Virginia TSA 2011-2012 Award Winners

2012 Virginia TSA - Southwestern Region Winners

 
A-02 Career Prep Level I
1 Thomas YoungE.B. Stanley Middle School Washington County
2 Jakin TedderE.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-03 Challenging Technology Issues Level I
1 Jessica Strait
Erin Sullivan
E.B. Stanley Middle School Washington County
2 John David Mullins
Alexander Smith
E.B. Stanley Middle School Washington County
3 Samantha Ward
Peyton Warner
E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-05 Communication Challenge Level I
There were no entries for this contest
 
A-06 Community Service Video Level I
1 Jessica Strait
Erin Sullivan
Bayleigh Dye
Clara Gambrel
E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-08 Digital Photography Level I
1 Noah CoakleyE.B. Stanley Middle School Washington County
2 Karl ThiessenE.B. Stanley Middle School Washington County
3 Taylor FarleyE.B. Stanley Middle School Washington County
4 Christina ComptonE.B. Stanley Middle School Washington County
5 Haley StallardE.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-09 Dragster Level I
1 Bailey JonasE.B. Stanley Middle School Washington County
2 Lance SandefurE.B. Stanley Middle School Washington County
3 Zachary FrancisE.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-12 Essays on Technology Level I
1 Garrett LandonE.B. Stanley Middle School Washington County
2 Maria ClarkE.B. Stanley Middle School Washington County
3 Peyton WarnerE.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-13 Flight Level I
1 Evan SooklalE.B. Stanley Middle School Washington County
2 Jackson NoeE.B. Stanley Middle School Washington County
3 William RoarkE.B. Stanley Middle School Washington County
4 Cory KiserE.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-16 Go Green Manufacturing Level I
1 Taylor Farley
Christina Compton
Haley Stallard
E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-20 Multimedia Production Level I
1 Nicholas TerryE.B. Stanley Middle School Washington County
2 Jessica StraitE.B. Stanley Middle School Washington County
3 Sunny MakwanaE.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-21 Prepared Speech Level I
1 John David MullinsE.B. Stanley Middle School Washington County
2 Bayleigh DyeE.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-23 Promotional Design Level I
1 Nicholas TerryE.B. Stanley Middle School Washington County
2 Matthew LandonE.B. Stanley Middle School Washington County
3 Malik HughesE.B. Stanley Middle School Washington County
4 Max HineE.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-25 System Control Technology Level I
1 Zachary Francis
Jackson Noe
Evan Sooklal
E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-28 Transportation System Level I
1 Thomas YoungE.B. Stanley Middle School Washington County
 
B-04 Career Comparisons Level II
1 Shelby RobertsAbingdon High School Washington County
2 MacIe FrazierAbingdon High School Washington County
3 Luke QuigleyAbingdon High School Washington County
 
B-05 Architectural 2D CAD Level II
1 Eric JohnstonAbingdon High School Washington County
2 Adam GambrelAbingdon High School Washington County
 
B-06 Engineering 3D CAD Level II
1 Kurtis GrossAbingdon High School Washington County
 
B-09 Debating Technological Issues Level II
1 Luke Quigley
Marc Spiegel
Abingdon High School Washington County
 
B-10 Desktop Publishing Level II
There were no entries for this contest
 
B-11 Digital Video Production Level II
1 Adam Gambrel
Alissa Gembach
Eileen McClanahan
Abingdon High School Washington County
2 Sarah Stallard
Anna Stephenson
Tiffany Talbert
Najwa Watson
Abingdon High School Washington County
3 Gretchen Gross
Tess McNerlin
Miranda Thompson
Abingdon High School Washington County
 
B-12 Dragster Design Level II
There were no entries for this contest
 
B-14 Essays on Technology Level II
1 Shelby RobertsAbingdon High School Washington County
2 Hunter WilsonAbingdon High School Washington County
 
B-15 Extemporaneous Presentation Level II
1 Jason DreyzehnerAbingdon High School Washington County
2 Luke QuigleyAbingdon High School Washington County
 
B-17 Flight Endurance Level II
1 Logan HawkAbingdon High School Washington County
 
B-20 Manufacturing Prototype Level II
1 Eric Johnston
Tess McNerlin
Abingdon High School Washington County
 
B-21 Music Production Level II
1 Eileen McClanahan
Sarah Stallard
Tiffany Talbert
Abingdon High School Washington County
 
B-23 Photographic Technology Level II
1 Tiffany TalbertAbingdon High School Washington County
2 MacIe FrazierAbingdon High School Washington County
3 Anna StephensonAbingdon High School Washington County
 
B-24 Prepared Presentation Level II
1 Tess McNerlinAbingdon High School Washington County
 
B-26 Promotional Graphics Level II
1 Gretchen GrossAbingdon High School Washington County
 
B-29 System Control Technology Level II
1 Eric Johnston
Marc Spiegel
Hunter Wilson
Abingdon High School Washington County
 
B-33 Transportation Modeling Level II
There were no entries for this contest
 
B-34 Video Game Design Level II
There were no entries for this contest

Posted: 3/6/12