TSA Awards

2012 Virginia TSA - Valley Region Winners

 
A-02 Career Prep Level I
1 Brian BlaineStuarts Draft Middle School Augusta County
2 Brandon GarciaWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
 
A-03 Challenging Technology Issues Level I
1 Lucy Weidner
Kyle Bryant
Wilson Middle School Augusta County
2 Joe Marcum
Dylan Link
Stuarts Draft Middle School Augusta County
3 Whitney Merryman
Michael Bean
James Wood Middle School Frederick County
4 John Luong
Affan Syed
Wilson Middle School Augusta County
5 Michael Burkholder
Brandon Garcia
Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
6 Brian Whitley
Thomas Vann
Stuarts Draft Middle School Augusta County
7 Joe Rohler
Lee Sempeles
James Wood Middle School Frederick County
 
A-05 Communication Challenge Level I
1 Walker SydneyStuarts Draft Middle School Augusta County
2 Dylan LinkStuarts Draft Middle School Augusta County
 
A-06 Community Service Video Level I
1 Jhonatan Garcia
Brandon Garcia
Caleb Liskey
Miguel Ramirez-Paz
Nicholas Tutwiler
Dustin Atkins
Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
2 Taylor Bauer
Nathaniel Brown
Wilson Middle School Augusta County
 
A-08 Digital Photography Level I
1 Riley LoweWilson Middle School Augusta County
2 Braxton BraggStuarts Draft Middle School Augusta County
3 Walker SydneyStuarts Draft Middle School Augusta County
4 Trevor ChandlerWilson Middle School Augusta County
 
A-09 Dragster Level I
1 Brian McGuireRichard E. Byrd Middle School Frederick County
2 Andrew KilimnikThomas Harrison Middle School Harrisonburg
3 Jacob ShowalterEastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
4 Jonah ClatterbuckEastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
5 Corey ShenkThomas Harrison Middle School Harrisonburg
6 Austin ShowalterEastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
7 Noah JohnsonFrederick County Middle School Frederick County
8 Lee SempelesJames Wood Middle School Frederick County
9 Whitney MerrymanJames Wood Middle School Frederick County
10 Casey HertzlerThomas Harrison Middle School Harrisonburg
 
A-12 Essays on Technology Level I
1 Lucy WeidnerWilson Middle School Augusta County
2 Bradley BontragerWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
3 Darren GoodWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
 
A-13 Flight Level I
1 Casey HertzlerThomas Harrison Middle School Harrisonburg
2 Corey ShenkThomas Harrison Middle School Harrisonburg
3 Austin EngleThomas Harrison Middle School Harrisonburg
4 Miguel Ramirez-PazWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
5 Michael BurkholderWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
6 Jonah ClatterbuckEastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
7 Okst CoreyStuarts Draft Middle School Augusta County
8 Bobby ClarkRichard E. Byrd Middle School Frederick County
9 Joe EisenhauerRichard E. Byrd Middle School Frederick County
10 Michael BeanJames Wood Middle School Frederick County
 
A-16 Go Green Manufacturing Level I
1 Natalie Bono
Jenna Benzing
Emma Harrison
Harrison Feerst
Wilson Middle School Augusta County
2 Brian Blaine
Charlie Baumbach
Braxton Bragg
Stuarts Draft Middle School Augusta County
3 Megan Good
Maggie Newman
Leah Wenger
Bailey Rhodes
Eastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
4 Jhonatan Garcia
Bradley Bontrager
Brandon Garcia
Darren Good
Gage Avalos
Caleb Liskey
Ryan Mays
Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
 
A-20 Multimedia Production Level I
1 Joe MarcumStuarts Draft Middle School Augusta County
2 Daniel LewisS. Gordon Stewart Middle School Augusta County
3 Brian WhitleyStuarts Draft Middle School Augusta County
 
A-21 Prepared Speech Level I
1 Walker SydneyStuarts Draft Middle School Augusta County
2 Cana CurtisRichard E. Byrd Middle School Frederick County
3 Jack ShookStuarts Draft Middle School Augusta County
4 Charlie BaumbachStuarts Draft Middle School Augusta County
5 Jacob FarrisFrederick County Middle School Frederick County
 
A-23 Promotional Design Level I
1 Trevor ChandlerWilson Middle School Augusta County
2 Brian BlaineStuarts Draft Middle School Augusta County
3 Caleb SwortzelWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
4 Hazen GuntherFrederick County Middle School Frederick County
5 Thomas VannStuarts Draft Middle School Augusta County
6 Jack ShookStuarts Draft Middle School Augusta County
7 Dylan LinkStuarts Draft Middle School Augusta County
8 Joe MarcumStuarts Draft Middle School Augusta County
 
A-25 System Control Technology Level I
1 Ryan Showalter
Jack Werner
Andrew Kilimnik
Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
2 Brandon Kiser
Adam Rogers
Caleb Swortzel
Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
3 Jack Anderson
Jake Hall
Alexander Wagner
Eastern Mennonite Middle School Harrisonburg (Private)
4 Ethan Ernst
Aidan McCool
Daley Goff
Wilson Middle School Augusta County
 
A-28 Transportation System Level I
1 Braxton BraggStuarts Draft Middle School Augusta County
2 Seamus MillerWilson Middle School Augusta County
3 Edward HarrisWilson Middle School Augusta County
4 Joe MarcumStuarts Draft Middle School Augusta County
5 Okst CoreyStuarts Draft Middle School Augusta County
6 Charlie BaumbachStuarts Draft Middle School Augusta County
7 Christian GehmanThomas Harrison Middle School Harrisonburg
8 Kevin CoverstoneThomas Harrison Middle School Harrisonburg
9 Mitchell CraigFrederick County Middle School Frederick County
 
B-04 Career Comparisons Level II
1 Molly KirbyWilson Memorial High School Augusta County
2 Conrad SlaterMillbrook High School Frederick County
3 Lauren TravisTurner Ashby High School Rockingham County
4 Austin BreshearsMillbrook High School Frederick County
 
B-05 Architectural 2D CAD Level II
1 Cameron TussingSherando High School Frederick County
2 Kristopher CochranStuarts Draft High School Augusta County
3 Savannah FordSherando High School Frederick County
 
B-06 Engineering 3D CAD Level II
1 Olivia HeisnerJames Wood High School Frederick County
2 Nathaniel BuzardMillbrook High School Frederick County
 
B-09 Debating Technological Issues Level II
1 Caleb Gum
Caleb Hurst
Turner Ashby High School Rockingham County
2 Molly Kirby
Grace Day
Wilson Memorial High School Augusta County
3 Samantha Hurst
Lauren Travis
Turner Ashby High School Rockingham County
4 Alex King
Alan Moore
Turner Ashby High School Rockingham County
5 Drew Gibbons
Josh Grove
Stuarts Draft High School Augusta County
6 Holli Nolan
Brittany Rathman
James Wood High School Frederick County
7 Jahaziel Guerrero
Spotswood High School Rockingham County
 
B-10 Desktop Publishing Level II
1 Delaney RhodusWilson Memorial High School Augusta County
 
B-11 Digital Video Production Level II
1 Matthew Atkins
Sarah Figgatt
Zachary Hoffman
Savanna Kelley
Spotswood High School Rockingham County
2 Clay Matthews
Doug Bryant
Logan Nelson
Jacob Peddeville
Kris Schaeffer
Spotswood High School Rockingham County
3 Cory Boshart
Alek Cubrilo
Kyle Helmick
Jesse Hoover
Alan Moore
Aaron Smith
Turner Ashby High School Rockingham County
4 Dillon Rhodus
Miles Harnad
Wilson Memorial High School Augusta County
 
B-12 Dragster Design Level II
1 Alan MooreTurner Ashby High School Rockingham County
2 Alek CubriloTurner Ashby High School Rockingham County
3 Alan SmithEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
4 Chris TayloeTurner Ashby High School Rockingham County
5 Kyle GoodEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
6 Riccardo Neir (Last Name:neri)James Wood High School Frederick County
7 George ShumeykoBuffalo Gap High School Augusta County
7 Cole StoverTurner Ashby High School Rockingham County
8 Cory BoshartTurner Ashby High School Rockingham County
9 Kristopher CochranStuarts Draft High School Augusta County
10 Jonathan LaymanEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
 
B-14 Essays on Technology Level II
1 Sierra SwisherBuffalo Gap High School Augusta County
2 Christian MarshallStuarts Draft High School Augusta County
3 Lauren TravisTurner Ashby High School Rockingham County
4 Andrew LogsdonTurner Ashby High School Rockingham County
5 Katie FeerstWilson Memorial High School Augusta County
6 Mark FaerchukTurner Ashby High School Rockingham County
7 Samantha HurstTurner Ashby High School Rockingham County
8 Alex KingTurner Ashby High School Rockingham County
 
B-15 Extemporaneous Presentation Level II
1 Katie FeerstWilson Memorial High School Augusta County
2 Caleb HurstTurner Ashby High School Rockingham County
3 Grace DayWilson Memorial High School Augusta County
4 Kyle HelmickTurner Ashby High School Rockingham County
5 Drew GibbonsStuarts Draft High School Augusta County
5 Mark FaerchukTurner Ashby High School Rockingham County
6 Adam BlaineStuarts Draft High School Augusta County
7 Jesse HooverTurner Ashby High School Rockingham County
 
B-17 Flight Endurance Level II
1 Riccardo Neir (Last Name:neri)James Wood High School Frederick County
2 Duncan MacPhersonJames Wood High School Frederick County
3 Andrew BoyerTurner Ashby High School Rockingham County
4 Philip ShumeykoTurner Ashby High School Rockingham County
5 Justin TaylorTurner Ashby High School Rockingham County
6 Aaron SmithTurner Ashby High School Rockingham County
7 Kyle GoodEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
8 Aaron BusterSpotswood High School Rockingham County
 
B-20 Manufacturing Prototype Level II
1 Caleb Hallberg
Brittany Martin
Forrest Hopple
Wilson Memorial High School Augusta County
2 Blake Arnstrong
Justin Bowen
James Wood High School Frederick County
3 Doug Bryant
Logan Nelson
Jacob Peddeville
Kris Schaeffer
Spotswood High School Rockingham County
4 Sophia Cho
Hannah Cho
Jairemy Martin
Dalton Stoltzfus
Eastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
5 Karan Bansal
Isreal Lockhart
Howie Madagan
Millbrook High School Frederick County
6 Rusty Waddell
Nathaniel Buzard
Alex Young
Millbrook High School Frederick County
 
B-21 Music Production Level II
1 Derek Bruce
Dillon Bruce
Cole Ramsey
Logan R. Martin
Stuarts Draft High School Augusta County
2 Pablo Lorenzana
Dalton Stoltzfus
Eastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
 
B-23 Photographic Technology Level II
1 Nick SeitzEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
2 Maia HurtJames Wood High School Frederick County
3 Santiago SanchezMillbrook High School Frederick County
4 Haley GarnettWilson Memorial High School Augusta County
5 Kenneth SullivanTurner Ashby High School Rockingham County
 
B-24 Prepared Presentation Level II
1 Nick SeitzEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
2 Justin JonesSpotswood High School Rockingham County
3 Grace DayWilson Memorial High School Augusta County
4 Cole RamseyStuarts Draft High School Augusta County
5 Caleb HurstTurner Ashby High School Rockingham County
 
B-26 Promotional Graphics Level II
1 Aarti PurohitSherando High School Frederick County
2 Andrew BoyerTurner Ashby High School Rockingham County
3 Alek CubriloTurner Ashby High School Rockingham County
4 Nick SeitzEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
5 Sierra SwisherBuffalo Gap High School Augusta County
6 Kathleen VeerStuarts Draft High School Augusta County
7 Moriah VeerStuarts Draft High School Augusta County
 
B-29 System Control Technology Level II
1 Caleb Gum
Caleb Hurst
Andrew Logsdon
Turner Ashby High School Rockingham County
2 Dillon Bruce
Alex Marshall
Logan R. Martin
Stuarts Draft High School Augusta County
3 William Reep
Zach Trumbo
Cameron Smiley
Buffalo Gap High School Augusta County
 
B-33 Transportation Modeling Level II
1 Alan MooreTurner Ashby High School Rockingham County
2 Andrew LoughTurner Ashby High School Rockingham County
3 Bradley ThackerTurner Ashby High School Rockingham County
4 Nick ShukeTurner Ashby High School Rockingham County
5 Clay MatthewsSpotswood High School Rockingham County
6 Alan SmithEastern Mennonite High School Harrisonburg (Private)
7 Cole StoverTurner Ashby High School Rockingham County
 
B-34 Video Game Design Level II
1 Brian Baker
Mark Restepo
Sherando High School Frederick County
2 Austin Breshears
Karan Bansal
Millbrook High School Frederick County