Virginia TSA - 2018 Southwestern Region Winners

2018 Southwestern Region Winners

 
A-02 CAD Foundations Level 1
1 Eli Timmons E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-03 Career Prep Level 1
1 Ella Kate Boothe E.B. Stanley Middle School Washington County
2 Nicholas Maggard E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-04 Challenging Technology Issues Level 1
1 1280-1 E.B. Stanley Middle School Washington County
2 1280-2 E.B. Stanley Middle School Washington County
3 1280-3 E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-08 Community Service Video Level 1
1 1280-1 E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-10 Digital Photography Level 1
1 James Elmore E.B. Stanley Middle School Washington County
2 Ella Humphreys E.B. Stanley Middle School Washington County
3 Cecelia Johnson E.B. Stanley Middle School Washington County
4 Kaydan Stanley E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-11 Dragster Level 1
1 Sam Mittag E.B. Stanley Middle School Washington County
2 Danciel Singhavara E.B. Stanley Middle School Washington County
3 Lewis Snead E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-13 Essays on Technology Level 1
1 Ashley Sooklal E.B. Stanley Middle School Washington County
2 Katie Terry E.B. Stanley Middle School Washington County
3 Abby Wheeling E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-14 Flight Level 1
1 Ian Timmons E.B. Stanley Middle School Washington County
2 Eli Timmons E.B. Stanley Middle School Washington County
3 Lewis Snead E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-25 Prepared Speech Level 1
1 William Collins E.B. Stanley Middle School Washington County
2 Maggie Smith E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-27 Promotional Marketing Level 1
1 Kaydan Stanley E.B. Stanley Middle School Washington County
2 Ben Puckett E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-28 STEM Animation Level 1
1 1280-1 E.B. Stanley Middle School Washington County
 
A-29 Structural Engineering Level 1
1 1280-1 E.B. Stanley Middle School Washington County
 
B-09 Engineering CAD Level 2
1 Brice Crum Abingdon High School Washington County
 
B-11 Debating Technological Issues Level 2
1 2281-1 Abingdon High School Washington County
 
B-12 Digital Video Production Level 2
1 2281-1 Abingdon High School Washington County
 
B-13 Dragster Design Level 2
1 Sage Rock Abingdon High School Washington County
 
B-15 Essays on Technology Level 2
1 Jessica Strait Abingdon High School Washington County
2 Phoebe Price Abingdon High School Washington County
 
B-16 Extemporaneous Presentation Level 2
1 Lexi Vencill Abingdon High School Washington County
2 Rebecca Collins Abingdon High School Washington County
 
B-21 Music Production Level 2
2 2281-1 Abingdon High School Washington County
1 2002-1 Virginia High Bristol
 
B-23 Photographic Technology Level 2
1 Rebecca Collins Abingdon High School Washington County
2 Victoria Compton Abingdon High School Washington County
 
B-24 Prepared Presentation Level 2
1 Madison Rasnake Abingdon High School Washington County
2 Tyler Stein Abingdon High School Washington County
3 Evan Sooklal Abingdon High School Washington County
 
B-36 Video Game Design Level 2
1 2281-1 Abingdon High School Washington County
2 2002-1 Virginia High Bristol