TSA Awards

2011 South Central Regional Fair Winners List

 
A-02 Career Prep Level I
1 Erica SayreLouisa County Middle School Louisa County
2 Dajour ArtistBinford Middle School Richmond City
3 Kimberly WheelhouseElko Middle School Henrico County
4 Rob McCutcheonHolman Middle School Henrico County
5 McKenzie SpeakmanElko Middle School Henrico County
6 Morgan BurnettElko Middle School Henrico County
7 Emily WhitakerHolman Middle School Henrico County
8 Hannah ZhangHolman Middle School Henrico County
9 Tori PollardHolman Middle School Henrico County
10 Brianda ChavisBinford Middle School Richmond City
 
A-03 Challenging Technology Issues Level I
1 Tim Carter
Tim Miller
Short Pump Middle School Henrico County
2 Sierra Loudermilk
Jonathan Lee
Short Pump Middle School Henrico County
3 Rajan Jani
Tabby Gibbs
Holman Middle School Henrico County
4 Emani Bell
Annia Fountain
Binford Middle School Richmond City
5 Abby Hock
Kj Bogar
Holman Middle School Henrico County
6 Jamilah Wesley
Jylah Mabry
Elko Middle School Henrico County
7 Dajour Artist
Kianna Jackson
Binford Middle School Richmond City
8 Kishan Sheth
Abe Varghese
Holman Middle School Henrico County
9 Harrison Hart
Cameron Shifflett
Louisa County Middle School Louisa County
10 Brianda Chavis
Chelsea Graves
Binford Middle School Richmond City
 
A-05 Communication Challenge Level I
1 Arindam GuptaTuckahoe Middle School Henrico County
2 Kianna JacksonBinford Middle School Richmond City
3 Gigi AridiShort Pump Middle School Henrico County
4 Winter DefibaughTuckahoe Middle School Henrico County
5 Emani BellBinford Middle School Richmond City
6 Julianne HulcherHolman Middle School Henrico County
6 Adeline ScelziShort Pump Middle School Henrico County
7 Angelique NorkoLouisa County Middle School Louisa County
8 Eesha TalatiHolman Middle School Henrico County
9 Amanda BillipsElko Middle School Henrico County
10 Beth WilsonElko Middle School Henrico County
10 Caleb HardingElko Middle School Henrico County
10 Eric McAleeseHolman Middle School Henrico County
 
A-07 Digital Photography Level I
1 Hannah ZhangHolman Middle School Henrico County
2 Giuliana GordonHolman Middle School Henrico County
3 Manvir SinghHolman Middle School Henrico County
4 Austin JupeShort Pump Middle School Henrico County
5 David HallShort Pump Middle School Henrico County
6 Emily WhitakerHolman Middle School Henrico County
7 Abbey UmphletShort Pump Middle School Henrico County
8 Kelsey StonerShort Pump Middle School Henrico County
9 Brette HooperElko Middle School Henrico County
10 Jacob StansburyTuckahoe Middle School Henrico County
 
A-08 Dragster Level I
1 Winter DefibaughTuckahoe Middle School Henrico County
2 Alex FlanneryElko Middle School Henrico County
3 Lucas InvernizziHolman Middle School Henrico County
4 Jacob StansburyTuckahoe Middle School Henrico County
5 Travis BeckElko Middle School Henrico County
6 Madelyn BurnettElko Middle School Henrico County
7 Grayson ShultzShort Pump Middle School Henrico County
8 Daniel GurganusTuckahoe Middle School Henrico County
9 Elisabeth StansburyTuckahoe Middle School Henrico County
10 Tristan FryeHolman Middle School Henrico County
 
A-09 Electronic Gaming Level I
1 Tim Carter
Rachel Handschuh
Rafin Hassan
Anthony Loudermilk
Vijay Iyer
Jonathan Lee
Mellissa Pugh
Short Pump Middle School Henrico County
2 Douglas Blair
Kenneth Chisholm
Ryan Crawford
Johnny Bass
Louisa County Middle School Louisa County
3 Cole Waldon
Justin Lyon
Jamilah Wesley
Alex Flannery
Taylor Gartrell
Elko Middle School Henrico County
4 Kj Bogar
Andrew Kroll
Tristan Frye
Deryk Clement
Grayson Cox
Holman Middle School Henrico County
 
A-12 Flight Level I
1 Jarrett BenderShort Pump Middle School Henrico County
2 Quinton LaneLouisa County Middle School Louisa County
3 Ahbit BhandareShort Pump Middle School Henrico County
4 Daniel GurganusTuckahoe Middle School Henrico County
5 Anthony LoudermilkShort Pump Middle School Henrico County
6 Deryk ClementHolman Middle School Henrico County
7 Noah KamencikHolman Middle School Henrico County
8 Lucas InvernizziHolman Middle School Henrico County
9 Ethan BarlageElko Middle School Henrico County
10 Nick CoxElko Middle School Henrico County
 
A-15 Go Green Manufacturing Level I
1 Louie Klenke
Sierra Loudermilk
Anne Hammock
Aaloks Shah
Short Pump Middle School Henrico County
2 Angelique Norko
Brianna Short
Ryan Crawford
Louisa County Middle School Louisa County
3 Rajan Jani
Kishan Sheth
Abby Hock
Tristan Frye
Noah Kamencik
Anthony Chandler
Parth Kotak
Clayton Kennedy
Alsharief Abdoalrhman
Garry Washington
Sydney Hogue
Zach Lang
Holman Middle School Henrico County
4 Justin Lyon
Nick Cox
Trent Lyon
Travis Beck
Andy Moran
Madelyn Burnett
Elko Middle School Henrico County
 
A-16 Graphic Design Level I
1 Elisabeth StansburyTuckahoe Middle School Henrico County
2 Anne HammockShort Pump Middle School Henrico County
3 Daniel GurganusTuckahoe Middle School Henrico County
4 Kelsey StonerShort Pump Middle School Henrico County
5 Riley HammondBinford Middle School Richmond City
6 Kimberly WheelhouseElko Middle School Henrico County
7 Manan BharadHolman Middle School Henrico County
8 Chris BollingBinford Middle School Richmond City
9 Angelique NorkoLouisa County Middle School Louisa County
10 Ja'mya RootsThomas H. Henderson Middle School Richmond City
 
A-19 Lights, Camera, Action Level I
1 Shania Maultsby
Taylor Green
Annia Fountain
Tiffany Johnson
Charmaine Bell
Binford Middle School Richmond City
2 Rick Shadbolt
Giuliana Gordon
Grayson Cox
Holman Middle School Henrico County
3 Ethan Barlage
Crystion Currin
Elko Middle School Henrico County
4 Lindsey Maxwell
Shubha Areti
Tori Pollard
Holman Middle School Henrico County
5 Erica Sayre
Harrison Hart
Louisa County Middle School Louisa County
6 Kj Bogar
Sydney Hogue
Tanisha Shah
Holman Middle School Henrico County
 
A-21 Multimedia Production Level I
1 Ethan BarlageElko Middle School Henrico County
2 Bailey MooreElko Middle School Henrico County
3 David HallShort Pump Middle School Henrico County
4 Riley HammondBinford Middle School Richmond City
5 Andy MoranElko Middle School Henrico County
6 Giuliana GordonHolman Middle School Henrico County
7 Colin McKayHolman Middle School Henrico County
8 Killian MillerElko Middle School Henrico County
9 Alsharief AbdoalrhmanHolman Middle School Henrico County
10 Lucas InvernizziHolman Middle School Henrico County
 
A-22 Prepared Speech Level I
1 Adeline ScelziShort Pump Middle School Henrico County
2 Giuliana GordonHolman Middle School Henrico County
3 Rob McCutcheonHolman Middle School Henrico County
4 Ke'aja JeffersonLucille M. Brown Middle School Richmond City
5 Abe VargheseHolman Middle School Henrico County
6 Annia FountainBinford Middle School Richmond City
7 Amanda BillipsElko Middle School Henrico County
8 Haley GilbertElko Middle School Henrico County
9 Shania MaultsbyBinford Middle School Richmond City
10 Jamilah WesleyElko Middle School Henrico County
 
A-25 System Control Technology Level I
1 Tabby Gibbs
Parth Kotak
Varad Desai
Holman Middle School Henrico County
2 Tim Carter
David Hall
Duncan Houghtaling
Short Pump Middle School Henrico County
3 Caleb Harding
Bailey Moore
Jake Trueman
Elko Middle School Henrico County
4 Winter A. Defibaugh
Jacob D. Stansbury
Nick C. Vinoskey
Tuckahoe Middle School Henrico County
5 William Rehard
Harrison Hart
Johnny Bass
Louisa County Middle School Louisa County
 
A-28 Transportation Challenge Level I
1 Zach LangHolman Middle School Henrico County
2 Caleb HardingElko Middle School Henrico County
3 Gigi AridiShort Pump Middle School Henrico County
4 Travis BeckElko Middle School Henrico County
5 Brandon HarlowElko Middle School Henrico County
6 Micheal BuckbergShort Pump Middle School Henrico County
7 Mellissa PughShort Pump Middle School Henrico County
 
A-29 TSA Cup: Marine Design Level I
1 Rob McCutcheon
Andrew Kroll
Eric McAleese
Clayton Kennedy
Shriya Tripathi
Julia Kinter
Tanisha Shah
Caroline Taylor
Colin McKay
Shubha Areti
Julianne Hulcher
Paras Jain
Holman Middle School Henrico County
2 Micheal Stitzer
Cole Waldon
Caleb Harding
Andy Moran
Erica Carrol
Haley Smith
Brandon Harlow
Taylor Gartrell
Elko Middle School Henrico County
3 Kenneth Chisholm
Quinton Lane
Ryan Crawford
Cameron Shifflett
Louisa County Middle School Louisa County
4 Tim Miller
Cameron Simpson
Brian Yatsko
Matt Simmons
Will Hassenger
Rachel Handschuh
Matt Pace
Micheal Buckberg
Grayson Shultz
Aj Wilson
Tucker Johnson
Austin Dupree
Short Pump Middle School Henrico County
 
A-31 Write Now! Technical Writing Level I
1 Lindsey MaxwellHolman Middle School Henrico County
2 Jonathan LeeShort Pump Middle School Henrico County
3 Rafin HassanShort Pump Middle School Henrico County
4 Rob McCutcheonHolman Middle School Henrico County
5 Riley HammondBinford Middle School Richmond City
6 Eesha TalatiHolman Middle School Henrico County
7 Crystion CurrinElko Middle School Henrico County
8 Chelsea GravesBinford Middle School Richmond City
9 Jamilah WesleyElko Middle School Henrico County
10 Rajan JaniHolman Middle School Henrico County
 
B-04 Career Comparisons Level II
1 Clara ChanDeep Run High School Henrico County
2 Richard GarvinHighland Springs High School Henrico County
3 Joshua SayreLouisa County High School Louisa County
4 Dhara PatelGlen Allen High School Henrico County
5 Jingwa FohbaHighland Springs High School Henrico County
6 Shelby StoneGeorge Wythe High School Richmond City
 
B-05 Architectural 2D Level II
1 Baxter CarrDouglas S. Freeman High School Henrico County
2 Sean RidgeDouglas S. Freeman High School Henrico County
3 Tiye SamoneMatoaca High School Chesterfield County
4 Julian MullenDouglas S. Freeman High School Henrico County
5 William VuongDouglas S. Freeman High School Henrico County
6 Mahamuddin PaikerDouglas S. Freeman High School Henrico County
7 Ben BrookmanLouisa County High School Louisa County
8 Damian BigleyLouisa County High School Louisa County
9 Stephen HutchinsonHighland Springs High School Henrico County
 
B-06 Engineering 3D Level II
1 51 LebowHighland Springs High School Henrico County
2 Paul KirchoffHighland Springs High School Henrico County
3 Zack KelianiHighland Springs High School Henrico County
4 Clarke ThornhillDouglas S. Freeman High School Henrico County
5 Kranthidhar BathulaHighland Springs High School Henrico County
6 Eric MorrisDouglas S. Freeman High School Henrico County
7 Jose AguirreDouglas S. Freeman High School Henrico County
8 Shams KhaliDouglas S. Freeman High School Henrico County
9 Cheyanne MoseleySurry County High School Surry County
10 Branson AndrewsMatoaca High School Chesterfield County
 
B-09 Debating Technological Issues Level II
1 Hyungsoon Kim
Ally Hwang
Deep Run High School Henrico County
2 Brady Harris
Ben Stone
Louisa County High School Louisa County
3 Rolph Recto
Ralph Recto
Louisa County High School Louisa County
4 Dhara P. Patel
Alicia M. Malin
Glen Allen High School Henrico County
5 Brian Harlow
Tyler Cable
Varina High School Henrico County
 
B-10 Desktop Publishing Level II
1 Clara ChanDeep Run High School Henrico County
 
B-11 Digital Video Production Level II
1 Alina Robertson
Amber Rock
Torri Leath
Glenn Widman
Justin Jones
Keylin Peak
Matthew Threadgill
Maya Ruffin
Tiye Samone
Matoaca High School Chesterfield County
2 Demonte Evans
Matthew Ellis
Kenesha Newby
Cheyanne Moseley
Surry County High School Surry County
3 Rachel Johnson
Miranda Elliott
Annie Weidhaas
Caroline Creasey
Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
4 Justin Shawler
Michael Drash
Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
5 Lindsay Ardiff
Blake Foreman
Katie Molver
Samantha Mladen
Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
6 Jasmine N. Battle
Chante N. Evans
Varina High School Henrico County
7 Brady Harris
Ben Stone
Jason Guy
Ben Brookman
Louisa County High School Louisa County
8 Jeff Puszakowski
David Porter
Chris Circeo
Donald Miller
Meredith Clark
Deep Run High School Henrico County
 
B-12 Dragster Design Level II
1 Andrew ComptonHighland Springs High School Henrico County
2 Kranthidhar BathulaHighland Springs High School Henrico County
3 Matthew ThreadgillMatoaca High School Chesterfield County
4 Nicole SmithRichmond Technical Center Richmond City
5 Cheyne WaldenMatoaca High School Chesterfield County
6 Cheyanne MoseleySurry County High School Surry County
7 Jose AguirreDouglas S. Freeman High School Henrico County
8 Landon JohnsonHighland Springs High School Henrico County
9 Darius CarterHighland Springs High School Henrico County
10 Chris LapidDeep Run High School Henrico County
10 Barry MatonicDouglas S. Freeman High School Henrico County
 
B-14 Essays on Technology Level II
1 Ralph RectoLouisa County High School Louisa County
2 Rolph RectoLouisa County High School Louisa County
3 Quang PhamHighland Springs Technical Center Henrico County
4 Clara ChanDeep Run High School Henrico County
5 Nicole WaughHighland Springs High School Henrico County
6 Rishi DeshpandeHighland Springs Technical Center Henrico County
7 Sharon DrewSurry County High School Surry County
8 Tim FoggHighland Springs High School Henrico County
9 Stark GallagherGlen Allen High School Henrico County
10 Abbie EgglestonVarina High School Henrico County
 
B-15 Extemporaneous Presentation Level II
1 Jingwa FohbaHighland Springs High School Henrico County
2 Joseph KeeganHighland Springs High School Henrico County
3 Courtney WoodardDouglas S. Freeman High School Henrico County
4 Ralph RectoLouisa County High School Louisa County
5 Dhara PatelGlen Allen High School Henrico County
6 Hyungsoon KimDeep Run High School Henrico County
7 Stark GallagherGlen Allen High School Henrico County
7 Zach GartrellHighland Springs High School Henrico County
8 Sera ChowdhuryDeep Run High School Henrico County
9 Branden YamHighland Springs High School Henrico County
10 Stephen HutchinsonHighland Springs High School Henrico County
 
B-17 Flight Endurance Level II
1 Branden YamHighland Springs High School Henrico County
2 Andrew ComptonHighland Springs High School Henrico County
3 David DukeHighland Springs High School Henrico County
4 Kranthidhar BathulaHighland Springs High School Henrico County
5 Quang PhamHighland Springs Technical Center Henrico County
6 Mahir DagraHighland Springs High School Henrico County
7 Aileen BiMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
8 Ryan DevlinHighland Springs Technical Center Henrico County
9 Grace LinMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
10 Scott CastLouisa County High School Louisa County
 
B-20 Manufacturing Prototype Level II
1 John Hutchinson
51 Lebow
Zach Gartrell
Michael Martin
Highland Springs High School Henrico County
 
B-21 Music Production Level II
1 Paul Johnson
Josh Conley
Varina High School Henrico County
2 Rolph Recto
Jason Guy
Louisa County High School Louisa County
3 Mahir Dagra
Allen Cosby
Tim Fogg
Kranthidhar Bathula
Mikey Stecher
Highland Springs High School Henrico County
4 Christopher Gibbs
Marquis Brown
Issac Bates
George Wythe High School Richmond City
5 Jeff Puszakowski
David Porter
Chris Circeo
Deep Run High School Henrico County
6 Matthew Harris
Ben Stone
Scott Cast
Tyler Smith
Louisa County High School Louisa County
7 Taylor Wynn
Jessie Wheeler
Elizabeth Ballou
Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
8 51 Lebow
Joseph Keegan
Highland Springs High School Henrico County
9 Alec Shobe
Matt Pittman
Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
 
B-23 Photographic Technology Level II
1 Jasmine BattleVarina High School Henrico County
2 Sydney MullenHighland Springs High School Henrico County
3 Nicole WaughHighland Springs High School Henrico County
4 Kathryn Hutchins-DudaDeep Run High School Henrico County
5 Miranda ElliottMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
6 Megan BrownHighland Springs High School Henrico County
7 Rachel JohnsonMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
8 Ally HwangDeep Run High School Henrico County
9 Ilissa MorrisHighland Springs High School Henrico County
10 Sechemelia LewisMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
 
B-24 Prepared Presentation Level II
1 Cameron TurnerMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
2 Courtney WoodardDouglas S. Freeman High School Henrico County
3 Joshua SayreLouisa County High School Louisa County
 
B-26 Promotional Graphics Level II
1 Clara ChanDeep Run High School Henrico County
2 Sam JohnsonHighland Springs High School Henrico County
3 Leah HammockHighland Springs Technical Center Henrico County
4 Yash ThawraniDeep Run High School Henrico County
5 Courtney BagbyRichmond Technical Center Richmond City
6 Sera ChowdhuryDeep Run High School Henrico County
7 Rishi DeshpandeHighland Springs Technical Center Henrico County
 
B-29 System Control Technology Level II
1 John Hutchinson
Allen Cosby
Mikey Stecher
Highland Springs High School Henrico County
2 Jonny Farkas
Joshua Sayre
Caleb Tinsley
Louisa County High School Louisa County
3 Pooja Shah
Barry Matonic
Juan Vallejo
Douglas S. Freeman High School Henrico County
4 Kathryn D. Hutchins-Duda
Chris Lapid
Ryan Scyphers
Deep Run High School Henrico County
 
B-33 Transportation Modeling Level II
1 Nicole WaughHighland Springs High School Henrico County
2 Rafael BoscanHighland Springs High School Henrico County
3 Darius CarterHighland Springs High School Henrico County
4 Mike VerileColonial Heights High School Colonial Heights
 
B-34 Video Game Design Level II
1 Nathaniel Steckel
Zachary Butts
Tony Doersch
Louisa County High School Louisa County
2 51 Lebow
Zach Gartrell
Paul Kirchoff
Highland Springs High School Henrico County
3 Rolph Recto
Brady Harris
Jason Guy
Ralph Recto
Louisa County High School Louisa County
4 Chase D. Clay
Ryan Scyphers
Deep Run High School Henrico County