2008 Virginia TSA South Central Regional Fair Winners

 
A-02 Career Challenge Level I
1 Jendayi JohnsonShort Pump Middle School Henrico County
2 Tara KennedyShort Pump Middle School Henrico County
3 Dhara PatelShort Pump Middle School Henrico County
4 Nick PalmerShort Pump Middle School Henrico County
5 Erika StidhamElko Middle School Henrico County
6 Christine HakkiShort Pump Middle School Henrico County
 
A-03 Challenging Technology Issues Level I
1 Rolph J. Recto
Ralph J. Recto
Louisa County Middle School Louisa County
2 Frances Malzone
Ben L. Stone
Louisa County Middle School Louisa County
3 Dhara Patel
Payal Shah
Short Pump Middle School Henrico County
4 Calyssa . Baig
Aj Rombach
Elko Middle School Henrico County
5 Kirsten Illustre
Caroline Ward
Short Pump Middle School Henrico County
6 Christine Hakki
Alex Shaia
Short Pump Middle School Henrico County
7 Brady Harris
Dakoda A. Lane
Louisa County Middle School Louisa County
 
A-05 Communication Challenge Level I
1 Jendayi JohnsonShort Pump Middle School Henrico County
2 Rishi DeshpandeShort Pump Middle School Henrico County
3 Kirsten IllustreShort Pump Middle School Henrico County
4 Rajvi MehtaShort Pump Middle School Henrico County
5 Page KarafotisShort Pump Middle School Henrico County
 
A-08 Digital Photography Challenge Level I
1 Ralph RectoLouisa County Middle School Louisa County
2 Thornton CollierShort Pump Middle School Henrico County
3 Julia JacksonShort Pump Middle School Henrico County
4 Utopia PostellNew Bridge School Henrico County
5 Ashley JamersonShort Pump Middle School Henrico County
6 Samantha LovingElko Middle School Henrico County
7 Rajvi MehtaShort Pump Middle School Henrico County
 
A-09 Dragster Design Challenge Level I
1 Do ParkShort Pump Middle School Henrico County
2 Scott MalloryShort Pump Middle School Henrico County
3 Jacob LetsonShort Pump Middle School Henrico County
4 Brady HarrisLouisa County Middle School Louisa County
5 Charles NoelElko Middle School Henrico County
6 Frances MalzoneLouisa County Middle School Louisa County
 
A-10 Electrical Applications Level I
1 Ben StoneLouisa County Middle School Louisa County
2 Charles NoelElko Middle School Henrico County
3 Do ParkShort Pump Middle School Henrico County
4 Rishi DeshpandeShort Pump Middle School Henrico County
5 Jason GuyLouisa County Middle School Louisa County
6 Chase ClayShort Pump Middle School Henrico County
7 Jacob LetsonShort Pump Middle School Henrico County
8 Daniel CzerwonkaShort Pump Middle School Henrico County
 
A-14 Flight Challenge Level I
1 Nick PalmerShort Pump Middle School Henrico County
2 Dakoda LaneLouisa County Middle School Louisa County
3 Chase ClayShort Pump Middle School Henrico County
4 Shashwat BalodiShort Pump Middle School Henrico County
5 Aj RombachElko Middle School Henrico County
6 Chris BitzerShort Pump Middle School Henrico County
7 Aniket KulkarniShort Pump Middle School Henrico County
8 Caitlin SheltonL. Douglas Wilder Middle School Henrico County
 
A-15 Graphic Design Challenge Level I
1 Calyssa BaigElko Middle School Henrico County
2 Utopia PostellNew Bridge School Henrico County
3 Traven CarterL. Douglas Wilder Middle School Henrico County
4 Bowles CoryShort Pump Middle School Henrico County
5 Ralph RectoLouisa County Middle School Louisa County
6 Marcus SaundersThomas H. Henderson Middle School Richmond City
7 Dhara PatelShort Pump Middle School Henrico County
8 Dianna MurchisonThomas H. Henderson Middle School Richmond City
9 Vika ColeShort Pump Middle School Henrico County
10 Alex ShaiaShort Pump Middle School Henrico County
 
A-20 Prepared Speech Level I
1 Chris BitzerShort Pump Middle School Henrico County
2 Chris KamperShort Pump Middle School Henrico County
3 Kelsey CoffeyElko Middle School Henrico County
4 Ashley JamersonShort Pump Middle School Henrico County
5 Rishi DeshpandeShort Pump Middle School Henrico County
 
A-23 System Control Technology Level I
1 Bowles Cory
Daniel Czerwonka
Kathryn Hutchins-Duda
Short Pump Middle School Henrico County
 
A-24 Technical Design Challenge Level I
1 Do ParkShort Pump Middle School Henrico County
2 Scott MalloryShort Pump Middle School Henrico County
3 Tara KennedyShort Pump Middle School Henrico County
4 Shashwat BalodiShort Pump Middle School Henrico County
5 Calyssa BaigElko Middle School Henrico County
6 Julia JacksonShort Pump Middle School Henrico County
 
A-25 Technical Writing Challenge Level I
1 Jendayi JohnsonShort Pump Middle School Henrico County
2 Chris KamperShort Pump Middle School Henrico County
3 Carmella AvilesL. Douglas Wilder Middle School Henrico County
4 Payal ShahShort Pump Middle School Henrico County
5 John CasulloShort Pump Middle School Henrico County
6 Chris BitzerShort Pump Middle School Henrico County
 
A-26 Technology Bowl Level I (Audit Pending)
1 Rolph J. RectoLouisa County Middle School Louisa County
2 Shashwat BalodiShort Pump Middle School Henrico County
3 Ralph J. RectoLouisa County Middle School Louisa County
4 Ian StonerShort Pump Middle School Henrico County
5 Ben L. StoneLouisa County Middle School Louisa County
6 Julia JacksonShort Pump Middle School Henrico County
6 Kelsey CoffeyElko Middle School Henrico County
7 Chales NoelElko Middle School Henrico County
8 Katie NormanElko Middle School Henrico County
 
A-28 Transportation Challenge Level I
1 Kathryn Hutchins-DudaShort Pump Middle School Henrico County
2 Tyler BraytonShort Pump Middle School Henrico County
3 Vika ColeShort Pump Middle School Henrico County
4 Brandon DosunmuShort Pump Middle School Henrico County
 
A-29 Marine Design Challenge Level I
1 Brady Harris
Rolph J. Recto
Jason E. Guy
Ralph J. Recto
Ben L. Stone
Louisa County Middle School Louisa County
2 Tyler Brayton
John Casullo
Karan Chaudhary
Thornton Collier
Page Karafotis
Aniket Kulkarni
Nick Palmer
Alex Shaia
Payal Shah
Alex Turner
Short Pump Middle School Henrico County
 
A-30 TSA Multimedia Level I
1 Chris KamperShort Pump Middle School Henrico County
2 Utopia PostellNew Bridge School Henrico County
3 Ian StonerShort Pump Middle School Henrico County
4 Chase ClayShort Pump Middle School Henrico County
5 Caroline WardShort Pump Middle School Henrico County
 
B-05 CADD, Architectural 2D Level II
1 Greg BradshawDouglas S. Freeman High School Henrico County
2 Maksim LevitskyDouglas S. Freeman High School Henrico County
3 Hunter HatchPrince George High School Prince George County
4 Brent AlleyDouglas S. Freeman High School Henrico County
5 Adam CriggerHighland Springs High School Henrico County
5 Sequan MoseleyRichmond Technical Center Richmond City
6 Abraham MartinezHighland Springs High School Henrico County
7 Alyssa VentrellaHighland Springs High School Henrico County
 
B-06 CADD, Engineering 3D Level II (Audited 03/19/08)
1 Jacqueline FaisonRichmond Technical Center Richmond City
2 Rohit KulkarniHighland Springs High School Henrico County
3 Jason WebberPrince George High School Prince George County
4 Ronnie ThompsonMatoaca High School Chesterfield County
5 Travis ChezikPrince George High School Prince George County
6 Kevin RutherfordColonial Heights High School Colonial Heights
7 Josh VargaPrince George High School Prince George County
8 Sean HealyDouglas S. Freeman High School Henrico County
9 Phillip BinghamPrince George High School Prince George County
 
B-07 CADD, Animation - Architectural Level II
1 David LuckDouglas S. Freeman High School Henrico County
2 Daniel LittlepageDouglas S. Freeman High School Henrico County
3 Ky TheriaultHighland Springs High School Henrico County
 
B-08 CADD, Animation - Engineering Level II
1 Duncan BuieDouglas S. Freeman High School Henrico County
2 John-Charles HolmesAppomatox Regional Governor's School Petersburg
3 Joey BayerMatoaca High School Chesterfield County
 
B-12 Desktop Publishing Level II
1 Clara ChanDeep Run High School Henrico County
2 Xavier LeeHighland Springs High School Henrico County
3 Andrew RichHighland Springs High School Henrico County
4 Shenarri FreemanRichmond Technical Center Richmond City
5 Micole JordanHighland Springs High School Henrico County
6 Dylana CheekRichmond Technical Center Richmond City
7 Carlos SantosHighland Springs High School Henrico County
8 Aileen DolleteMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
 
B-13 Dragster Design Level II
1 Ky TheriaultHighland Springs High School Henrico County
2 Brian WinstonHighland Springs High School Henrico County
3 Christopher WheelerHighland Springs High School Henrico County
4 Barry MatanicDouglas S. Freeman High School Henrico County
5 Sam JonesDouglas S. Freeman High School Henrico County
6 Sinorn ButhDouglas S. Freeman High School Henrico County
7 Nicole SmithRichmond Technical Center Richmond City
8 Sierra StewartRichmond Technical Center Richmond City
9 Karson RowHighland Springs High School Henrico County
10 Aj IlusterDeep Run High School Henrico County
10 Raemon ForbesRichmond Technical Center Richmond City
 
B-14 Elect. Research & Experimentation Level II
1 Brent Moneymaker
Carlos Santos
Adam Crigger
Highland Springs High School Henrico County
 
B-16 Extemporaneous Presentation Level II
1 Tiffany LuuDeep Run High School Henrico County
2 Anna TuDeep Run High School Henrico County
3 Lauren WinstonHenrico High School Henrico County
4 Christopher WheelerHighland Springs High School Henrico County
5 John LohrHighland Springs High School Henrico County
6 Brandon PierceSurry County High School Surry County
7 Christopher NaceAppomatox Regional Governor's School Petersburg
8 Michael DonaldsonHighland Springs High School Henrico County
9 Zach GartrellHighland Springs High School Henrico County
 
B-18 Film Level II
1 Ky Theriault
Rohit Kulkarni
Travis Schmidt
Highland Springs High School Henrico County
2 Karson Row
Brent Moneymaker
Adam Crigger
63 Emery
Micole Jordan
Highland Springs High School Henrico County
3 Sarah Moore
Jarred Timok
Abraham Martinez
Alyssa Ventrella
Katrin R. Rombach
Highland Springs High School Henrico County
4 Jessica Ford
Ashley Hall
Louisa County High School Louisa County
5 Joey Bayer
Josh Grice
Matoaca High School Chesterfield County
 
B-19 Flight Endurance Level II
1 Daniel JohnsonHighland Springs High School Henrico County
2 Karson RowHighland Springs High School Henrico County
3 Alyssa VentrellaHighland Springs High School Henrico County
4 Dreon OwensHighland Springs High School Henrico County
5 Brian WinstonHighland Springs High School Henrico County
6 Christopher NeeAppomatox Regional Governor's School Petersburg
7 Alex WilliamsMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
8 Christopher PhillipsMatoaca High School Chesterfield County
 
B-21 Imaging Technology Level II
1 Leah HammockDeep Run High School Henrico County
2 Eddy JaimesAppomatox Regional Governor's School Petersburg
3 Jessica ValentinoHighland Springs High School Henrico County
4 Sarah MooreHighland Springs High School Henrico County
5 Clara ChanDeep Run High School Henrico County
6 63 EmeryHighland Springs High School Henrico County
7 Donald GarrettDeep Run High School Henrico County
8 Tyler ClayDeep Run High School Henrico County
 
B-22 Manufacturing Prototype Level II
1 John Lohr
Jessica Valentino
Brandon H. Nicholds
Highland Springs High School Henrico County
2 Andrew Nicholds
Donald P. Miller
Ben Wells
Highland Springs High School Henrico County
 
B-24 Prepared Presentation Level II
1 Leah HammockDeep Run High School Henrico County
2 Carlisa CrutchfieldRichmond Technical Center Richmond City
3 Anna TuDeep Run High School Henrico County
4 Josh VargaPrince George High School Prince George County
5 Zach GartrellHighland Springs High School Henrico County
6 Tiffany LuuDeep Run High School Henrico County
7 Emily CothranDeep Run High School Henrico County
8 Tyler ClayDeep Run High School Henrico County
 
B-26 Promotional Graphics Level II (Audited 03/19/08)
1 Xavier LeeHighland Springs High School Henrico County
2 Travis SchmidtHighland Springs High School Henrico County
3 Leah HammockDeep Run High School Henrico County
4 Clara ChanDeep Run High School Henrico County
5 Angela WangMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
6 Anna TuDeep Run High School Henrico County
7 Donald GarrettDeep Run High School Henrico County
8 Ashley RagsdaleMatoaca High School Chesterfield County
8 Jennifer DixonRichmond Technical Center Richmond City
9 Nicole SmithRichmond Technical Center Richmond City
 
B-30 System Control Technology Level II
1 Jarred Timok
Donald P. Miller
Michael B. Stecher
Highland Springs High School Henrico County
2 Kyle Lam
Eric Baker
Daniel Vorlet
Louisa County High School Louisa County
 
B-31 Technical Research & Report Writing Level II
1 Sarah MooreHighland Springs High School Henrico County
2 Ben WellsHighland Springs High School Henrico County
3 Tiffany LuuDeep Run High School Henrico County
4 Emily CothranDeep Run High School Henrico County
5 Sydney MullenHighland Springs High School Henrico County
6 Anna TuDeep Run High School Henrico County
7 Brandon PierceSurry County High School Surry County
8 Clara ChanDeep Run High School Henrico County
 
B-32 Technical Sketching & Application Level II
1 Andrew RichHighland Springs High School Henrico County
2 Marcus ThomasSurry County High School Surry County
3 Rychon CypressSurry County High School Surry County
4 Brandon NicholdsHighland Springs High School Henrico County
5 Donald MillerHighland Springs High School Henrico County
6 Xavier LeeHighland Springs High School Henrico County
7 Michael StecherHighland Springs High School Henrico County
8 Clara ChanDeep Run High School Henrico County
 
B-33 Technology Bowl Level II (Pending Audit)
1 Christopher WheelerHighland Springs High School Henrico County
2 Marcus ThomasSurry County High School Surry County
3 Michael L. DonaldsonHighland Springs High School Henrico County
4 Brandon PierceSurry County High School Surry County
5 Kyle PowersColonial Heights High School Colonial Heights
6 Andrew GehlerColonial Heights High School Colonial Heights
6 Xavier J. LeeHighland Springs High School Henrico County
7 Emil LqbalColonial Heights High School Colonial Heights
 
B-36 Transportation Modeling Level II
1 Brian WinstonHighland Springs High School Henrico County
2 63 EmeryHighland Springs High School Henrico County
3 Karson RowHighland Springs High School Henrico County
4 Katrin RombachHighland Springs High School Henrico County

Posted: 03/20/08