Virginia TSA - South Central Regional Fair Awards

2014 Virginia - South Central Regional Fair Winners

 
A-02 Career Prep Level I
1 Devi VeeramgariHolman Middle School Henrico County
2 Archita KadamHolman Middle School Henrico County
3 Austin PayneGoochland Middle
4 Navindra SeoparsanShort Pump Middle School Henrico County
5 Michelle WangHolman Middle School Henrico County
6 Shamella MyrickBinford Middle School Richmond City
7 Jordan Anderson-MurrayBinford Middle School Richmond City
8 Mya FifeBinford Middle School Richmond City
9 Hansika ShahHolman Middle School Henrico County
10 Trevor TanShort Pump Middle School Henrico County
 
A-03 Challenging Technology Issues Level I
1 Blaise Williams
Hailey Churchill
Tuckahoe Middle School Henrico County
2 Nicole Rose
Ryan Jacobs
Holman Middle School Henrico County
3 Hayden Davis
Dan Hunter
Short Pump Middle School Henrico County
4 Garrett Every
Davis Wood
Short Pump Middle School Henrico County
5 Preston Bourne
Ethan Labelle
Louisa County Middle School Louisa County
6 Naomi Ghahrai
Jasmin Lim
Short Pump Middle School Henrico County
7 Ethan Aycock
Michael Menton
Louisa County Middle School Louisa County
8 Trinity Stephens
Mya Fife
Binford Middle School Richmond City
9 Jialin Weng
Ben Nilson
Holman Middle School Henrico County
10 Shamella Myrick
Kendra Clack
Binford Middle School Richmond City
 
A-05 Communication Challenge Level I
1 Aala NasirHolman Middle School Henrico County
2 Jordan Anderson-MurrayBinford Middle School Richmond City
3 Caitlin McGowanHolman Middle School Henrico County
4 Amanda TruongHolman Middle School Henrico County
5 Jack PollardHolman Middle School Henrico County
6 Andrea PalmerShort Pump Middle School Henrico County
7 Srikar TatineniHolman Middle School Henrico County
8 Kendra ClackBinford Middle School Richmond City
 
A-06 Community Service Video Level I
1 Archita Kadam
Mahima Murali
Vaasav Kumar
Rishma Singh
Michelle Wang
Aashi Agarwala
Emily Jones
Jack Pollard
Holman Middle School Henrico County
2 Garrett Every
Mahesh Ramchandani
Short Pump Middle School Henrico County
3 Ethan Labelle
Michael Menton
Nathan Schwartz
Louisa County Middle School Louisa County
 
A-08 Digital Photography Level I
1 Kamryn FergusonHolman Middle School Henrico County
2 Caitlin McGowanHolman Middle School Henrico County
3 Aala NasirHolman Middle School Henrico County
4 Mahima MuraliHolman Middle School Henrico County
5 Lauren CantorShort Pump Middle School Henrico County
6 Reagan WallaceShort Pump Middle School Henrico County
7 Kallie GarlandElko Middle School Henrico County
8 Jake BalesShort Pump Middle School Henrico County
9 Blaise WilliamsTuckahoe Middle School Henrico County
10 Josh GribbenShort Pump Middle School Henrico County
 
A-09 Dragster Level I
1 Ryan JacobsHolman Middle School Henrico County
2 Evan BarlageElko Middle School Henrico County
3 Kate GruberTuckahoe Middle School Henrico County
4 Tyler YarowHolman Middle School Henrico County
5 Raeivin HarrisThomas H. Henderson Middle School Richmond City
6 Solomon HarrisThomas H. Henderson Middle School Richmond City
7 Trey WardHolman Middle School Henrico County
8 Akhil SriramaHolman Middle School Henrico County
9 Shane GibbsHolman Middle School Henrico County
10 Preston BourneLouisa County Middle School Louisa County
 
A-13 Essays on Technology Level I
1 Vasu KansagraHolman Middle School Henrico County
2 Pranav SabbuHolman Middle School Henrico County
3 Brandon SmithHolman Middle School Henrico County
4 Anirudh NambulaHolman Middle School Henrico County
5 Tamiya NickensBinford Middle School Richmond City
6 Hayden DavisShort Pump Middle School Henrico County
7 Briair JohnsonElko Middle School Henrico County
 
A-14 Flight Level I
1 Michael TraylorHolman Middle School Henrico County
2 Gray RoischHolman Middle School Henrico County
3 Leontra MoralTuckahoe Middle School Henrico County
4 Eric OcaranzaElko Middle School Henrico County
5 Brandon SmithHolman Middle School Henrico County
6 Trey WardHolman Middle School Henrico County
7 Austin PayneGoochland Middle
8 Matthew SilianoShort Pump Middle School Henrico County
9 Connor SpeightGoochland Middle
10 Hunter ClarkGoochland Middle
 
A-16 Go Green Manufacturing Level I
1 Adiline Ghosh
Reagan Wallace
Naomi Ghahrai
Jasmin Lim
Naomi Nickols
Short Pump Middle School Henrico County
2 Arshia Halavatkar
Zachary Seal
Kamryn Ferguson
Matthew Samuel
Hirsh Sharma
Christian O'Connor
Abhijit Dewkar
Ryan Jacobs
Devin Hamilton
Holman Middle School Henrico County
3 Jack Ball
Parker Colson
Josh Debolt
Garrett Every
Dan Hunter
Andrew Jamison
Pearce Patsell
Cody Sohler
Davis Wood
Trevor Tan
Short Pump Middle School Henrico County
4 Gray E. Roisch
Ronit Bhansali
Nithin Kumar
Tyler Yarow
Ian Durand-Brochec
Vedant Shah
Tirth Khamar
Jisu Song
Taesuk Song
Holman Middle School Henrico County
5 Riley J. Smith
Tiffani McClure
Elko Middle School Henrico County
6 Liam Ratcliff
Nathan Schwartz
Louisa County Middle School Louisa County
7 Evan Barlage
Dakoda Wetzel
Jordan Mitchell
Elko Middle School Henrico County
 
A-21 Prepared Speech Level I
1 Nicole RoseHolman Middle School Henrico County
2 Pranav NeyveliHolman Middle School Henrico County
3 Lauren CantorShort Pump Middle School Henrico County
4 Emma BelcherElko Middle School Henrico County
5 Seth FialaHolman Middle School Henrico County
6 Shamella MyrickBinford Middle School Richmond City
7 Trinity StephensBinford Middle School Richmond City
8 Victoria GarrettHolman Middle School Henrico County
9 Tre BrittonBinford Middle School Richmond City
10 Kallie GarlandElko Middle School Henrico County
 
A-23 Promotional Design Level I
1 Navindra SeoparsanShort Pump Middle School Henrico County
2 Hansika ShahHolman Middle School Henrico County
3 Yuktha PenumalaHolman Middle School Henrico County
4 William ClarkElko Middle School Henrico County
5 Archita KadamHolman Middle School Henrico County
6 Lauren CantorShort Pump Middle School Henrico County
7 Anju MathewHolman Middle School Henrico County
8 Maggie DubeShort Pump Middle School Henrico County
9 Iksita NallapeneniHolman Middle School Henrico County
10 Andrea PalmerShort Pump Middle School Henrico County
 
A-24 STEM Animation Level I
1 Zachary Heidel
Liam Ratcliff
Joseph Smith
Louisa County Middle School Louisa County
2 Hansika Shah
Rishma Singh
Aashi Agarwala
Adithya Rathinasabapathy
Holman Middle School Henrico County
3 Pranav Thummalapalii
Rajiv Pedaprolu
Malo Durand-Brochec
Shane Gibbs
Holman Middle School Henrico County
4 Jack Ball
Parker Colson
Andrea Palmer
David Wright
Short Pump Middle School Henrico County
5 Austin Miller
Arvind Anand
Rahul Sreedharan
Jacob Aguilar
Holman Middle School Henrico County
6 Anushka Pal
Daevid Wright
Akhil Srirama
Holman Middle School Henrico County
 
A-26 System Control Technology Level I
1 Aala Nasir
Carter Weedon
Sanjay Puneti
Holman Middle School Henrico County
2 Luke Braia
John Dimiceli
Dan Hunter
Short Pump Middle School Henrico County
3 Arshia Halavatkar
Cameron Mewhirter
Christopher Hallock-Solomon
Holman Middle School Henrico County
4 Zachary Heidel
Cameron Knight
Ian Murphy
Louisa County Middle School Louisa County
5 Preston Bourne
Walker L. Bourne
Jake Burch
Louisa County Middle School Louisa County
6 Paul Farag
Zach Edwards
Leontra Moral
Tuckahoe Middle School Henrico County
 
A-31 Water Infrastructure Level I
1 Archita Kadam
Philip Kamper
Christopher Snyder
Michelle Wang
Sid Nimmalagadda
Trey Ward
Hannah Vernon
Holman Middle School Henrico County
2 Jake Bales
Luke Braia
Mahesh Ramchandani
Cody Sohler
Short Pump Middle School Henrico County
3 Hansika Shah
Amy Wang
Jack Parham
Anju Mathew
Eric Moore
Yuktha Penumala
Anushka Pal
Holman Middle School Henrico County
4 Aidan Aparicio
Nyah Blalock
Tirth Khamar
Pranav Sabbu
Adithya Rathinasabapathy
Holman Middle School Henrico County
5 Tyler Snyder
Ethan Aycock
Louisa County Middle School Louisa County
6 Dale Gouthreau
Gabreylle Smith
Elko Middle School Henrico County
 
B-04 Career Preparation Level II
1 Erica SayreLouisa County High School Louisa County
2 Shreyas BhalleHenrico High School Henrico County
3 Taylor WardDeep Run High School Henrico County
4 Curtayja WilliamsHuguenot High School Richmond City
5 Tanisha ShahHenrico High School Henrico County
6 Rajan JaniHenrico High School Henrico County
7 Davina SeoparsanJ. R. Tucker High School Henrico County
8 Sharvani MehtaMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
9 Sashank SankarHenrico High School Henrico County
10 Mikayla BridgesHuguenot High School Richmond City
 
B-05 Architectural 2D CAD Level II
1 Andrew HarsonoCosby High School Chesterfield County
2 Annie BosherMatoaca High School Chesterfield County
3 Armani JoynerRichmond Technical Center Richmond City
4 Sarah WarrenRichmond Technical Center Richmond City
5 Thales Brandt De BarrosCosby High School Chesterfield County
6 Tyler HaileyCosby High School Chesterfield County
7 Shannon SheltonRichmond Technical Center Richmond City
8 Jack NotleyHighland Springs High School Henrico County
9 Jacob PrudenGlen Allen High School Henrico County
10 Keegan JettHighland Springs High School Henrico County
 
B-06 Engineering 3D CAD Level II
1 Candice RobertsCaroline High School Caroline County
2 Bailey MooreHighland Springs High School Henrico County
3 Jeffry JohnsonPrince George High School Prince George County
4 Austin ArmstrongHighland Springs High School Henrico County
5 Kevin HarbulaChesterfield Technical Center Chesterfield County
6 Grant SattlewhiteDouglas S. Freeman High School Henrico County
7 Ashley HelmsMatoaca High School Chesterfield County
8 Thejodhar BathulaHighland Springs High School Henrico County
9 Rafael BoscanHighland Springs High School Henrico County
10 Sean HyattCosby High School Chesterfield County
 
B-09 Debating Technological Issues Level II
1 Leon Zhan
Yash Tekriwal
Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
2 Sierra N. Loudermilk
Caroline B. Taylor
Hermitage High School Henrico County
3 Rajan Jani
Sashank Sankar
Henrico High School Henrico County
4 Anthony Loudermilk
Eric McAleese
Highland Springs High School Henrico County
5 Arindam Gupta
Tanbirul Islam
Douglas S. Freeman High School Henrico County
6 Ryan A. Crawford
Trey Chisholm
Louisa County High School Louisa County
7 Clayton Kennedy
Alec Tubbs
Highland Springs Technical Center Henrico County
8 Hithesh Peddamekala
Traemar Pringle
Henrico High School Henrico County
9 Greg Martin
Elizabeth Holland
Caroline High School Caroline County
10 Natasha Doshi
Nick Thurman
Deep Run High School Henrico County
 
B-10 Desktop Publishing Level II
1 Felix PuthenpuraMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
2 Michael AllenRichmond Technical Center Richmond City
3 Gigi AridiHenrico High School Henrico County
4 Caroline TaylorHermitage High School Henrico County
5 Eboni WrightSurry County High School Surry County
6 Darrielle ChapmanSurry County High School Surry County
7 David DubeDeep Run High School Henrico County
8 Kelsey StonerDeep Run High School Henrico County
9 Andrew KrollDeep Run High School Henrico County
10 Tori PollardDeep Run High School Henrico County
 
B-11 Digital Video Production Level II
1 Ryan Neighbors
Anne C. Bland
Robert Blake
Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
2 Brittany Bailey,
Katie Gentry
Lillie Rosson
Lauren Nuckols
Jontey Mosley
Goochland High
3 William Glaveskas
Victoria Ezell
Khayla Leabough,
Briahna Snead
Briahna Snead
Felicia Hallworth
Joshua Hayward
Goochland High
4 Hannah Duley
Jeramy Phillippe,
Lucy Cary
Jenna Meadows,
Preston Loveland
Goochland High
5 Samantha Zhao
Kiana Foreman
Highland Springs Technical Center Henrico County
6 Laura Fuhr
Eliza Bellamy
Caroline Emblidge
Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
7 Megan Harrison
Darrielle Chapman
Dezhire Parson
Antoine Howell
Surry County High School Surry County
8 Robby Fischer
Margaret Jewett
Anna Kuno
Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
9 Jake Hirata
Cole Hudgins
John Bowers
Rooker Shurley
Augie Zerbst
Eric McAleese
Highland Springs High School Henrico County
10 Sashank Sankar
Shreyas Bhalle
Ben Hubinger
Lindsey Shavers
Sirisree Singamaneni
Henrico High School Henrico County
 
B-12 Dragster Design Level II
1 Bailey MooreHighland Springs High School Henrico County
2 Thejodhar BathulaHighland Springs High School Henrico County
3 Jake HirataHighland Springs High School Henrico County
4 Brad AndersonHighland Springs High School Henrico County
5 Justin LyonHighland Springs High School Henrico County
6 Laura RichardsJ. R. Tucker High School Henrico County
7 Taylor WardDeep Run High School Henrico County
8 Dylan SclaterDouglas S. Freeman High School Henrico County
9 Mason GrissettSurry County High School Surry County
10 David HutchisonDouglas S. Freeman High School Henrico County
 
B-14 Essays on Technology Level II
1 Daniel YooMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
2 Tyler CableVarina High School Henrico County
3 Jacqueline ChavezCaroline High School Caroline County
4 Jason NelsonHighland Springs High School Henrico County
5 Kimberly WheelhouseVarina High School Henrico County
6 Amanda BillipsHighland Springs High School Henrico County
7 Casey TylerHighland Springs Technical Center Henrico County
8 Aniket KulkarniHenrico High School Henrico County
9 Dion EllisSurry County High School Surry County
10 Brandon KreemerPrince George High School Prince George County
 
B-15 Extemporaneous Presentation Level II
1 Arindam GuptaDouglas S. Freeman High School Henrico County
2 Ginai SeabronRichmond Technical Center Richmond City
3 Jake HirataHighland Springs High School Henrico County
4 Rajan JaniHenrico High School Henrico County
5 Grant AckermanHenrico High School Henrico County
6 Andrew LefflerMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
7 Trey ChisholmLouisa County High School Louisa County
8 Shaquan LomaxRichmond Technical Center Richmond City
9 Jonathan SelbyDeep Run High School Henrico County
10 Natasha DoshiDeep Run High School Henrico County
 
B-17 Flight Endurance Level II
1 Thomas SchillHighland Springs High School Henrico County
2 Danny BartleMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
3 Daniel GurganusHighland Springs High School Henrico County
4 Jason NelsonHighland Springs High School Henrico County
5 Bryan KaperickMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
6 Van TaylorHighland Springs High School Henrico County
7 Laura RichardsJ. R. Tucker High School Henrico County
8 Benjamin WeitzJ. R. Tucker High School Henrico County
9 Cameren WheelerMatoaca High School Chesterfield County
10 Logan SmithDeep Run High School Henrico County
 
B-20 Manufacturing Prototype Level II
1 Austin Armstrong
Jake Hirata
Rafael Boscan
John Bowers
Rooker Shurley
Augie Zerbst
Brad Anderson
Alex Flannery
Eric McAleese
Highland Springs High School Henrico County
2 Elisabeth Stansbury
Daniel Gurganus
Troy Bryant
Jeremy Watson
Highland Springs High School Henrico County
3 Dylan Leigh-Manuell
Jack Notley
Mark Hirata
Highland Springs High School Henrico County
4 Shane Barber
Dillion Haas
Louie Klenke
Andrew Kroll
Deep Run High School Henrico County
5 Arindam Gupta
Connor Lankford
Ethan Bartlage
Douglas S. Freeman High School Henrico County
6 John R. Riley
Jeremy L. Dulgher
Collin J. Nigro
William C. Adams
Bridging Communities Regional Career and Technical Center New Kent
7 Traemar Pringle
Amith Kumar
Aniket Kulkarni
Rodney Robinson
Henrico High School Henrico County
 
B-21 Music Production Level II
1 Shaquan Lomax
Keith Harris
Richmond Technical Center Richmond City
2 Chet Frierson
Morgan Burrs
Richmond Technical Center Richmond City
3 Anthony Loudermilk
Joshua Harding
Kyle Watson
Jordan Collins
Highland Springs High School Henrico County
4 Daquan Stith
Darvonette Johnson
Richmond Technical Center Richmond City
5 Rakeith Harris
Demetrius Pegram
Armstrong High School Richmond City
6 Dat T. Ha
Andrew W. Orchowsky
Hermitage High School Henrico County
7 Mark Fleckenstein
Colin Thielsch
Noah Kim
Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
8 Manny Ramirez
Benjamin Napier
Colonial Heights High School Colonial Heights
9 Jack Notley
Baxter Jones
Charles Taylor
Mark Hirata
Carlos Gil
Troy Bryant
Highland Springs High School Henrico County
10 Sean Hyatt
Johnny Prioleau
Cosby High School Chesterfield County
 
B-24 Photographic Technology Level II
1 Michelle GentryHermitage High School Henrico County
2 Rachel HaftHighland Springs High School Henrico County
3 Annika BaschMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
4 Karyn CummingHenrico High School Henrico County
5 Rebekah HarterSurry County High School Surry County
6 Rachel ThomsMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
7 Tanisha ShahHenrico High School Henrico County
8 Hailey AkensMaggie L. Walker Governor's School Richmond City
9 Sean AlbertsLouisa County High School Louisa County
10 Sirisree SingamaneniHenrico High School Henrico County
 
B-25 Prepared Presentation Level II
1 Leonardo FranzinettiRichmond Technical Center Richmond City
2 Ke'aja JeffersonRichmond Technical Center Richmond City
3 Natasha DoshiDeep Run High School Henrico County
4 Crystal TaylorRichmond Technical Center Richmond City
5 Tabitha GibbsHighland Springs High School Henrico County
6 Kelsey StonerDeep Run High School Henrico County
7 Valerie YoungHenrico High School Henrico County
8 Tanisha ShahHenrico High School Henrico County
9 Kyle HoffmannGlen Allen High School Henrico County
10 Rodney RobinsonHenrico High School Henrico County
 
B-27 Promotional Graphics Level II
1 Kathryn Hutchins-DudaDeep Run High School Henrico County
2 Tabitha GibbsHighland Springs High School Henrico County
3 Kelsey StonerDeep Run High School Henrico County
4 Anne HammockHighland Springs Technical Center Henrico County
5 Adeline ScelziDeep Run High School Henrico County
6 Christina MacAulayGlen Allen High School Henrico County
7 Traven CarterHenrico High School Henrico County
8 Antoine HowellSurry County High School Surry County
9 Quame' Roman-NolanRichmond Technical Center Richmond City
10 Sierra SemelJ. R. Tucker High School Henrico County
 
B-30 System Control Technology Level II
1 Bryan Kaperick
Ben Bowers
Anant Kharkar
Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
2 Jason Nelson
Anthony Loudermilk
Tabitha Gibbs
Highland Springs High School Henrico County
3 Kathryn Hutchins-Duda
Louie Klenke
Andrew Kroll
Deep Run High School Henrico County
4 Ryan A. Crawford
David A. Puchalski
Harrison H. Hart
Louisa County High School Louisa County
5 Steven Tate
Ross Metcalf
Tanbirul Islam
Douglas S. Freeman High School Henrico County
 
B-34 Transportation Modeling Level II
1 Ke'aja JeffersonRichmond Technical Center Richmond City
2 Nathaniel ChaffinRichmond Technical Center Richmond City
3 Thejodhar BathulaHighland Springs High School Henrico County
4 Thomas SchillHighland Springs High School Henrico County
5 Austin ArmstrongHighland Springs High School Henrico County
6 Loreal WilliamsHenrico High School Henrico County
 
B-36 Video Game Design Level II
1 Patricia Bui
Arelea Canselo
Caitlin Featherston
Nazila Darvesh
J. R. Tucker High School Henrico County
2 Brady Blauvelt
Emily Heron
Dameon Hite
Jonathan Selby
Nick Thurman
Austin Tuggle
Taylor Ward
Deep Run High School Henrico County
3 Andrew Harsono
Johnny Prioleau
Cosby High School Chesterfield County
4 Heather M. Hart
Alex Main
Trayvaun Richardson
Kenneth Jackson
Louisa County High School Louisa County
5 Venkata Gatla
Ben Hubinger
Abhit Bhandhare
Henrico High School Henrico County
6 Alsharief Abdoalrhman
Mark Biliunas
Dillion Haas
Justin Scyphers
Ryan Scyphers
Tahir Shehzad
Deep Run High School Henrico County
7 Kenneth A. Bogar
Robert M. Best
Jason T. Morris
Robert W. Black
Lam Quach
Wayne T. Williams
Devin J. Robinson-Pulliam
Bridging Communities Regional Career and Technical Center New Kent
8 Keegan Jett
Dylan Leigh-Manuell
Anthony Loudermilk
Baxter Jones
Charles Taylor
Highland Springs High School Henrico County

Posted: 03/08/2014 7:00 p.m.