2007 TSA South Central Regional Fair Winners

 
A-03 Challenging Technology Issues Level I
1 Chenise Clay
Micole Richardson
Fred D. Thompson Middle School Richmond City
2 Gabby Elmes
Tj Miller
Short Pump Middle School Henrico County
3 Payal Shah
Jocelyn Rovniak
Short Pump Middle School Henrico County
4 John Luck
George Dorman
Louisa County Middle School Louisa County
5 Tyler Clay
Leah Hammock
Short Pump Middle School Henrico County
6 Dremon Miller
Jalisa Hall
Fred D. Thompson Middle School Richmond City
 
A-05 Communication Challenge Level I
1 Jennifer DicksonFred D. Thompson Middle School Richmond City
2 Micole RichardsonFred D. Thompson Middle School Richmond City
3 Chelsea MillsShort Pump Middle School Henrico County
4 Lisa StaalShort Pump Middle School Henrico County
5 Michael BoyleShort Pump Middle School Henrico County
6 Dylana CheekFred D. Thompson Middle School Richmond City
7 Ellen DuntonShort Pump Middle School Henrico County
 
A-06 Computer Applications Level I (audited 3/30/07)
1 Beau WengertShort Pump Middle School Henrico County
2 George VargheseShort Pump Middle School Henrico County
3 Jalisa HallFred D. Thompson Middle School Richmond City
4 Shauneice HarrisFred D. Thompson Middle School Richmond City
4 John LuckLouisa County Middle School Louisa County
5 Dremon MillerFred D. Thompson Middle School Richmond City
6 Micole RichardsonFred D. Thompson Middle School Richmond City
6 Matt TruongShort Pump Middle School Henrico County
7 Adam WalinskiShort Pump Middle School Henrico County
 
A-09 Digital Photography Challenge Level I
1 Leah HammockShort Pump Middle School Henrico County
2 Arth PatelShort Pump Middle School Henrico County
3 Dylana CheekFred D. Thompson Middle School Richmond City
4 Micole RichardsonFred D. Thompson Middle School Richmond City
4 Thornton CollierShort Pump Middle School Henrico County
5 Tyler ClayShort Pump Middle School Henrico County
 
A-10 Dragster Design Challenge Level I
1 Scott MalloryShort Pump Middle School Henrico County
2 Do ParkShort Pump Middle School Henrico County
3 Michael BoyleShort Pump Middle School Henrico County
4 Gordon MillerLouisa County Middle School Louisa County
5 George DormanLouisa County Middle School Louisa County
6 Ben StoneLouisa County Middle School Louisa County
7 Nick HarrisLouisa County Middle School Louisa County
 
A-11 Electrical Applications Level I
1 Jacob LetsonShort Pump Middle School Henrico County
2 Nick PalmerShort Pump Middle School Henrico County
3 Bradley BurroughsLouisa County Middle School Louisa County
4 Daniel CzerwonkaShort Pump Middle School Henrico County
5 Collin ShepherdShort Pump Middle School Henrico County
6 Jalisa HallFred D. Thompson Middle School Richmond City
7 Nicole SmithFred D. Thompson Middle School Richmond City
7 Rashad ChristianFred D. Thompson Middle School Richmond City
8 Jennifer DicksonFred D. Thompson Middle School Richmond City
 
A-14 Flight Challenge Level I
1 Brooke BlankenshipShort Pump Middle School Henrico County
2 Jocelyn RovniakShort Pump Middle School Henrico County
3 Tj MillerShort Pump Middle School Henrico County
4 Chris BitzerShort Pump Middle School Henrico County
5 Nicole SmithFred D. Thompson Middle School Richmond City
6 George DormanLouisa County Middle School Louisa County
7 John LuckLouisa County Middle School Louisa County
8 Cox ElisabethShort Pump Middle School Henrico County
9 Bradley BurroughsLouisa County Middle School Louisa County
 
A-15 Graphic Design Challenge Level I
1 Chenise ClayFred D. Thompson Middle School Richmond City
2 Micole RichardsonFred D. Thompson Middle School Richmond City
3 Leah HammockShort Pump Middle School Henrico County
4 Jennifer DicksonFred D. Thompson Middle School Richmond City
4 Alicia TalleyShort Pump Middle School Henrico County
5 Clara ChanShort Pump Middle School Henrico County
6 Dylana CheekFred D. Thompson Middle School Richmond City
7 Antoine AndersonThomas H. Henderson Middle School Richmond City
8 Cox ElisabethShort Pump Middle School Henrico County
9 Payal ShahShort Pump Middle School Henrico County
 
A-19 Marine Design Challenge Level I
1 Brooke Blankenship
Thornton Collier
Ashley Granet
Everett Hettema
Jr Hollier
Chris Jacobsen
Robert Lei
Jacob Letson
Scott Mallory
Chantel Martin
Austin Miller
Skyler Stone
Short Pump Middle School Henrico County
 
A-22 Prepared Speech Level I
1 Chelsea MillsShort Pump Middle School Henrico County
2 Sarah ColeShort Pump Middle School Henrico County
3 Alicia TalleyShort Pump Middle School Henrico County
4 Chris BitzerShort Pump Middle School Henrico County
5 Leah HammockShort Pump Middle School Henrico County
6 Jennifer DicksonFred D. Thompson Middle School Richmond City
7 Nicole ClarkFred D. Thompson Middle School Richmond City
 
A-25 System Control Technology Level I
1 Cory Bowles
Nick Palmer
Pooja Shah
Short Pump Middle School Henrico County
 
A-26 Technical Design Challenge Level I
1 Do ParkShort Pump Middle School Henrico County
2 Robert LeiShort Pump Middle School Henrico County
3 Clara ChanShort Pump Middle School Henrico County
4 Shauneice HarrisFred D. Thompson Middle School Richmond City
5 Brad PeckShort Pump Middle School Henrico County
6 Rashad ChristianFred D. Thompson Middle School Richmond City
6 Matt TruongShort Pump Middle School Henrico County
7 Lauren WhiteFred D. Thompson Middle School Richmond City
8 Chenise ClayFred D. Thompson Middle School Richmond City
 
A-27 Technical Writing Challenge Level I
1 Clara ChanShort Pump Middle School Henrico County
2 Pooja ShahShort Pump Middle School Henrico County
3 Nicole ClarkFred D. Thompson Middle School Richmond City
4 Chelsea MillsShort Pump Middle School Henrico County
5 Dremon MillerFred D. Thompson Middle School Richmond City
6 Chenise ClayFred D. Thompson Middle School Richmond City
7 Everett HettemaShort Pump Middle School Henrico County
8 Rashad ChristianFred D. Thompson Middle School Richmond City
9 Monaie BoisseauMartin Luther King Middle School Richmond City
 
A-30 Transportation Challenge Level I
1 George VargheseShort Pump Middle School Henrico County
2 Cory BowlesShort Pump Middle School Henrico County
3 Daniel CzerwonkaShort Pump Middle School Henrico County
4 Adam WalinskiShort Pump Middle School Henrico County
5 Collin ShepherdShort Pump Middle School Henrico County
6 Bradley BurroughsLouisa County Middle School Louisa County
 
A-31 TSA Multimedia Level I
1 Dylana CheekFred D. Thompson Middle School Richmond City
2 Alicia TalleyShort Pump Middle School Henrico County
3 Sarah ColeShort Pump Middle School Henrico County
4 Austin MillerShort Pump Middle School Henrico County
4 Clara ChanShort Pump Middle School Henrico County
5 Chenise ClayFred D. Thompson Middle School Richmond City
6 Arth PatelShort Pump Middle School Henrico County
7 Jalisa HallFred D. Thompson Middle School Richmond City
8 Lauren WhiteFred D. Thompson Middle School Richmond City
9 Dremon MillerFred D. Thompson Middle School Richmond City
 
B-05 CADD, Architectural 2D Level II
1 Jim WardColonial Heights High School Colonial Heights
2 Brandon HutchinsonDeep Run High School Henrico County
3 Rohit KulkarniHighland Springs High School Henrico County
4 Andre BennettRichmond Technical Center Richmond City
5 Matt StahlsL.C. Bird High School Chesterfield County
 
B-06 CADD, Engineering 3D Level II
1 Zack QuirconiDouglas S. Freeman High School Henrico County
2 Collin FosterDouglas S. Freeman High School Henrico County
3 Orbon ClaryL.C. Bird High School Chesterfield County
4 Grady FieldsDouglas S. Freeman High School Henrico County
5 William AtkinsonDouglas S. Freeman High School Henrico County
 
B-07 CADD, Animation - Architectural Level II
1 Rohit KulkarniHighland Springs High School Henrico County
 
B-08 CADD, Animation - Engineering Level II
1 Kyle BartinkasDouglas S. Freeman High School Henrico County
2 Robson KennethDouglas S. Freeman High School Henrico County
 
B-12 Desktop Publishing Level II
1 Donald GarrettDeep Run High School Henrico County
2 Andrew RichHighland Springs High School Henrico County
3 Xavier LeeHighland Springs High School Henrico County
4 Acacia CreamerLouisa County High School Louisa County
4 Joey YancyLouisa County High School Louisa County
4 Jillian Hampton-BrownPetersburg High School Petersburg City
 
B-13 Dragster Design Level II
1 Sam JonesDouglas S. Freeman High School Henrico County
2 Sierra StewartRichmond Technical Center Richmond City
3 Taylor StewardRichmond Technical Center Richmond City
4 Steven RaubDouglas S. Freeman High School Henrico County
5 Brittany StoneHighland Springs High School Henrico County
6 Brian WinstonHighland Springs High School Henrico County
7 Simon ButhDouglas S. Freeman High School Henrico County
8 Christopher WheelerHighland Springs High School Henrico County
9 Daniel AbirafehDouglas S. Freeman High School Henrico County
10 William AtkinsonDouglas S. Freeman High School Henrico County
 
B-14 Elect. Research & Experimentation Level II
1 Benjamin Wells
Bitasme Mboe
Highland Springs High School Henrico County
 
B-16 Extemporaneous Presentation Level II
1 Tiffany LuuDeep Run High School Henrico County
2 Alvin BondHighland Springs High School Henrico County
3 Michael DonaldsonHighland Springs High School Henrico County
4 Lance JohnsonHighland Springs High School Henrico County
5 Xavier LeeHighland Springs High School Henrico County
6 Rohit KulkarniHighland Springs High School Henrico County
 
B-18 Film Technology Level II (Audited 3/24/07)
1 Harper Gillespie
Matt Patterson
Micheal Proietti
L. C. Bird High School Chesterfield County
2 Rohit Kulkarni
Ky Theriault
Travis Schmidt
Highland Springs High School Henrico County
3 Lacy Thompson
Kat Miller
Nikki Mitchel
Acacia Creamer
Louisa County High School Louisa County
 
B-19 Flight Endurance Level II
1 Charles GambillHighland Springs High School Henrico County
2 Daniel JohnsonHighland Springs High School Henrico County
3 Karson RowHighland Springs High School Henrico County
4 Benjamin WellsL.C. Bird High School Chesterfield County
5 Brian WinstonHighland Springs High School Henrico County
6 Brittany StoneHighland Springs High School Henrico County
7 Andrew BelcherL.C. Bird High School Chesterfield County
 
B-21 Imaging Technology Level II
1 Lydia AntonHermitage High School Henrico County
2 Emily CothranDeep Run High School Henrico County
3 Jessica ValentinoHighland Springs High School Henrico County
4 Asmi ShahDeep Run High School Henrico County
5 Kat MillerLouisa County High School Louisa County
 
B-22 Manufacturing Prototype Level II
1 Andrew Nicholds
Brittany Stone
Jessica Valentino
John Lohr
Highland Springs High School Henrico County
2 Tschuna Gibson
Tara Easter
Scott Harris
Zach Pederson
Daniel Hynst
L.C. Bird High School Chesterfield County
3 Alex Broughman
Eric Baker
Robert Smith
Devon Thurston
Acacia Creamer
Louisa County High School Louisa County
4 Simon Buth
Sam Jones
Daniel Abirafeh
Douglas S. Freeman High School Henrico County
4 Chanay Taylor
Gabrielle Simms
Henrico High School Henrico County
 
B-24 Prepared Presentation Level II
1 Carlisa CrutchfieldRichmond Technical Center Richmond City
2 Shakera MorrisPetersburg High School Petersburg City
3 John LohrHighland Springs High School Henrico County
4 Tiffany LuuDeep Run High School Henrico County
5 Alvin BondHighland Springs High School Henrico County
6 Michael DonaldsonHighland Springs High School Henrico County
7 Donald GarrettDeep Run High School Henrico County
 
B-26 Promotional Graphics Level II
1 Kenneth White, Jr,Surry County High School Surry County
2 Marcus ThomasSurry County High School Surry County
3 Jessica ValentinoHighland Springs High School Henrico County
4 Benjamin WellsHighland Springs High School Henrico County
5 Andrew NicholdsHighland Springs High School Henrico County
6 Tiffany LuuDeep Run High School Henrico County
7 Zebulon JonesLouisa County High School Louisa County
8 Nikki MitchelLouisa County High School Louisa County
9 Xavier LeeHighland Springs High School Henrico County
 
B-30 System Control Technology Level II
1 Zebulon Jones
Francois Boston
Devon Thurston
Louisa County High School Louisa County
2 Simon Buth
Sam Jones
Daniel Abirafeh
Douglas S. Freeman High School Henrico County
 
B-31 Technical Research & Report Writing Level II
1 Tiffany LuuDeep Run High School Henrico County
 
B-32 Technical Sketching & Application Level II
1 Xavier LeeHighland Springs High School Henrico County
2 Andrew RichHighland Springs High School Henrico County
3 Marcus ThomasSurry County High School Surry County
4 Charles GambillHighland Springs High School Henrico County
5 Kenneth White, Jr,Surry County High School Surry County
 
B-36 Transportation Modeling Level II
1 Alvin BondHighland Springs High School Henrico County
2 Ryan WorleyLouisa County High School Louisa County
3 Bryan TorresHighland Springs High School Henrico County
4 Brian WinstonHighland Springs High School Henrico County
5 Charles GambillHighland Springs High School Henrico County
6 Zebulon JonesLouisa County High School Louisa County
7 Joey YancyLouisa County High School Louisa County
7 Scott MyersLouisa County High School Louisa County