TSA Awards

2016 Virginia - Valley Regional Fair Winners

 
A-02 CAD Foundations Level I
There were no entries for this contest
 
A-03 Career Prep Level I
1 Madeline Allen Stuarts Draft Middle School Augusta County
2 Carter Bussey Stuarts Draft Middle School Augusta County
 
A-05 Challenging Technology Issues Level I
1 Team 1 Thomas Harrison Middle School
Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
2 Team 2 Thomas Harrison Middle School
Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
 
A-08 Community Service Video Level I
1 Team 1 Wilson Middle School
Wilson Middle School Augusta County
2 Team 1 Wilbur S. Pence Middle School
Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
 
A-10 Digital Photography Level I
1 Bethany Hinshaw Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
2 Loren Satterwhite Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
3 Caroline Cheung Stuarts Draft Middle School Augusta County
4 Zane Simmons Montevideo Middle School Rockingham County
5 Will Morris Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
 
A-11 Dragster Level I
1 Ethan Buckner Richard E. Byrd Middle School Frederick County
2 Silas Benevento-Z Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
3 Jackson Umbenour Richard E. Byrd Middle School Frederick County
4 Andrew Dennard Richard E. Byrd Middle School Frederick County
5 Bethany Hinshaw Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
6 Christian Naylor Richard E. Byrd Middle School Frederick County
7 Hunter Beahm Richard E. Byrd Middle School Frederick County
8 Nathan Henderson Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
9 Cain Clifton S. Gordon Stewart Middle School Augusta County
10 Wyatt Herman S. Gordon Stewart Middle School Augusta County
 
A-13 Environmental Engineering Level I
1 Team 1 S. Gordon Stewart Middle Schoo
S. Gordon Stewart Middle School Augusta County
2 Team 1 Stuarts Draft Middle School
Stuarts Draft Middle School Augusta County
 
A-14 Essays on Technology Level I
1 Madeline Allen Stuarts Draft Middle School Augusta County
2 Taylor Conner Wilson Middle School Augusta County
3 Zane Simmons Montevideo Middle School Rockingham County
 
A-15 Flight Level I
1 Mira Yoder Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
2 Alex Knick Wilson Middle School Augusta County
3 George Shirkey Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
4 Chris Winfield Stuarts Draft Middle School Augusta County
5 Daniel Allen S. Gordon Stewart Middle School Augusta County
6 Leif McCoy Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
7 Francheska Fontanez Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
8 Will Jones Stuarts Draft Middle School Augusta County
9 Ilya Stasyuk Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
10 Alexander Callo Stuarts Draft Middle School Augusta County
 
A-24 Prepared Speech Level I
1 Evan Harrison Wilson Middle School Augusta County
2 Bethany Hinshaw Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
 
A-26 Promotional Marketing Level I
1 Caroline Cheung Stuarts Draft Middle School Augusta County
2 Leo Callo Stuarts Draft Middle School Augusta County
 
A-27 STEM Animation Level I
1 Team 1 S. Gordon Stewart Middle Schoo
S. Gordon Stewart Middle School Augusta County
2 Team 1 Montevideo Middle School
Montevideo Middle School Rockingham County
 
A-28 Structural Engineering Level I
1 Team 1 Thomas Harrison Middle School
Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
2 Team 1 Stuarts Draft Middle School
Stuarts Draft Middle School Augusta County
 
A-29 System Control Technology Level I
1 Team 1 Stuarts Draft Middle School
Stuarts Draft Middle School Augusta County
2 Team 2 Stuarts Draft Middle School
Stuarts Draft Middle School Augusta County
3 Team 1 Richard E. Byrd Middle School
Richard E. Byrd Middle School Frederick County
4 Team 1 Wilson Middle School
Wilson Middle School Augusta County
5 Team 2 Wilson Middle School
Wilson Middle School Augusta County
 
B-04 Career Preparation Level II
1 Jenna Benzing Wilson Memorial High School Augusta County
2 Nick Smith Turner Ashby High School Rockingham County
3 Kishan Parikh East Rockingham High School Rockingham County
4 Michael Marro Fort Defiance High School Augusta County
5 Jenny Heatwole Turner Ashby High School Rockingham County
6 Aidan Parsley Turner Ashby High School Rockingham County
7 Richard Baughman Millbrook High School Frederick County
8 Quentin Horn Turner Ashby High School Rockingham County
 
B-05 Architectural 2D CAD Level II
1 Evangeline Mensah-Agyekum Harrisonburg High School Harrisonburg City
2 Savannah Grogg Wilson Memorial High School Augusta County
 
B-06 Engineering 3D CAD Level II
1 Haden Bragg Fort Defiance High School Augusta County
2 Derek Wade Fort Defiance High School Augusta County
3 Ryan Houchens Millbrook High School Frederick County
4 Albert Lam East Rockingham High School Rockingham County
5 Cameron Jones Wilson Memorial High School Augusta County
6 Dean Ludwig James Wood High School Frederick County
7 Joe Eisenhauer Millbrook High School Frederick County
8 Richard Baughman Millbrook High School Frederick County
9 Kishan Parikh East Rockingham High School Rockingham County
 
B-10 Debating Technological Issues Level II
1 Team 1 Wilson Memorial High School
Wilson Memorial High School Augusta County
2 Team 1 Turner Ashby High School
Turner Ashby High School Rockingham County
3 Team 1 Luray High School
Luray High School Page County
4 Team 2 Luray High School
Luray High School Page County
 
B-11 Desktop Publishing Level II
1 Logan Apple Millbrook High School Frederick County
 
B-12 Digital Video Production Level II
1 Team 1 Spotswood High School
Spotswood High School Rockingham County
2 Team 1 Turner Ashby High School
Turner Ashby High School Rockingham County
 
B-13 Dragster Design Level II
1 Justin Ridder Turner Ashby High School Rockingham County
2 Kishan Parikh East Rockingham High School Rockingham County
3 Justin Hoyle Sherando High School Frederick County
4 Harrison Chicas Harrisonburg High School Harrisonburg City
5 Joe Satterwhite Turner Ashby High School Rockingham County
6 Duncan Rutherford Harrisonburg High School Harrisonburg City
7 Arey Canten Turner Ashby High School Rockingham County
8 Kamal Todd Millbrook High School Frederick County
9 Dustin Atkins Turner Ashby High School Rockingham County
10 Kendal Myers Fort Defiance High School Augusta County
 
B-15 Essays on Technology Level II
1 Ivana Mensah-Agyekum Harrisonburg High School Harrisonburg City
2 Matthew Gordon Stuarts Draft High School Augusta County
3 Aidan Parsley Turner Ashby High School Rockingham County
4 Jada Smith Wilson Memorial High School Augusta County
5 Cameron Slagell Turner Ashby High School Rockingham County
6 Sofia Chu Luray High School Page County
7 Ivan Laffler Turner Ashby High School Rockingham County
8 Dylan McPhee Turner Ashby High School Rockingham County
 
B-16 Extemporaneous Presentation Level II
1 Harrison Chicas Harrisonburg High School Harrisonburg City
2 Nick Stockner Turner Ashby High School Rockingham County
3 Nick Tutwiler Turner Ashby High School Rockingham County
4 Grant King Turner Ashby High School Rockingham County
5 Brad Barker Fort Defiance High School Augusta County
6 Ian Phillips Turner Ashby High School Rockingham County
7 Alex White Luray High School Page County
8 Enrique Quinones Harrisonburg High School Harrisonburg City
9 Albert Lam East Rockingham High School Rockingham County
10 Carlos Soto Turner Ashby High School Rockingham County
 
B-18 Flight Endurance Level II
1 Arey Canten Turner Ashby High School Rockingham County
2 Austin Back Turner Ashby High School Rockingham County
3 Nick Stockner Turner Ashby High School Rockingham County
4 Aaron Spurlock Wilson Memorial High School Augusta County
5 Hannah Chatterton Stuarts Draft High School Augusta County
6 Grant King Turner Ashby High School Rockingham County
7 Matthew Johnson James Wood High School Frederick County
8 Emmett Smith James Wood High School Frederick County
9 Elijah Warren James Wood High School Frederick County
 
B-21 Manufacturing Prototype Level II
1
 
B-22 Music Production Level II
1 Team 1 Turner Ashby High School
Turner Ashby High School Rockingham County
 
B-25 Photographic Technology Level II
1 Chloe Tobin James Wood High School Frederick County
2 Sydney Walker Stuarts Draft High School Augusta County
3 Gabe Espinoza Millbrook High School Frederick County
 
B-26 Prepared Presentation Level II
1 Enrique Quinones Harrisonburg High School Harrisonburg City
2 Patrick Graybeal Luray High School Page County
3 Nick Tutwiler Turner Ashby High School Rockingham County
4 Sofia Chu Luray High School Page County
5 Cindy Perez Turner Ashby High School Rockingham County
 
B-28 Promotional Graphics Level II
1 Taylor Bauer Wilson Memorial High School Augusta County
2 Caleb Swortzel Turner Ashby High School Rockingham County
3 Ezra Kasten Turner Ashby High School Rockingham County
4 Matthew Gordon Stuarts Draft High School Augusta County
5 Gabe Espinoza Millbrook High School Frederick County
6 Griffin Maynard James Wood High School Frederick County
7 Justin Ridder Turner Ashby High School Rockingham County
8 Dustin Atkins Turner Ashby High School Rockingham County
 
B-30 Structural Engineering and Design Level II
1 Team 1 Millbrook High School
Millbrook High School Frederick County
2 Team 1 Turner Ashby High School
Turner Ashby High School Rockingham County
 
B-31 System Control Technology Level II
1 Team 1 Turner Ashby High School
Turner Ashby High School Rockingham County
2 Team 1 Luray High School
Luray High School Page County
3 Team 1 Stuarts Draft High School
Stuarts Draft High School Augusta County
 
B-35 Transportation Modeling Level II
1 Joe Satterwhite Turner Ashby High School Rockingham County
2 Ezra Kasten Turner Ashby High School Rockingham County
3 Quentin Horn Turner Ashby High School Rockingham County
 
B-37 Video Game Design Level II
1 Team 1 Turner Ashby High School
Turner Ashby High School Rockingham County
2 Team 1 Stuarts Draft High School
Stuarts Draft High School Augusta County
3 Team 1 Millbrook High School
Millbrook High School Frederick County
4 Team 1 Miller School Of Albemarle
Miller School of Albemarle Miller School

Updated: 3/12/16, 4:30 p.m.