Technosphere 2001 Winners List

A-1  CHALLENGING TECHNOLOGY ISSUES 

1 MICHAEL SARAVO                T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
2 KRISTEN SWANSON               Stewart Middle School          Augusta County 
3 ANNE WARD                     Stewart Middle School          Augusta County 
4 KELLEY GAINS                  Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County 
5 CAT LANCEY                    Maury River Middle School      Rockbridge County 
6 THOMAS LOPEZ                  Northside Middle School        Norfolk 
7 LEE MURPHY                    Halifax County Middle School   Halifax County 
8 TREVOR PIERSOL                Binford Middle School          Richmond City 
9 AIMEE KNYBEL                  T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
10 STEVE SIMS                   Brookville Middle School       Campbell County  

A-2  CHAPTER TEAM                        

1 CHRISTINA SAVAGE              Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County 
2 VANESSA LLOYD                 Stewart Middle School          Augusta County 
3 KELLY MAYHEW                  Maury River Middle School      Rockbridge County 
4 JOSH FILIAULT                 Louisa County Middle School    Louisa County 
5 JOE SNELL                     Thomas Harrison Middle School  Harrisonburg City 

A-3  COMMUNICATION CHALLENGE             

1 BLAIRE HAWKINS                Lylburn Downing Middle School  Lexington City 
2 VALERIE VEINOTTE              Northside Middle School        Norfolk 
3 CLARA LACEY                   Thomas Harrison Middle School  Harrisonburg City 
4 WHITNEY KING                  Halifax County Middle School   Halifax County 
5 BARRY GABAY                   Binford Middle School          Richmond City 
6 PAUL ACKLEY                   Northside Middle School        Norfolk 
7 LINDSEY JOHNSON               Tabb Middle School             York County 
8 JEFFREY BLAKE                 T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
9 TRAE LIVICK                   Stewart Middle School          Augusta County 
10 LEE MURPHY                   Halifax County Middle School   Halifax County  

A-4  COMPUTER APPLICATIONS               

1 COLLEEN EVANS                  Lylburn Downing Middle School  Lexington City 
2 LESLEY SMITH                   Lylburn Downing Middle School  Lexington City 
3 CHRIS CARSON                   Short Pump Middle School       Henrico County 
4 PHILIP LAMBETH                 Lylburn Downing Middle School  Lexington City 
5 LANDON ENG                     Tabb Middle School             York County 
6 ALAN LUNDIN                    St. Clare Walker Middle School Middlesex County 
7 ZACH RUCK                      T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
8 TOMMY CAMPUS                   George H. Moody Middle School  Henrico County 
9 JEFFREY BLAKE                  T. Benton Gayle Middle         Stafford County 

A-5  CONSTRUCTION CHALLENGE              

1 MADU RAVI                      Short Pump Middle School       Henrico County 
2 WHITNEY BAILEY                 Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County 
3 RYAN TICE                      Stewart Middle School          Augusta County  

A-6  CYBERSPACE PURSUIT                  

1 CHRISTINE JOGERST              Brookville Middle School       Campbell County 
2  MYNENI                        Tabb Middle School             York County 
3 TOMMY CAMPUS                   George H. Moody Middle School  Henrico County 
4 JEFFREY RAVENHORST             Lylburn Downing Middle School  Lexington City 
5 LOUIS MANNINO                  Robert E. Aylor Middle School  Frederick County 
6 JORDAN LIPSTOCK                Tuckahoe Middle School         Henrico County 
7 MICHAEL DENTON                 Culpeper Middle School         Culpeper County 
8 RYAN TICE                      Stewart Middle School          Augusta County 
9 HARRIS PATE                    Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County  

A-7  DRAGSTER DESIGN CHALLENGE           

1 CLINT DEHAVEN                 Robert E. Aylor Middle School  Frederick County 
2 JESSE SPAULDING               Thomas Harrison Middle School  Harrisonburg City 
3 WILL SEASE                    Thomas Harrison Middle School  Harrisonburg City 
4 RYAN PULLIN                   George H. Moody Middle School  Henrico County 
5 CHARLIE SPRINKLE              Deep Creek Middle School       Chesapeake 
6 TERRELL SCOTT                 Tuckahoe Middle School         Henrico County 
7 TENNESSEE PARK                Tuckahoe Middle School         Henrico County 
8 MATT RYAN                     Deep Creek Middle School       Chesapeake 
9 BRANDON CASH                  Halifax County Middle School   Halifax County 
10 DANIEL FOSTER                George H. Moody Middle School  Henrico County  

A-8  ELECTRICAL APPLICATIONS             

1 JEFF ZAKAIB                   Maury River Middle School      Rockbridge county 
2 CHARLES RAITT                 Northside Middle School        Norfolk 
3 THOMAS LOPEZ                  Northside Middle School        Norfolk 
4 ROBERT DEMPSTER               T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
5 WELTON BLOUNT                 Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County 
6 STEVE SIMS                    Brookville Middle School       Campbell County 
7 JON OWEN                      George H. Moody Middle School  Henrico County 
8 CHRISTINE JOGERST             Brookville Middle School       Campbell County 
9 MIKE SCHNEIDER                T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
10 WESLEY HARPER                Wilber Pence Middle School     Rockingham County 

A-9  ENVIRONMENTAL CHALLENGE             

1 CHRIS CARSON               Short Pump Middle School       Henrico County 
2 VALERIE VEINOTTE           Northside Middle School        Norfolk 
3 RACHEL HINKLE              Stewart Middle School          Augusta County 
4 WHITNEY BAILEY             Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County 
5 RACHEL RODGERS             St. Clare Walker Middle School Middlesex County 
6 CELIA TETSCH               Smithfield Middle School       Isle of Wight County 
7 EMILY SULLIVAN             George H. Moody Middle School  Henrico County 
8 BENJAMIN SHEHAN            Lylburn Downing Middle School  Lexington City 
9 JASMINE ELMORE             Binford Middle School          Richmond City 
10 JOSH FILIAULT             Louisa County Middle School    Louisa County  

A-10  FLIGHT CHALLENGE                    

1 MARY MOCSARY                  T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
2 MATT CONLEY                   Tabb Middle School             York County 
3 RASHEETEA FIELDS              Boushall Middle School         Richmond City 
4 MATT LODGE                    Tuckahoe Middle School         Henrico County 
5 CHANNING BERRY                Boushall Middle School         Richmond City 
6 GLORIA CULLETON               T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
7 JESSE SPAULDING               Thomas Harrison Middle School  Harrisonburg City 
8 SAVANNAH NEECE                Ervinton Middle School         Dickenson County 
9 CORY SMITH                    Northside Middle School        Norfolk 
10 ANDY DANIELS                 Robert E. Aylor Middle School  Frederick County 

A-11  GRAPHIC DESIGN CHALLENGE            

1 COLLEEN EVANS                  Lylburn Downing Middle School  Lexington City 
2 TAMISHA EVANS                  Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County 
3 AIMEE KNYBEL                   T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
4 COLLINS COLEMAN                Binford Middle School          Richmond City 
5 MARSHALL TIMMONS               Northside Middle School        Norfolk 
6 KEVIN STEINWAND                Northside Middle School        Norfolk 
7 CHRIS ROBINSON                 Robert E. Aylor Middle School  Frederick County 
8 CORY SMITH                     Northside Middle School        Norfolk 
9 MARY MOCSARY                   T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
10 JAMES PRICE                   Covington Middle School        Covington  

A-12  INVENTIONS AND INNOVATIONS          

1 PARRIS WYNN                   L. Douglas Wilder Middle Sch.  Henrico County 
2 ETHAN ZOOK                    Thomas Harrison Middle School  Harrisonburg City 
3 EMILYKATE ROEMER              St. Clare Walker Middle School Middlesex County 
4 DYLON JONES                   Short Pump Middle School       Henrico County 
5 TRACIE DESJARDINS             Maury River Middle School      Rockbridge County 
6 NICK SAUFLEY                  Stewart Middle School          Augusta County 
7 JALEESA BOYKIN                Binford Middle School          Richmond City 
8 WILLIAM SHACKELFORD           James Blair Middle School      Williamsburg 
9 BETH WOODWARD                 Culpeper Middle School         Culpeper County 
10 JESSICA WRIGHT               Brookville Middle School       Campbell County  

A-13  LEADERSHIP CHALLENGE                

1 LESLEY SMITH               Lylburn Downing Middle School  Lexington City 
2 KYLE EBERT                 T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
3 TAMISHA EVANS              Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County 
4 WARRY WOODARD              Smithfield Middle School       Isle of Wight County 
5 JASMINE ELMORE             Binford Middle School          Richmond City 
6 KRYSTLE OTEY               L. Douglas Wilder Middle Sch.  Henrico County 
7 KALEEM AHMAD               Brookville Middle School       Campbell County 
8 SCOTT DRISKILL             Short Pump Middle School       Henrico County 
9 LAUREN FOLEY               George H. Moody Middle School  Henrico County 
10 KELLY MAYHEW              Maury River Middle School      Rockbridge County  

A-14  MANUFACTURING CHALLENGE             

1 KERI DURRETT                 T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
2 LAUREN FOLEY                 George H. Moody Middle School  Henrico County 
3 ALEX HILL                    Wilber Pence Middle School     Rockingham County 
4 THOMAS LOPEZ                 Northside Middle School        Norfolk     
5 SCOTT DRISKILL               Short Pump Middle School       Henrico County    
      
6 CHRIS PERRY                  Louisa County Middle School    Louisa County 
7 ALEX ARKIN                   Tuckahoe Middle School         Henrico County 
8 ANNE WARD                    Stewart Middle School          Augusta County  

A-15  MECHANICAL CHALLENGE                

1 MATT CONLEY                    Tabb Middle School             York County 
2 MICHAEL SARAVO                 T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
3 ANNE WARD                      Stewart Middle School          Augusta County 
4 THOMAS LOPEZ                   Northside Middle School        Norfolk 
5 RYAN PULLIN                    George H. Moody Middle School  Henrico County 
6 ALEX BURK                      Short Pump Middle School       Henrico County 
7 JESSICA WRIGHT                 Brookville Middle School       Campbell County 
8 CHELSEA SWAIN                  Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County 
9 DUSTY HARRISON                 Louisa County Middle School    Louisa County 
10 ROBERT STANFIELD              Halifax County Middle School  Halifax County  

A-16  PREPARED SPEECH                     

1 BLAIRE HAWKINS                 Lylburn Downing Middle School  Lexington City 
2 ANNAJEAN CLEMENS               Western Branch Junior High     Chesapeake 
3 WHITNEY HAWKINS                Stewart Middle School          Augusta County 
4 ALEX CHIRICO                   T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
5 LINDSEY JOHNSON                Tabb Middle School             York County 
6 JOHN THORNTON                  George H. Moody Middle School  Henrico County 
7 AIMEE KNYBEL                   T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
8 CHRISTINA THOMAS               Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County 
9 STEPHANIE WASHINGTON           Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County 
10 JESSICA WRIGHT                Brookville Middle School       Campbell County 

A-17  PROBLEM SOLVING                     

1 TIM WIGGINS                Thomas Harrison Middle School  Harrisonburg City 
2 COLIN GRIFFIN              Tabb Middle School             York County 
3 I NYA HIWOTT               Onslow Minnis Middle School    Richmond City 
4 WILL THROWER               Lucille M. Brown Middle School Richmond City 
5 KAITLYN PORTLOCK           Smithfield Middle School       Isle of Wight County 
6 MAX VANDENEESE             Binford Middle School          Richmond City 
7 COLLEEN EVANS              Lylburn Downing Middle School  Lexington City 
8 CLINT DEHAVEN              Robert E. Aylor Middle School  Frederick County 
9 JOSEPH COURTNFY            L. Douglas Wilder Middle Sch.  Henrico County 
10 MYRON TRIMIEW             Elkhardt Middle School         Richmond City  

A-18  STRUCTURAL CHALLENGE                

1 BRANDON CASH                   Halifax County Middle School   Halifax County 
2 WILL MCLAUGHLIN                Louisa County Middle School    Louisa County 
3 JORDAN LIPSTOCK                Tuckahoe Middle School         Henrico County 
4 CHRIS ROBINSON                 Robert E. Aylor Middle School  Frederick County 
5 BOBBY MARKEY                   Brookville Middle School       Campbell County 
6 MYRON TRIMIEW                  Elkhardt Middle School         Richmond City 
7 TOMMY CAMPUS                   George H. Moody Middle School  Henrico County 
8 DYLON JONES                    Short Pump Middle School       Henrico County 
9 WILL THROWER                   Lucille M. Brown Middle School Richmond City 
10 PHILIP LAMBETH                Lylburn Downing Middle School  Lexington City 
11 KEVIN STEINWAND               Northside Middle School        Norfolk  

A-19  SYSTEM CONTROL TECHNOLOGY           

1 THOMAS NEALEY                 Hickory Middle School          Chesapeake 
2 DUSTY HARRISON                Louisa County Middle School    Louisa County 
3 KYLE EBERT                    T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
4 MEGAN DAVIS                   St. Clare Walker Middle School Middlesex County 
5 ROBB PEARSON                  Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County 
6 DAVID CAREY                   Wilber Pence Middle School     Rockingham County 
7 WILLIAM ATKINSON              George H. Moody Middle School  Henrico County 
8 NICK MILO                     Lylburn Downing Middle School  Lexington City  

A-20  TECHNICAL DESIGN CHALLENGE          

1 ALEX ARKIN                     Tuckahoe Middle School         Henrico County 
2 EDDIE ARMENTROUT               Stewart Middle School          Augusta County 
3 SAM KIRCHMAN                   Stewart Middle School          Augusta County 
4 MATT PELAIS                    Short Pump Middle School       Henrico County 
5 SCOTT DRISKILL                 Short Pump Middle School       Henrico County 
6 WHITNEY HAWKINS                Stewart Middle School          Augusta County 
7 STEVE SIMS                     Brookville Middle School       Campbell County 
8 MARY MOCSARY                   T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
9 JOHN SCHOOLS                   Northside Middle School        Norfolk 
10 GLORIA CULLETON               T. Benton Gayle Middle         Stafford County 

A-21  TECHNICAL WRITING CHALLENGE         

1 STEVE SIMS                     Brookville Middle School       Campbell County 
2 SARAH EBERT                    T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
3 LEE MURPHY                     Halifax County Middle School   Halifax County 
4 ALEX CHIRICO                   T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
5 ROB DWYER                      George H. Moody Middle School  Henrico County 
6 BOBBY MARKEY                   Brookville Middle School       Campbell County 
7 WELTON BLOUNT                  Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County    
  
8 JASMIME ELMORE                 Binford Middle School          Richmond City 
9 BRANDON HOPE                   Lylburn Downing Middle School  Lexington City 
10 LINDSEY JOHNSON               Tabb Middle School             York County  

A-22  TECHNOLOGY BOWL CHALLENGE - WRITTEN 

1 BLAIRE HAWKINS              Lylburn Downing Middle School      Lexington City 
2 SCOTT HUFFMAN               Stewart Middle School              Augusta County 
3 ALEX ARKIN             Tuckahoe Middle School             Henrico County 
4 ETHAN ZOOK             Thomas Harrison Middle School      Harrisonburg 
5 ALEX BURK                   Short Pump Middle School      Henrico County 
6 COURTNEY WOOD               Brookville Middle School      Cambell County 
7 BRYAN JARREL           Short Pump Middle School      Henrico County 
8 DIPEN PATEL            Short Pump Middle School      Henrico County 
9 ADAM BUSTON            George H. Moody Middle School      Henrico Coutny 
10 VANESSA LLOYD              Stewart Middle School              Augusta County 
 
A-22  TECHNOLOGY BOWL CHALLENGE - ORAL           

1 LESLEY SMITH                  Lylburn Downing Middle School  Lexington City 
2 VANESSA LLOYD                 Stewart Middle School          Augusta County 
3 BOBBY MARKEY                  Brookville Middle School       Campbell County 
4 TENNESSEE PARK                Tuckahoe Middle School         Henrico County 
5 TOMMY HAUGEN                  Maury River Middle School      Rockbridge County 
6 WILL SEASE                    Thomas Harrison Middle School  Harrisonburg City 
7 ALEX BURK                     Short Pump Middle School       Henrico County 
8 ROBIN DAVIS                   Wilber Pence Middle School     Rockingham County 
9 ANTONIO ROBERTS               Halifax County Middle School   Halifax County 
10 EMILY SULLIVAN               George H. Moody Middle School  Henrico County  

A-23  TRANSPORTATION CHALLENGE            

1 KYLE EBERT                     T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
2 CASEY LOUDEN                   Western Branch Junior High     Chesapeake 
3 SARAH EBERT                    T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
4 BRIAN BREEDEN                  Robert E. Aylor Middle School  Frederick County 
5 JEFF ROPER                     Tuckahoe Middle School         Henrico County 
6 LOUIS MANNINO                  Robert E. Aylor Middle School  Frederick County 
7 CARMEN CABRERO                 T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
8 DEREK TUCKER                   Robert E. Aylor Middle School  Frederick County 
9 ADAM BUSTON                    George H. Moody Middle School  Henrico County 
10 PAUL ACKLEY                   Northside Middle School        Norfolk  

A-24  VIDEO CHALLENGER                    

1 TEJAS ODEDARA                  Covington Middle School        Covington 
2 KYLE EBERT                     T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
3 CHRISTINE JOGERST              Brookville Middle School       Campbell County 
4 DANIEL GILLESPIE               Louisa County Middle School    Louisa County 
5 WHITNEY BAILEY                 Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County 
6 MICHELLE SKEEN                 Stewart Middle School          Augusta County 
7  PRYZYBL                       St. Clare Walker Middle School Middlesex County 
8 CHRIS COOPER                   Culpeper Middle School         Culpeper County 

B-1  ARCHITECTURAL MODEL                 

1 JOSEPH CHARITY              Hopewell High School           Hopewell 
2 JOANNA LAZOS                Thomas Dale High School        Chesterfield County 
3 EVAN HARDY                  Liberty High School            Fauquier County 
4 ROBERT CARY                 Stafford Sr. High School       Stafford County 
5 SARAH WADE                  L. C. Bird High School         Chesterfield County 
6 BILLY RICE                  Potomac High School            Prince William Co. 
7 MARIA BROWNING              Central High School            King and Queen Co. 
8 ALEX PRINGLE                Kecoughtan High School         Hampton City 
9 ANDREW STUTZMAN             Turner-Ashby High School       Rockingham County 
10 JENNIFER ZIEMBA            Phoebus High School            Hampton City  

B-2  CADD - ARCHITECTURAL                

1 TRAVIS SRYGLEY                 Stafford Sr. High School       Stafford County 
2 BETHANY MACKAY                 Liberty High School            Fauquier County 
3 PETE PRICE                     Douglas Freeman High School    Henrico County 
4 TOM GRAY                       Tallwood Senior High School    Virginia Beach 
5 JASON CHEN                     J.R. Tucker High School        Henrico County 
6 STEVEN BELCHER                 Franklin County High School    Franklin County 
7 YURIY LEVITSKIY                Douglas Freeman High School    Henrico County 
8 EVAN ANTONIDES                 James Wood High School         Frederick County 
9 LAUREN DOWDY                   Cave Spring High School        Roanoke County 
10 JUSTIN VELAND                 Tabb High School               York County  

B-3  CADD - ENGINEERING                  

1 JACOB LOVEGROVE               Ft. Defiance High School       Augusta County 
2 BRANDON LINTON                Fauquier High School           Fauquier County 
3 JAMES WINSLEY                 Kecoughtan High School         Hampton City 
4 LUCAS BOUCHER                 Fauquier High School           Fauquier County 
5 ARIC PALAZZOLA                Cave Spring High School        Roanoke County 
6 MATTHEW WRIGHT                Harrisonburg High School       Harrisonburg City 
7 ADAM PARKER                   Kecoughtan High School         Hampton City 
8 MARK VAN TASSEL               Douglas Freeman High School    Henrico County 
9 GABE GOLDMAN                  J.R. Tucker High School        Henrico County 
10 PHILIPP SCHMIDT ULLRICH      Douglas Freeman High School    Henrico County  

B-4  CADD - 3D MODELING                  

 1 COPEY BENSON                   Douglas Freeman High School    Henrico County 
 2 GREGORY PAULSEN                Sherando High School           Fredrick County 
 3 EVAN HARDY                     Liberty High School            Fauquier County 
 4 ERIC FRANZ                     Cave Spring High School        Roanoke County 
 5 DAVID GITTINGS                 Douglas Freeman High School    Henrico County 
 6 DEREK SLAUGHTER                Cave Spring High School        Roanoke County 
 7 KIM MALAMPHY                   Liberty High School            Fauquier County 
 8 JOSHUA PECK                    Booker T. Washington High Sch. Norfolk 
 9 AARON KUZEMCHAK                J.R. Tucker High School        Henrico County 
 10 THOMAS DICKERSON              Cave Spring High School        Roanoke County 

B-5  CHAPTER TEAM                        

 1 JOHN KARAFFA                   Ft. Defiance High School       Augusta County 
 2 SARAH RAFALY                   Fluvanna County High School    Fluvanna County 
 3 JESSE MARTIN                   Louisa County High School      Lousia County 
 4 ROBERT CARY                    Stafford Sr. High School       Stafford County 
 5 MORGAN MADDOX                  Brookville High School         Campbell County 

B-6  COMPUTER CONSTRUCTION & TROUBLE SHOOTING   
 
 1 DEREK SCHACHT               Middlesex High School          Middlesex County 
 2 CHRIS COSBY                 Douglas Freeman High School    Henrico County 
 3 TOMMY DUFFY                 Stafford Sr. High School       Stafford County 
 4 JON MARTIN                  Harrisonburg High School       Harrisonburg City 
 5 KEVIN FARKAS                Heritage High School (LC)      Lynchburg 
 6 GRAYSON SHEPARD             Governor's School              Richmond City 
 7 WOJCEICH ZINIEWICZ          Potomac High School            Prince William Co. 
 8 RANDOM PATILLO              Highland Springs High School   Henrico County 
 9 MATTHEW POZUN               Bath County High School        Bath County 
 10 TREY SHEHAN                Rockbridge County High School  Rockbridge County 

B-7  CYBERSPACE PURSUIT                  
 
1 MATTHEW VETTING             Harrisonburg High School       Harrisonburg City 
2 JONATHAN WICKS              Thomas Dale High School        Chesterfield County 
3 TOMMY DUFFY                 Stafford Sr. High School       Stafford County 
4 JOSEF SCHELCH               Bath County High School        Bath County 
5 JOHN FERDETTA               Rappahannock High School       Rappahannock County 
6 TREVOR SAYRE                Rockbridge County High School  Rockbridge County 
7 JOSH RANDALL                Ft. Defiance High School       Augusta County 
8 ALEX PARTOW                 Maury High School              Norfolk  

B-8  DESIGN AND ENGINEERING SOLUTIONS    

1 GENITA METZLER               Turner-Ashby High School       Rockingham County 
2 SCOTT WHITLING               Potomac High School            Prince William Co. 
3 JOSH RANDALL                 Ft. Defiance High School       Augusta County  
B-9  DESKTOP PUBLISHING                  
1 STEPHEN BLUE                  Christchurch Episcopal School  Independent 
2 JASON LANCASTER               Bath County High School        Bath County 
3 TARA SULLIVAN                 Stafford Sr. High School       Stafford County 
4 CHRISTINE HOLL                Fauquier High School           Fauquier County 
5 WIN BASSETT                   Martinsville High School       Martinsville 
6 CHRIS WILK                    Fauquier High School           Fauquier County 
7 MICHAEL PHILLIPS              Martinsville High School       Martinsville 
8 ALEXIS FELDER                 Phoebus High School            Hampton City 
9 CAITLIN CLARK                 Rockbridge County High School  Rockbridge County 

B-10  DRAGSTER DESIGN                     

1 JOSEPH BRANDON                Hickory High School            Chesapeake 
2 CHRIS BOSTON                  Liberty High School            Fauquier County 
3 BRANDON PHIBBS                Tabb High School               York County 
4 MORGAN MADDOX                 Brookville High School         Campbell County 
5 JASON BURCH                   Turner-Ashby High School       Rockingham County 
6 PAUL AQUINO                   Spotswood High School          Rockingham County 
7 BILL KUGLER                   Stafford Sr. High School       Stafford County 
8 JOE MCCULLOUGH                Douglas Freeman High School    Henrico County 
9 EVAN HARDY                    Liberty High School            Fauquier County 
10 CORY OVERTON                 Douglas Freeman High School    Henrico County  

B-11  ELECTRONIC SYSTEMS                  

1 ATEEB AHMAD                  Forest Park High School        Prince William Co. 
2 DAVID KATZ                   Stafford Sr. High School       Stafford County 
3 JEREMY STOUT                 Covington High School          Covington 
4 AARON SCHOOLEY               Hickory High School            Chesapeake 
5 KYLE MCCALL                  Oscar Smith High School        Chesapeake  

B-12  EXTEMPORANEOUS PRESENTATION         

1 JUSTIN OLSON                Stafford Sr. High School       Stafford County 
2 JOSH WEBB                   Liberty High School            Fauquier County 
3 RYAN ARAB                   Tallwood Senior High School    Virginia Beach 
4 MATT WALTON                 Turner-Ashby High School       Rockingham County 
5 DANIEL CONTE                Monacan High School            Chesterfield County 
6 DOUG WEBSTER                Governor's School              Richmond City 
7 STFPHEN MORGAN              Covington High School          Covington 
8 BRITTANY STANSBERRY         Ft. Defiance High School       Augusta County 
9 DANNY MARKS                 Rockbridge County High School  Rockbridge County 
10 WESLEY GARDNER             Brookville High School         Campbell County  

B-13  FILM TECHNOLOGY                     

1 JOHN KARAFFA                  Ft. Defiance High School       Augusta County 
2 NOGA NICK                     Princess Anne High School      Virginia Beach 
3 NICK DOTSON                   Turner-Ashby High School       Rockingham County 
4 RICHARD YARMOSH               Highland Springs High School   Henrico County 
5 JESSE MARTIN                  Louisa County High School      Lousia County  

B-14  FLIGHT ENDURANCE                    

1 GARLAND LOVELL               Martinsville High School       Martinsville 
2 JONATHAN MURPHY              Governor's School              Richmond City 
3 LEAH TATUM                   Martinsville High School       Martinsville 
4 TOMMY DUFFY                  Stafford Sr. High School       Stafford County 
5 BILL KUGLER                  Stafford Sr. High School       Stafford County 
6 SHARATH GOPALAKRISHNA        Governor's School              Richmond City 
7 KRISTOFER KRUSE              Tabb High School               York County 
8 RAY PRESGRAVES               West Point High School         Town of West Point 
9 RYAN RIDGWAY                 Turner-Ashby High School       Rockingham County 
10 PATRICK STRAWN              Martinsville High School       Martinsville  

B-15  IMAGING TECHNOLOGY                  

1 STEPHANIE FAGG              Cave Spring High School        Roanoke County 
2 ELIZABETH BOYD              Salem High School              Virginia Beach 
3 TREY MAYO                   Norview High School            Norfolk 
4 MIKE JULIANA                Turner-Ashby High School       Rockingham County 
5 SARAH WADE                  L. C. Bird High School         Chesterfield County 
6 ELIZABETH HAAS              James Wood High School         Frederick County 
7 MEGAN BAUER                 Ft. Defiance High School       Augusta County 
8 MILTON FOX                  Brookville High School         Campbell County 
9 HEATHER BRANSCOME           Stafford Sr. High School       Stafford County  

B-16 MANUFACTURING PROTOTYPE 

1 CHRIS DURRETT               Stafford High School          Stafford County 
2 JOSH CLEMENTS               Woodrow Wilson High School    Portsmouth 
3 ROBERT CARY            Stafford High School          Stafford County 
4 JOHN COLEMAN           Rockbridge County High School Rockbridge County 
5 ARRON SWIFT            Great Bridge High School Chesterfield County 
6 CHRIS ELLIOT           West Point High School        Town of West Point 
7 PATRICK STRAWN              Martinsville High School Martinsville 
 
B-17  NATIONAL ENGINEERING DESIGN CHAL.   

1 COLLAR ZACH                 Princess Anne High School      Virginia Beach 
2 JEREMY ALHAJ                Forest Park High School        Prince William Co. 

B-18  PREPARED PRESENTATION               
1 MORGAN MADDOX               Brookville High School         Campbell County 
2 LYNDA SEXTON                Granby High School             Norfolk 
3 LATRICE TOLLIVER            Fluvanna County High School    Fluvanna County 
4 LAURA MALONEY               Rappahannock High School       Rappahannock County 
5 DANNY MARKS                 Rockbridge County High School  Rockbridge County 
6 ASHLEY HOLMES               Governor's School              Richmond City 
7 JEREMY GRAVES               Rappahannock High School       Rappahannock County 
8 KNIGHT CAMPBELL             Bath County High School        Bath County 
9 DESIREE NAPOLITANO          Heritage High School (LC)      Lynchburg 
10 DANIEL CONTE               Monacan High School            Chesterfield County 

B-19  PRINCIPLES OF TECHNOLOGY            
 
1 MICHAEL WOODDELL             Chesapeake Center Science/Tech Chesapeake 
2 STFPHEN MORGAN               Covington High School          Covington 
3 KAREN RANDELL                Central High School            King and Queen Co. 
4 DARREN CARPER                Sherando High School           Fredrick County  

B-20  PROMOTIONAL COMMUNICATION           

1 JOHN KARAFFA                 Ft. Defiance High School       Augusta County 
2 JORDAN LOFGREN               Rockbridge County High School  Rockbridge County 
3 LATONJA MONROE               Fluvanna County High School    Fluvanna County 
4 JUSTIN JORDAN                Richmond Technical Center      Richmond City 
5 ANDY THOMPSON                Forest Park High School        Prince William Co. 
6 JUSTIN OLSON                 Stafford Sr. High School       Stafford County 
7 SEAN DIAZ                    James Wood High School         Frederick County 
8 SERGEY POBEREZHNIY           Harrisonburg High School       Harrisonburg City 

B-21  PROMOTIONAL GRAPHICS                

1 KYLE SMOOT                     Stafford Sr. High School       Stafford County 
2 MILTON FOX                     Brookville High School         Campbell County 
3 ERIC LARKIN                    Booker T. Washington High Sch. Norfolk 
4 STEPHEN BLUE                   Christchurch Episcopal School  Independent 
5 MARK WILLIAMS                  Brookville High School         Campbell County 
6 WIN BASSETT                    Martinsville High School       Martinsville 
7 TARA SULLIVAN                  Stafford Sr. High School       Stafford County 
8 REBECCA WOLF                   Richmond Technical Center      Richmond City 
9 MELISSA HUNTER                 Sherando High School           Fredrick County 
10 AMBER DUFFY                   Stafford Sr. High School       Stafford County 

B-22  RADIO CONTROLLED TRANSPORTATION     
 
1 JOHN FERDETTA               Rappahannock High School       Rappahannock County 
2 CARL LYNN                   Stafford Sr. High School       Stafford County 
3 MATTHEW VETTING             Harrisonburg High School       Harrisonburg City 
4 DJ DIEHL                    Ft. Defiance High School       Augusta County 
5 JONATHAN MURPHY             Governor's School              Richmond City 
6 BENJAMIN SHENK              Central High School            King and Queen Co. 
7 EDDIE ROSSI                 Stafford Sr. High School       Stafford County 
8 SEAN BELL                   Hickory High School            Chesapeake 
9 NICK DOTSON                 Turner-Ashby High School       Rockingham County 
10 STFPHEN MORGAN             Covington High School          Covington  

B-23  SCI-VIS                             

1 MATTHEW CARNEY              J.R. Tucker High School        Henrico County 
2 JARRED CAPELLMAN            Harrisonburg High School       Harrisonburg City 
3 PATRICK ROYE                L. C. Bird High School         Chesterfield County 

B-24  STRUCTURAL ENGINEERING              

1 LEAH TATUM                   Martinsville High School       Martinsville 
2 DANIEL RATLIFF               Russell County Technology Ctr. Russell County 
3 BRYANT PHILLIPS              West Point High School         Town of West Point 
4 JASON MCLAUGHLIN             Ft. Defiance High School       Augusta County 
5 BRANDON ANDERSON             Potomac High School            Prince William Co. 
6 JEFFREY GRIFFIN              Woodrow Wilson High School     Portsmouth 
7 DAVID CARPER                 Sherando High School           Fredrick County 
8 MARK VAN TASSEL              Douglas Freeman High School    Henrico County 
9 ROBERT MALAYANG              Brooke Point High School       Stafford County 
10 BRIAN JENNINGS              Heritage High School (LC)      Lynchburg  

B-25  SYSTEM CONTROL TECHNOLOGY           

1 MATTHEW POZUN             Bath County High School        Bath County 
2 DAVID BEASLEY             Highland Springs High School   Henrico County 
3 DEREK SCHACHT             Middlesex High School          Middlesex County 
4 CHRIS FENDLEY             Stafford Sr. High School       Stafford County 
5 CHRIS TAYLOR              Heritage High School (NN)      Newport News 
6 KENT HUTCHINSON           Turner-Ashby High School       Rockingham County 
7 TYLER MARTIN              Covington High School          Covington            
8 JEREMIAH HINDRICKS        Forest Park High School        Prince William County 
9 ALEX PARTOW               Maury High School              Norfolk 
10 MARK TOMCZAK             Governor's School              Richmond City  

C-1  TECHNICAL SKETCHING & APPLICATION   

1 LEAH TATUM                  Martinsville High School       Martinsville 
2 CHRIS BOSTON                Liberty High School            Fauquier County 
3 ANDREW STUTZMAN             Turner-Ashby High School       Rockingham County 
4 JUSTIN MOYER                Liberty High School            Fauquier County 
5 JASON BURCH                 Turner-Ashby High School       Rockingham County 
6 JONATHAN CHAPMAN            Thomas Dale High School        Chesterfield County 
7 JENNY RYU                   Cave Spring High School        Roanoke County 
8 MICHAEL FORD                Cave Spring High School        Roanoke County 
9 MARK TASSONE                Middlesex High School          Middlesex County  

C-2  TECHNICAL RESEARCH & REPORT WRITING 

1 SARAH BUNDICK               Liberty High School            Fauquier County 
2 AMY DUCUT                   Highland Springs High School   Henrico County 
3 ERIN MARTIN                 Martinsville High School       Martinsville 
4 JEREMY GRAVES               Rappahannock High School       Rappahannock County 
5 AMBER DUFFY                 Stafford Sr. High School       Stafford County 
6 DAVID RO                    Governor's School              Richmond City 
7 TRAVIS REZNIK               Turner-Ashby High School       Rockingham County 
8 ASHLEY HOLMES               Governor's School              Richmond City 
9 DESIREE NAPOLITANO          Heritage High School (LC)      Lynchburg 
10 ANNTHOMAS GREER            West Point High School         Town of West Point 

C-3  TECHNOLOGICAL SYSTEMS               

1 WYGAND BRANDY                  Princess Anne High School      Virginia Beach 
2 JUSTIN JORDAN                  Richmond Technical Center      Richmond City 
3 DOUG WEBSTER                   Governor's School              Richmond City 
4 JIMMY HENDERSON                Fluvanna County High School    Fluvanna County 
5 JESSE MARTIN                   Louisa County High School      Lousia County 
6 HERB SLUSHER                   Ft. Defiance High School       Augusta County 
7 ELWOOD HEWLETT                 Woodrow Wilson High School     Portsmouth  

C-4  TECHNOLOGY BOWL - WRITTEN 

1 JOSH WEBB                   Liberty High School      Fauquier County 
2 DEVESH RAVAL           Governor's School             Richmond City   
3 SARAH BUNDICK               Liberty High School      Fauquier County      
4 DANIEL GULICK               Liberty High School      Fauquier County      
5 GRAYSON SHEPARD             Governor's School             Richmond City 
6 ANDREW STUTZMAN             Turner-Ashby High School Rockingham County 
7 ADAM MARTIN            Spotswood High School         Rockingham County 
8 MATT LUST                   Stafford High School          Stafford County 
9 JOSEF SCHELCH               Bath County High School       Frederick County 
10 ERIC ROBSON           Sherando High School          Frederick County     
 
C-4  TECHNOLOGY BOWL - ORAL                    
 
1 DANIEL GULICK                Liberty High School            Fauquier County 
2 DEVESH RAVAL                 Governor's School              Richmond City 
3 MATT LUST                    Stafford Sr. High School       Stafford County 
4 VALERY ESTABROOK             Rockbridge County High School  Rockbridge County 
5 BRIAN BOWMAN                 Norview High School            Norfolk 
6 JAKE COFFMAN                 Spotswood High School          Rockingham County 
7 RUSTY RICHARDSON             West Point High School         Town of West Point 
8 MATT WHITE                   Douglas Freeman High School    Henrico County 
9 JASON BURCH                  Turner-Ashby High School       Rockingham County 
10 JESSE LENKER                Harrisonburg High School       Harrisonburg City 

C-5  TECHNOLOGY CHALLENGE                

1 KENNETH MCDONALD             James Wood High School         Frederick County 
2 PATRICK KAYLOR               Sherando High School           Fredrick County 
3 DJ DIEHL                     Ft. Defiance High School       Augusta County 
4 MATT VOSNICK                 West Point High School         Town of West Point 
5 MATT LUST                    Stafford Sr. High School       Stafford County 
6 BILLY RICE                   Potomac High School            Prince William Co. 

C-6  TECHNOLOGY PROBLEM SOLVING

1 CHARLES MERRITT              Governor's School              Richmond City 
2 STFPHEN MORGAN               Covington High School          Covington 
3 BRITTANY STANSBERRY          Ft. Defiance High School       Augusta County 
4 ANDY THOMPSON                Forest Park High School        Prince William Co. 
5 BRANDON BROWN                Huguenot High School           Richmond City 
6 JOSH WEST                    Harrisonburg High School       Harrisonburg City 
7 HOLLY HILLYER                James Wood High School         Frederick County 
8 ANDREA MILLIMAN              Richmond Technical Center      Richmond City 
9 JAYSON BORMANN               Sherando High School           Fredrick County 
10 AMBER DUFFY                 Stafford Sr. High School       Stafford County  

C-7  TRANSPORTATION MODELING             

1 JASON BURCH                  Turner-Ashby High School       Rockingham County 
2 CARL LYNN                    Stafford Sr. High School       Stafford County 
3 JASON MCLAUGHLIN             Ft. Defiance High School       Augusta County 
4 PATRICK KAYLOR               Sherando High School           Fredrick County 
5 JUSTIN CHETNEY               Phoebus High School            Hampton City 
6 JOSE BLANCO                  Maury High School              Norfolk 
7 NATHANIEL EUBANKS            Woodrow Wilson High School     Portsmouth 
8 BRUCE PARSLEY                West Point High School         Town of West Point 
9 TIFFANY DODSON               Forest Park High School        Prince William Co. 
10 KEITH WALKER                Potomac High School            Prince William Co. 

C-8  CHAPTER EXCELLENCE (MIDDLE)         

1 VANESSA LLOYD                  Stewart Middle School          Augusta County 
2 KELLEY GAINS                   Luther P. Jackson Middle Sch.  Surry County 
3 JAMES PRICE                    Covington Middle School        Covington  
C-9  CHAPTER EXCELLENCE (HIGH)           
1 GIGI RACIOPPI                West Point High School         Town of West Point 
2 JEREMY STOUT                 Covington High School          Covington 
3 ALEX PARTOW                  Maury High School              Norfolk  

C-10  ADVISOR OF THE YEAR                 

1 PAUL JACOBS                  T. Benton Gayle Middle         Stafford County 
2 MOHAMAD BARBARJI             West Point High School         Town of West Point 
-----------------------------------
OTHER AWARDS

Other awards that were presented during Technosphere will be added to this awards list during the week.

Posted April 30, 2001