2009 Virginia TSA Tidewater Regional Fair Winners

 
A-02 Career Challenge Level I
1 Patrick PriestJolliff Middle School Chesapeake
2 Elijah RamseyJohn Yeates Middle School Suffolk
3 Bailey WillifordJolliff Middle School Chesapeake
4 Marissa GoffJohn Yeates Middle School Suffolk
5 Dillon PigfordJolliff Middle School Chesapeake
6 James ConklinWest Point Middle School Town of West Point
7 Shashon TurnerJohn Yeates Middle School Suffolk
 
A-03 Challenging Technology Issues Level I
1 Marissa Goff
Elijah Ramsey
John Yeates Middle School Suffolk
2 Savannah Triplett
Janae Edmonds
John Yeates Middle School Suffolk
 
A-05 Communication Challenge Level I
There were no entries for this contest
 
A-08 Digital Photography Challenge Level I
1 Marissa GoffJohn Yeates Middle School Suffolk
2 Brendan SavageJolliff Middle School Chesapeake
 
A-09 Dragster Design Challenge Level I
1 Parantap PatelJolliff Middle School Chesapeake
2 Sean KeefeTabb Middle School York County
3 David RostTabb Middle School York County
4 Garrett HalmanJolliff Middle School Chesapeake
5 Nicholas KennedySmithfield Middle School Isle of Wight County
5 Julia SmithTabb Middle School York County
6 Alex SmithTabb Middle School York County
7 Kayla ShayTabb Middle School York County
8 Derek SpohnJolliff Middle School Chesapeake
9 Dillon PigfordJolliff Middle School Chesapeake
9 Patrick PriestJolliff Middle School Chesapeake
10 Jordon GarlowSmithfield Middle School Isle of Wight County
 
A-10 Electrical Applications Level I
1 Matthew GeskeyTabb Middle School York County
2 Derek SpohnJolliff Middle School Chesapeake
3 Logan WrightTabb Middle School York County
4 Milan BhatiaWest Point Middle School Town of West Point
5 Jacob HagenWest Point Middle School Town of West Point
6 Connor HulaTabb Middle School York County
7 Alexander BruhnWest Point Middle School Town of West Point
8 Shashon TurnerJohn Yeates Middle School Suffolk
 
A-14 Flight Challenge Level I
1 Wyatt PineNorthside Middle School Norfolk
2 Brynston ReedNorthside Middle School Norfolk
3 Alexander BruhnWest Point Middle School Town of West Point
4 Drew CamarenaTabb Middle School York County
5 Jacob HagenWest Point Middle School Town of West Point
6 Nick GarnettWest Point Middle School Town of West Point
7 Milan BhatiaWest Point Middle School Town of West Point
8 Nicholas KennedySmithfield Middle School Isle of Wight County
9 Bailey WillifordJolliff Middle School Chesapeake
10 Daniel HamiltonJolliff Middle School Chesapeake
 
A-15 Graphic Design Challenge Level I
1 Jose Hernandez-GodoyJolliff Middle School Chesapeake
2 Derek SpohnJolliff Middle School Chesapeake
3 Parantap PatelJolliff Middle School Chesapeake
4 Logan WrightTabb Middle School York County
5 Courtney CraigJohn Yeates Middle School Suffolk
6 Garrett HalmanJolliff Middle School Chesapeake
7 Sean MuellerJolliff Middle School Chesapeake
8 Thomas MatthewsJohn Yeates Middle School Suffolk
9 Marissa GoffJohn Yeates Middle School Suffolk
 
A-20 Prepared Speech Level I
1 James ConklinWest Point Middle School Town of West Point
2 Janae EdmondsJohn Yeates Middle School Suffolk
3 Shashon TurnerJohn Yeates Middle School Suffolk
 
A-23 System Control Technology Level I
1 Brett Fochtmann
Chris Roberts
Dakota Blauser
Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
2 Matthew Geskey
Lauren Wright
David Yancer
Tabb Middle School York County
 
A-24 Technical Design Challenge Level I
1 Drew CamarenaTabb Middle School York County
2 Dillon PigfordJolliff Middle School Chesapeake
3 Daniel HamiltonJolliff Middle School Chesapeake
4 Connor HulaTabb Middle School York County
5 Brooke GipsonJohn Yeates Middle School Suffolk
 
A-25 Technical Writing Challenge Level I
1 Parantap PatelJolliff Middle School Chesapeake
2 Derek SpohnJolliff Middle School Chesapeake
3 Brandon GipsonJohn Yeates Middle School Suffolk
4 James ConklinWest Point Middle School Town of West Point
5 Noelle OglesbyJohn Yeates Middle School Suffolk
 
A-28 Transportation Challenge Level I
1 Napolean CrossJohn Yeates Middle School Suffolk
 
A-29 Marine Design Challenge Level I
1 Nicholas Kennedy
Jordon Garlow
Smithfield Middle School Isle of Wight County
2 Brett Fochtmann
Chris Roberts
Dakota Blauser
Sam Davis
Patrick Perry
Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
3 Patrick Priest
Garrett Halman
Parantap Patel
Bailey Williford
Billy Powell
Brendan Savage
Sean Mueller
Jolliff Middle School Chesapeake
4 Courtney Craig
Kianna Gregory
Nicholas Feliu
Elijah Ramsey
Brooke Gipson
Thomas Matthews
Nathan Core
Nicholas Leach
Christian Sanderlin
Brandon Gipson
John Yeates Middle School Suffolk
5 Devon Lancia
Julia Smith
Tabb Middle School York County
 
A-30 TSA Multimedia Level I
1 Napolean CrossJohn Yeates Middle School Suffolk
2 Marissa GoffJohn Yeates Middle School Suffolk
 
B-04 Career Comparisons Level II
1 Matt YancerTabb High School York County
2 Denzel StewartNorview High School Norfolk
3 Candies LivermonSmithfield High School Isle of Wight County
4 Jessica EwanHeritage High School Newport News
 
B-05 CAD - Architectural w/Animation Level II
1 Kathryn HartOcean Lakes High School Virginia Beach
2 Jon LabonteTabb High School York County
3 Tyler KalagayanOcean Lakes High School Virginia Beach
4 Ian SmithTabb High School York County
4 Kevin MendenhallTabb High School York County
 
B-06 CAD - Engineering w/Animation Level II
1 Michael BarcliftTabb High School York County
2 Jake KilmurrayTabb High School York County
3 Ethan PrattTabb High School York County
4 Richard BlanchetteOcean Lakes High School Virginia Beach
5 Justin HughesHickory High School Chesapeake
6 Ryan SoutherTabb High School York County
7 Gregory DorseyMiddlesex High School Middlesex County
8 Jonathon BeersOcean Lakes High School Virginia Beach
9 Matyas NielsenOcean Lakes High School Virginia Beach
10 Larry JohnsonHickory High School Chesapeake
 
B-11 Desktop Publishing Level II
1 Jessica HornbyWest Point High School Town of West Point
2 Anthony StewartNansemond River High School Suffolk
3 Dalina WalkerHeritage High School Newport News
4 Jessica EwanHeritage High School Newport News
5 Evan WrinkleWest Point High School Town of West Point
6 Kiara DavisNorview High School Norfolk
7 Briana BloweNorview High School Norfolk
8 Denzel StewartNorview High School Norfolk
 
B-12 Dragster Design Level II
1 Aaron WilliamsTabb High School York County
2 Michael BarcliftTabb High School York County
3 Jake KilmurrayTabb High School York County
4 Ronald HerrickNorview High School Norfolk
5 Nathen MeadeWest Point High School Town of West Point
6 Matt AdamsWest Point High School Town of West Point
7 Andrew PanchoLandstown High School Virginia Beach
8 John KellyNorview High School Norfolk
9 Casey FreemanHickory High School Chesapeake
9 Terry JerniganNorview High School Norfolk
10 Dwayne WilkinsNorview High School Norfolk
 
B-14 Elect. Research & Experimentation Level II
1 David Vaamonde
Justin Woodburn
Nandua High School Accomack County
2 Brandon Perkins
William Link
David Kreite
Vincente Brancato
Oscar F. Smith High School Chesapeake
3 Robert Hiby
Andrew Farney
Grassfield High School Chesapeake
4 Casey Freeman
Robert Harris
Hickory High School Chesapeake
5 Ryan S. Schoolcraft
Rodger N. Vandveer
Shane J. Gillispie
Zach T. Hutchins
Ocean Lakes High School Virginia Beach
6 Justin Wong
Virquan Harold
Landstown High School Virginia Beach
 
B-16 Essays on Technology Level II
1 Brian WuestewaldOcean Lakes High School Virginia Beach
2 Jermayne WrightNorview High School Norfolk
3 Dreama JohnsonNorview High School Norfolk
4 Taylor McCorkillHickory High School Chesapeake
5 Matt AdamsWest Point High School Town of West Point
6 Aaron StewartNansemond River High School Suffolk
7 Candies LivermonSmithfield High School Isle of Wight County
8 Keith MabryLandstown High School Virginia Beach
9 Nikolas ZapraznyWest Point High School Town of West Point
10 Matt YancerTabb High School York County
 
B-17 Extemporaneous Presentation Level II
1 Jeffrey HallNandua High School Accomack County
2 Alec JentinkNansemond River High School Suffolk
3 Denzel StewartNorview High School Norfolk
4 Yvette PateHickory High School Chesapeake
5 Alexis LeggettWest Point High School Town of West Point
6 Kiara DavisNorview High School Norfolk
7 Taylor McCorkillHickory High School Chesapeake
8 Robert HibyGrassfield High School Chesapeake
9 Jermayne WrightNorview High School Norfolk
10 Anthony StewartNansemond River High School Suffolk
 
B-20 Film Level II
1 Alec G. Jentink
Sierra Taylor
Patrick R. Gould
Kevin Ange
Taylor Gould
Nansemond River High School Suffolk
2 Derek Turner
Alex Petersen
Nick Badoian
Mitch Dygert
Scott Wohlgamuth
Nansemond River High School Suffolk
3 Robert Hiby
Andrew Farney
Andrew Harrison
Grassfield High School Chesapeake
4 Jeff B. Muse
Taylor L. McCorkill
Thomas O. Mooney
Phil Williamson
Matt Vanmeter
Robert Grantz
Josh Hartelius
Donald Lee
Hickory High School Chesapeake
5 Tyler Averett
Amon Ra Cooper
Orlando Burton
Heritage High School Newport News
6 Devin Peck
Karwin Walker
Landstown High School Virginia Beach
7 Alex Powers
Alex Morehead
Will Hurt
Jamestown High School Williamsburg
 
B-21 Flight Endurance Level II
1 Ellery HolbergWest Point High School Town of West Point
2 Julani RevellNorview High School Norfolk
3 Jeffery KirbyWest Point High School Town of West Point
4 Martin PierceWest Point High School Town of West Point
5 Ronald HerrickNorview High School Norfolk
6 Chris KennedySmithfield High School Isle of Wight County
7 Taylor PezzellaGrassfield High School Chesapeake
8 Sam HagenWest Point High School Town of West Point
9 Taylor DillinghamJamestown High School Williamsburg
9 David HoldenLandstown High School Virginia Beach
9 Olando RandleNorview High School Norfolk
 
B-24 Imaging Technology Level II
1 Kat KrugHickory High School Chesapeake
2 Katie McCoyHickory High School Chesapeake
3 Michiko HowellWestern Branch High School Chesapeake
4 Ryan MurphyHickory High School Chesapeake
5 Donald LeeHickory High School Chesapeake
6 Kathryn HartOcean Lakes High School Virginia Beach
7 Jessica EwanHeritage High School Newport News
8 Kyle PefferLandstown High School Virginia Beach
9 Nolan BeckJamestown High School Williamsburg
10 Alliannah HamiltonNansemond River High School Suffolk
 
B-25 Manufacturing Prototype Level II
1 Nathan Filipowski
Jason Mitnick
Landstown High School Virginia Beach
2 Yvette M. Pate
Thomas O. Mooney
Samuel J. Richards
Hickory High School Chesapeake
3 Evan Wrinkle
Iggy Mundaca
Zack Hagen
Ellery Holberg
Graham Howard
West Point High School Town of West Point
4 Dwayne Jenkins
Lashawn Cuffee
Oscar F. Smith High School Chesapeake
5 Mitch Dygert
Kevin Jankus
Nansemond River High School Suffolk
6 Jessica Miller
Olando Randle
Terry Jernigan
John Kelly
Briana Blowe
Dashauna Williams
Dwayne Wilkins
Norview High School Norfolk
 
B-29 Prepared Presentation Level II
1 Alexis LeggettWest Point High School Town of West Point
2 Dalton LavoraNorview High School Norfolk
3 Taylor McCorkillHickory High School Chesapeake
4 Kiara DavisNorview High School Norfolk
5 Jovan FreemanNorview High School Norfolk
 
B-31 Promotional Graphics Level II
1 Dylan RoachNansemond River High School Suffolk
2 Taylor McCorkillHickory High School Chesapeake
3 Tyler FearnsHickory High School Chesapeake
4 Jessica TownsendLandstown High School Virginia Beach
5 Imani CannonNansemond River High School Suffolk
6 Kelly MorganHickory High School Chesapeake
7 Catie WarrenHickory High School Chesapeake
8 Brian BordenHickory High School Chesapeake
9 Jessica MillerNorview High School Norfolk
10 Nolan BeckJamestown High School Williamsburg
 
B-35 System Control Technology Level II
1 Marcus A. Thoreson
Arnel Agas
Jason Daversa
Hickory High School Chesapeake
2 Brian Cumming
Chris Cronin
Jon Lincoln
Landstown High School Virginia Beach
 
B-36 Technical Sketching & Application Level II
1 Frances OthersenOcean Lakes High School Virginia Beach
2 Dalton LavoraNorview High School Norfolk
3 Brian WuestewaldOcean Lakes High School Virginia Beach
4 Shane GillispieOcean Lakes High School Virginia Beach
5 Amanda BlakeMiddlesex High School Middlesex County
6 Nathen MeadeWest Point High School Town of West Point
7 Patrick GouldNansemond River High School Suffolk
8 Aaron WilliamsTabb High School York County
9 Jeffrey HallNandua High School Accomack County
10 Turner CrawfordWest Point High School Town of West Point
 
B-40 Transportation Modeling Level II
1 Joseph KempWest Point High School Town of West Point
2 Frank AmbroseLandstown High School Virginia Beach
3 Micky McCormickWest Point High School Town of West Point
4 Barrett AdamsGrassfield High School Chesapeake
5 Amber StrangHickory High School Chesapeake
5 Andrew MoseleyHickory High School Chesapeake
6 Eric McArdleWest Point High School Town of West Point
7 Matthew PoseyHickory High School Chesapeake
7 Trey PeoplesHickory High School Chesapeake
8 Blake MilerWest Point High School Town of West Point
8 John PierceWest Point High School Town of West Point
9 Julani RevellNorview High School Norfolk
10 Derek HockettHickory High School Chesapeake