Technosphere 2000
Winners List

**  A-01  CHALLENGING TECHNOLOGY ISSUES

  1 TRACIE DESJARDINS              Maury River Middle School      Rockbridge County
  2 GENITA METZLER                 Wilber Pence Middle School     Rockingham County
  3 HEATHER FLEMING                Fluvanna Middle School         Fluvanna County
  4 MYRA DUNTON                    Thomas Harrison Middle School  Harrisonburg City
  5 MARY MOCSARY                   T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  6 BRIAN PALJUG                   Brookville Middle School       Campbell County
  7 AMY PHILLIPS                   Smithfield Middle School       Isle of Wight County
  8 DANIEL CHEEK                   Thompson Middle School         Richmond City
  9 ANDREW MOURA                   T. Benton Gayle Middle         Stafford County
 10 THOMAS LOPEZ                   Northside Middle School        Norfolk


**  A-02  CHAPTER TEAM                       

  1 CHRISTINA THOMAS               Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County
  2 VANESSA LLOYD                  Stewart Middle School          Augusta County
  3 CHRIS CHASE                    Maury River Middle School      Rockbridge County
  4 PETE BAILEY                    Louisa County Middle School    Louisa County
  5 CHELSEA GRAHAM                 Fluvanna Middle School         Fluvanna County


**  A-03  COMMUNICATION CHALLENGE            

  1 SARAH WISE                     Northside Middle School        Norfolk
  2 MARK PERETICH                  T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  3 ALLISON VEINOTE                Northside Middle School        Norfolk
  4 CAITLIN CLARK                  Maury River Middle School      Rockbridge County
  5 AIMEE KNYBEL                   T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  6 RAQUEL CLARK                   Binford Middle School          Richmond City
  7 TRAE LIVICK                    Stewart Middle School          Augusta County
  8 BETH BREEDING                  Stewart Middle School          Augusta County
  9 CHELSEA SWAIN                  Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County
 10 CEDRIC SPRATLEY                Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County



**  A-04  COMPUTER APPLICATIONS              

  1 MARK PEREFICH                  T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  2 BRANDON HOPE                   Lylburn Downing Middle School  Lexington City
  3 COLIN GRIFFIN                  Tabb Middle School             York County
  4 JEFF ZAKAIB                    Maury River High School        Rockbridge County
  5 CLARK RAQUEL                   Binford Middle School          Richmond City
  6 CHRIS EMBA                     George H. Moody Middle School  Henrico County
  7 DEREK AUSTIN                   George H. Moody Middle School  Henrico County
  8 JAMES MERRILL                  Parksley Middle School         Accomack County
  9 BEN LANG                       Louisa County Middle School    Louisa County


**  A-05  CONSTRUCTION CHALLENGE             

  1 ALLISON VEINOTE                Northside Middle School        Norfolk
  2 FRANCESCA LEIGH                Smithfield Middle School       Isle of Wight County
  3 DANIEL GILLESPIE               Louisa County Middle School    Louisa County
  4 ANDREA NEFF                    George H. Moody Middle School  Henrico County
  5 JAMES WADE                     Stewart Middle School          Augusta County
  6 KELLEY GAINES                  Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County
  7 PATRICK COLLINS                James Blair Middle School      Williamsburg



**  A-06  CYBERSPACE PURSUIT                 

  1 LANDON ENG                     Tabb Middle School             York County
  2 BRIAN PALJUG                   Brookville Middle School       Campbell County
  3 DEREK AUSTIN                   George H. Moody Middle School  Henrico County
  4 TREY SHEHAN                    Lylburn Downing Middle School  Lexington City
  5 VAUGHAN MOSS                   Binford Middle School          Richmond City
  6 MATT ROCK                      Stewart Middle School          Augusta County
  7 GLORIA CULLETON                T. Benton Gayle Middle         Stafford County


**  A-07  DRAGSTER DESIGN CHALLENGE          

  1 LOUIS MANNINO                  Robert E. Aylor Middle School  Frederick County
  2 MIKE LAFERLA                   Deep Creek Middle School       Chesapeake
  3 TERRELL SCOTT                  Tuckahoe Middle School         Henrico County
  4 PHILLIP CHANNELL               Robert E. Aylor Middle School  Frederick County
  5 DANNY KELLEY                   Robert E. Aylor Middle School  Frederick County
  6 LANDON ENG                     Tabb Middle School             York County
  7 NEE BUN                        Tuckahoe Middle School         Henrico County
  8 JOE FISHER                     Brookville Middle School       Campbell County
  9 CHRIS BRADSHAW                 Tuckahoe Middle School         Henrico County
 10 ELLIOTT SPERLAZZA              T. Benton Gayle Middle         Stafford County



**  A-08  ELECTRICAL APPLICATIONS            

  1 MARK HAMILTON                  Maury River Middle School      Rockbridge County
  2 JEFF ZAKAIB                    Maury River Middle School      Rockbridge County
  3 AARON WINSTON                  Maury River Middle School      Rockbridge County
  4 ANDY THOMPSON                  Stonewall Middle School        Prince William
  5 ROBERT DEGRANDIS               T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  6 WELTON BLOUNT                  Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County
  7 THOMAS LOPEZ                   Northside Middle School        Norfolk
  8 DYLAN LAUBER                   Fluvanna Middle School         Fluvanna County
  9 STUART HENSLEY                 Rapphannock Middle School      Rappahannock County
 10 JESSICA MAYHEW                 Brookville Middle School       Campbell County



**  A-09  ENVIRONMENTAL CHALLENGE (verified 4/26)

  1 LAUREN DESIMONE                St. Clare Walker Middle School Middlesex County
  2 ALLISON VEINOTE                Northside Middle School        Norfolk
  3 JAMES MERRILL                  Parksley Middle School         Accomack County
  4 VANESSA LLOYD                  Stewart Middle School          Augusta County
  5 JESSICA CORNWELL               Louisa County Middle School    Louisa County
  6 JUSTIN DERROW                  Wilber Pence Middle School     Rockingham County
  7 WILLIE KINSLER                 George H. Moody Middle School  Henrico County
  8 CHRISTINA SAVAGE               Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County
  9 DANIEL CHEEK                   Thompson Middle School         Richmond City
 10 KELLY CHRISTIAN                Fluvanna Middle School         Fluvanna County



**  A-10  FLIGHT CHALLENGE                   

  1 ERIC JOGERST                   Brookville Middle School       Campbell County
  2 C J LORD                       Robert E. Aylor Middle School  Frederick County
  3 MARY MOCSARY                   T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  4 WILLIAM SHACKELFORD            James Blair Middle School      Williamsburg
  5 KEVIN STEINWAND                Northside Middle School        Norfolk
  6 MICHAEL WATKINS                George H. Moody Middle School  Henrico County
  7 NEIL GILBERT                   Covington Middle School        Covington
  8 JANELLE LATHY                  Thomas Harrison Middle School  Harrisonburg City
  9 GLORIA CULLETON                T. Benton Gayle Middle         Stafford County
 10 DANIEL GILLESPIE               Louisa County Middle School    Louisa County



**  A-11  GRAPHIC DESIGN CHALLENGE           

  1 TIFFANY CLAYTON                Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County
  2 DREW NORTH                     T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  3 CHRIS CHASE                    Maury River Middle School      Rockbridge County
  4 DAVID REYES                    Northside Middle School        Norfolk
  5 STEVE SIMS                     Brookville Middle School       Campbell County
  6 MARY MOCSARY                   T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  7 BRENT EVANS                    Henderson Middle School        Richmond City
  8 JESSICA MAYHEW                 Brookville Middle School       Campbell County
  9 CAITLIN CLARK                  Maury River Middle School      Rockbridge County
 10 CHRIS ROBINSON                 Robert E. Aylor Middle School  Frederick County



**  A-12  INVENTIONS AND INNOVATIONS         

  1 BLAIRE HAWKINS                 Lylburn Downing Middle School  Lexington City
  2 MARIE SCHACHT                  St. Clare Walker Middle School Middlesex County
  3 PETER TKACHUK                  Thomas Harrison Middle School  Harrisonburg City
  4 HEATHER FLEMING                Fluvanna Middle School         Fluvanna County
  5 MILES MORRISON                 Maury River Middle School      Rockbridge County
  6 JOSH FILIAULT                  Louisa County Middle School    Louisa County
  7 CHRIS WEEKS                    T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  8 ALLISON VEINOTE                Northside Middle School        Norfolk
  9 JESSI WRIGHT                   Brookville Middle School       Campbell County


**  A-13  LEADERSHIP CHALLENGE               

  1 CAITLEN SELF                   Fluvanna Middle School         Fluvanna County
  2 TRACIE DESJARDINS              Maury River Middle School      Rockbridge County
  3 LISA BENNET                    Stewart Middle School  	      Augusta County
  4 JESSI WRIGHT                   Brookvile Middle School        Stafford County
  5 MONICA TALBOT                  George H. Moody Middle School  Henrico County
  6 SHAWNDA COLE                   Norview Middle School          Norfolk
  7 MICHAEL MCPARLAND              T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  8 JALEESA BOYKIN                 Binford Middle School          Richmond City
  9 STEPHANIE WASHINGTON           Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County



**  A-14  MANUFACTURING CHALLENGE            

  1 ELLIOTT SPERLAZZA              T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  2 ANDREA NEFF                    George H. Moody Middle School  Henrico County
  3 KEVIN STEINWAND                Northside Middle School        Norfolk
  4 WHITNEY PHILLIPS               Tuckahoe Middle School         Henrico County
  5 SHAYNA STRANG                  Fluvanna Middle School         Fluvanna County
  6 JAIMIE HOSTETTER               Stewart Middle School          Augusta County
  7 KIANNI JOHNSON                 Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County
  8 BRUCE BROWN                    Rapphannock Middle School      Rappahannock County
  9 CHESTER LOHR                   Louisa County Middle School    Louisa County



**  A-15  MECHANICAL CHALLENGE               

  1 JARON ALINDOGAN                Northside Middle School        Norfolk
  2 CHRISTOPHE COWAN               Norview Middle School          Norfolk
  3 CHRIS RICHARDSON               Tuckahoe Middle School         Henrico County
  4 MARK STANTON                   Louisa County Middle School    Louisa County
  5 JOSH POWELL                    Maury River Middle School      Rockbridge County
  6 ANDREW REECE                   T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  7 BLAKE EDWARDS                  Brookville Middle School       Campbell County
  8 BRIAN TAYLOR                   Rapphannock Middle School      Rappahannock County



**  A-16  PREPARED SPEECH                    

  1 ANNAJEAN CLEMENTS              Western Branch Junior High     Chesapeake
  2 TRACIE DESJARDINS              Maury River Middle School      Rockbridge County
  3 BLAIRE HAWKINS                 Lylburn Downing Middle School  Lexington City
  4 LINDSEY JOHNSON                Tabb Middle School             York County
  5 STEVE SIMS                     Brookville Middle School       Campbell County
  6 TAMISHA EVANS                  Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County
  7 JESSI WRIGHT                   Brookville Middle School       Campbell County
  8 LESLEY SMITH                   Lylburn Downing Middle School  Lexington City
  9 KRISTI MCKISSICK               George H. Moody Middle School  Henrico County
 10 DANIEL CHEEK                   Thompson Middle School         Richmond City



**  A-17  PROBLEM SOLVING                    

  1 STUART HENSLEY                 Rapphannock Middle School      Rappahannock County
  2 LANDON ENG                     Tabb Middle School             York County
  3 ELLIOTT SPERLAZZA              T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  4 TRAVIS LINDSEY                 George H. Moody Middle School  Henrico County
  5 JOE SNELL                      Thomas Harrison Middle School  Harrisonburg City
  6 MARK WILLIAMS                  Brookville Middle School       Campbell County
  7 CHRIS TUTWIIER                 Wilber Pence Middle School     Rockingham County
  8 WELTON BLOUNT                  Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County
  9 ANDREW MLINARCIK               Stewart Middle School          Augusta County
 10 WILLIAM SHACKELFORD            James Blair Middle School      Williamsburg



**  A-18  STRUCTURAL CHALLENGE               

  1 JASMINE ELMORE                 Binford Middle School          Richmond City
  2 JESSE SPAULDING                Thomas Harrison Middle School  Harrisonburg City
  3 HERB SLUSHER                   Stewart Middle School          Augusta County
  4 JORDAN LOFGREN                 Lylburn Downing Middle School  Lexington City
  5 LEON LLOYD                     Robert E. Aylor Middle School  Frederick County
  6 ELAINE BIRD                    Stonewall Middle School        Prince William
  7 ANDREW MOURA                   T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  8 MILTON FOX                     Brookville Middle School       Campbell County
  9 ANDREA TRAN                    Thompson Middle School         Richmond City
 10 KEVIN STEINWAND                Northside Middle School        Norfolk



**  A-19  SYSTEM CONTROL TECHNOLOGY          

  1 DAVID CRAIG                    Hickory Middle School          Chesapeake
  2 ELLIOTT SPERLAZZA              T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  3 JOSH RANDALL                   Stewart Middle School          Augusta County
  4 ERICA HILSCHER                 Rapphannock Middle School      Rappahannock County
  5 WILL SEASE                     Thomas Harrison Middle School  Harrisonburg City
  6 CHRIS BRADSHAW                 Tuckahoe Middle School         Henrico County
  7 JAPRINCE CARTER                Louisa County Middle School    Louisa County
  8 CHRISTOPHE COWAN               Norview Middle School          Norfolk
  9 MARIE SCHACHT                  St. Clare Walker Middle School Middlesex County
 10 KENT HUTCHINSON                Wilber Pence Middle School     Rockingham County



**  A-20  TECHNICAL DESIGN CHALLENGE         

  1 EDDIE ARMENTROUT               Stewart Middle School          Augusta County
  2 JACOB SCANLON                  Tuckahoe Middle School         Henrico County
  3 WHITE MATT                     Tuckahoe Middle School         Henrico County
  4 KYLE EBERT                     T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  5 MEGAN BAUER                    Stewart Middle School          Augusta County
  6 BRIAN PALJUG                   Brookville Middle School       Campbell County
  7 MARK TASSONE                   St. Clare Walker Middle School Middlesex County
  8 DANIEL GILLESPIE               Louisa County Middle School    Louisa County
  9 NICOLE CARTER                  Norview Middle School          Norfolk
 10 AMBER STAKER                   T. Benton Gayle Middle         Stafford County



**  A-21  TECHNICAL WRITING CHALLENGE        

  1 BLAIRE HAWKINS                 Lylburn Downing Middle School  Lexington City
  2 KATHLEEN NICELY                Maury River Middle School      Rockbridge County
  3 CHRIS EMBA                     George H. Moody Middle School  Henrico County
  4 STEVE SIMS                     Brookville Middle School       Campbell County
  5 ANDREW CORCORAN                Binford Middle School          Richmond City
  6 AMY SWINK                      Maury River Middle School      Rockbridge County
  7 JUSTIN HAISLIP                 George H. Moody Middle School  Henrico County
  8 ALLISON VEINOTE                Northside Middle School        Norfolk
  9 ANDREW REECE                   T. Benton Gayle Middle         Stafford County
 10 MICHAEL MCPARTLAND             T. Benton Gayle Middle         Stafford County


**  A-22  TECHNOLOGY BOWL CHALLENGE  LEVEL I - WRITTEN

  1 CHRIS EMBA                     George H. Moody Middle School  Henrico County
  2 KRISTI MCKISSICK               George H. Moody Middle School  Henrico County
  3 ERIC JOGERST                   Brookville Middle School       Campbell County
  4 MARK HAMILTON                  Maury River Middle School      Rockbridge County
  5 JACOB SHINGLEDECKER            Tabb Middle School             York County
  6 CHARLIE GILLIAM                Fluvanna Middle School         Fluvanna County
  7 JAMES MERRILL                  Parksley Middle School         Accomack County
  8 BLAIRE HAWKINS                 Lylburn Downing Middle School  Rockbridge County
  9 EVAN JOHNSON                   Culpeper Middle School         Culpeper County
 10 JORDAN LOFGREN                 Lylburn Middle School          Rockbridge County



**  A-22  TECHNOLOGY BOWL CHALLENGE  LEVEL I - ORAL (verified 4/25)

  1 MARTIN KING                    Wilber Pence Middle School     Rockingham County
  2 BLAIRE HAWKINS                 Lylburn Downing Middle School  Lexington City
  3 CHRIS EMBA                     George H. Moody Middle School  Henrico County
  4 BLAKE EDWARDS                  Brookville Middle School       Campbell County
  5 CHRIS CHASE                    Maury River Middle School      Rockbridge County
  6 DAN RIPLEY                     Tabb Middle School             York County
  7 BRANDON RUTHERFORD             Culpeper Middle School         Culpeper County
  8 VAUGHN MOSS                    Binford Middle School          Richmond City
  9 MICHAEL MCPARTLAND             T. Benton Gayle Middle         Stafford County
 10 SERGIO HERNANDEZ               Parksley Middle School         Accomack County


**  A-23  TRANSPORTATION CHALLENGE           

  1 MICHAEL MCPARTLAND             T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  2 KYLE EBERT                     T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  3 JAMES MERRILL                  Parksley Middle School         Accomack County
  4 ETHAN ZOOK                     Thomas Harrison Middle School  Harrisonburg City
  5 JONATHAN FARKAS                Wilber Pence Middle School     Rockingham County
  6 DANIEL ANGE                    Oscar Smith Middle School      Chesapeake
  7 ROBERT DEMPSTER                T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  8 COURTNEY WOOD                  Brookville Middle School       Campbell County
  9 LEON LLOYD                     Robert E. Aylor Middle School  Frederick County
 10 JARON ALINDOGAN                Northside Middle School        Norfolk



**  A-24  VIDEO CHALLENGER                   

  1 JORDAN LOFGREN                 Lylburn Downing Middle School  Lexington City
  2 PAUL KOCH                      Maury River Middle School      Rockbridge County
  3 TONY MAINA                     T. Benton Gayle Middle         Stafford County
  4 BLAKE EDWARDS                  Brookville Middle School       Campbell County
  5 DUSTIN SKELTON                 Wilber Pence Middle School     Rockingham County
  6 NEIL GILBERT                   Covington Middle School        Covington
  7 ZACH DUNN                      St. Clare Walker Middle School Middlesex County
  8 KENNY WEEKS                    Smithfield Middle School       Isle of Wight County
  9 BRUCE BROWN                    Rapphannock Middle School      Rappahannock County
 10 STEPHANIE WASHINGTON           Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County



**  B-01  ARCHITECTURAL MODEL                

  1 AMBER DUFFY                    Stafford Sr. High School       Stafford County
  2 ANDREW STUTZMAN                Turner-Ashby High School       Rockingham County
  3 MEGHAN MOGENSEN                Rockbridge County High School  Rockbridge County
  4 JACOB PARKER                   Potomac High School            Prince William Co.
  5 DANIEL LAMAY                   Hickory High School            Chesapeake
  6 GRADY CAPEL                    L. C. Bird High School         Chesterfield County
  7 JACKIE BORDEAUX                Heritage High School           Lynchburg
  8 TIM PHILLIPS                   Broadway High School           Rockingham County
  9 MIKE DIAZ                      Sherando High School           Fredrick County
 10 JENNIFER YOWELL                Fluvanna County High School    Fluvanna County



**  B-02  CADD - BEGINNING                   

  1 MATTHEW WRIGHT                 Harrisonburg High School       Harrisonburg City
  2 MELISSA COOK                   Douglas Freeman High School    Henrico County    
  3 PATRICK ROYE                   L.C. Bird High School          Chesterfield County
  4 TRAVIS DREELIN                 Fauquier High School           Fauquier County
  5 JOSHUA WEBB                    Liberty High School            Fauquier County
  6 JUSTIN MANWEILER               Kecoughtan High School         Fauquier County
  7 TIM WORK                       Princess Anne High School      Virginia Beach
  8 JOSHUA PECK                    Booker T. Washington High Sch. Norfolk
  9 JEFF WOOD                      Cave Spring High School        Roanoke County
 10 AUSTIN NALLEY                  Fauquier High School           Fauquier County



**  B-03  CADD - ADVANCED ARCHITECTURAL      

  1 THEODORE DIGGS                 Kecoughtan High School         Hampton City
  2 BENJAMIN ALLEN                 Kecoughtan High School         Hampton City
  3 ABBOTT ADDESSO                 Princess Anne High School      Virginia Beach
  4 PETIE PRICE                    Douglas Freeman High School    Henrico County
  5 AARON CAPIZZI                  Brooke Point High School       Stafford County
  6 CORY BENSON                    Douglas Freeman High School    Henrico County
  7 TIM PHILLIPS                   Broadway High School           Rockingham County
  8 YURIY LEVITSKIY                Douglas Freeman High School    Henrico County
  9 LOGAN SHEPHERD                 James Wood High School         Frederick County
 10 NICHOLAS SHAPIRO               James W. Robinson Secondary    Fairfax County



**  B-04  CADD - ADVANCED MECHANICAL         

  1 MARK VANTASSEL                 Douglas Freeman High School    Henrico County
  2 JARED ARKIN                    Douglas Freeman High School    Henrico County
  3 LUCAS BOUCHER                  Fauquier High School           Fauquier County
  4 KYLE WATERHOUSE                Heritage High School           Lynchburg
  5 BRANDON LINTON                 Fauquier High School           Fauquier County
  6 ELDRIDGE HUNT                  Heritage High School           Lynchburg
  7 ERIC FRANZ                     Cave Spring High School        Roanoke County
  8 ADAM REED                      Cave Spring High School        Roanoke County
  9 JACOB LOVEGROVE                Ft. Defiance High School       Augusta County
 10 TO YA MARSH                    James Wood High School         Frederick County



**  B-05  CHAPTER TEAM                       

  1 JUSTIN BULLMAN                 Ft. Defiance High School       Augusta County
  2 TRAVIS PIERCE                  Surry County High School       Surry County
  3 SARAH RAFALY                   Fluvanna County High School    Fluvanna County
  4 WILLIAM CHANG                  Stafford Sr. High School       Stafford County
  5 DAVID CHEW                     Arcadia High School            Accomack County
  6 TIMMY JOHNSON                   Covington High School	      Covington 
  7 CHRIS PAYNE                    Rappahannock High School       Rappahannock County
  8 DOUG O REAGAN                  Brookville High School         Campbell County



**  B-06  COMPUTER CONSTRUCTION & APPLICATION

  1 GRAYSON SHEPARD                Governor's School              Richmond City
  2 DENNIS ROYAL                   Fauquier High School           Fauquier County
  3 AARON CAPIZZI                  Brooke Point High School       Stafford County
  4 TYLER SCHWEND                  Bath County High School        Bath County
  5 THAN MAUNG                     Rockbridge County High School  Rockbridge County



**  B-07  CYBERSPACE PURSUIT (All URLs will be added after May 10.)                 
                             (Several of these sites must be evaluated for
                             National TSA competition)

  1 EMILY WIGGINS                  Harrisonburg High School       Harrisonburg City
  2 Thomas Dale High School, Chesterfield County
  3 MARION HARRIS                  Governor's School              Richmond City
  4 MATTHEW SMOOT                  Stafford High School           Stafford County
  5 LUKE ANNIS                     Arcadia High School            Accomack County
  6 CHETAN PATEL                   Heritage High School           Lynchburg
  7 ERICK SORICELLI                Maury High School              Norfolk
  8 JESSE LAMPERT                  L. C. Bird High School         Chesterfield County
  9 JOHN KARAFFA                   Ft. Defiance High School       Augusta County
 10 MICHELLE WELCH                 Brooke Point High School       Stafford County



**  B-08  DESIGN AND ENGINEERING SOLUTIONS   

  1 CARLOS LACOSTA                 Potomac High School            Prince William Co.
  2 JASON GILKESON                 Turner-Ashby High School       Rockingham County
  3 JASMINE BAPBER                 Phoebus High School            Hampton City
  4 TANNER IKE                     Hickory High School            Chesapeake



**  B-09  DESKTOP PUBLISHING                 

  1 SARAH GULICK                   Liberty High School            Fauquier County
  2 STEPHEN BLUE                   Christchurch Episcopal School  Independent
  3 MATTHEW VETTING                Harrisonburg High School       Harrisonburg City
  4 ANDY BROWN                     Martinsville High School       Martinsville
  5 LIZ WILLIAMS                   Thomas Dale High School        Chesterfield County
  6 KRISTY MITCHELL                Central High School            King and Queen Co.
  7 JOHN KARAFFA                   Ft. Defiance High School       Augusta County
  8 JASON LANCASTER                Bath County High School        Bath County
  9 ERIC BAI EY                    Fauquier High School           Fauquier County
 10 JAMES PERRY                    Woodside High School           Newport News



**  B-10  ELECTRONIC RES. & EXPERIMENTATION  

  1 JOSH PADGETT                   Hickory High School            Chesapeake
  2 KEVIN PHILLIPS                 Great Bridge High School       Chesapeake
  3 KYLE SACKENHEIM                Great Bridge High School       Chesapeake
  4 DAVID BUCKWALTER               Liberty High School            Fauquier County
  5 TIMMY JOHNSON                  Covington High School          Covington


**  B-11  ELECTRONIC SYSTEMS                 

  1 BRANDON LYNCH                  Oscar Smith High School        Chesapeake
  2 SARAH WADE                     L. C. Bird High School         Chesterfield County
  3 TYLER MARTIN                   Covington High School          Covington


**  B-12  ENGINEERING GRAPHIC ANALYSIS       

  1 THOMAS DICKERSON               Cave Spring High School        Roanoke County
  2 ANDY BROWN                     Martinsville High School       Martinsville
  3 EVITA BYRD                     Thomas Dale High School        Chesterfield County
  4 ANDREW STUTZMAN                Turner-Ashby High School       Rockingham County
  5 JAMIE EDEN                     Martinsville High School       Martinsville
  6 MARK ARMENTROUT                Spotswood Sr. High School      Rockingham County
  7 JONATHAN CHAPMAN               Thomas Dale High School        Chesterfield County
  8 CHRIS PAYNE                    Rappahannock High School       Rappahannock County
  9 CHAD EDWARDS                   Granby High School             Norfolk
 10 ADAM HILL                      Turner-Ashby High School       Rockingham County



**  B-13  EXTEMPORANEOUS PRESENTATION        

  1 MONICA CRAIN                   Covington High School          Covington
  2 JUSTIN SHEARER                 Brookville High School         Campbell County
  3 LILLIAN REYES                  Granby High School             Norfolk
  4 DOUG WEBSTER                   Governor's School              Richmond City
  5 BLAYRE BROWN                   Surry County High School       Surry County
  6 JON LIPINSKI                   Turner-Ashby High School       Rockingham County
  7 RUSSELL SHANK                  Turner-Ashby High School       Rockingham County
  8 MATT LUST                      Stafford Sr. High School       Stafford County
  9 SHIRLEY I AAC                  Brookville High School         Campbell County
 10 ROBERTO GOLFE                  Maury High School              Norfolk



**  B-14  FLIGHT ENDURANCE                   

  1 JONATHAN MURPHY                Governor's School              Richmond City
  2 SHARATH GOPALAKRISHNA          Governor's School              Richmond City
  3 KYLE SMOOT                     Stafford Sr. High School       Stafford County
  4 JEFFREY GLAUBKE                Woodrow Wilson High School     Portsmouth
  5 JASON PAGE                     Lebanon High School            Russell County
  6 CARRIE KNAPP                   Brookville High School         Campbell County
  7 MICHELLE WELCH                 Brooke Point High School       Stafford County
  8 BERNARD MARTIN                 Martinsville High School       Martinsville
  9 MATT STCLAIR                   Rockbridge County High School  Rockbridge County
 10 JUSTIN BULLMAN                 Ft. Defiance High School       Augusta County



**  B-15  IMAGING TECHNOLOGY                 

  1 STEPHANIE FAGG                 Cave Spring High School        Roanoke County
  2 SARAH DAVIS                    L. C. Bird High School         Chesterfield County
  3 TREY MAYO                      Norview High School            Norfolk
  4 WILLIAM CHANG                  Stafford Sr. High School       Stafford County
  5 NICOLE BAIRD                   Western Branch High School     Chesapeake
  6 TONY MARTIN                    L. C. Bird High School         Chesterfield County
  7 CARRIE KNAPP                   Brookville High School         Campbell County
  8 GABRIEL GASSIE                 Stafford Sr. High School       Stafford County
  9 AMANDA KNAPP                   Salem High School              Virginia Beach
 10 SARAH GULICK                   Liberty High School            Fauquier County



**  B-16  MANUFACTURING PROTOTYPE            

  1 KIMBERLY FISHER                Covington High School          Covington
  2 MATTHEW SMOOT                  Stafford Sr. High School       Stafford County
  3 JEREMY GRAVES                  Rappahannock High School       Rappahannock County
  4 WAYNE GATLING                  Woodrow Wilson High School     Portsmouth
  5 AARON SWIFT                    Great Bridge High School       Chesapeake
  6 CHRIS ELLIOTT                  West Point High School         Town of West Point
  7 MORGAN MADDOX                  Brookville High School         Campbell County
  8 HEATHER HENSLEY                Rappahannock High School       Rappahannock County
  9 DEREK KING                     Turner-Ashby High School       Rockingham County
 10 LISA SLAGLE                    Louisa County High School      Lousia County



**  B-17  PREPARED PRESENTATION              

  1 ASHLEY HOLMES                  Governor's School              Richmond City
  2 JUSTIN BULLMAN                 Ft. Defiance High School       Augusta County
  3 TAYLOR SWAINE                  Surry County High School       Surry County
  4 JULIE LITTLE                   Chesapeake Center Science/Tech Chesapeake
  5 LYNDA SEXTON                   Granby High School             Norfolk
  6 DIONNE HINES                   Chesapeake Center Science/Tech Chesapeake
  7 MORGAN MADDOX                  Brookville High School         Campbell County
  8 WILLIAM LONG                   Lebanon High School            Russell County
  9 JEAN CORNWELL                  Stafford Sr. High School       Stafford County
 10 JEREMY GRAVES                  Rappahannock High School       Rappahannock County



**  B-18  PROMOTIONAL COMMUNICATION          

  1 LATONJA MONROE                 Fluvanna County High School    Fluvanna County
  2 TRAVIS PIERCE                  Surry County High School       Surry County
  3 KIMBERLY FISHER                Covington High School          Covington
  4 JEREMY RATLIFF                 Brooke Point High School       Stafford County
  5 CHRIS ALLEY                    Louisa County High School      Louisa County
  6 GILBERTO JIMENEZ               Potomac High School            Prince William Co.
  7 HEATHER HENSLEY                Rappahannock High School       Rappahannock County
  8 CLIFTEN ELLSWORTH              Woodrow Wilson High School     Portsmouth



**  B-19  PROMOTIONAL GRAPHICS               

  1 JEREMY GRAYSON                 Deep Creek High School         Chesapeake
  2 MATTHEW SMOOT                  Stafford Sr. High School       Stafford County
  3 TAMMY SOLIS                    Hickory High School            Chesapeake City 
  4 TIMMY JOHNSON                  Covington High School          Covington
  5 LINDSAY HARTENBACH             Middlesex High School          Middlesex County
  6 SARAH GULICK                   Liberty High School            Fauquier County
  7 MARTIN WELLINGTON              Hickory High School            Chesapeake City
  8 FELICIA CLARK                  Rockbridge County High School  Rockbridge County
  9 SHAWN DONALD		   Hickory High School		  Chesapeake City
 10 SHANE COMPTON                  Lebanon High School            Russell County



**  B-20  RADIO CONTROLLED TRANSPORTATION    

  1 JOHN FERDETTA                  Rappahannock High School       Rappahannock County
  2 TOMMY DUFFY                    Stafford Sr. High School       Stafford County
  3 CHRIS HOCKERT                  Brooke Point High School       Stafford County
  4 NICK DOTSON                    Turner-Ashby High School       Rockingham County
  5 SAMUEL HART                    Central High School            King and Queen Co.
  6 LIAM KNOX                      Potomac High School            Prince William Co.
  7 DJ DIEHL                       Ft. Defiance High School       Augusta County
  8 SAM BURT                       Rockbridge County High School  Rockbridge County
  9 MIKE OGLE                      Chesapeake Center Science/Tech Chesapeake
 10 GEORGE RICHARDRON              West Point High School         Town of West Point



**  B-21  RESEARCH AND DESIGN                

  1 DAVID BUCKWALTER               Liberty High School            Fauquier County
  2 ERIC KEVITZ                    Chesapeake Center Science/Tech Chesapeake
  3 JOEY MOORE                     Douglas Freeman High School    Henrico County
  4 JOE BRANDON                    Chesapeake Center Science/Tech Chesapeake
  5 JASON BURCH                    Turner-Ashby High School       Rockingham County
  6 JOE MCCULLOUSH                 Douglas Freeman High School    Henrico County
  7 MIKE HUMLAN                    Martinsville High School       Martinsville
  8 CHUCK WHETZEL                  Turner-Ashby High School       Rockingham County
  9 DANIEL RATLIFF                 Lebanon High School            Russell County
 10 CARL LYNN                      Stafford Sr. High School       Stafford County



**  B-22  STRUCTURAL ENGINEERING             

  1 DAVID BUCKWALTER               Liberty High School            Fauquier County
  2 DAVID BEASLEY                  Highland Springs High School   Henrico County
  3 ALEX PARTOW                    Maury High School              Norfolk
  4 DEREK KING                     Turner-Ashby High School       Rockingham County
  5 MICHAEL DEVLIN                 James W. Robinson Secondary    Fairfax County
  6 MICHAEL ANDREWS                Arcadia High School            Accomack County
  7 KYLE WATERHOUSE                Heritage High School           Lynchburg
  8 TIMMY JOHNSON                  Covington High School          Covington



**  B-23  SYSTEM CONTOL TECHNOLOGY           

  1 PETER LUEBKE                   Governor's School              Richmond City
  2 ANDREW KNIGH                   Harrisonburg High School       Harrisonburg City
  3 MATT WOLFE                     Rappahannock High School       Rappahannock County
  4 JOHN HILL                      Oscar Smith High School        Chesapeake
  5 JOHN LEE                       Richmond Technical Center      Richmond City
  6 NICKI HANNAH                   Covington High School          Covington
  7 RYAN BARNETTE                  Lebanon High School            Russell County
  8 RUBEN MACIAS                   Brooke Point High School       Stafford County
  9 MATTHEW POZUN                  Bath County High School        Bath County
 10 RYAN CRAMER                    Turner-Ashby High School       Rockingham County



**  B-24  TECHNICAL RES. AND REPORT WRITING  

  1 SARAH BUNDICK                  Liberty High School            Fauquier County
  2 SHIRLEY I AAC                  Brookville High School         Campbell County
  3 DAVID RO                       Governor's School              Richmond City
  4 CHRIS KISER                    Turner-Ashby High School       Rockingham County
  5 DAVID CHEEK                    Governor's School              Richmond City
  6 KEITH PARSONS                  Turner-Ashby High School       Rockingham County
  7 ERIN MARTIN                    Martinsville High School       Martinsville
  8 KELLY STASZEWSKI               West Point High School         Town of West Point
  9 PAUL LINTON                    Chesapeake Center Science/Tech Chesapeake
 10 LILLIAN REYES                  Granby High School             Norfolk



**  B-25  TECHNOLOGICAL SYSTEMS              

  1 DANIEL TAYLOR                  Lake Taylor High School        Norfolk
  2 ASHLEY HOLMES                  Governor's School              Richmond City
  3 CHAD EDWARDS                   Granby High School             Norfolk
  4 KEVI CLARK                     Woodrow Wilson High School     Portsmouth
  5 EVITA BYRD                     Thomas Dale High School        Chesterfield County
  6 MATT LUST                      Stafford Sr. High School       Stafford County
  7 HERBERT PIERCE                 Surry County High School       Surry County
  8 TINIA TOMPKINS                 Central High School            King and Queen Co.
  9 RICKY STURTZ                   West Point High School         Town of West Point



**  C-01  TECHNOLOGY BOWL - LEVEL II WRITTEN

  1 MATTHEW ALUST                  Stafford Sr. High School 	Stafford County
  2 KEITH PARSONS                  Turner Ashby High School        Rockingham County
  3 JOSHUA WEBB                    Liberty High School             Fauquier County
  4 SARAH BUNDICK                  Liberty High School             Fauquier County
  5 DEVESH RAVAL                   Governor's School			Richmond City
  6 KYLE SMOOT                     Stafford Sr. High School        Stafford County
  7 IAN BLUBAUGH                   Rappahannock High School        Rappahannock County
  8 JUSTIN SHEARER                 Brookville High School          Stafford County
  9 DAVID BUCKWALTER               Liberty High School             Fauquier County
 10 TIM MEADOWS                    Turner-Ashby High School        Rockingham County



** C-01  TECHNOLOGY BOWL - LEVEL II ORAL

  1 DAVID BUCKWALTER               Liberty High School            Fauquier County
  2 TOMMY DUFFY                    Stafford Sr. High School       Stafford County
  3 MARION HARRIS                  Governor's School              Richmond City
  4 HARRISON PHILLIPS              Arcadia High School            Accomack County
  5 CHRIS KISER                    Turner Ashby High School       Rockingham County
  6 MATT WOLFE                     Rappahannock High School       Rappahannock County
  7 ROBERT HARPER                  Harrisonburg High School       Harrisonburg City
  8 NICHOLAS SHAPIRO               James W. Robinson Secondary    Fairfax County
  9 JUSTIN SHEARER                 Brookville High School         Campbell County
  10 VALER ESTABROOK               Rockbridge County High School  Rockbridge County



**  C-02  TECHNOLOGY CHALLENGE               

  1 ROBERT PUSCH                   James Wood High School         Frederick County
  2 JUSTIN PEARSON                 Sherando High School           Fredrick County
  3 DIEHL DJ                       Ft. Defiance High School       Augusta County



**  C-03  TECHNOLOGY PROBLEM SOLVING         

  1 JASON BROWN                    Martinsville High School       Martinsville
  2 MICHAEL DEVLIN                 James W. Robinson Secondary    Fairfax County
  3 JOHN PRIMM                     L. C. Bird High School         Chesterfield County
  4 DANNY REYNOLDS                 Stonewall High School          Prince William
  5 AMBER DUFFY                    Stafford Sr. High School       Stafford County
  6 KYLE LOWERY                    Halifax County High School     Halifax County
  7 THOMAS HARDBARGER              Bath County High School        Bath County
  8 FELIC A CLARK                  Rockbridge County High School  Rockbridge County
  9 SEREIYTH SIM                   Huguenot High School           Richmond City
 10 ADAM ROGERS                    Rappahannock High School       Rappahannock County



**  C-04  TRANSPORTATION MODELING (PILOT)    

  1 MICHAEL PYNE                   West Point High School         Town of West Point
  2 PAT KAYLOR                     Sherando High School           Fredrick County
  3 TIM MEADOWS                    Turner-Ashby High School       Rockingham County
  4 STEVEN GILL                    Ft. Defiance High School       Augusta County
  5 SHARATH GOPALAKRISHNA          Governor's School              Richmond City
  6 CASEY HODGES                   Fluvanna County High School    Fluvanna County
  7 STEPHANIA WOOLLS               Brooke Point High School       Stafford County
  8 JUSTIN CLARAMBEAU              Rappahannock High School       Rappahannock County
  9 ELWOOD HEWLETT                 Woodrow Wilson High School     Portsmouth
 10 JUSTIN SMITH                   L. C. Bird High School         Chesterfield County



**  C-05  PRINCIPLES OF TECHNOLOGY           

  1 JEFF WEST                      Sherando High School           Fredrick County
  2 DONGHYUN KIM                   James W. Robinson Secondary    Fairfax County
  3 JULIE LITTLE                   Chesapeake Center Science/Tech Chesapeake
  4 ERICK SORICELLI                Maury High School              Norfolk
  5 MASON PENNINGTON               Surry County High School       Surry County
  6 TREY SELDEN                    Potomac High School            Prince William Co.



**  C-06  CHAPTER EXCELLENCE - LEVEL I

  1 				   Stewart Middle School	  Augusta County
  2 				   L. P. Jackson Middle School	  Surry County
  3				   Binford Model Middle School	  Richmond City
  4				   West Point Middle School	  Town of West Point


**  C-07  CHAPTER EXCELLENCE - LEVEL II

  1 				   Thomas Dale High School	  Chesterfield County
  2 				   Surry High School		  Surry County
  3 				   Covington High School	  Covington


**  C-08  ADVISOR OF THE YEAR - LEVEL I (verified 4/17)

  1 Mr. Oliver Holley		   Hickory Middle School	  Chesapeake
  2 Mr. Tom Bourne		   Lousia County Middle School	  Louisa County
  3 Mr. Mohamad Barbarji	   West Point Midddle School      West Point

NOTE: Certain contest will be re-evaluated during the week. If the results change, a review/verification date will be pleased to the right of the contest name.