Virginia TSA - 2017 Technosphere Winners

A-01 Biotechnology (MS)
1 Team 1 Stone Hill Middle School Loudoun County
2 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
3 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
4 Team 1 Holman Middle School Henrico County
5 Team 1 George H. Moody Middle School Henrico County
6 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
7 Team 1 Swanson Middle School Arlington County
8 Team 1 Swift Creek Middle Chesterfield County
 
A-02 CAD Foundations (MS)
1 Jonathan Fan Blacksburg Middle School Montgomery County
2 Sreeram Pillai Rachel Carson Middle School Fairfax County
3 Andy Cao Rachel Carson Middle School Fairfax County
4 Raffu Khondaker Mark Twain Middle School Fairfax County
5 Gavin Timmons E.B. Stanley Middle School Washington County
6 Ananya Shah Holman Middle School Henrico County
7 Victoria Dunham - Quigley Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
8 Shrey Patel Short Pump Middle School Henrico County
9 Kevin Xue Short Pump Middle School Henrico County
10 Kendall Lucas Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
 
A-03 Career Prep (MS)
1 Ritika Allada George H. Moody Middle School Henrico County
2 Charlotte Uehling Mark Twain Middle School Fairfax County
3 Sreya Peddi Holman Middle School Henrico County
4 Madhu Venketswaran Holman Middle School Henrico County
5 Ayca Bulbul Blacksburg Middle School Montgomery County
6 Suraj Uppalapti Rachel Carson Middle School Fairfax County
7 Will Jones Stuarts Draft Middle School Augusta County
8 Naira Rodriguez-Fernandez Blacksburg Middle School Montgomery County
9 Jordan Barber John Yeates Middle School Suffolk City
10 Kennedy Palmeira John Yeates Middle School Suffolk City
 
A-04 Catapult Design (MS)
1 Team 1 E.B. Stanley Middle School Washington County
2 Team 1 Wilson Middle School Augusta County
3 Team 1 Holman Middle School Henrico County
4 Team 1 Stone Hill Middle School Loudoun County
5 Team 1 Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
6 Team 1 Luther Jackson Middle School Fairfax Co
7 Team 1 T. Benton Gayle Middle School Stafford County
8 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
9 Team 1 Swift Creek Middle Chesterfield County
10 Team 1 Kilmer Middle School Fairfax County
 
A-05 Challenging Technology Issues (MS)
1 Team 2 Rachel Carson Middle School Fairfax County
2 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
3 Team 1 Wilson Middle School Augusta County
4 Team 1 Holman Middle School Henrico County
5 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
6 Team 2 Blacksburg Middle School Montgomery County
7 Team 2 E.B. Stanley Middle School Washington County
8 Team 1 John Yeates Middle School Suffolk City
9 Team 2 Short Pump Middle School Henrico County
10 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
 
A-06 Chapter Team (MS)
1 Team 1 E.B. Stanley Middle School Washington County
2 Team 1 Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
3 Team 1 Wilson Middle School Augusta County
4 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
5 Team 1 Luther P. Jackson Middle School Surry Co.
6 Team 1 Louisa County Middle School Louisa County
7 Team 1 Holman Middle School Henrico County
8 Team 1 Stafford Middle School Stafford County
 
A-07 Children's Stories (MS)
1 Team 1 E.B. Stanley Middle School Washington County
2 Team 1 Holman Middle School Henrico County
3 Team 2 Holman Middle School Henrico County
4 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
5 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
6 Team 1 Stafford Middle School Stafford County
7 Team 1 Stone Hill Middle School Loudoun County
8 Team 1 Southampton Academy Middle Southampton Academy
9 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
10 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
 
A-08 Community Service Video (MS)
1 Team 1 Holman Middle School Henrico County
2 Team 1 E.B. Stanley Middle School Washington County
3 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
4 Team 1 Stuarts Draft Middle School Augusta County
5 Team 1 Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
6 Team 1 Wilson Middle School Augusta County
 
A-09 Construction Challenge (MS)
1 Team 1 Holman Middle School Henrico County
2 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
3 Team 1 E.B. Stanley Middle School Washington County
4 Team 1 Hickory Middle School Chesapeake
5 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
6 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
 
A-10 Digital Photography (MS)
1 Malayna Cherbaka Blacksburg Middle School Montgomery County
2 Patrick Davis Blacksburg Middle School Montgomery County
3 Clare Walsh Swanson Middle School Arlington County
4 Asmita Kadam Holman Middle School Henrico County
5 Hadley Hickory Holman Middle School Henrico County
6 Kelsey Graff Wilson Middle School Augusta County
7 Maqoi Hubbard John Yeates Middle School Suffolk City
8 Jayanth Peetla Stone Hill Middle School Loudoun County
9 Hanaiah Shabana Hidden Valley Middle School Roanoke County
10 Anwitha Kollipara Rachel Carson Middle School Fairfax County
 
A-11 Dragster (MS)
1 Ella Hodges Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
2 Nicholas Daddario Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
3 Silas Benevento-Zahner Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
4 CRAIG KIMBALL T. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Carter Beam Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
6 JORDAN SHEEK T. Benton Gayle Middle School Stafford County
7 Thomas Wilson Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
8 Vansh Parikh Blacksburg Middle School Montgomery County
9 NEHEMIAH AKEREDOLU T. Benton Gayle Middle School Stafford County
 
A-12 Electrical Applications (MS)
1 Dasol Lee Blacksburg Middle School Montgomery County
2 Deniz Olgun Blacksburg Middle School Montgomery County
3 Ritika Allada George H. Moody Middle School Henrico County
4 Surya Balamurugadass Rachel Carson Middle School Fairfax County
5 Sahil Gupta Rachel Carson Middle School Fairfax County
6 ROSE YANG Short Pump Middle School Henrico County
7 Joe Dodson Mark Twain Middle School Fairfax County
8 Logan Dunn Holman Middle School Henrico County
9 Matthew Miscikowski Holman Middle School Henrico County
10 Andrew Zhou Tabb Middle School York County
 
A-13 Environmental Engineering (MS)
1 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
2 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
3 Team 1 Holman Middle School Henrico County
4 Team 2 Rachel Carson Middle School Fairfax County
5 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
6 Team 1 Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
7 Team 1 E.B. Stanley Middle School Washington County
8 Team 1 Stuarts Draft Middle School Augusta County
9 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
10 Team 1 Louisa County Middle School Louisa County
 
A-14 Essays on Technology (MS)
1 Nadia Bucks Short Pump Middle School Henrico County
2 Anya Ambarish Stone Hill Middle School Loudoun County
3 Sagar Gupta Rachel Carson Middle School Fairfax County
4 Sruthi Sankararaman Rachel Carson Middle School Fairfax County
5 Rachel Guo Blacksburg Middle School Montgomery County
6 Charlotte Davis Short Pump Middle School Henrico County
7 Kathryn Orlosky Short Pump Middle School Henrico County
8 Taylor Conner Wilson Middle School Augusta County
9 James Elmore E.B. Stanley Middle School Washington County
10 Connor Stein E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-15 Flight (MS)
1 Philip Clement Holman Middle School Henrico County
2 Caroline Chen Rachel Carson Middle School Fairfax County
3 Ansel Abraham Holman Middle School Henrico County
4 Tyler Blowe Holman Middle School Henrico County
5 Leo Callo Stuarts Draft Middle School Augusta County
6 Alex Knick Wilson Middle School Augusta County
7 Christopher Wu Blacksburg Middle School Montgomery County
8 Jonathan Fan Blacksburg Middle School Montgomery County
9 ETHAN OLJEY T. Benton Gayle Middle School Stafford County
10 Erik Graulich Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
 
A-16 Forensic Technology (MS)
1 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
2 Team 3 Rachel Carson Middle School Fairfax County
3 Team 2 Kilmer Middle School Fairfax County
4 Team 1 Tabb Middle School York County
5 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
6 Team 3 Blacksburg Middle School Montgomery County
7 Team 2 Rachel Carson Middle School Fairfax County
8 Team 1 E.B. Stanley Middle School Washington County
9 Team 2 Blacksburg Middle School Montgomery County
10 Team 3 Mark Twain Middle School Fairfax County
 
A-17 Geospatial Technology (MS)
1 Team 1 E.B. Stanley Middle School Washington County
2 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
3 Team 2 Rachel Carson Middle School Fairfax County
4 Team 1 Stone Hill Middle School Loudoun County
5 Team 3 Holman Middle School Henrico County
6 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
7 Team 1 Holman Middle School Henrico County
8 Team 1 Kilmer Middle School Fairfax County
9 Team 2 Holman Middle School Henrico County
10 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
 
A-18 Inventions and Innovations (MS)
1 Team 1 Stone Hill Middle School Loudoun County
2 Team 1 George H. Moody Middle School Henrico County
3 Team 1 Holman Middle School Henrico County
4 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
5 Team 1 Kilmer Middle School Fairfax County
6 Team 1 Robert Frost Middle School Fairfax County
7 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
8 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
9 Team 1 Stuarts Draft Middle School Augusta County
10 Team 1 Hickory Middle School Chesapeake
 
A-19 Junior Solar Sprint (MS)
1 Team 1 Stone Hill Middle School Loudoun County
2 Team 1 Holman Middle School Henrico County
3 Team 1 Swift Creek Middle Chesterfield County
4 Team 1 Stuarts Draft Middle School Augusta County
5 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
6 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
7 Team 1 Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
8 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
9 Team 1 Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
10 Team 1 Louisa County Middle School Louisa County
 
A-20 Leadership Strategies (MS)
1 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
2 Team 1 George H. Moody Middle School Henrico County
3 Team 1 Holman Middle School Henrico County
4 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
5 Team 1 Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
6 Team 1 Stuarts Draft Middle School Augusta County
7 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
8 Team 1 T. Benton Gayle Middle School Stafford County
9 Team 1 Luther P. Jackson Middle School Surry Co.
 
A-21 Mass Production (MS)
1 Team 1 Holman Middle School Henrico County
2 Team 1 Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
3 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
4 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
5 Team 1 Hickory Middle School Chesapeake
6 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
 
A-22 Medical Technology Issues (MS)
1 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
2 Team 1 Stone Hill Middle School Loudoun County
3 Team 1 E.B. Stanley Middle School Washington County
4 Team 1 Holman Middle School Henrico County
5 Team 1 Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
6 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
7 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
8 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
9 Team 1 George H. Moody Middle School Henrico County
10 Team 1 Robert Frost Middle School Fairfax County
 
A-23 Micro Controller Design (MS)
1 Team 1 George H. Moody Middle School Henrico County
2 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
3 Team 1 Robert Frost Middle School Fairfax County
4 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
5 Team 1 Holman Middle School Henrico County
6 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
7 Team 1 Louisa County Middle School Louisa County
 
A-24 Prepared Speech (MS)
1 Senthil Meyyappan George H. Moody Middle School Henrico County
2 Riddhi Dixit Hickory Middle School Chesapeake
3 Kelly Mao Robert Frost Middle School Fairfax County
4 Emmy Soyars Wilson Middle School Augusta County
5 Anna Chung Mark Twain Middle School Fairfax County
6 William Collins E.B. Stanley Middle School Washington County
7 Lexi Vencill E.B. Stanley Middle School Washington County
8 Calliope Koesters E.B. Stanley Middle School Washington County
9 Ritika Allada George H. Moody Middle School Henrico County
10 Bethany Hinshaw Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
 
A-25 Problem Solving (MS)
1 Team 1 Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
2 Team 1 Hickory Middle School Chesapeake
3 Team 1 Kilmer Middle School Fairfax County
4 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
5 Team 1 Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
6 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
7 Team 1 Swanson Middle School Arlington County
8 Team 1 Stuarts Draft Middle School Augusta County
9 Team 1 Wilson Middle School Augusta County
10 Team 1 E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-26 Promotional Marketing (MS)
1 Samantha Rodriguez Holman Middle School Henrico County
2 Ritika Allada George H. Moody Middle School Henrico County
3 Sagar Gupta Rachel Carson Middle School Fairfax County
4 Katie Selvaraj Holman Middle School Henrico County
5 Dasol Lee Blacksburg Middle School Montgomery County
6 Ritvik Pothapragada Rachel Carson Middle School Fairfax County
7 Caroline Cheung Stuarts Draft Middle School Augusta County
8 Loren Satterwhite Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
9 Jackie Wang Blacksburg Middle School Montgomery County
10 Caroline Chen Rachel Carson Middle School Fairfax County
 
A-27 STEM Animation (MS)
1 Team 2 Holman Middle School Henrico County
2 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
3 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
4 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
5 Team 1 Holman Middle School Henrico County
6 Team 2 Mark Twain Middle School Fairfax County
7 Team 3 Holman Middle School Henrico County
8 Team 1 Hidden Valley Middle School Roanoke County
9 Team 2 Stuarts Draft Middle School Augusta County
10 Team 3 Stuarts Draft Middle School Augusta County
 
A-28 Structural Model (MS)
1 Team 1 Holman Middle School Henrico County
2 Team 1 Stuarts Draft Middle School Augusta County
3 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
4 Team 1 E.B. Stanley Middle School Washington County
5 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
6 Team 1 Kilmer Middle School Fairfax County
7 Team 1 T. Benton Gayle Middle School Stafford County
 
A-29 System Control Technology (MS)
1 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
2 Team 1 George H. Moody Middle School Henrico County
3 Team 2 T. Benton Gayle Middle School Stafford County
4 Team 1 Hickory Middle School Chesapeake
5 Team 2 Mark Twain Middle School Fairfax County
6 Team 1 Wilson Middle School Augusta County
7 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
8 Team 1 Western Branch Middle School Chesapeake
9 Team 1 Holman Middle School Henrico County
10 Team 2 Western Branch Middle School Chesapeake
 
A-30 Technology Bowl (MS)
1 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
2 Team 1 Holman Middle School Henrico County
3 Team 1 Wilson Middle School Augusta County
4 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
5 Team 1 E.B. Stanley Middle School Washington County
6 Team 1 Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
7 Team 1 Kilmer Middle School Fairfax County
8 Team 1 Swanson Middle School Arlington County
9 Team 1 George H. Moody Middle School Henrico County
10 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
 
A-31 Technical Design (MS)
1 Team 5 Holman Middle School Henrico County
2 Team 2 Holman Middle School Henrico County
3 Team 1 Holman Middle School Henrico County
4 Team 3 Holman Middle School Henrico County
5 Team 5 Rachel Carson Middle School Fairfax County
6 Team 2 Short Pump Middle School Henrico County
7 Team 3 Rachel Carson Middle School Fairfax County
8 Team 2 Stafford Middle School Stafford County
9 Team 4 Rachel Carson Middle School Fairfax County
10 Team 4 Holman Middle School Henrico County
 
A-32 VEX IQ Robotics (MS)
1 Team 2 Holman Middle School Henrico County
2 Team 3 Holman Middle School Henrico County
3 Team 1 Holman Middle School Henrico County
4 Team 5 Holman Middle School Henrico County
5 Team 4 Holman Middle School Henrico County
6 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
7 Team 3 Mark Twain Middle School Fairfax County
8 Team 1 Drew Middle School Stafford
9 Team 2 Mark Twain Middle School Fairfax County
10 Team 2 Drew Middle School Stafford
 
A-33 Video Game Design (MS)
1 Team 1 Holman Middle School Henrico County
2 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
3 Team 1 Robert Frost Middle School Fairfax County
4 Team 1 Luther Jackson Middle School Fairfax Co
5 Team 1 Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
 
A-34 Website Design (MS)
1 Team 1 E.B. Stanley Middle School Washington County
2 Team 1 Robert Frost Middle School Fairfax County
3 Team 1 Stafford Middle School Stafford County
4 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
5 Team 1 Holman Middle School Henrico County
6 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
7 Team 1 Stone Hill Middle School Loudoun County
8 Team 1 Luther Jackson Middle School Fairfax Co
9 Team 1 George H. Moody Middle School Henrico County
10 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
 
B-01 3D Animation (HS)
1 Team 1 Mountain View High School Stafford County
2 Team 1 Richmond Technical Center Richmond City
3 Team 1 Kettle Run High School Fauquier County
4 Team 1 West Potomac High School Fairfax County
5 Team 1 Surry County High School Surry County
 
B-02 Animatronics (HS)
1 Team 1 Franklin County High School Franklin County
2 Team 1 Edison High School Fairfax County
3 Team 1 Lake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
4 Team 1 Stuarts Draft High School Augusta County
5 Team 1 Battlefield High School Prince William County
6 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
7 Team 1 Deep Run High School Henrico County
8 Team 1 Annandale High School Fairfax County
9 Team 1 Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
 
B-03 Architectural Design (HS)
1 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
2 Team 1 Mclean High School Fairfax County
3 Team 1 West Potomac High School Fairfax County
4 Team 1 Liberty High School Fauquier County
5 Team 1 Landstown High School Virginia Beach
6 Team 1 Mountain View High School Stafford County
7 Team 1 Kettle Run High School Fauquier County
8 Team 1 Woodgrove High School Loudoun County
9 Team 1 Glen Allen High School Henrico County
10 Team 1 Blacksburg High School Montgomery County
 
B-04 Biotechnology Design (HS)
1 Team 1 Rock Ridge High School Loudoun County
2 Team 1 Landstown High School Virginia Beach
3 Team 1 Lake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
4 Team 1 Hayfield Secondary School Fairfax County
5 Team 1 Annandale High School Fairfax County
6 Team 1 Lee High School Fairfax County
7 Team 1 Henrico High School Henrico County
8 Team 1 Oakton High School Fairfax County
9 Team 1 Woodgrove High School Loudoun County
10 Team 1 West Potomac High School Fairfax County
 
B-05 Chapter Team (HS)
1 Team 1 Abingdon High School Washington County
2 Team 1 Henrico High School Henrico County
3 Team 1 Surry County High School Surry County
4 Team 1 Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
5 Team 1 Battlefield High School Prince William County
6 Team 1 Deep Run High School Henrico County
7 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
 
B-06 Children's Stories (HS)
1 Team 1 Fauquier High School Fauquier County
2 Team 1 Wilson Memorial High School Augusta County
3 Team 1 Briar Woods High School Loudoun County
4 Team 1 Mountain View High School Stafford County
5 Team 1 Henrico High School Henrico County
6 Team 1 Ocean Lakes High School Virginia Beach
7 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
8 Team 1 Middlesex High School Middlesex County
9 Team 1 Kettle Run High School Fauquier County
10 Team 1 Surry County High School Surry County
 
B-07 Coding (HS)
1 Team 1 Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
2 Team 1 Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
3 Team 1 Landstown High School Virginia Beach
4 Team 1 Grassfield High School Chesapeake
5 Team 1 Millbrook High School Frederick County
6 Team 1 Oakton High School Fairfax County
7 Team 1 Rock Ridge High School Loudoun County
8 Team 1 Blacksburg High School Montgomery County
9 Team 1 Battlefield High School Prince William County
10 Team 1 Deep Run High School Henrico County
 
B-08 Architectural CAD (HS)
1 Belle Keiser Kettle Run High School Fauquier County
2 Lauren Leonard Kettle Run High School Fauquier County
3 Joeseph Rogers Chesterfield Technical Center at Hull Chesterfield County
4 Tonia Rocha Garzon Ocean Lakes High School Virginia Beach
5 Rebekah Dass Kettle Run High School Fauquier County
6 Tyrone Boyce Landstown High School Virginia Beach
7 Stephen Yang Blacksburg High School Montgomery County
8 Jennifer Garcia Richmond Technical Center Richmond City
9 Madeline Pedersen Franklin County High School Franklin County
10 Michael Marro Fort Defiance High School Augusta County
 
B-09 Engineering CAD (HS)
1 Elijah Hodges Blacksburg High School Montgomery County
2 Victoria Holtzman Caroline High School Caroline County
3 Louisa Estaban Fort Defiance High School Augusta County
4 Michael Chen Blacksburg High School Montgomery County
5 Alice Xu Blacksburg High School Montgomery County
6 Benny Hartnett Mclean High School Fairfax County
7 Ryan Houchens Millbrook High School Frederick County
8 Isaiah Crothers Hampton High School Hampton City
9 Kyler Danger Chesterfield Technical Center at Hull Chesterfield County
10 Gaurav Mantri Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
 
B-10 Computer Integrated Manufacturing (HS)
1 Team 1 Deep Run High School Henrico County
2 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
3 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
4 Team 2 Highland Springs High School Henrico County
5 Team 1 West Potomac High School Fairfax County
6 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
7 Team 1 Nandua High School Accomack County
 
B-11 Debating Technological Issues (HS)
1 Team 1 Henrico High School Henrico County
2 Team 1 Oscar F. Smith High School Chesapeake
3 Team 1 Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
4 Team 1 Blacksburg High School Montgomery County
5 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
6 Team 1 Fort Defiance High School Augusta County
7 Team 2 Turner Ashby High School Rockingham County
8 Team 2 Henrico High School Henrico County
9 Team 3 Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
10 Team 1 Norview High School Norfolk
 
B-12 Digital Video Production (HS)
1 Team 1 Oakton High School Fairfax County
2 Team 1 Mountain View High School Stafford County
3 Team 1 Varina High School Henrico County
4 Team 1 Blacksburg High School Montgomery County
5 Team 2 Blacksburg High School Montgomery County
6 Team 3 Varina High School Henrico County
7 Team 1 Hickory High School Chesapeake
8 Team 2 Varina High School Henrico County
9 Team 1 Patrick Henry High School Roanoke City
10 Team 1 Middlesex High School Middlesex County
 
B-13 Dragster Design (HS)
1 Demetrice Morgan Richmond Technical Center Richmond City
2 Joe Hurowitz Highland Springs High School Henrico County
3 Dylan Leigh-Manuell Highland Springs High School Henrico County
4 Cameron Slagell Turner Ashby High School Rockingham County
5 Ronit Bhansali Chantilly High School Fairfax County
6 Siddharth Akalwadi Rock Ridge High School Loudoun County
7 Richard Simpson Liberty High School Fauquier County
8 Luke Mowery Turner Ashby High School Rockingham County
9 Danielle Jones Middlesex High School Middlesex County
10 Derek McIntyre William Fleming High School Roanoke City
 
B-14 Engineering Design (HS)
1 Team 1 Mountain View High School Stafford County
2 Team 1 Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
3 Team 1 Lake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
4 Team 1 Henrico High School Henrico County
5 Team 1 Rock Ridge High School Loudoun County
6 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
7 Team 1 William Fleming High School Roanoke City
8 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
9 Team 1 Woodbridge Senior High School Prince William
10 Team 1 West Point High School Town of West Point
 
B-15 Essays on Technology (HS)
1 Uzma Rentia Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
2 Juhyoung Lee Blacksburg High School Montgomery County
3 SUKHLEEN KAUR Henrico High School Henrico County
4 Ivana Mensah-Agyekum Harrisonburg High School Harrisonburg City
5 Cullen Franklin Woodgrove High School Loudoun County
6 Pranavi Nara Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
7 Elijah Munroe Grassfield High School Chesapeake
8 Anuj Kotak Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
9 Cameron Slagell Turner Ashby High School Rockingham County
10 Marquelle Jones Grassfield High School Chesapeake
 
B-16 Extemporaneous Presentation (HS)
1 Mithra Dhinakaran Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
2 Caitlin Williams Woodgrove High School Loudoun County
3 Ian Phillips Turner Ashby High School Rockingham County
4 Nick Stockner Turner Ashby High School Rockingham County
5 Marquelle Jones Grassfield High School Chesapeake
6 Thomas Palazzo Deep Run High School Henrico County
7 Jonathan Selby Deep Run High School Henrico County
8 Atilia Thomas Harrisonburg High School Harrisonburg City
9 Mark Hirata Highland Springs High School Henrico County
 
B-17 Fashion Design (HS)
1 Team 1 Henrico High School Henrico County
2 Team 1 Mountain View High School Stafford County
3 Team 1 Oakton High School Fairfax County
4 Team 1 Miller School of Albemarle Miller School
5 Team 1 Rock Ridge High School Loudoun County
6 Team 1 Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
7 Team 1 George Wythe High School Richmond City
8 Team 1 Huguenot High School Richmond City
9 Team 1 James Wood High School Frederick County
 
B-18 Flight Endurance (HS)
1 Canten Arey Turner Ashby High School Rockingham County
2 Zachary McCoy Edison High School Fairfax County
3 Sanjay Puneti Highland Springs High School Henrico County
4 Sierra Funk Middlesex High School Middlesex County
5 Van Taylor Highland Springs High School Henrico County
6 Chloe Sabourin Middlesex High School Middlesex County
7 Moshe Ackman Highland Springs High School Henrico County
 
B-19 Future Technology Teacher (HS)
1 Neha Hudait Blacksburg High School Montgomery County
2 Karen Deng Lake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
3 Naomi Nichols Deep Run High School Henrico County
4 Caelan Barranta Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
5 HAKINYA KARRA Henrico High School Henrico County
6 Vidhya Mallikarjunan Blacksburg High School Montgomery County
7 Roland Park Chantilly High School Fairfax County
8 SONIA PATEL Henrico High School Henrico County
9 Sruti Kamarajuagadda Deep Run High School Henrico County
10 Canten Arey Turner Ashby High School Rockingham County
 
B-20 Geospatial Technology (HS)
1 Team 3 Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
2 Team 1 Briar Woods High School Loudoun County
3 Team 1 Washington-Lee High Arlington County
4 Team 1 Oakton High School Fairfax County
5 Team 1 Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
6 Team 2 Varina High School Henrico County
7 Team 1 Henrico High School Henrico County
8 Team 1 Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
 
B-21 Music Production (HS)
1 Team 1 Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
2 Team 1 Blacksburg High School Montgomery County
3 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
4 Team 1 Lake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
5 Team 1 Lee High School Fairfax County
6 Team 1 Abingdon High School Washington County
7 Team 1 Virginia High Bristol
8 Team 1 Staunton River High School Bedford County
 
B-22 On Demand Video (HS)
1 Team 1 Mountain View High School Stafford County
2 Team 1 Henrico High School Henrico County
3 Team 1 Grassfield High School Chesapeake
4 Team 1 Hayfield Secondary School Fairfax County
5 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
6 Team 1 Deep Run High School Henrico County
7 Team 1 Edison High School Fairfax County
8 Team 1 Lee High School Fairfax County
9 Team 1 Nandua High School Accomack County
10 Team 1 Washington-Lee High Arlington County
 
B-23 Photographic Technology (HS)
1 Joshua McCoy Edison High School Fairfax County
2 Rachna Reddy Rock Ridge High School Loudoun County
3 Prudence Aquiatan Chantilly High School Fairfax County
4 Unmesha Vullikanti Blacksburg High School Montgomery County
5 Rafael Wells Varina High School Henrico County
6 Remi Poindexter William Byrd High School Roanoke County
 
B-24 Prepared Presentation (HS)
1 Neha Hudait Blacksburg High School Montgomery County
2 Vidhya Mallikarjunan Blacksburg High School Montgomery County
3 Vaishnavi Nara Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
4 Sruti Kamarajuagadda Deep Run High School Henrico County
5 VALERIE YOUNG Henrico High School Henrico County
6 elizabeth keondzella Oscar F. Smith High School Chesapeake
7 Sofia Chu Luray High School Page County
8 VIRGINIA SUDDARTH Henrico High School Henrico County
9 Atilia Thomas Harrisonburg High School Harrisonburg City
 
B-25 Principles of Technology (HS)
1 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
2 Team 1 Deep Run High School Henrico County
3 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
4 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
5 Team 1 Stuarts Draft High School Augusta County
 
B-26 Promotional Design (HS)
1 Brady Blauvelt Deep Run High School Henrico County
2 Devan Patel Deep Run High School Henrico County
 
B-27 SciVis (HS)
1 Team 1 Oakton High School Fairfax County
2 Team 1 Blacksburg High School Montgomery County
3 Team 1 Kettle Run High School Fauquier County
4 Team 1 George Wythe High School Richmond City
5 Team 1 Lake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
6 Team 1 Deep Run High School Henrico County
7 Team 1 Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
8 Team 1 Henrico High School Henrico County
9 Team 1 Hickory High School Chesapeake
 
B-28 Software Development (HS)
1 Team 1 Blacksburg High School Montgomery County
2 Team 1 Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
3 Team 1 Oakton High School Fairfax County
4 Team 1 Henrico High School Henrico County
5 Team 1 Deep Run High School Henrico County
 
B-29 STEM Careers (HS)
1 Mia Lazar Blacksburg High School Montgomery County
2 Nick Smith Turner Ashby High School Rockingham County
3 Lily Zhu Blacksburg High School Montgomery County
4 Tanvi Allada Deep Run High School Henrico County
5 Hannah Lawrence Deep Run High School Henrico County
6 SHREYAS BHALLE Henrico High School Henrico County
7 Jenisa Nguyen Annandale High School Fairfax County
8 Evan Harrison Wilson Memorial High School Augusta County
9 Vishnu Murthy Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
10 Sierra Funk Middlesex High School Middlesex County
 
B-30 Structural Engineering and Design (HS)
1 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
2 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
3 Team 1 Liberty High School Fauquier County
4 Team 1 Henrico High School Henrico County
5 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
6 Team 1 Grassfield High School Chesapeake
7 Team 1 Blacksburg High School Montgomery County
8 Team 1 Highland Springs Technical Center Henrico County
 
B-31 System Control Technology (HS)
1 Team 1 Mountain View High School Stafford County
2 Team 1 Grassfield High School Chesapeake
3 Team 1 Lake Braddock Secondary School (HS) Fairfax County
4 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
5 Team 1 Hickory High School Chesapeake
6 Team 1 Millbrook High School Frederick County
7 Team 1 Stuarts Draft High School Augusta County
8 Team 1 Louisa County High School Louisa County
9 Team 1 Landstown High School Virginia Beach
10 Team 1 Blacksburg High School Montgomery County
 
B-32 Technology Bowl (HS)
1 Team 1 Mountain View High School Stafford County
2 Team 1 Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
3 Team 1 Woodbridge Senior High School Prince William
4 Team 1 Battlefield High School Prince William County
5 Team 1 Luray High School Page County
6 Team 1 Middlesex High School Middlesex County
7 Team 1 Kettle Run High School Fauquier County
8 Team 1 Blacksburg High School Montgomery County
9 Team 1 Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
10 Team 1 Rock Ridge High School Loudoun County
 
B-33 Technology Problem Solving (HS)
1 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
2 Team 1 Douglas S. Freeman High School Henrico County
3 Team 1 Thomas Jefferson High School For Science And Technology Fairfax County
4 Team 1 Deep Run High School Henrico County
5 Team 1 Mountain View High School Stafford County
6 Team 1 Louisa County High School Louisa County
7 Team 1 Norview High School Norfolk
8 Team 1 Hampton High School Hampton City
9 Team 1 Brooke Point High School Stafford County
10 Team 1 Richmond Technical Center Richmond City
 
B-34 Transportation Modeling (HS)
1 Zippora Cardwell Richmond Technical Center Richmond City
2 Won Young Choi Chantilly High School Fairfax County
3 Maryam Ali West Potomac High School Fairfax County
4 Ezra Kasten Turner Ashby High School Rockingham County
5 Joe Satterwhite Turner Ashby High School Rockingham County
6 Chase Lopez Woodgrove High School Loudoun County
7 Lee Gossett West Point High School Town of West Point
8 Mason Hopkins Highland Springs High School Henrico County
9 Justin Ridder Turner Ashby High School Rockingham County
10 Sierra Tutwiler Highland Springs High School Henrico County
 
B-35 VEX Robotics (HS)
1 Team 3 Rock Ridge High School Loudoun County
2 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
3 Team 2 Highland Springs High School Henrico County
4 Team 1 Deep Run High School Henrico County
5 Team 3 Huguenot High School Richmond City
6 Team 1 Patrick Henry High School Roanoke City
7 Team 2 Rock Ridge High School Loudoun County
8 Team 1 William Fleming High School Roanoke City
9 Team 1 Edison High School Fairfax County
10 Team 2 Huguenot High School Richmond City
 
B-36 Video Game Design (HS)
1 Team 3 Blacksburg High School Montgomery County
2 Team 1 Blacksburg High School Montgomery County
3 Team 1 Southampton Academy High Southampton Academy
4 Team 1 Mclean High School Fairfax County
5 Team 2 Blacksburg High School Montgomery County
6 Team 1 South County High School Fairfax County
7 Team 2 Grassfield High School Chesapeake
8 Team 1 Abingdon High School Washington County
9 Team 1 Virginia High Bristol
10 Team 1 Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
 
B-37 Webmaster (HS)
1 Team 1 Abingdon High School Washington County
2 Team 1 Blacksburg High School Montgomery County
3 Team 1 Woodbridge Senior High School Prince William
4 Team 1 West Potomac High School Fairfax County
5 Team 1 Henrico High School Henrico County
6 Team 1 Rock Ridge High School Loudoun County
7 Team 1 Hayfield Secondary School Fairfax County
8 Team 1 Glen Allen High School Henrico County
9 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
 
C-01 Chapter Excellence (MS)
1 Team 1 E.B. Stanley Middle School Washington County
2 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
 
C-02 Chapter Excellence (HS)
1 Team 1 Deep Run High School Henrico County
2 Team 1 Louisa County High School Louisa County
 
C-03 Community Service Award (MS)
1 Team 1 E.B. Stanley Middle School Washington County
2 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
3 Team 1 Holman Middle School Henrico County
 
C-04 Community Service Award (HS)
1 Team 1 Louisa County High School Louisa County
2 Team 1 Deep Run High School Henrico County
 
C-05 Member of the Year (MS)
1 Rebecca Collins E.B. Stanley Middle School Washington County
2 Selah Wangler Wilson Middle School Augusta County
3 Charlotte Davis Short Pump Middle School Henrico County
4 Annie Devine Stafford Middle School Stafford County
5 Jade Groener Holman Middle School Henrico County
 
C-06 Member of the Year (HS)
1 Derek Leiffer Louisa County High School Louisa County
2 Foster Dube Deep Run High School Henrico County
3 Virginia Chhim Brooke Point High School Stafford County
4 Destiny Dozier George Wythe High School Richmond City
 
C-07 Advisor of the Year (MS)
1 Samual Turner, Sr. Holman Middle School Henrico County
2 Richard Dye Louisa County Middle School Louisa County
 
C-08 Advisor of the Year (HS)
1 Jerry Ridgeway Turner Ashby High School Rockingham County
 
C-09 Century Award (MS)
1 Team 1 Holman Middle School Henrico County
1 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
 
C-10 Century Award (HS)
1 Team 1 Deep Run High School Henrico County
 
C-12 Commendation Award (HS)
1 Team 1 Louisa County High School Louisa County
 
D-01 Advisor Glider Challenge
1 Matthew Short (26 seconds) St. Clare Walker Middle School Middlesex County
2 Billy Batkins Highland Spring High School Henrico County
 
D-02 Advisor Dragster Challenge
1 Matthew Short (.951 26 seconds) St. Clare Walker Middle School Middlesex County
2 Stephanie Parker (1.176 second) Blacksburg Middle School Montgomery County
3 Jennifer Shortt (1.397 second) E. B. Stanley Middle School Washington County
 
D-03 Advisor Super Outlaw Dragster Challenge
1 Matthew Short (.600 seconds) St. Clare Walker Middle School Middlesex County
2 Dave Dobson (.821 second) Middlesex High School Middlesex County
3 John Garasimowicz (.981 second) Harrisonburg High School Harrisonburg City
 
D-04 Advisor Flight Endurance Challenge
1 Billy Batkins (4.09) Highland Spring High School Henrico County
2 Thomas Schill (3.11) Highland Springs High School Henrico County
 
D-02 Advisor Dragster Challenge - Popularity
1 Vincent Banks Staurts Draft Middle School Augusta County
 
William T. Reed Most Competitive Technosphere Participant Award - Middle School Level
1 Ritika Allada
George H. Moody Middle School Henrico County
 
William T. Reed Most Competitive Technosphere Participant Award - High School Level
1 Neha Hudait
Blacksburg High School Montgomery County
 
Arvid W. Van Dyke Outstanding School Awards - Middle School Level
1
Holman Middle School Henrico County
 
Arvid W. Van Dyke Outstanding School Awards - High School Level
1
Blacksburg High School Montgomery County
 
Lynn P. Barrier Outstanding School Division Awards - Middle School Level
1
Henrico County Public Schools
 
Lynn P. Barrier Outstanding School Division Awards - High School Level
1
Fairfax County Public Schools
Marshall O. Tetterton Citation
William "Dub" Stansberry, II Harrisonburg City Public Schools
 

Updated: 5/8/2017 p.m.