TSA Awards

2015 Virginia - South Central Regional Fair Winners

 
A-02 Career Prep Level I
1 Tanvi AlladaHolman Middle School Henrico County
2 John PollardHolman Middle School Henrico County
3 Devi VeeramgariHolman Middle School Henrico County
4 Sathvik PotlapaliShort Pump Middle School Henrico County
5 Ryan ZaitounShort Pump Middle School Henrico County
6 Harsika NuvvalaHolman Middle School Henrico County
7 Maggie DubeShort Pump Middle School Henrico County
8 Jordan JacobsHolman Middle School Henrico County
9 Jada TuckerBinford Middle School Richmond City
10 Tamiya NickensBinford Middle School Richmond City
 
A-03 Challenging Technology Issues Level I
1 Kate Gruber
Victor Mukora
Tuckahoe Middle School Henrico County
2 John Pollard
Ben Clark
Holman Middle School Henrico County
3 Iksita Nallapaneni
Russell Gregory
Holman Middle School Henrico County
4 Tamiya Nickens
Jaden Whitehead
Binford Middle School Richmond City
5 Hayden Davis
John Dimiceli
Short Pump Middle School Henrico County
6 Moneer Shoukri
Jialin Weng
Holman Middle School Henrico County
7 Shamella Myrick
Jonathan Hargett
Binford Middle School Richmond City
8 Naomi Nichols
Maggie Nichols
Short Pump Middle School Henrico County
9 Keveanu Duncan
Kylee Cromier
Louisa County Middle School Louisa County
10 Griffin Tan
Stephen Sweeny
Short Pump Middle School Henrico County
 
A-05 Communication Challenge Level I
1 Jonathan HargettBinford Middle School Richmond City
2 Kate GruberTuckahoe Middle School Henrico County
3 Jonathan WangShort Pump Middle School Henrico County
4 Taylor SmallHolman Middle School Henrico County
5 Jada JonesBinford Middle School Richmond City
6 Lucus LiHolman Middle School Henrico County
7 Mya FifeBinford Middle School Richmond City
8 Tamiya NickensBinford Middle School Richmond City
 
A-06 Community Service Video Level I
1 Tracy Dermesropian
John Pollard
Russell Gregory
Amanvir Singh
Holman Middle School Henrico County
2 Abigale Hart
Dashay Shelton
Denise Gray
Keveanu Duncan
Kylee Cromier
Kenneth Allison
Louisa County Middle School Louisa County
 
A-08 Digital Photography Level I
1 Kamryn FergusonHolman Middle School Henrico County
2 Dorian BuchananSwift Creek Middle Chesterfield County
3 Kimberlee FergusonHolman Middle School Henrico County
4 Grace LayBinford Middle School Richmond City
5 Chamanthi KonidalaGeorge H. Moody Middle School Henrico County
6 Asmita KadamHolman Middle School Henrico County
7 Maddie RobertsShort Pump Middle School Henrico County
8 Pilar WisorShort Pump Middle School Henrico County
9 Virginia SuddarthShort Pump Middle School Henrico County
10 Maggie DubeShort Pump Middle School Henrico County
 
A-09 Dragster Level I
1 Tyler YarowHolman Middle School Henrico County
2 Sierra TutwilerGeorge H. Moody Middle School Henrico County
3 Aidan JamisonShort Pump Middle School Henrico County
4 Adam TruemanElko Middle School Henrico County
5 Ronit BhansaliHolman Middle School Henrico County
6 Ishraq QuasenShort Pump Middle School Henrico County
7 Russell GregoryHolman Middle School Henrico County
8 Taylor StarrettElko Middle School Henrico County
9 Noah CadyGeorge H. Moody Middle School Henrico County
10 Akil SriramaHolman Middle School Henrico County
 
A-13 Essays on Technology Level I
1 Shuvojeet PaulHolman Middle School Henrico County
2 Jordan JacobsHolman Middle School Henrico County
3 Ryan ZaitounShort Pump Middle School Henrico County
4 Jonathan WangShort Pump Middle School Henrico County
5 Miryam RudolphShort Pump Middle School Henrico County
6 Olivia SiglerShort Pump Middle School Henrico County
7 Grace LayBinford Middle School Richmond City
8 Maggie DubeShort Pump Middle School Henrico County
9 Asmita KadamHolman Middle School Henrico County
10 Nithin KumarHolman Middle School Henrico County
 
A-14 Flight Level I
1 Shane GibbsHolman Middle School Henrico County
2 Ronit BhansaliHolman Middle School Henrico County
3 Jacob JohnsonHolman Middle School Henrico County
4 Ramya AluriGeorge H. Moody Middle School Henrico County
5 Drew YanceyElko Middle School Henrico County
6 Trey WardHolman Middle School Henrico County
7 Lucus LiHolman Middle School Henrico County
8 Sudhan VijayakumarGeorge H. Moody Middle School Henrico County
9 Rohan ShroffGeorge H. Moody Middle School Henrico County
10 Charlie HamiltonTuckahoe Middle School Henrico County
 
A-16 Go Green Manufacturing Level I
1 Kamryn E. Ferguson
Colson T. Bade
Jude Miller
Christian O'Connor
Preston Burruss
Aidan Aparicio
Holman Middle School Henrico County
2 Tyler Yarow
Ronit Bhansali
Jacob Johnson
Siddhu Gogineni
Joel Johnson
Justin Holland
Akil Srirama
Suyash Kavdikar
Holman Middle School Henrico County
3 Addie Ghosh
Gayatri Tyagi
Jolene Ghosh
Kirthan Gaddam
Nantha Sankarvalliammam
Naomi Nichols
Ritvika Warrier
Mohamed Diyab
Saketh Addagaria
Sathvik Potlapali
Tharith Earasi
Maggie Nichols
Short Pump Middle School Henrico County
4 Timothy MacDougall
Nathaniel Dwyer
Abigale Hart
Louisa County Middle School Louisa County
5 Taylor Starrett
Dakota Wetzel
Elko Middle School Henrico County
 
A-21 Prepared Speech Level I
1 Mya FifeBinford Middle School Richmond City
2 Miryam RudolphShort Pump Middle School Henrico County
3 Angel SmithBinford Middle School Richmond City
4 Naomi NicholsShort Pump Middle School Henrico County
5 Taylor SmallHolman Middle School Henrico County
6 Madhu VenkateswaHolman Middle School Henrico County
7 Bhuvana JamiHolman Middle School Henrico County
8 Tanvi AlladaHolman Middle School Henrico County
9 Charles SmallHolman Middle School Henrico County
10 Ishraq QuasenShort Pump Middle School Henrico County
 
A-23 Promotional Design Level I
1 Tyler YarowHolman Middle School Henrico County
2 Maggie DubeShort Pump Middle School Henrico County
3 Virginia SuddarthShort Pump Middle School Henrico County
4 Mia SlaunwhiteShort Pump Middle School Henrico County
5 Maggie NicholsShort Pump Middle School Henrico County
6 Joselyn TranHolman Middle School Henrico County
7 Shamella MyrickBinford Middle School Richmond City
8 Iksita NallapaneniHolman Middle School Henrico County
9 Brian WiederSwift Creek Middle Chesterfield County
10 Jahin GaziHolman Middle School Henrico County
 
A-24 STEM Animation Level I
1 Joselyn Tran
Vidur Agaram
Bhuvana Jami
Rajiv Pedaprolu
Allie Quach
Holman Middle School Henrico County
2 Shane Gibbs
Seth Fiala
Ved Thakare
Holman Middle School Henrico County
3 David Wright
Ryan Orlosky
Ishraq Quasen
Virginia Suddarth
Short Pump Middle School Henrico County
4 Vedant Shah
Srikar Tatineni
Tanvi Allada
Ben Cumming
Holman Middle School Henrico County
5 Liam Ratclif
Zachary Heidel
Ian Murphy
Louisa County Middle School Louisa County
6 Siddhu Gogineni
Sudarshan Rajagopal
Ahikil Shankar
Karthikeya Bhoopathi
Holman Middle School Henrico County
7 Aidan Aparicio
Jack Parham
Logan Dunn
Holman Middle School Henrico County
8 Cabell Harver
David Green
Kyle Gajda
Micah Stevens
Severyn Brodziak
Short Pump Middle School Henrico County
9 Walker Bourne
Clyde Ray
Louisa County Middle School Louisa County
10 Victor Mukora
Nik Serene
Tuckahoe Middle School Henrico County
 
A-26 System Control Technology Level I
1 Zachary Heidel
Jacob Burch
Cameron Knight
Louisa County Middle School Louisa County
2 Austin Miller
Chris Hallock-Solomon
Jared Dunn
Holman Middle School Henrico County
3 Anish Patel
Hayden Davis
John Dimiceli
Short Pump Middle School Henrico County
4 Joshua Alexander
Joel Biju
Nikhil Paul
George H. Moody Middle School Henrico County
5 Colson T. Bade
Philip Kamper
Tirth Khamar
Holman Middle School Henrico County
6 Ashwin Pari
Nicholas Elflein
Vijaymanian Vadivelmurugan
Short Pump Middle School Henrico County
7 Surya Shenmugaselvam
James Simon
Nikola Stefanovski
George H. Moody Middle School Henrico County
8 Walker Bourne
Clyde Ray
Gordon Alexander
Louisa County Middle School Louisa County
9 Zach Edwards
Charlie Hamilton
Jake Perkins
Tuckahoe Middle School Henrico County
 
A-31 Water Infrastructure Level I
1 Tracy Dermesropian
Tirth Khamar
Ansel Abraham
Kavin Vasudevan
Zachary Bergman
Holman Middle School Henrico County
2 Philip Kamper
Yash Balla
Ali Ashmaig
Simron Coley
Siddu Kaleekkal
Harsika Nuvvala
Holman Middle School Henrico County
3 Charles Small
Hirsh Sharma
Rashed Aljasari
Christopher Synder
Daevid Wright
Roshan Srinivasan
Pranav Sabbu
Holman Middle School Henrico County
4 Liam Ratclif
Zachary Heidel
Ian Murphy
Louisa County Middle School Louisa County
5 Alex England
Andrew Miller
J.T. Ohman
Jason Tuggle
Lance Santos
Stephen Sweeny
Tharith Earasi
Thomas Collawn
Short Pump Middle School Henrico County
6 Casey Long
Griffin Tan
Jadon Hundley
Josh Debolt
Dan Polen
Short Pump Middle School Henrico County
 
B-04 Career Preparation Level II
1 Shreyas BhalleHenrico High School Henrico County
2 Taylor WardDeep Run High School Henrico County
3 Rajan JaniHenrico High School Henrico County
4 Hansika ShahHenrico High School Henrico County
5 Erica SayreLouisa County High School Louisa County
6 Daniel GurganusHighland Springs High School Henrico County
7 Archita KadamHenrico High School Henrico County
8 Yuqing WengHenrico High School Henrico County
9 Aala NasirDeep Run High School Henrico County
10 Mason GrissettSurry County High School Surry County
 
B-05 Architectural 2D CAD Level II
1 Annie BosherMatoaca High School Chesterfield County
2 Keegan JettHighland Springs High School Henrico County
3 Tanisha ParsonSurry County High School Surry County
4 Frederick SchillHighland Springs High School Henrico County
5 Dylan Leigh-ManuelHighland Springs High School Henrico County
6 Kayla HindsCosby High School Chesterfield County
7 Lynn ZhaoHenrico High School Henrico County
8 Van TaylorHighland Springs High School Henrico County
 
B-06 Engineering 3D CAD Level II
1 Austin ArmstrongHighland Springs High School Henrico County
2 Bailey MooreHighland Springs High School Henrico County
3 Richard AndersonHighland Springs High School Henrico County
4 Blake PageRichmond Technical Center Richmond City
5 Victoria HotzmanCaroline High School Caroline County
6 Chandni DesaiMatoaca High School Chesterfield County
7 Joseph GrahamCaroline High School Caroline County
8 Greg SawyerCaroline High School Caroline County
9 Stacie McCloudRichmond Technical Center Richmond City
10 Ben StaffordMatoaca High School Chesterfield County
 
B-10 Debating Technological Issues Level II
1 Nidhi Desai
Ram Karri
Henrico High School Henrico County
2 Erica Sayre
Harley Shifflett
Louisa County High School Louisa County
3 Sierra Loudermilk
Caroline Taylor
Hermitage High School Henrico County
4 Alexander Tubbs
Shown Canite
Highland Springs Technical Center Henrico County
5 Trey Chisholm
Michael Puchalski
Louisa County High School Louisa County
6 Jonathan Selby
Natasha Doshi
Deep Run High School Henrico County
7 Tabitha Gibbs
Bailey Moore
Highland Springs High School Henrico County
8 Rajan Jani
Sashank Sankar
Henrico High School Henrico County
9 Ryan Parikh
Nick Thurman
Deep Run High School Henrico County
10 Jonathan Haynes
Valeria De Leon
Highland Springs Technical Center Henrico County
 
B-11 Desktop Publishing Level II
1 Andrew KrollDeep Run High School Henrico County
2 Toni NewbySurry County High School Surry County
3 Kelsey StonerDeep Run High School Henrico County
4 Tanisha ShahHenrico High School Henrico County
5 Aala NasirDeep Run High School Henrico County
6 Gigi AridiHenrico High School Henrico County
7 Baxter JonesHighland Springs High School Henrico County
8 Yuktha PenumalaHenrico High School Henrico County
9 Noah DavisHighland Springs High School Henrico County
10 Justin LyonHighland Springs High School Henrico County
 
B-12 Digital Video Production Level II
1 Arelea D. Canselo
Jordan T. Carrier
Lev B. Looney
Caitlin B. Featherston
Sierra I. Semel
Locke A. Taylor
Vincent Neef
Gordon Quach
J. R. Tucker High School Henrico County
2 Shreyas Bhalle
Archita Kadam
Hansika Shah
Lynn Zhao
Manan Bharad
Armon Harold
Valerie Young
Ben Hubinger
Yuktha Penumala
Rishma Singh
Jamie Chen
Suraj Saligrama
Henrico High School Henrico County
3 Nidhi Desai
Ram Karri
Aashi Agarwala
Mahima Murali
Keerthana Aluri
Minoti Kishor
Vaasav Kumar
Liza Abraham
Aishu Sukumaran
Brenda Liu
Reetu Manchem
Linda Ma
Henrico High School Henrico County
4 Chris Engel
William Glaveskas
Leah Johnson
Trevor Proffit
Goochland High Goochland County
5 Yuqing Weng
Nancy Kaur
Sashank Sankar
Gigi Aridi
Risheek Chemudapati
Surya V
Sirisree Singamneni
Michael Mickle
Loreal Williams
Lindsay Shavers
Henrico High School Henrico County
6 Hunter Glaveskas
Courtney Overton
Goochland High Goochland County
7 Kaelyn Thomas
Brandi Wood
Goochland High Goochland County
8 Celia Wilson
Caroline Hanes
Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
9 Anne Bridges
Kyle Trapp
Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
10 Samantha Zhao
Tanbirul Islam
Jonathan Haynes
Highland Springs Technical Center Henrico County
 
B-13 Dragster Design Level II
1 Austin ArmstrongHighland Springs High School Henrico County
2 Rooker ShurleyHighland Springs High School Henrico County
3 Aaron DunleavyGoochland High Goochland County
4 Mohammad UllahDouglas S. Freeman High School Henrico County
5 Tahir ShehzadDeep Run High School Henrico County
6 Ben StaffordMatoaca High School Chesterfield County
7 Justis Thomas-JacksonRichmond Technical Center Richmond City
8 Justin LyonHighland Springs High School Henrico County
9 Elisabeth StansburyHighland Springs High School Henrico County
10 Taylor WardDeep Run High School Henrico County
 
B-15 Essays on Technology Level II
1 Casey TylerGlen Allen High School Henrico County
2 Tanisha ShahHenrico High School Henrico County
3 Matthew PerryMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
4 Courtney HorreeLouisa County High School Louisa County
5 Erica SayreLouisa County High School Louisa County
6 Sierra LoudermilkHermitage High School Henrico County
7 Aarthee BaskaranHenrico High School Henrico County
8 Surya VHenrico High School Henrico County
9 Lindsay TylerGlen Allen High School Henrico County
10 Valerie YoungHenrico High School Henrico County
 
B-16 Extemporaneous Presentation Level II
1 Tabitha GibbsHighland Springs High School Henrico County
2 Jake HirataHighland Springs High School Henrico County
3 Reetu ManchemHenrico High School Henrico County
4 Rajan JaniHenrico High School Henrico County
5 Jonathan SelbyDeep Run High School Henrico County
6 Arindam GuptaDouglas S. Freeman High School Henrico County
7 Anthony LoudermilkHighland Springs High School Henrico County
7 Trey ChisholmLouisa County High School Louisa County
8 Gigi AridiHenrico High School Henrico County
9 Ram KarriHenrico High School Henrico County
10 Erica SayreLouisa County High School Louisa County
 
B-18 Flight Endurance Level II
1 Frederick SchillHighland Springs High School Henrico County
2 Jason NelsonHighland Springs High School Henrico County
3 Troy BryantHighland Springs High School Henrico County
4 Moshe AckmanHighland Springs High School Henrico County
5 Kymberli SegresHighland Springs High School Henrico County
6 Theanna DrennonMatoaca High School Chesterfield County
7 Timothy JohnsonJ. R. Tucker High School Henrico County
8 Logan SmithDeep Run High School Henrico County
 
B-21 Manufacturing Prototype Level II
1 Austin Armstrong
Richard B. Anderson
Bailey Moore
Rooker Shurley
Alex Flannery
Highland Springs High School Henrico County
2 Dylan Leigh-Manuel
Mark Hirata
Carlos Gil
Matthew Warriner
Highland Springs High School Henrico County
3 Mahira Ali
Arelea D. Canselo
Jordan T. Carrier
Lev B. Looney
Nazila S. Darvesh
J. R. Tucker High School Henrico County
4 Andrew Kroll
Spencer Ansell
Shane Barber
Brady Blauvelt
David Dube
Deep Run High School Henrico County
5 Tabitha Gibbs
Elisabeth Stansbury
Anthony Loudermilk
Grant Carter
Evan Barlage
Highland Springs High School Henrico County
6 Zach Seal
Amanda Truong
Lauren Baugham
Julie Lam
My Nguyen
Bryson Hopkins
Glen Allen High School Henrico County
7 Sashank Sankar
Surya V
Amith Kumar
Suraj Saligrama
Henrico High School Henrico County
8 Rajan Jani
Nidhi Desai
Traemar Pringle
Keerthana Aluri
Vaasav Kumar
Nandan Jeyasankar
Henrico High School Henrico County
9 Arindam Gupta
Ethan Barlage
Connor Lankford
Douglas S. Freeman High School Henrico County
 
B-22 Music Production Level II
1 Ben Hubinger
Sirisree Singamneni
Dahsom Choi
Pratyusha Chaluvadi
Linh Dao
Henrico High School Henrico County
2 William Glaveskas
Adam Norman
Goochland High Goochland County
3 Jake Zaslav
Anthony Holten
Tallie Hauser
Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
4 Keegan Jett
Anthony Loudermilk
Highland Springs High School Henrico County
5 Samantha Zhao
Shown Canite
Tanbirul Islam
Jonathan Haynes
Valeria De Leon
Highland Springs Technical Center Henrico County
6 Logan Smith
Jonathan Selby
Brady Blauvelt
David Dube
Ryan Parikh
Madison Santos
Nick Thurman
Roshen Vareed
Christian Zapata
Deep Run High School Henrico County
7 Daquan Stith
Shonya Sykes
Richmond Technical Center Richmond City
8 Casey Tyler
Lindsay Tyler
Glen Allen High School Henrico County
9 Archita Kadam
Hansika Shah
Rishma Singh
Mahima Murali
Vaasav Kumar
Aarthee Baskaran
Henrico High School Henrico County
 
B-25 Photographic Technology Level II
1 Caroline TaylorHermitage High School Henrico County
2 Mahima MuraliHenrico High School Henrico County
3 Samantha BrooksHermitage High School Henrico County
4 Emily JonesHermitage High School Henrico County
5 Kelsey StonerDeep Run High School Henrico County
6 Andrew KrollDeep Run High School Henrico County
7 Karyn CummingHenrico High School Henrico County
8 Caitlin McGowanDeep Run High School Henrico County
9 Brian CooleyVarina High School Henrico County
10 Mahira AliJ. R. Tucker High School Henrico County
 
B-26 Prepared Presentation Level II
1 Michiah WattsRichmond Technical Center Richmond City
2 Kelsey StonerDeep Run High School Henrico County
3 Crystal TaylorRichmond Technical Center Richmond City
4 Leonardo FranzinettiRichmond Technical Center Richmond City
5 Natasha DoshiDeep Run High School Henrico County
6 Keaja JeffersonRichmond Technical Center Richmond City
7 Andrew KrollDeep Run High School Henrico County
8 Rodney RobinsonHenrico High School Henrico County
9 Valerie YoungHenrico High School Henrico County
10 Bre'yanta GraySurry County High School Surry County
 
B-28 Promotional Graphics Level II
1 Kelsey StonerDeep Run High School Henrico County
2 Anju MathewHenrico High School Henrico County
3 Andrew KrollDeep Run High School Henrico County
4 Yuktha PenumalaHenrico High School Henrico County
5 Bryne' GrissettSurry County High School Surry County
6 Casey TylerGlen Allen High School Henrico County
7 Caitlin McGowanDeep Run High School Henrico County
7 Briana DrewSurry County High School Surry County
8 Tabitha GibbsHighland Springs High School Henrico County
9 Hansika ShahHenrico High School Henrico County
9 Courtney HorreeLouisa County High School Louisa County
10 Kianyha SmithRichmond Technical Center Richmond City
 
B-31 System Control Technology Level II
1 Preston Bourne
Kj Borgar
Subhachote Pornprinya
Louisa County High School Louisa County
2 Spencer Ansell
Cameron Mewhirer
Brandon Smith
Deep Run High School Henrico County
3 Tabitha Gibbs
Jason Nelson
Anthony Loudermilk
Highland Springs High School Henrico County
 
B-35 Transportation Modeling Level II
1 Keaja JeffersonRichmond Technical Center Richmond City
2 Frederick SchillHighland Springs High School Henrico County
3 Thejadhar BathulaHighland Springs High School Henrico County
4 Derek LeifferLouisa County High School Louisa County
5 Austin ArmstrongHighland Springs High School Henrico County
 
B-37 Video Game Design Level II
1 Logan Smith
Jonathan Selby
Shane Barber
Brady Blauvelt
David Dube
Seung Goo
Ethan Hayes
Madison Santos
Roshen Vareed
Christian Zapata
Lauren Booker
Deep Run High School Henrico County
2 Manan Bharad
Risheek Chemudapati
Liza Abraham
Aishu Sukumaran
Brenda Liu
Aarthee Baskaran
Linda Ma
Henrico High School Henrico County
3 Taylor Ward
Al Abdoalrhman
Dillon Haas
Aj McEnhimer
Nihar Patel
Aaron Rose
Justin Scyphers
Brandon Smith
Nick Thurman
Austin Tuggle
Deep Run High School Henrico County
4 Jason Morris
Robert Best
Tyler Williams
Zachary Gross
Robert Black
Bridging Communities Regional Career and Technical Center New Kent County
5 Charles Bennett
Victoria Scriven
Cosby High School Chesterfield County

Updated: 3/14/2015