TSA Awards

2011 Valley Regional Fair Winners List

 
A-02 Career Prep Level I
1 Annie SchmidtMaury River Middle School Rockbridge County
2 Henry MelznerJack Jouett Middle School Albemarle County
3 Lucy WeidnerWilson Middle School Augusta County
4 Lauren TravisWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
5 Anthony WaltonThomas Harrison Middle School Harrisonburg
 
A-03 Challenging Technology Issues Level I
1 Haley Garnett
Stephanie Long
Wilson Middle School Augusta County
2 Clinton Fitzgerald
Hunter Richards
Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
3 Moriah Veer
Christian Marshall
Stuarts Draft Middle School Augusta County
4 Andrew Lough
Lauren Travis
Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
5 Braxton Bragg
Bret Sharp
Stuarts Draft Middle School Augusta County
6 Matt A. Haas
Chase T. Curbow
James Wood Middle School Frederick County
7 Carly Blaine
Sydney Walker
Stuarts Draft Middle School Augusta County
8 Luc Bailey
Russell Greller
Jack Jouett Middle School Albemarle County
 
A-05 Communication Challenge Level I
1 Abigail LanhamFrederick County Middle School Frederick County
2 Jack ShookStuarts Draft Middle School Augusta County
 
A-07 Digital Photography Level I
1 Trevor ChandlerWilson Middle School Augusta County
2 Sydney WalkerStuarts Draft Middle School Augusta County
3 Carly BlaineStuarts Draft Middle School Augusta County
4 Kyle BryantWilson Middle School Augusta County
5 Harrison FeerstWilson Middle School Augusta County
 
A-08 Dragster Level I
1 Patrick ClarkEastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
2 Dalton StoltzfusEastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
3 Ayushi PatelThomas Harrison Middle School Harrisonburg
4 Joe RohlerJames Wood Middle School Frederick County
5 Alec VrolijkEastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
6 Aidan BrubakerEastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
7 David RestrepoJames Wood Middle School Frederick County
8 Seth WadeJames Wood Middle School Frederick County
9 Kevin CoverstoneThomas Harrison Middle School Harrisonburg
10 Michael HowardThomas Harrison Middle School Harrisonburg
 
A-09 Electronic Gaming Level I
1 Tyler Clayton
Jackson Collins
Ethan Ernst
Alex Schmidt
Quin Weidner
Wilson Middle School Augusta County
2 Alex Grant
Luc Bailey
Russell Greller
Mason Dibblee
Ivan Uland
Benedict Burgess
Henry Melzner
Jack Jouett Middle School Albemarle County
3 Ryan Campbell
Seamus Otto
Aldo Pinido
Adam Rodgers
David Shull
Caleb Swortzel
Nicholas Tutwiler
Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
4 Joe Seitz
Cameron Byer
Craig Anders
Khampha Stempel
Eastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
 
A-12 Flight Level I
1 Jake HensellWilson Middle School Augusta County
2 Casey HertzlerThomas Harrison Middle School Harrisonburg
3 Philip ParkEastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
4 Ayushi PatelThomas Harrison Middle School Harrisonburg
5 Corey ShenkThomas Harrison Middle School Harrisonburg
6 Uriel Gomez-AlvarezWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
7 Antwon RodgersJames Wood Middle School Frederick County
8 Conner FreemanJames Wood Middle School Frederick County
 
A-15 Go Green Manufacturing Level I
1 Gabriella Bishop
Katie Feerst
Haley Garnett
Stephanie Long
Wilson Middle School Augusta County
2 Charlie Baumbach
Michaela Langley
Brian Blaine
Braxton Bragg
Stuarts Draft Middle School Augusta County
3 Aidan Brubaker
Patrick Clark
Dalton Stoltzfus
Alec Vrolijk
Eastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
4 Ben Clements
Logan Fox
Haley Huffman
Ryan McClung
Rockbridge County Middle School Rockbridge County
 
A-16 Graphic Design Level I
1 Abhishek KarkarWilson Middle School Augusta County
2 Jack ShookStuarts Draft Middle School Augusta County
3 Cole StoverWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
4 Taylor BauerWilson Middle School Augusta County
5 Bret SharpStuarts Draft Middle School Augusta County
5 Justin SteguraStuarts Draft Middle School Augusta County
6 Christian MarshallStuarts Draft Middle School Augusta County
7 Moriah VeerStuarts Draft Middle School Augusta County
8 Haley HuffmanRockbridge County Middle School Rockbridge County
 
A-19 Lights, Camera, Action Level I
1 Taylor Bauer
Bailey Edge
Wilson Middle School Augusta County
2 Mateo Maughlin
Zachary MacKenzie
Wilson Golden
Benedict Burgess
Sam Hanrahan
Matthew Ohanlon
Jack Jouett Middle School Albemarle County
 
A-21 Multimedia Production Level I
1 Christian MarshallStuarts Draft Middle School Augusta County
2 Carly BlaineStuarts Draft Middle School Augusta County
3 Haley GarnettWilson Middle School Augusta County
4 Stephanie LongWilson Middle School Augusta County
5 Gabriella BishopWilson Middle School Augusta County
6 Katie FeerstWilson Middle School Augusta County
 
A-22 Prepared Speech Level I
1 Sydney WalkerStuarts Draft Middle School Augusta County
2 Katie DullWilson Middle School Augusta County
3 Benedict BurgessJack Jouett Middle School Albemarle County
 
A-25 System Control Technology Level I
1 Jackson Collins
Alex Schmidt
Quin Weidner
Wilson Middle School Augusta County
2 Andrew Lough
Seamus Otto
Adam Rodgers
Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
3 Xander Wagner
Jack Anderson
Jake Hall
Eastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
4 Andrew Kilimnik
Jack Werner
Anthony Walton
Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
 
A-28 Transportation Challenge Level I
1 Hunter RichardsWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
2 Justin SteguraStuarts Draft Middle School Augusta County
3 Braxton BraggStuarts Draft Middle School Augusta County
4 Charlie BaumbachStuarts Draft Middle School Augusta County
5 Jake HensellWilson Middle School Augusta County
6 Carroll LeeWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
7 Bradly ThackerWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
8 Cole StoverWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
9 Dylan CampbellStuarts Draft Middle School Augusta County
10 Matt HaasJames Wood Middle School Frederick County
 
A-29 TSA Cup: Marine Design Level I
1 Megan Good
Maggie Newman
Eastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
2 Dakota M. Wellington
Abigail Lanham
Chad Miller
Jeremy Linaburg
Frederick County Middle School Frederick County
3 Jessica Heavener
O'Shea Sanders
S. Gordon Stewart Middle School Augusta County
4 Ryan Campbell
Uriel Gomez-Alvarez
Ethan Helmick
Dennis Marchuk
Seamus Otto
Aldo Pinido
Nicholas Shuke
David Shull
Cozmo Starnes
Caleb Swortzel
Bradly Thacker
Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
5 Justin Burke
Ben Clements
David Crawford
Kieran Johnson
Ryan McClung
Austin Propst
Rockbridge County Middle School Rockbridge County
 
A-31 Write Now! Technical Writing Level I
1 Lauren TravisWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
2 Ayushi PatelThomas Harrison Middle School Harrisonburg
3 Clinton FitzgeraldWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
 
B-04 Career Comparisons Level II
1 Rebeca SanchezMillbrook High School Frederick County
2 Molly KirbyWilson Memorial High School Augusta County
3 Dillon BruceStuarts Draft High School Augusta County
4 Kate RidgewayTurner Ashby High School Rockingham County
5 Andrew LogsdonTurner Ashby High School Rockingham County
6 Dillon RhodusWilson Memorial High School Augusta County
7 Delaney RhodusWilson Memorial High School Augusta County
8 Florencio FigueroaBuffalo Gap High School Augusta County
 
B-05 Architectural 2D Level II
1 Michael TollisJames Wood High School Frederick County
2 Cameron TussingSherando High School Frederick County
3 Savannah FordSherando High School Frederick County
 
B-06 Engineering 3D Level II
1 Andrew JohnsonSherando High School Frederick County
2 Matt LindEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
3 Greggory WhitacreMillbrook High School Frederick County
4 Haley GibbsSherando High School Frederick County
5 Olivia HeisnerJames Wood High School Frederick County
6 Woodward PlanteMillbrook High School Frederick County
7 Brian BakerSherando High School Frederick County
 
B-09 Debating Technological Issues Level II
1 Caleb Gum
Caleb Hurst
Turner Ashby High School Rockingham County
2 Xuyi Guo
Bobby Rotzin
Harrisonburg High School Harrisonburg
3 Daniel Schofield
Nicholas Vann
Turner Ashby High School Rockingham County
4 Chris MacAdam
Aubton Hydari
Harrisonburg High School Harrisonburg
5 Alex King
Alan Moore
Turner Ashby High School Rockingham County
6 Ben Vickers
Sarah Strickler
Luray High School Page County
7 Carolyn Vickers
Noopur Sura
Luray High School Page County
8 Emily Hughes
Evan Garfola
James Wood High School Frederick County
9 Jacob McClean
Josh McFall
Spotswood High School Rockingham County
 
B-10 Desktop Publishing Level II
1 Suzi FoltzWilson Memorial High School Augusta County
2 Raven SmithWilson Memorial High School Augusta County
3 Sierra DohertyMillbrook High School Frederick County
4 Hunter SechlerTurner Ashby High School Rockingham County
5 Will HancockTurner Ashby High School Rockingham County
 
B-11 Digital Video Production Level II
1 Chad Brown
Daniel Brown
Zac Williams
Turner Ashby High School Rockingham County
2 Leo Arango
Zach Price
Alan Qambari
Trevor Shank
Bobby Rotzin
Mustafa Qambari
Premal Patel
Luke Stephan
Tim Galicki
Drew Matthias
Brian Woods
Geil Ramirez
Harrisonburg High School Harrisonburg
 
B-12 Dragster Design Level II
1 Alan MooreTurner Ashby High School Rockingham County
2 Jairemy MartinEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
3 Alex KingTurner Ashby High School Rockingham County
4 Alan SmithEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
5 Daniel SchofieldTurner Ashby High School Rockingham County
6 Premal PatelHarrisonburg High School Harrisonburg
7 Bryce BlosserEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
8 Eli WengerEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
9 Jacob McCleanSpotswood High School Rockingham County
10 Curtis HartTurner Ashby High School Rockingham County
 
B-14 Essays on Technology Level II
1 Sierra SwisherWilson Memorial High School Augusta County
2 Suzi FoltzWilson Memorial High School Augusta County
3 Hunter SechlerTurner Ashby High School Rockingham County
4 Luke StephanHarrisonburg High School Harrisonburg
5 Hard PatelHarrisonburg High School Harrisonburg
6 Nicholas VannTurner Ashby High School Rockingham County
7 Chad BrownTurner Ashby High School Rockingham County
8 Zac WilliamsTurner Ashby High School Rockingham County
9 Carolyn VickersLuray High School Page County
 
B-15 Extemporaneous Presentation Level II
1 Xuyi GuoHarrisonburg High School Harrisonburg
2 Kyle HelmickTurner Ashby High School Rockingham County
3 Dillon BruceStuarts Draft High School Augusta County
3 Jonathan NicholasTurner Ashby High School Rockingham County
4 Bobby RotzinHarrisonburg High School Harrisonburg
5 Grace DayWilson Memorial High School Augusta County
6 Thomas MichaelTurner Ashby High School Rockingham County
7 Nick SeitzEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
7 Caleb HurstTurner Ashby High School Rockingham County
7 Mark FaerchukTurner Ashby High School Rockingham County
8 Zach SilviousLuray High School Page County
8 Adam BlaineStuarts Draft High School Augusta County
 
B-17 Flight Endurance Level II
1 Duncan MacPhersonJames Wood High School Frederick County
2 Sean NewmanEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
3 Mark FaerchukTurner Ashby High School Rockingham County
4 Patrick JohnsonWilson Memorial High School Augusta County
5 Justin TaylorTurner Ashby High School Rockingham County
6 Cory BrownTurner Ashby High School Rockingham County
7 Willianm ReepBuffalo Gap High School Augusta County
7 Aarti PurohitSherando High School Frederick County
 
B-20 Manufacturing Prototype Level II
1 Brittany Martin
Forrest Hopple
Tyler Edge
Wilson Memorial High School Augusta County
2 Justin Bowen
Blake Armstrong
Trevor Hannon
James Wood High School Frederick County
3 Jacob Pedeville
Kris Shaeffer
Spotswood High School Rockingham County
4 Dillon Bruce
Adam Blaine
Alex Marshall
Stuarts Draft High School Augusta County
5 Cory Boshart
Cory Brown
Alek Cubrilo
Kyle Helmick
Jesse Hoover
Alex King
Alan Moore
Justin Taylor
Turner Ashby High School Rockingham County
6 Noopur Sura
Zach Silvious
Cara Stombock
Luray High School Page County
7 Jamie Benbow
Clay Cianciolo
Mathew Heitman
Buffalo Gap High School Augusta County
 
B-21 Music Production Level II
1 Drew Matthias
Tyler Shenk
Harrisonburg High School Harrisonburg
2 Chad Brown
Will Hancock
Curtis Hart
Jonathan Nicholas
Zac Williams
Turner Ashby High School Rockingham County
3 Zach Price
Alan Qambari
Trevor Shank
Geil Ramirez
Harrisonburg High School Harrisonburg
4 Nick Seitz
Will Sullivan
Sean Newman
Matt Lind
Eastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
5 Tyler Edge
Austin Shumate
Wilson Memorial High School Augusta County
6 Clay Mathews
Doug Bryant
Spotswood High School Rockingham County
7 Steven Ashton
Adam Garfola
James Wood High School Frederick County
 
B-23 Photographic Technology Level II
1 Molly KirbyWilson Memorial High School Augusta County
2 Sierra DohertyMillbrook High School Frederick County
3 Raven SmithWilson Memorial High School Augusta County
4 Suzi FoltzWilson Memorial High School Augusta County
5 Avian SchmigielBuffalo Gap High School Augusta County
5 Jonathan NicholasTurner Ashby High School Rockingham County
6 Allison DysonFort Defiance High School Augusta County
7 Carolyn VickersLuray High School Page County
8 Ben VickersLuray High School Page County
 
B-24 Prepared Presentation Level II
1 Caleb HurstTurner Ashby High School Rockingham County
2 Kate RidgewayTurner Ashby High School Rockingham County
3 Justin JonesSpotswood High School Rockingham County
4 Nick SeitzEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
5 Kyle HelmickTurner Ashby High School Rockingham County
6 Carolyn VickersLuray High School Page County
7 Grace DayWilson Memorial High School Augusta County
8 Sarah StricklerLuray High School Page County
 
B-26 Promotional Graphics Level II
1 Nick SeitzEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
2 Daniel LogsdonTurner Ashby High School Rockingham County
3 Aarti PurohitSherando High School Frederick County
4 Will SullivanEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
5 Raven SmithWilson Memorial High School Augusta County
6 Matt LindEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
7 Aubton HydariHarrisonburg High School Harrisonburg
8 Tyler JayeMillbrook High School Frederick County
9 Jonathan NicholasTurner Ashby High School Rockingham County
10 Sierra DohertyMillbrook High School Frederick County
 
B-29 System Control Technology Level II
1 Caleb Gum
Andrew Logsdon
Daniel Logsdon
Turner Ashby High School Rockingham County
2 Aidan Kelly
Bryce Blosser
Eli Wenger
Eastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
3 Noopur Sura
Zach Silvious
Cody Sine
Luray High School Page County
 
B-33 Transportation Modeling Level II
1 Alek CubriloTurner Ashby High School Rockingham County
2 Cory BoshartTurner Ashby High School Rockingham County
3 Thomas MichaelTurner Ashby High School Rockingham County
4 Will HancockTurner Ashby High School Rockingham County
5 Alan SmithEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
6 Jesse HooverTurner Ashby High School Rockingham County
7 Josh McFallSpotswood High School Rockingham County
8 Jordan RogersSpotswood High School Rockingham County
 
B-34 Video Game Design Level II
1 Michael Tollis
Jacob Lewis
James Wood High School Frederick County
2 Brian Baker
Mark Restrepo
Sherando High School Frederick County