

10

Sujit Kalva

Westfield High School

Fairfax County

 

B-15 Essays on Technology (HS)

1

Pranavi Nara

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

2

Uzma Rentia

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

3

Cullen Franklin

Woodgrove High School

Loudoun County

4

Sudharshana Krishnan

Chantilly High School

Fairfax County

5

Likhitha Addagatla

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

6

Prachi Yadav

Chantilly High School

Fairfax County

7

Vaishnavi Nara

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

8

Kevin Dang

Lee High School

Fairfax County

9

Hyun Jai Cho

Woodson High School

Fairfax County

 

B-16 Extemporaneous Presentation (HS)

1

Mithra Dhinakaran

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

2

Caitlin Williams

Woodgrove High School

Loudoun County

3

Jiaxuan Qin

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

4

Vishnu Murthy

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

5

Shreya Tripathy

Chantilly High School

Fairfax County

6

Pratishtha Panigrahi

Rock Ridge High School

Lodoun County

7

illa rochez

Fauquier High School

Fauquier County

8

Prachi Yadav

Chantilly High School

Fairfax County

9

Regan Goger

Brooke Point High School

Stafford County

10

George Galdiz

Washington-Lee High

Arlington County

 

B-18 Flight Endurance (HS)

1

Kevin Funkenhouser

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

2

Zachary McCoy

Edison High School

Fairfax

3

Ronit Bhansali

Chantilly High School

Fairfax County

4

Maximilian Kolhof

Chantilly High School

Fairfax County

5

Lucy Paul

Kettle Run High School

Fauquier County

6

Ahmed Elsayed

South County High School

Fairfax County

7

Brendan Lorn

Lake Braddock Secondary School (HS)

Fairfax County

8

Thomas Richards

Lake Braddock Secondary School (HS)

Fairfax County

9

Hyein Jeong

Stone Bridge High School

Loudoun County

 

B-21 Music Production (HS)

1

Team 1

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

2

Team 1

Lake Braddock Secondary School (HS)

Fairfax County

3

Team 2

Lee High School

Fairfax County

4

Team 1

Oakton High School

Fairfax County

5

Team 1

Stone Bridge High School

Loudoun County

6

Team 1

Woodgrove High School

Loudoun County

7

Team 3

Lee High School

Fairfax County

8

Team 2

Mountain View High School

Stafford County

9

Team 1

Mountain View High School

Stafford County

10

Team 1

Hayfield Secondary School

Fairfax County

 

B-23 Photographic Technology (HS)

1

Prudence Aquiatan

Chantilly High School

Fairfax County

2

Rachna Reddy

Rock Ridge High School

Lodoun County

3

Joshua McCoy

Edison High School

Fairfax

4

Virginia Chhim

Brooke Point High School

Stafford County

5

Kelly Akers

Mountain View High School

Stafford County

6

Isabela Olson

Mountain View High School

Stafford County

7

Param Damle

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

8

Skyler Ryu

Woodson High School

Fairfax County

9

Katelyn McNamara

West Potomac High School

Fairfax County

10

Jennifer Huynh

Hayfield Secondary School

Fairfax County

 

B-24 Prepared Presentation (HS)

1

Paul Andrews

Woodson High School

Fairfax County

2

Vaishnavi Nara

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

3

Puja Punukollu

Woodson High School

Fairfax County

4

Pranavi Nara

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

5

Gabriella Barranta

Hayfield Secondary School

Fairfax County

6

Xingyao Gong

Oakton High School

Fairfax County

7

Nedezha Drojinsky

Annandale High School

Fairfax County

8

Amrit Gorle

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

9

Sudharshana Krishnan

Chantilly High School

Fairfax County

10

Caitlin Williams

Woodgrove High School

Loudoun County

 

B-26 Promotional Design (HS)

1

Emma Devine

Brooke Point High School

Stafford County

2

Likhitha Addagatla

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

3

Adam Yates

Liberty High School

Fauquier County

4

Katie Chang

Oakton High School

Fairfax County

5

Param Damle

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

6

William Zach

Woodgrove High School

Loudoun County

7

Uzma Rentia

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

8

Sudharshana Krishnan

Chantilly High School

Fairfax County

9

Lata Goudel

Chantilly High School

Fairfax County

10

randen jones

Fauquier High School

Fauquier County

 

B-29 STEM Careers (HS)

1

Jenisa Nguyen

Annandale High School

Fairfax County

2

Vishnu Murthy

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

3

Aayush Giri

John Champe High School

Loudoun County

4

Rishin Pandit

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

5

Ephrata Yohannes

Annandale High School

Fairfax County

6

Vyshnavi Pendala

Westfield High School

Fairfax County

7

Dyanne Canedo

Washington-Lee High

Arlington County

8

Hannah Franklin

Woodgrove High School

Loudoun County

9

Joseph Daniel

Annandale High School

Fairfax County

10

Kaa-Lok Yap

Annandale High School

Fairfax County

 

B-30 Structural Engineering and Design (HS)

1

Team 1

Chantilly High School

Fairfax County

2

Team 1

Oakton High School

Fairfax County

3

Team 1

Liberty High School

Fauquier County

 

B-31 System Control Technology (HS)

1

Team 1

Mountain View High School

Stafford County

2

Team 1

Lake Braddock Secondary School (HS)

Fairfax County

3

Team 1

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

4

Team 1

Yorktown High School

Arlington County

5

Team 1

Edison High School

Fairfax

6

Team 1

Chantilly High School

Fairfax County

7

Team 1

Oakton High School

Fairfax County

 

B-34 Transportation Modeling (HS)

1

Wonyoung Choi

Chantilly High School

Fairfax County

2

Cortland Brower

Woodgrove High School

Loudoun County

3

Chase Lopez

Woodgrove High School

Loudoun County

4

Hannah Morilak

Woodbridge Senior High School

Prince William

5

Yussef Abu-Saymeh

Rock Ridge High School

Lodoun County

6

Ben Taylor

Woodgrove High School

Loudoun County

7

Collin Shipp

Woodgrove High School

Loudoun County

8

Ishaan Lubana

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

9

Ankit Gupta

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

 

B-36 Video Game Design (HS)

1

Team 1

Mclean High School

Fairfax County

2

Team 1

Briar Woods High School

Loudoun County

3

Team 1

South County High School

Fairfax County

4

Team 1

West Potomac High School

Fairfax County

5

Team 1

Fauquier High School

Fauquier County

6

Team 1

Yorktown High School

Arlington County

7

Team 2

Mclean High School

Fairfax County

8

Team 1

Stone Bridge High School

Loudoun County

9

Team 1

West Springfield High School

Fairfax County

10

Team 1

Thomas Jefferson High School For Science And Technology

Fairfax County

 

Updated: 3/4/2017, 11:00 p.m.