TSA Awards

2015 Virginia - Valley Regional Fair Winners

 
A-02 Career Prep Level I
1 Caroline CheungStuarts Draft Middle School Augusta County
2 Lilith LafflerWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
3 Jaydon EarlyWilson Middle School Augusta County
 
A-03 Challenging Technology Issues Level I
1 Noah Pope
Jack Fleming
Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
2 Jonathan E. Warner
James H. Henderson
Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
3 Dylan McPhee
Justin Ridder
Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
4 Alexander Callo
Tucker Cason
Stuarts Draft Middle School Augusta County
5 Madison Palaskey
Andrew Allen
S. Gordon Stewart Middle School Augusta County
 
A-05 Communication Challenge Level I
1 Alexander CalloStuarts Draft Middle School Augusta County
2 Caroline CheungStuarts Draft Middle School Augusta County
3 Devan PatelWilson Middle School Augusta County
4 Mattie TindallS. Gordon Stewart Middle School Augusta County
 
A-06 Community Service Video Level I
1 Lattinia Flesher
Selah Wangler
Wilson Middle School Augusta County
 
A-08 Digital Photography Level I
1 Noah HiltyStuarts Draft Middle School Augusta County
2 James HendersonThomas Harrison Middle School Harrisonburg
3 Grace CheungStuarts Draft Middle School Augusta County
4 Caroline CheungStuarts Draft Middle School Augusta County
5 Arianna FigueroaWilson Middle School Augusta County
6 Joseph PalaskeyS. Gordon Stewart Middle School Augusta County
 
A-09 Dragster Level I
1 Dennis KorzoWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
2 Jack FlemingThomas Harrison Middle School Harrisonburg
3 Colby BjorkgrenThomas Harrison Middle School Harrisonburg
4 Grace GrzelakoskiRichard E. Byrd Middle School Frederick County
5 Noah PopeThomas Harrison Middle School Harrisonburg
6 Andrew DennardRichard E. Byrd Middle School Frederick County
7 Hannah ChattertonStuarts Draft Middle School Augusta County
8 Christopher WinfieldStuarts Draft Middle School Augusta County
9 Noah HiltyStuarts Draft Middle School Augusta County
10 Mark ChesnovThomas Harrison Middle School Harrisonburg
 
A-13 Essays on Technology Level I
1 Madeline AllenStuarts Draft Middle School Augusta County
2 Jada SmithWilson Middle School Augusta County
3 Lilith LafflerWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
 
A-14 Flight Level I
1 Jack FlemingThomas Harrison Middle School Harrisonburg
2 Christopher WinfieldStuarts Draft Middle School Augusta County
3 Blake ZirkWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
4 Alex KnickWilson Middle School Augusta County
5 Hannah ChattertonStuarts Draft Middle School Augusta County
6 Seneca SampsonWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
7 Parker WeissRichard E. Byrd Middle School Frederick County
8 Chris NaylorRichard E. Byrd Middle School Frederick County
9 Will JonesStuarts Draft Middle School Augusta County
10 Joshua PowellStuarts Draft Middle School Augusta County
 
A-16 Go Green Manufacturing Level I
1 Grace Cheung
Hannah Chatterton
Stuarts Draft Middle School Augusta County
2 Will Jones
Alexander Callo
Stuarts Draft Middle School Augusta County
3 Nathan Lowe
Leyton Pullin
Alexandria Rush
Malayah Reese
Kenya Reese
Wilson Middle School Augusta County
4 Novalea Bartolett
Maegan Bergeron
Emma Johnson
Wilson Middle School Augusta County
 
A-21 Prepared Speech Level I
1 Alexandria RushWilson Middle School Augusta County
2 Noah PopeThomas Harrison Middle School Harrisonburg
3 Grace CheungStuarts Draft Middle School Augusta County
4 Evan HarrisonWilson Middle School Augusta County
5 Dylan McPheeWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
6 Spencer TuttleWilson Middle School Augusta County
7 Vinny LeoWilson Middle School Augusta County
8 Justin RidderWilbur S. Pence Middle School Rockingham County
 
A-23 Promotional Design Level I
1 Hannah ChattertonStuarts Draft Middle School Augusta County
2 Grace CheungStuarts Draft Middle School Augusta County
3 Haden ChandlerWilson Middle School Augusta County
4 Will JonesStuarts Draft Middle School Augusta County
5 Caroline CheungStuarts Draft Middle School Augusta County
6 Mark GordonStuarts Draft Middle School Augusta County
 
A-24 STEM Animation Level I

 
A-26 System Control Technology Level I
1 Josh Dalton
Gabriel Gekoskie
Daniel Boespflug
Richard E. Byrd Middle School Frederick County
2 Joshua Powell
Mark Gordon
Carter Bussey
Stuarts Draft Middle School Augusta County
3 Cody Campbell
Justin Riddle
Will Tuttle
Wilson Middle School Augusta County
 
A-31 Water Infrastructure Level I

 
B-04 Career Preparation Level II
1 Jenna BenzingWilson Memorial High School Augusta County
2 Kishan ParikhEast Rockingham High School Rockingham County
3 Nick SmithTurner Ashby High School Rockingham County
4 Haley GarnettWilson Memorial High School Augusta County
5 Sydney HallemanEast Rockingham High School Rockingham County
 
B-05 Architectural 2D CAD Level II
1 Christopher MorroFort Defiance High School Augusta County
 
B-06 Engineering 3D CAD Level II
1 Julianna WisemanMillbrook High School Frederick County
2 Kishan ParikhEast Rockingham High School Rockingham County
3 Nick RhodesFort Defiance High School Augusta County
4 Patrick WilfongJames Wood High School Frederick County
5 John KeefeMillbrook High School Frederick County
 
B-10 Debating Technological Issues Level II
1 Jenna Benzing
Lucy Weidner
Wilson Memorial High School Augusta County
2 Faulkner Custer
Nick Tutwiler
Turner Ashby High School Rockingham County
3 Jonathan Reichard
Joe Satterwhite
Turner Ashby High School Rockingham County
4 Carly Blaine
Corbin Reed
Stuarts Draft High School Augusta County
5 Dylan Cason
Caleb Carter
Stuarts Draft High School Augusta County
 
B-11 Desktop Publishing Level II
1 Elizabeth HooverBroadway High School Rockingham County
2 Sydney HallemanEast Rockingham High School Rockingham County
 
B-12 Digital Video Production Level II
1 Peter Luong
John Luong
Jordan Toman
Chapman Toman
Wilson Memorial High School Augusta County
2 Dustin Atkins
Sierra Coakley
Braulio Cortez
Johnny Garcia
Brandon Kiser
Carlos Soto
Caleb Swortzel
Turner Ashby High School Rockingham County
3 Whit Herring
Kishan Parikh
Dylan Trobaugh
East Rockingham High School Rockingham County
4 Collin Goss
Joe Eisenhauer
Julianna Wiseman
David Hickel
Gabriel Espinoza
Millbrook High School Frederick County
5 Mason Craun
Adam Rogers
Cole Stover
Nick Tutwiler
Turner Ashby High School Rockingham County
6 Alex Hunter
Tyler Bruner
Wilson Memorial High School Augusta County
7 Rozda Askari
Harrison Chicas
Peter Kim
Rahel Askari
Ak Koyee
Harrisonburg High School Harrisonburg City
 
B-13 Dragster Design Level II
1 Robert CarnealSpotswood High School Rockingham County
2 Faulkner CusterTurner Ashby High School Rockingham County
3 Grant KingTurner Ashby High School Rockingham County
4 Kishan ParikhEast Rockingham High School Rockingham County
5 Matt HaasJames Wood High School Frederick County
6 Reed MillerSpotswood High School Rockingham County
7 Braulio CortezTurner Ashby High School Rockingham County
8 Dustin AtkinsTurner Ashby High School Rockingham County
9 Caleb CarterStuarts Draft High School Augusta County
10 Daniel ShifflettEast Rockingham High School Rockingham County
 
B-15 Essays on Technology Level II
1 Whit HerringEast Rockingham High School Rockingham County
2 Aidan ParsleyTurner Ashby High School Rockingham County
3 Adam RogersTurner Ashby High School Rockingham County
4 Nick SmithTurner Ashby High School Rockingham County
5 Peter LuongWilson Memorial High School Augusta County
6 Sydney HallemanEast Rockingham High School Rockingham County
7 Cole StoverTurner Ashby High School Rockingham County
 
B-16 Extemporaneous Presentation Level II
1 Nick TutwilerTurner Ashby High School Rockingham County
2 Grant KingTurner Ashby High School Rockingham County
3 Nick StocknerTurner Ashby High School Rockingham County
4 Peter LuongWilson Memorial High School Augusta County
5 Angel QuinonesHarrisonburg High School Harrisonburg City
6 Richard BaughmanMillbrook High School Frederick County
7 Austin BuzzardTurner Ashby High School Rockingham County
8 Jonathan ReichardTurner Ashby High School Rockingham County
 
B-18 Flight Endurance Level II
1 Canten AreyTurner Ashby High School Rockingham County
2 Mason CraunTurner Ashby High School Rockingham County
3 Cole StoverTurner Ashby High School Rockingham County
4 Whit HerringEast Rockingham High School Rockingham County
5 Michael MorroFort Defiance High School Augusta County
6 Brandon JessenFort Defiance High School Augusta County
 
B-21 Manufacturing Prototype Level II
1 Logan Swogger
Matt Haas
David Anderson
James Wood High School Frederick County
2 Canten Arey
Austin Buzzard
Grant King
Aidan Parsley
Jacob Ralston
Nick Stockner
Turner Ashby High School Rockingham County
3 Cameron Jones
Wesley Fitzgerald
Wilson Memorial High School Augusta County
4 Daniel Shifflett
Sydney Halleman
East Rockingham High School Rockingham County
5 Christopher Morro
Michael Morro
Fort Defiance High School Augusta County
6 Richard Baughman
David Hickel
Millbrook High School Frederick County
 
B-22 Music Production Level II
1 Dwyer Bird
Anthony Lewis
Fort Defiance High School Augusta County
2 Sierra Coakley
Mason Craun
Andrew Lough
Jonathan Reichard
Turner Ashby High School Rockingham County
3 Dylan Campbell
Caleb Huggins
Russell Pedigo
Stuarts Draft High School Augusta County
 
B-25 Photographic Technology Level II
1 Caroline McGovernJames Wood High School Frederick County
2 Fernanda FrancoJames Wood High School Frederick County
3 Cody ShearerMillbrook High School Frederick County
 
B-26 Prepared Presentation Level II
1 Nick TutwilerTurner Ashby High School Rockingham County
2 Lucy WeidnerWilson Memorial High School Augusta County
3 Peter LuongWilson Memorial High School Augusta County
4 Angel QuinonesHarrisonburg High School Harrisonburg City
 
B-28 Promotional Graphics Level II
1 Carly BlaineStuarts Draft High School Augusta County
2 Gabriel EspinozaMillbrook High School Frederick County
3 Taylor BauerWilson Memorial High School Augusta County
4 Cecilia ClarkBroadway High School Rockingham County
5 Jacob RalstonTurner Ashby High School Rockingham County
 
B-31 System Control Technology Level II
1 Ivan Laffler
Adam Rogers
Joe Satterwhite
Turner Ashby High School Rockingham County
2 Alex Hunter
Jared Williamson
Daley Goff
Wilson Memorial High School Augusta County
 
B-35 Transportation Modeling Level II
1 Faulkner CusterTurner Ashby High School Rockingham County
2 Andrew LoughTurner Ashby High School Rockingham County
3 Taylor BeaudryWilson Memorial High School Augusta County
4 Ezra KastenTurner Ashby High School Rockingham County
 
B-37 Video Game Design Level II
1 Roland Lorson
Ricardo Sanchez
Conor Poulton
John Thomas
Millbrook High School Frederick County
2 Dillen Watson
Jared Smith
Stuarts Draft High School Augusta County
3 Griffin Maynard
Elijah Warren
James Wood High School Frederick County
4 Sebastian Phillips
Jarod Manness
Broadway High School Rockingham County

Updated: 3/14/2015