TSA Awards

2010 Valley Regional Fair Winners List

 
A-02 Career Prep Level I
1 Reid BarberFrederick County Middle School Frederick County
2 Troy HicksFrederick County Middle School Frederick County
3 Lauren CarterWilson Middle School Augusta County
4 Jimmy WoznakFrederick County Middle School Frederick County
5 Analee WoodallFrederick County Middle School Frederick County
6 Kaleb MayWilson Middle School Augusta County
7 Lauren TravisWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
 
A-03 Challenging Technology Issues Level I
1 Aubtin Heydari
Chris MacAdam
Skyline Middle School Harrisonburg City
2 Levi D. Snapp
Lexiebleu Z. Amundson
Frederick County Middle School Frederick County
3 Caleb Gum
Caleb Hurst
Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
4 Abdulrahman Aboutabl
Antoine Timbers
Skyline Middle School Harrisonburg City
5 Analee G. Woodall
Connor S. Rhodes
Frederick County Middle School Frederick County
6 Haley Garnett
Stephanie Long
Wilson Middle School Augusta County
7 Christian Whitacre
Matt Haas
James Wood Middle School Frederick County
8 Aarash Heydari
Eddie Mestre
Skyline Middle School Harrisonburg City
9 Reid A. Barber
Abigail G. Lanham
Frederick County Middle School Frederick County
10 Calib Huggins
Corey Swisher
Stuarts Draft Middle School Augusta County
 
A-05 Communication Challenge Level I
1 Molly KirbyWilson Middle School Augusta County
2 Moriah VeerStuarts Draft Middle School Augusta County
3 Caleigh HaskiellFrederick County Middle School Frederick County
4 Paul McGahaFrederick County Middle School Frederick County
5 Emma MontgomeryFrederick County Middle School Frederick County
6 Reid BarberFrederick County Middle School Frederick County
7 Chase CurbowJames Wood Middle School Frederick County
 
A-07 Digital Photography Level I
1 Natalya SteguraStuarts Draft Middle School Augusta County
2 Klye SeamanStuarts Draft Middle School Augusta County
3 Gabriella BishopWilson Middle School Augusta County
4 Brittany BrownleyStuarts Draft Middle School Augusta County
5 Anna JenkinsFrederick County Middle School Frederick County
6 Levi SnappFrederick County Middle School Frederick County
7 Jake AkeleyFrederick County Middle School Frederick County
8 Carly LugusJack Jouett Middle School Albemarle County
9 Abhishek KarkarWilson Middle School Augusta County
 
A-08 Dragster Level I
1 Aidan BrubakerEastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
2 Patrick ClarkEastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
3 Malcolm McGeheeThomas Harrison Middle School Harrisonburg
4 Ayushi PatelThomas Harrison Middle School Harrisonburg
5 Rachel NyeWilson Middle School Augusta County
6 Bradley GainesRichard E. Byrd Middle School Frederick County
7 Andrew MeiserThomas Harrison Middle School Harrisonburg
8 Calib HugginsStuarts Draft Middle School Augusta County
9 Derrick CritesSkyline Middle School Harrisonburg City
10 Natalya SteguraStuarts Draft Middle School Augusta County
 
A-13 Flight Level I
1 Kyle GoodEastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
2 Sean NewmanEastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
3 Ayushi PatelThomas Harrison Middle School Harrisonburg
4 Josh HerrionWilson Middle School Augusta County
5 Neil MehtaSkyline Middle School Harrisonburg City
6 Antoine TimbersSkyline Middle School Harrisonburg City
7 Kenneth SullivanWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
8 Jake HensellWilson Middle School Augusta County
9 Justin TaylorWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
10 Juan ResendizWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
 
A-17 Graphic Design Level I
1 Elizabeth MansfieldWilson Middle School Augusta County
2 Delaney RhodusWilson Middle School Augusta County
3 Katie FeerstWilson Middle School Augusta County
4 Taylor BauerWilson Middle School Augusta County
5 Savannah OwensStuarts Draft Middle School Augusta County
6 Abigail LanhamFrederick County Middle School Frederick County
7 Analee WoodallFrederick County Middle School Frederick County
8 Caleigh HaskiellFrederick County Middle School Frederick County
9 Justin SteguraStuarts Draft Middle School Augusta County
10 Anna JenkinsFrederick County Middle School Frederick County
 
A-22 Multimedia Production Level I
1 Gabriella BishopWilson Middle School Augusta County
2 Katie FeerstWilson Middle School Augusta County
3 Haley GarnettWilson Middle School Augusta County
4 Emily GolladayStuarts Draft Middle School Augusta County
5 Brittany BrownleyStuarts Draft Middle School Augusta County
6 Savannah OwensStuarts Draft Middle School Augusta County
 
A-23 Prepared Speech Level I
1 Paul McGahaFrederick County Middle School Frederick County
2 Lexiebleu AmundsonFrederick County Middle School Frederick County
3 Analee WoodallFrederick County Middle School Frederick County
4 Emma MontgomeryFrederick County Middle School Frederick County
5 Katie DullWilson Middle School Augusta County
6 Zoe ChetlinWilson Middle School Augusta County
 
A-26 System Control Technology Level I
1 Quin Weidner
Jackson Collins
Alex Schmidt
Wilson Middle School Augusta County
2 Nick Shuke
Caleb Gum
Caleb Hurst
Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
3 Neil Mehta
Abdulrahman Aboutabl
Nicolas Lee
Skyline Middle School Harrisonburg City
4 Andrew J. Kilimnik
Charlie Chandler
Robert B. Heitsch
Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
 
A-28 Technical Design Level I
1 Sean NewmanEastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
2 Elliott LeichtyEastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
3 Elizabeth MansfieldWilson Middle School Augusta County
4 Moriah VeerStuarts Draft Middle School Augusta County
5 Bradley GainesRichard E. Byrd Middle School Frederick County
6 Klye SeamanStuarts Draft Middle School Augusta County
6 Justin TaylorWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
6 Brenden FultonWilson Middle School Augusta County
 
A-30 Transportation Challenge Level I
1 Justin SteguraStuarts Draft Middle School Augusta County
2 Dylan CampbellStuarts Draft Middle School Augusta County
3 Charlie BaumbachStuarts Draft Middle School Augusta County
4 Carlos PulidoWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
5 Josh HuffStuarts Draft Middle School Augusta County
6 Bryan WhitacreFrederick County Middle School Frederick County
7 Wayne ShafferFrederick County Middle School Frederick County
8 Cole StoverWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
9 Caleb ArceFrederick County Middle School Frederick County
10 Harley FisherFrederick County Middle School Frederick County
 
A-31 TSA Cup: Marine Design Level I
1 Brenden Fulton
Ty Kaufman
Caleb Conyers
Landon Aud
Dillon Rhodus
Jared Moore
Wilson Middle School Augusta County
2 Patrick Clark
Elliott Leichty
Nevin Lehman
Aaron Yoder
Eastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
3 Aarash Heydari
Neil Mehta
Rajen Tandel
Abdulrahman Aboutabl
Eddie Mestre
Ami Mehta
Nicolas Lee
Antoine Timbers
Kidane Gebrejesus
Skyline Middle School Harrisonburg City
4 Ryan Cerrone
Adam Neumiller
James Wood Middle School Frederick County
5 Levi D. Snapp
Troy H. Hicks
Josh J. Akeley
Harley S. Fisher
Paul H. McGaha
Caleigh N. Haskiell
Abigail G. Lanham
Jimmy P. Woznak
Jake R. Akeley
Caleb Z. Arce
Brandon Z. Williams
Wayne C. Shaffer
Frederick County Middle School Frederick County
 
A-33 Write Now! Technical Writing Level I
1 Amelia HerringWilson Middle School Augusta County
2 Lauren TravisWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
 
A-34 ZAP IT! Electrical Applications Level I
1 Jackson CollinsWilson Middle School Augusta County
2 Quin WeidnerWilson Middle School Augusta County
3 Bret SharpStuarts Draft Middle School Augusta County
4 Neil MehtaSkyline Middle School Harrisonburg City
4 Corey ShenkThomas Harrison Middle School Harrisonburg
5 Charlie ChandlerThomas Harrison Middle School Harrisonburg
5 Juan ResendizWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
6 Cory BrownWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
7 Lauren LongRichard E. Byrd Middle School Frederick County
 
B-04 Career Comparisons Level II
1 Andrew LogsdonTurner Ashby High School Rockingham County
2 Thomas MichaelTurner Ashby High School Rockingham County
3 Judith SanchezMillbrook High School Frederick County
 
B-05 CAD - Architectural w/Animation Level II
1 Ashlee AndersonSherando High School Frederick County
2 Melissa MarchandSherando High School Frederick County
3 Ana MartinezMillbrook High School Frederick County
 
B-06 CAD - Engineering w/Animation Level II
1 Peter RestrepoSherando High School Frederick County
2 Juan GainsbackSherando High School Frederick County
3 Andrew JohnsonSherando High School Frederick County
4 Greggory WhitacreMillbrook High School Frederick County
5 Nicholas FranzWilson Memorial High School Augusta County
 
B-11 Desktop Publishing Level II
1 Suzi FoltzWilson Memorial High School Augusta County
2 Raven SmithWilson Memorial High School Augusta County
3 Daniel LogsdonTurner Ashby High School Rockingham County
4 Hunter SechlerTurner Ashby High School Rockingham County
 
B-12 Dragster Design Level II
1 Eli WengerEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
2 Premal PatelHarrisonburg High School Harrisonburg
3 Jairemy MartinEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
4 Devin BylerEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
4 Kenneth ButlerTurner Ashby High School Rockingham County
5 Alan MooreTurner Ashby High School Rockingham County
6 Jesse HooverTurner Ashby High School Rockingham County
7 McClean JacobSpotswood High School Rockingham County
7 Isaac ShickelTurner Ashby High School Rockingham County
8 Jordan RodgersSpotswood High School Rockingham County
9 Bryce BlosserEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
9 Matt LindEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
9 Corey BarlowFort Defiance High School Augusta County
9 Trey BloomfieldJames Wood High School Frederick County
9 Justin KatzMillbrook High School Frederick County
9 Woodward PlanteMillbrook High School Frederick County
9 Josh McFallSpotswood High School Rockingham County
9 Jonathan NicholasTurner Ashby High School Rockingham County
 
B-14 Elect. Research & Experimentation Level II
1 Taylor Bagwell
Ricardo Recinos
Turner Ashby High School Rockingham County
 
B-16 Essays on Technology Level II
1 Nick SeitzEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
2 Suzi FoltzWilson Memorial High School Augusta County
3 Tim GalickiHarrisonburg High School Harrisonburg
4 Alex KingTurner Ashby High School Rockingham County
5 Chad BrownTurner Ashby High School Rockingham County
5 Sierra SwisherWilson Memorial High School Augusta County
6 Bobby RotzinHarrisonburg High School Harrisonburg
7 Hunter SechlerTurner Ashby High School Rockingham County
8 James EaveyWilson Memorial High School Augusta County
9 Zach PriceHarrisonburg High School Harrisonburg
10 Nicholas VannTurner Ashby High School Rockingham County
 
B-17 Extemporaneous Presentation Level II
1 Bobby RotzinHarrisonburg High School Harrisonburg
2 Xuyi GuoHarrisonburg High School Harrisonburg
3 Thomas MichaelTurner Ashby High School Rockingham County
4 Curtis HartTurner Ashby High School Rockingham County
4 Jonathan NicholasTurner Ashby High School Rockingham County
5 Grace DayWilson Memorial High School Augusta County
6 Mitchell PalmerTurner Ashby High School Rockingham County
7 Hunter SechlerTurner Ashby High School Rockingham County
 
B-20 Film Level II
1 Cory Boshart
Alek Cubrilo
Kyle Helmick
Jesse Hoover
Alex King
Alan Moore
Turner Ashby High School Rockingham County
2 Curtis Hart
Tyler Humphries
Aaron Smith
Turner Ashby High School Rockingham County
3 Xuyi Guo
Zach Price
Alan Qambari
Bobby Rotzin
Tim Galicki
Trevor Shank
Mustafa Qambari
Leo Arango
Harrisonburg High School Harrisonburg
 
B-21 Flight Endurance Level II
1 Colin NamnoumJames Wood High School Frederick County
2 Duncan MacPhersonJames Wood High School Frederick County
3 Aarti PurohitSherando High School Frederick County
4 Will SullivanEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
5 Tyler EdgeWilson Memorial High School Augusta County
6 Sidney BurlesonSherando High School Frederick County
7 Eungdap KimHarrisonburg High School Harrisonburg
 
B-24 Imaging Technology Level II
1 Brittany MartinWilson Memorial High School Augusta County
2 Lizzie FoltzWilson Memorial High School Augusta County
3 Brandie MasonMillbrook High School Frederick County
 
B-25 Manufacturing Prototype Level II
1 Cory Boshart
Alek Cubrilo
Kyle Helmick
Jesse Hoover
Alex King
Alan Moore
Turner Ashby High School Rockingham County
2 Bowen Justin
Blake Armstrong
James Wood High School Frederick County
 
B-29 Prepared Presentation Level II
1 Kyle HelmickTurner Ashby High School Rockingham County
2 Nick SeitzEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
3 Grace DayWilson Memorial High School Augusta County
4 Sierra SwisherWilson Memorial High School Augusta County
5 Justin JonesSpotswood High School Rockingham County
 
B-31 Promotional Graphics Level II
1 Nick SeitzEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
2 Jonathan NicholasTurner Ashby High School Rockingham County
3 Aarti PurohitSherando High School Frederick County
4 Raven SmithWilson Memorial High School Augusta County
5 Suzi FoltzWilson Memorial High School Augusta County
6 Diana OtoyaMillbrook High School Frederick County
7 Hunter SechlerTurner Ashby High School Rockingham County
 
B-35 System Control Technology Level II
1 Taylor Bagwell
Andrew Logsdon
Daniel Logsdon
Turner Ashby High School Rockingham County
2 Will Sullivan
Aidan Kelley
Eli Wenger
Eastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
3 Robert Ighnat
Noopur Sura
Sarah Strickler
Luray High School Page County
 
B-36 Technical Sketching & Application Level II
1 Kenneth ButlerTurner Ashby High School Rockingham County
2 Noopur SuraLuray High School Page County
3 Nicholas VannTurner Ashby High School Rockingham County
4 Michael TollisJames Wood High School Frederick County
5 Nick SeitzEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
6 Thomas MichaelTurner Ashby High School Rockingham County
6 James EaveyWilson Memorial High School Augusta County
7 Isaac ShickelTurner Ashby High School Rockingham County
8 Austin ShumateWilson Memorial High School Augusta County
 
B-40 Transportation Modeling Level II
1 Kenneth ButlerTurner Ashby High School Rockingham County
2 Isaac ShickelTurner Ashby High School Rockingham County
3 Cory BoshartTurner Ashby High School Rockingham County
4 Joseph NamEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
5 Alan MooreTurner Ashby High School Rockingham County
6 Alek CubriloTurner Ashby High School Rockingham County
7 Jordan RodgersSpotswood High School Rockingham County
8 Eungdap KimHarrisonburg High School Harrisonburg
9 Patrick JohnsonWilson Memorial High School Augusta County