Virginia TSA - Technosphere 2019

A-01 Biotechnology (MS)
1 Team 1 Eagle Ridge Middle School Loudoun County
2 Team 1 Stone Hill Middle School Loudoun County
3 Team 1 Holman Middle School Henrico County
4 Team 1 Luther Jackson Middle School Fairfax County
5 Team 1 Moody Middle School Henrico County
6 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
7 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
8 Team 1 Kilmer Middle School Fairfax County
9 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
 
A-02 CAD Foundations (MS)
1 Evan Tanner Mark Twain Middle School Fairfax County
2 Zaid Contractor Short Pump Middle School Henrico County
3 Alan Liu Holman Middle School Henrico County
4 Alison Chavez Mark Twain Middle School Fairfax County
5 Christopher Wu Blacksburg Middle School Montgomery County
6 Ryan Zhao Blacksburg Middle School Montgomery County
7 Zach Carlson Short Pump Middle School Henrico County
8 Erik Graulich Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
9 Justin Hagen Mark Twain Middle School Fairfax County
10 Aiden Major Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
 
A-03 Career Prep (MS)
1 Defne Olgun Blacksburg Middle School Montgomery County
2 Lavanya Meduri Rachel Carson Middle School Fairfax County
3 Diya Johar Holman Middle School Henrico County
4 Alison Chavez Mark Twain Middle School Fairfax County
5 Maureen Keller Hickory Middle School Chesapeake City
6 Mavika Nzuonkwelle Mark Twain Middle School Fairfax County
7 Rishan Biju Holman Middle School Henrico County
8 Danciel Singhavara E. B. Stanley Middle School Washington County
9 Eliza Wapperom Blacksburg Middle School Montgomery County
10 Kyra Riddick Col. Fred Cherry Middle School Suffolk City
 
A-04 Challenging Technology Issues (MS)
1 Team 1 Kilmer Middle School Fairfax County
2 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
3 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
4 Team 1 Holman Middle School Henrico County
5 Team 2 Holman Middle School Henrico County
6 Team 1 E. B. Stanley Middle School Washington County
7 Team 1 Stuarts Draft Middle School Augusta County
8 Team 2 Stuarts Draft Middle School Augusta County
9 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
10 Team 1 Montevideo Middle School Rockingham County
 
A-05 Chapter Team (MS)
1 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
2 Team 1 E. B. Stanley Middle School Washington County
3 Team 1 Thomas Harrison Middle School Harrisonburg City
4 Team 1 Holman Middle School Henrico County
 
A-06 Children's Stories (MS)
1 Team 1 Col. Fred Cherry Middle School Suffolk City
2 Team 1 Kilmer Middle School Fairfax County
3 Team 1 E. B. Stanley Middle School Washington County
4 Team 2 Holman Middle School Henrico County
5 Team 1 Holman Middle School Henrico County
6 Team 1 Stuarts Draft Middle School Augusta County
7 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
8 Team 2 Rachel Carson Middle School Fairfax County
9 Team 1 Western Branch Middle School Chesapeake City
10 Team 1 Moody Middle School Henrico County
 
A-07 Coding (MS)
1 Team 1 Luther Jackson Middle School Fairfax County
2 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
3 Team 1 T. Benton Gayle Middle School Stafford County
4 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
5 Team 1 Pocahontas Middle School Henrico County
6 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
7 Team 2 Holman Middle School Henrico County
8 Team 1 Thomas Harrison Middle School Harrisonburg City
9 Team 1 Louisa County Middle School Louisa County
10 Team 3 Holman Middle School Henrico County
 
A-08 Community Service Video (MS)
1 Team 1 E. B. Stanley Middle School Washington County
2 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
3 Team 1 Louisa County Middle School Louisa County
4 Team 1 Stuarts Draft Middle School Augusta County
5 Team 1 Moody Middle School Henrico County
6 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
7 Team 1 Holman Middle School Henrico County
 
A-09 Construction Challenge (MS)
1 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
2 Team 1 Holman Middle School Henrico County
3 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
4 Team 1 Moody Middle School Henrico County
 
A-10 Digital Photography (MS)
1 Krithi Vudu Holman Middle School Henrico County
2 Connor Sakshaug Stuarts Draft Middle School Augusta County
3 Ryan Day Eagle Ridge Middle School Loudoun County
4 Zoe Smith Kilmer Middle School Fairfax County
5 Yasmine Groener Holman Middle School Henrico County
6 Jhanvi Parikh Blacksburg Middle School Montgomery County
7 Maureen Keller Hickory Middle School Chesapeake City
8 Haley Lunsford E. B. Stanley Middle School Washington County
9 Hayden Rothrock Pocahontas Middle School Henrico County
10 Katie Myers Blacksburg Middle School Montgomery County
 
A-11 Dragster (MS)
1 Cole Glasco Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
2 Evan McGrory Blacksburg Middle School Montgomery County
3 Ethan Walker Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
4 Owen Oljey T. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Qijie Sun Kilmer Middle School Fairfax County
6 Bela Williams Blacksburg Middle School Montgomery County
7 Hannah Petersen Kilmer Middle School Fairfax County
8 Abel Crader Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
9 Zubin Shah Holman Middle School Henrico County
10 Krishnateja Reddy Holman Middle School Henrico County
 
A-12 Electrical Applications (MS)
1 Justin Hagen Mark Twain Middle School Fairfax County
2 Imran-Aly Rassiwalla Holman Middle School Henrico County
3 Taneesh Nagle Short Pump Middle School Henrico County
4 Richa Gupta Rachel Carson Middle School Fairfax County
5 Evan Tanner Mark Twain Middle School Fairfax County
6 Eric Chen Holman Middle School Henrico County
7 Regina Perdue Pocahontas Middle School Henrico County
8 Anthony Du Blacksburg Middle School Montgomery County
9 Lawrence McAllister Luther Jackson Middle School Fairfax County
10 Justin Cudney Luther Jackson Middle School Fairfax County
 
A-13 Essays on Technology (MS)
1 Maryam Shaw Holman Middle School Henrico County
2 Steven Ramsey Stuarts Draft Middle School Augusta County
3 Angelina Leung Mark Twain Middle School Fairfax County
4 Trisha Nittala Rachel Carson Middle School Fairfax County
5 Claire Shin Blacksburg Middle School Montgomery County
6 Hina Kazmi Holman Middle School Henrico County
7 Anna Jones Stuarts Draft Middle School Augusta County
8 Maureen Keller Hickory Middle School Chesapeake City
9 Veronica Curran Kilmer Middle School Fairfax County
10 Leyla Stroup E. B. Stanley Middle School Washington County
 
A-14 Flight (MS)
1 Erik Graulich Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
2 John Bennett Thomas Harrison Middle School Harrisonburg City
3 Abinaya Kuthalingam Holman Middle School Henrico County
4 Ben Slaubaugh Thomas Harrison Middle School Harrisonburg City
5 Ryan Zhao Blacksburg Middle School Montgomery County
6 Lyat Melese Kilmer Middle School Fairfax County
7 Aarushi Singh Holman Middle School Henrico County
8 Shivangi Gosain Kilmer Middle School Fairfax County
9 Smita Arumugam Holman Middle School Henrico County
10 Oviya Jeyaprakash Kilmer Middle School Fairfax County
 
A-15 Forensic Technology (MS)
1 Team 3 Short Pump Middle School Henrico County
2 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
3 Team 1 Hickory Middle School Chesapeake City
4 Team 2 Pocahontas Middle School Henrico County
5 Team 2 Kilmer Middle School Fairfax County
6 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
7 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
8 Team 1 Holman Middle School Henrico County
9 Team 2 Rachel Carson Middle School Fairfax County
10 Team 3 Rachel Carson Middle School Fairfax County
 
A-16 Geospatial Technology (MS)
1 Team 1 Holman Middle School Henrico County
2 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
3 Team 1 Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
4 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
 
A-17 Inventions and Innovations (MS)
1 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
2 Team 1 Holman Middle School Henrico County
3 Team 1 Moody Middle School Henrico County
4 Team 1 James Blair Middle Williamsburg James City
5 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
6 Team 1 Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
 
A-18 Junior Solar Sprint (MS)
1 Team 1 Holman Middle School Henrico County
2 Team 1 Louisa County Middle School Louisa County
3 Team 1 Kilmer Middle School Fairfax County
4 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
5 Team 1 Moody Middle School Henrico County
6 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
7 Team 1 Stuarts Draft Middle School Augusta County
8 Team 1 Pocahontas Middle School Henrico County
9 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
10 Team 1 Stone Hill Middle School Loudoun County
 
A-19 Leadership Strategies (MS)
1 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
2 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
3 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
4 Team 1 Louisa County Middle School Louisa County
5 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
6 Team 1 Moody Middle School Henrico County
7 Team 1 T. Benton Gayle Middle School Stafford County
8 Team 1 Pocahontas Middle School Henrico County
9 Team 1 Thomas Harrison Middle School Harrisonburg City
 
A-20 Mass Production (MS)
1 Team 1 Holman Middle School Henrico County
2 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
3 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
4 Team 1 Louisa County Middle School Louisa County
5 Team 1 Swift Creek Middle School Chesterfield County
 
A-21 Mechanical Engineering (MS)
1 Team 1 Pocahontas Middle School Henrico County
2 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
3 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
4 Team 2 Holman Middle School Henrico County
5 Team 1 Wilson Middle School Augusta County
6 Team 1 Holman Middle School Henrico County
7 Team 1 Luther Jackson Middle School Fairfax County
8 Team 1 Moody Middle School Henrico County
9 Team 1 Kilmer Middle School Fairfax County
 
A-22 Medical Technology Issues (MS)
1 Team 1 Stone Hill Middle School Loudoun County
2 Team 1 Holman Middle School Henrico County
3 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
4 Team 1 Eagle Ridge Middle School Loudoun County
5 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
6 Team 1 Kilmer Middle School Fairfax County
7 Team 1 Luther Jackson Middle School Fairfax County
8 Team 1 Pocahontas Middle School Henrico County
9 Team 1 Moody Middle School Henrico County
10 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
 
A-23 Micro Controller Design (MS)
1 Team 1 E. B. Stanley Middle School Washington County
2 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
3 Team 1 Holman Middle School Henrico County
4 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
5 Team 1 Kilmer Middle School Fairfax County
6 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
 
A-24 Off the Grid (MS)
1 Team 1 Holman Middle School Henrico County
2 Team 2 Holman Middle School Henrico County
3 Team 3 Holman Middle School Henrico County
4 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
5 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
6 Team 1 Moody Middle School Henrico County
7 Team 2 Short Pump Middle School Henrico County
8 Team 1 Swift Creek Middle School Chesterfield County
9 Team 1 T. Benton Gayle Middle School Stafford County
10 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
 
A-25 Prepared Speech (MS)
1 Diya Johar Holman Middle School Henrico County
2 Anna Jones Stuarts Draft Middle School Augusta County
3 Ruthika Mamidi Rachel Carson Middle School Fairfax County
4 Mercy Akanmu Blacksburg Middle School Montgomery County
5 Vedant Dixit Hickory Middle School Chesapeake City
6 Fallon Powell Montevideo Middle School Rockingham County
7 Eilaf Aljasari Moody Middle School Henrico County
8 Viswa Subramanian Moody Middle School Henrico County
9 Steven Ramsey Stuarts Draft Middle School Augusta County
10 Jhanvi Parikh Blacksburg Middle School Montgomery County
 
A-26 Problem Solving (MS)
1 Team 1 Hickory Middle School Chesapeake City
2 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
3 Team 1 E. B. Stanley Middle School Washington County
4 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
5 Team 1 Stuarts Draft Middle School Augusta County
6 Team 1 T. Benton Gayle Middle School Stafford County
7 Team 1 Pocahontas Middle School Henrico County
8 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
9 Team 1 James Blair Middle Williamsburg James City
10 Team 1 Thomas Harrison Middle School Harrisonburg City
 
A-27 Promotional Marketing (MS)
1 Daniel Rodriguez Holman Middle School Henrico County
2 Ximena Gomez De Dios Holman Middle School Henrico County
3 Anna Jones Stuarts Draft Middle School Augusta County
4 Erika Miyazaki Blacksburg Middle School Montgomery County
5 Ethan Walker Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
6 Grace Lee Blacksburg Middle School Montgomery County
7 Kaydan Stanley E. B. Stanley Middle School Washington County
 
A-28 STEM Animation (MS)
1 Team 1 Holman Middle School Henrico County
2 Team 2 Holman Middle School Henrico County
3 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
4 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
5 Team 3 Blacksburg Middle School Montgomery County
6 Team 2 Kilmer Middle School Fairfax County
7 Team 1 Kilmer Middle School Fairfax County
8 Team 1 Stuarts Draft Middle School Augusta County
9 Team 1 Col. Fred Cherry Middle School Suffolk City
10 Team 2 Blacksburg Middle School Montgomery County
 
A-29 Structural Engineering (MS)
1 Team 1 E. B. Stanley Middle School Washington County
2 Team 1 Holman Middle School Henrico County
3 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
4 Team 1 Pocahontas Middle School Henrico County
5 Team 1 Moody Middle School Henrico County
6 Team 1 T. Benton Gayle Middle School Stafford County
7 Team 1 Montevideo Middle School Rockingham County
 
A-30 System Control Technology (MS)
1 Team 2 Blacksburg Middle School Montgomery County
2 Team 1 Stuarts Draft Middle School Augusta County
3 Team 1 Western Branch Middle School Chesapeake City
4 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
5 Team 2 Western Branch Middle School Chesapeake City
6 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
7 Team 1 Holman Middle School Henrico County
8 Team 2 Rachel Carson Middle School Fairfax County
9 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
10 Team 1 Pocahontas Middle School Henrico County
 
A-31 Technology Bowl (MS)
1 Team 1 Kilmer Middle School Fairfax County
2 Team 1 Luther Jackson Middle School Fairfax County
3 Team 1 E. B. Stanley Middle School Washington County
4 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
5 Team 1 Wilbur S. Pence Middle School Rockingham County
6 Team 1 Holman Middle School Henrico County
7 Team 1 Louisa County Middle School Louisa County
8 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
9 Team 1 T. Benton Gayle Middle School Stafford County
10 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
 
A-32 Technical Design (MS)
1 Team 2 Kilmer Middle School Fairfax County
2 Team 5 Holman Middle School Henrico County
3 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
4 Team 1 Rachel Carson Middle School Fairfax County
5 Team 4 Holman Middle School Henrico County
6 Team 2 Holman Middle School Henrico County
7 Team 3 Holman Middle School Henrico County
8 Team 1 Holman Middle School Henrico County
9 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
10 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
 
A-33 VEX IQ Robotics (MS)
1 Team 3 Holman Middle School Henrico County
2 Team 4 Holman Middle School Henrico County
3 Team 3 Short Pump Middle School Henrico County
4 Team 2 Holman Middle School Henrico County
5 Team 1 Moody Middle School Henrico County
6 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
7 Team 1 Eagle Ridge Middle School Loudoun County
8 Team 4 Short Pump Middle School Henrico County
9 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
10 Team 2 Short Pump Middle School Henrico County
 
A-34 Video Game Design (MS)
1 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
2 Team 1 Kilmer Middle School Fairfax County
3 Team 1 E. B. Stanley Middle School Washington County
4 Team 1 T. Benton Gayle Middle School Stafford County
5 Team 1 Luther Jackson Middle School Fairfax County
6 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
7 Team 1 Holman Middle School Henrico County
8 Team 1 S. Gordon Stewart Middle School Augusta County
9 Team 1 Stone Hill Middle School Loudoun County
 
A-35 Website Design (MS)
1 Team 1 E. B. Stanley Middle School Washington County
2 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
3 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
4 Team 1 Hickory Middle School Chesapeake City
5 Team 1 Mark Twain Middle School Fairfax County
6 Team 1 Col. Fred Cherry Middle School Suffolk City
 
B-01 3D Animation (HS)
1 Team 1 Kettle Run High School Fauquier County
 
B-02 Animatronics (HS)
1 Team 1 Franklin County High School Franklin County
2 Team 1 Lake Braddock Fairfax County
3 Team 1 Harrisonburg High School Harrisonburg City
4 Team 1 Grassfield High School Chesapeake City
5 Team 1 Colonial Forge High School Stafford County
6 Team 1 Spotswood High School Rockingham County
7 Team 1 Battlefield HS Prince William County
8 Team 1 Deep Run High School Henrico County
9 Team 1 Academies of Loudoun Loudoun Conty
10 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
 
B-03 Architectural Design (HS)
1 Team 1 West Potomac High School Fairfax County
2 Team 1 Academies of Loudoun Loudoun Conty
3 Team 1 Lake Braddock Fairfax County
4 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
5 Team 1 Liberty High School Fauquier County
6 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
7 Team 1 Hayfield Secondary School Fairfax County
 
B-04 Biotechnology Design (HS)
1 Team 1 Hayfield Secondary School Fairfax County
2 Team 1 West Springfield High School Fairfax County
3 Team 1 Harrisonburg High School Harrisonburg City
4 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
5 Team 1 W.T. Woodson High School Fairfax County
6 Team 1 Jamestown High School Williamsburg James City
7 Team 1 Mclean High School Fairfax County
8 Team 1 Edison High School Fairfax County
9 Team 1 Grassfield High School Chesapeake City
10 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
 
B-05 Board Game Design (HS)
1 Team 1 Hayfield Secondary School Fairfax County
2 Team 1 Westfield High School Fairfax County
3 Team 1 Liberty High School Fauquier County
4 Team 1 Glen Allen High School Henrico County
5 Team 1 Kettle Run High School Fauquier County
6 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
7 Team 1 Henrico High School Henrico County
8 Team 1 Massaponax High School Spotsylvania County
9 Team 1 TJ High School For Science And Technology Fairfax County
10 Team 1 Maggie L. Walker Governors School Richmond City
 
B-06 Chapter Team (HS)
1 Team 1 Abingdon High School Washington County
2 Team 1 Harrisonburg High School Harrisonburg City
3 Team 1 Deep Run High School Henrico County
4 Team 1 Louisa County High School Louisa County
5 Team 1 TJ High School For Science And Technology Fairfax County
6 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
7 Team 1 Surry County High School Surry County
8 Team 1 Mountain View High School Stafford County
9 Team 1 Battlefield HS Prince William County
 
B-07 Children's Stories (HS)
1 Team 1 Colonial Forge High School Stafford County
2 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
3 Team 1 Fort Defiance High School Augusta County
4 Team 1 Hayfield Secondary School Fairfax County
5 Team 1 Annandale High School Fairfax County
6 Team 1 Henrico High School Henrico County
7 Team 1 West Potomac High School Fairfax County
8 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
9 Team 1 Deep Run High School Henrico County
10 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
 
B-08 Coding (HS)
1 Team 1 Kettle Run High School Fauquier County
2 Team 1 W.T. Woodson High School Fairfax County
3 Team 1 TJ High School For Science And Technology Fairfax County
4 Team 1 Blacksburg High School Montgomery County
5 Team 1 Deep Run High School Henrico County
6 Team 1 Louisa County High School Louisa County
7 Team 1 Briar Woods High School Loudoun Conty
8 Team 1 Mclean High School Fairfax County
9 Team 1 Rock Ridge High School Loudoun County
10 Team 1 Hayfield Secondary School Fairfax County
 
B-09 Architectural CAD (HS)
1 Tracy Nguyen Hayfield Secondary School Fairfax County
2 Lauren Leonard Kettle Run High School Fauquier County
3 Nicholas Walker Douglas S. Freeman Henrico County
4 Sri Akkineni Highland Springs High School Henrico County
5 Atilia Thomas Harrisonburg High School Harrisonburg City
 
B-10 Engineering CAD (HS)
1 Anthony Spinetta Chantilly High School Fairfax County
2 Russell Desrosier Chantilly High School Fairfax County
3 Daniel Taminger Tabb High School York County
4 Josiah Buck Louisa County High School Louisa County
5 Alexander Molina Hayfield Secondary School Fairfax County
6 Anthony Anastasi Tabb High School York County
7 Dylan Mongold Fort Defiance High School Augusta County
8 Cain Clifton Clifton Fort Defiance High School Augusta County
9 Joshua Crawley Caroline High School Caroline County
10 Bethany Hinshaw Harrisonburg High School Harrisonburg City
 
B-11 Computer Integrated Manufacturing (HS)
1 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
2 Team 1 Deep Run High School Henrico County
3 Team 1 Edison High School Fairfax County
4 Team 2 Chantilly High School Fairfax County
5 Team 1 Nandua High School Accomack County
6 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
7 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
8 Team 2 Deep Run High School Henrico County
 
B-12 Debating Technological Issues (HS)
1 Team 1 TJ High School For Science And Technology Fairfax County
2 Team 1 Harrisonburg High School Harrisonburg City
3 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
4 Team 1 Deep Run High School Henrico County
5 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
6 Team 1 Kempsville High School Virginia Beach
7 Team 2 Harrisonburg High School Harrisonburg City
8 Team 1 Nandua High School Accomack County
9 Team 2 TJ High School For Science And Technology Fairfax County
10 Team 1 Abingdon High School Washington County
 
B-13 Digital Video Production (HS)
1 Team 1 Abingdon High School Washington County
2 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
3 Team 2 Deep Run High School Henrico County
4 Team 2 Turner Ashby High School Rockingham County
5 Team 1 Middlesex High School Middlesex County
6 Team 1 West Potomac High School Fairfax County
7 Team 1 West Springfield High School Fairfax County
8 Team 1 Deep Run High School Henrico County
9 Team 1 Harrisonburg High School Harrisonburg City
10 Team 1 Douglas S. Freeman Henrico County
 
B-14 Dragster Design (HS)
1 Keith Tam Highland Springs High School Henrico County
2 Daniel Taminger Tabb High School York County
3 Praneeth Jacob Highland Springs High School Henrico County
4 Namit Nallapaneni Henrico High School Henrico County
5 Henry Hermes Harrisonburg High School Harrisonburg City
6 Emma Lankford Harrisonburg High School Harrisonburg City
7 Andrew Leonard Tabb High School York County
8 Sujit Kalva Westfield High School Fairfax County
9 Byran Chen Edison High School Fairfax County
10 Stephen Lilly Turner Ashby High School Rockingham County
 
B-15 Engineering Design (HS)
1 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
2 Team 1 West Potomac High School Fairfax County
3 Team 1 Miller School Of Albemarle Charlottesville City
4 Team 1 TJ High School For Science And Technology Fairfax County
5 Team 1 Henrico High School Henrico County
6 Team 1 Glen Allen High School Henrico County
7 Team 1 Rock Ridge High School Loudoun County
8 Team 1 Louisa County High School Louisa County
9 Team 1 Deep Run High School Henrico County
10 Team 1 W.T. Woodson High School Fairfax County
 
B-16 Essays on Technology (HS)
1 Anya Ambarish Academies of Loudoun Loudoun Conty
2 Jadelin Mcleod Harrisonburg High School Harrisonburg City
3 Vaishnavi Srirama Henrico High School Henrico County
4 Alice Xu Blacksburg High School Montgomery County
5 Loren Satterwhite Turner Ashby High School Rockingham County
6 Riley Collins Harrisonburg High School Harrisonburg City
7 Zachre Andrews W.T. Woodson High School Fairfax County
8 Sahil Jaiswal Deep Run High School Henrico County
9 Ashlei Davis Colonial Forge High School Stafford County
10 Sydney Funk Middlesex High School Middlesex County
 
B-17 Extemporaneous Presentation (HS)
1 Kirill Usubyan TJ High School For Science And Technology Fairfax County
2 Senthil Meyyappan Maggie L. Walker Governors School Richmond City
3 Alice Xu Blacksburg High School Montgomery County
4 Caroline Miller Fort Defiance High School Augusta County
5 Maggie Dube Deep Run High School Henrico County
6 Ivana Mensah-Agyekum Harrisonburg High School Harrisonburg City
7 Vishnu Murthy TJ High School For Science And Technology Fairfax County
8 Mahat Palle Chantilly High School Fairfax County
9 Simran Kohli Henrico High School Henrico County
10 Armon Newkirk Norview High School Norfolk City
 
B-18 Fashion Design and Technology (HS)
1 Team 1 Colonial Forge High School Stafford County
2 Team 1 Stone Bridge High School Loudoun County
3 Team 1 Academies of Loudoun Loudoun Conty
4 Team 1 Middlesex High School Middlesex County
5 Team 1 Louisa County High School Louisa County
6 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
7 Team 1 Harrisonburg High School Harrisonburg City
8 Team 1 TJ High School For Science And Technology Fairfax County
9 Team 1 Kettle Run High School Fauquier County
 
B-19 Flight Endurance (HS)
1 Mark Pyatigorskiy Highland Springs High School Henrico County
2 Ved Thakare Highland Springs High School Henrico County
3 Nicholas D'Imperio Chantilly High School Fairfax County
4 Hirsh Sharma Henrico High School Henrico County
5 Sierra Funk Middlesex High School Middlesex County
6 Mira Yoder Harrisonburg High School Harrisonburg City
7 Thomas Shulgan Harrisonburg High School Harrisonburg City
8 Zachary McCoy Edison High School Fairfax County
 
B-20 Forensic Science (HS)
1 Team 1 Edison High School Fairfax County
2 Team 1 TJ High School For Science And Technology Fairfax County
3 Team 1 Blacksburg High School Montgomery County
4 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
5 Team 1 Abingdon High School Washington County
6 Team 1 W.T. Woodson High School Fairfax County
7 Team 1 Harrisonburg High School Harrisonburg City
8 Team 1 Annandale High School Fairfax County
9 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
10 Team 1 James Madison High School Fairfax County
 
B-21 Future Technology Teacher (HS)
1 Senthil Meyyappan Maggie L. Walker Governors School Richmond City
2 Neha Kulshreshtha TJ High School For Science And Technology Fairfax County
3 Gaurav Mantri TJ High School For Science And Technology Fairfax County
4 Naomi Nichols Deep Run High School Henrico County
5 Maansi Taori Chantilly High School Fairfax County
6 Sruthi Sankararaman TJ High School For Science And Technology Fairfax County
7 Alexandra Wong Hayfield Secondary School Fairfax County
8 Nicolas Kerr Chantilly High School Fairfax County
9 Alexis Blankenship Turner Ashby High School Rockingham County
10 Abhay Dharanikota Deep Run High School Henrico County
 
B-22 Geospatial Technology (HS)
1 Team 2 TJ High School For Science And Technology Fairfax County
2 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
3 Team 3 TJ High School For Science And Technology Fairfax County
4 Team 1 Surry County High School Surry County
 
B-23 Music Production (HS)
1 Team 1 Deep Run High School Henrico County
2 Team 1 Hayfield Secondary School Fairfax County
3 Team 1 Maggie L. Walker Governors School Richmond City
4 Team 1 Henrico High School Henrico County
5 Team 1 Harrisonburg High School Harrisonburg City
6 Team 1 West Springfield High School Fairfax County
7 Team 1 Westfield High School Fairfax County
8 Team 1 Granby High School Norfolk City
9 Team 1 West Point High School West Point City
10 Team 1 Nelson County High School Nelson County
 
B-24 On Demand Video (HS)
1 Team 1 Kettle Run High School Fauquier County
2 Team 1 Maggie L. Walker Governors School Richmond City
3 Team 1 Edison High School Fairfax County
4 Team 1 Battlefield HS Prince William County
5 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
6 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
7 Team 1 Briar Woods High School Loudoun Conty
8 Team 1 Fauquier High School Fauquier County
9 Team 1 Grassfield High School Chesapeake City
10 Team 1 Hayfield Secondary School Fairfax County
 
B-25 Photographic Technology (HS)
1 Sierra Funk Middlesex High School Middlesex County
2 Cambria Watwood West Potomac High School Fairfax County
3 Ishraq Quasem Deep Run High School Henrico County
4 Alleigh Visser Jamestown High School Williamsburg James City
5 Amalia Kondeti Henrico High School Henrico County
6 Bethany Hinshaw Harrisonburg High School Harrisonburg City
7 Anna Turtiainen Chantilly High School Fairfax County
8 Brianne Flynn Southampton Academy (2743)
9 Maggie Dube Deep Run High School Henrico County
 
B-26 Prepared Presentation (HS)
1 Neda Rehan Deep Run High School Henrico County
2 Ayca Bulbul Blacksburg High School Montgomery County
3 Sruti Kamarajugadda Deep Run High School Henrico County
4 Likhitha Addagatla TJ High School For Science And Technology Fairfax County
5 Allie Quach Deep Run High School Henrico County
6 Atilia Thomas Harrisonburg High School Harrisonburg City
7 Jadelin Mcleod Harrisonburg High School Harrisonburg City
8 Loren Satterwhite Turner Ashby High School Rockingham County
9 Gracie Belcher West Point High School West Point City
10 Kirill Usubyan TJ High School For Science And Technology Fairfax County
 
B-27 Principles of Technology (HS)
1 Team 1 TJ High School For Science And Technology Fairfax County
2 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
3 Team 1 Battlefield HS Prince William County
4 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
5 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
6 Team 1 Glen Allen High School Henrico County
7 Team 1 Deep Run High School Henrico County
8 Team 1 Surry County High School Surry County
 
B-28 Promotional Design (HS)
1 Devan Patel Deep Run High School Henrico County
2 Irem Sen Chantilly High School Fairfax County
3 Leo Callo Stuarts Draft High School Augusta County
4 Isabelle Ours Turner Ashby High School Rockingham County
 
B-29 SciVis (HS)
1 Team 1 Kettle Run High School Fauquier County
2 Team 1 Academies of Loudoun Loudoun Conty
3 Team 1 TJ High School For Science And Technology Fairfax County
4 Team 1 Henrico High School Henrico County
5 Team 1 Harrisonburg High School Harrisonburg City
6 Team 1 Deep Run High School Henrico County
7 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
8 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
9 Team 1 Battlefield HS Prince William County
10 Team 1 Surry County High School Surry County
 
B-30 Software Development (HS)
1 Team 1 Academies of Loudoun Loudoun Conty
2 Team 1 Briar Woods High School Loudoun Conty
3 Team 1 Louisa County High School Louisa County
4 Team 1 Hayfield Secondary School Fairfax County
5 Team 1 West Potomac High School Fairfax County
6 Team 1 Glen Allen High School Henrico County
 
B-31 Structural Engineering and Design (HS)
1 Team 1 Westfield High School Fairfax County
2 Team 1 Henrico High School Henrico County
3 Team 1 Edison High School Fairfax County
4 Team 1 Glen Allen High School Henrico County
5 Team 1 Liberty High School Fauquier County
6 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
7 Team 1 West Point High School West Point City
8 Team 1 James Wood High School Frederick County
9 Team 1 Stuarts Draft High School Augusta County
10 Team 1 Spotswood High School Rockingham County
 
B-32 System Control Technology (HS)
1 Team 1 Grassfield High School Chesapeake City
2 Team 1 Blacksburg High School Montgomery County
3 Team 1 Hayfield Secondary School Fairfax County
4 Team 1 Mountain View High School Stafford County
5 Team 1 Stuarts Draft High School Augusta County
6 Team 1 Turner Ashby High School Rockingham County
7 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
8 Team 1 Maggie L. Walker Governors School Richmond City
9 Team 1 West Point High School West Point City
10 Team 1 Henrico High School Henrico County
 
B-33 Technology Bowl (HS)
1 Team 1 Louisa County High School Louisa County
2 Team 1 Deep Run High School Henrico County
3 Team 1 Surry County High School Surry County
4 Team 1 Abingdon High School Washington County
5 Team 1 Battlefield HS Prince William County
6 Team 1 Edison High School Fairfax County
7 Team 1 Harrisonburg High School Harrisonburg City
8 Team 1 Kettle Run High School Fauquier County
9 Team 1 Hayfield Secondary School Fairfax County
10 Team 1 Yorktown High School Arlington County
 
B-34 Technology Problem Solving (HS)
1 Team 1 Hayfield Secondary School Fairfax County
2 Team 1 Highland Springs High School Henrico County
3 Team 1 Louisa County High School Louisa County
4 Team 1 Kettle Run High School Fauquier County
5 Team 1 Edison High School Fairfax County
6 Team 1 Deep Run High School Henrico County
7 Team 1 Broadway High School Rockingham County
8 Team 1 Middlesex High School Middlesex County
9 Team 1 James Wood High School Frederick County
10 Team 1 Yorktown High School Arlington County
 
B-35 Transportation Modeling (HS)
1 Eric Li TJ High School For Science And Technology Fairfax County
2 Lily Tso West Springfield High School Fairfax County
3 Sam Rooker Harrisonburg High School Harrisonburg City
4 Daniel Alumbaugh Turner Ashby High School Rockingham County
5 Abhay Dharanikota Deep Run High School Henrico County
6 Josh Alexander Deep Run High School Henrico County
7 Alice Xu Blacksburg High School Montgomery County
8 Steven Goetchius Nandua High School Accomack County
9 Jackson Sturtz West Point High School West Point City
10 Ranae Leiffer Louisa County High School Louisa County
 
B-36 VEX Robotics (HS)
1 Team 1 Rock Ridge High School Loudoun County
2 Team 2 Rock Ridge High School Loudoun County
3 Team 3 Huguenot High School Richmond City
4 Team 1 Mclean High School Fairfax County
5 Team 2 Huguenot High School Richmond City
6 Team 1 Franklin County High School Franklin County
7 Team 2 Briar Woods High School Loudoun Conty
8 Team 1 Huguenot High School Richmond City
9 Team 1 Chantilly High School Fairfax County
10 Team 1 Briar Woods High School Loudoun Conty
 
B-37 Video Game Design (HS)
1 Team 1 Henrico High School Henrico County
2 Team 1 Yorktown High School Arlington County
3 Team 2 Yorktown High School Arlington County
4 Team 2 Henrico High School Henrico County
5 Team 1 West Potomac High School Fairfax County
6 Team 1 Nelson County High School Nelson County
7 Team 1 Grassfield High School Chesapeake City
8 Team 2 Grassfield High School Chesapeake City
9 Team 1 Deep Run High School Henrico County
 
B-38 Webmaster (HS)
1 Team 1 Battlefield HS Prince William County
2 Team 1 Abingdon High School Washington County
3 Team 1 Rock Ridge High School Loudoun County
4 Team 1 Deep Run High School Henrico County
5 Team 1 Louisa County High School Louisa County
 
C-01 Chapter Excellence (MS)
1 Team 1 Blacksburg Middle School Montgomery County
1 Team 1 E. B. Stanley Middle School Washington County
1 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
 
C-02 Chapter Excellence (HS)
1 Team 1 Louisa County High School Louisa County
1 Team 1 TJ High School For Science And Technology Fairfax County
 
C-03 Community Service Award (MS)
1 Team 1 E. B. Stanley Middle School Washington County
1 Team 1 Holman Middle School Henrico County
1 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
 
C-04 Community Service Award (HS)
1 Team 1 Louisa County High School Louisa County
 
C-05 Member of the Year (MS)
1 Defne Olgun Blacksburg Middle School Montgomery County
2 William Collins E. B. Stanley Middle School Washington County
3 Sydney Yarema Holman Middle School Henrico County
4 Zaid Contractor Short Pump Middle School Henrico County
 
C-06 Member of the Year (HS)
1 Walker Bourne Louisa County High School Louisa County
2 Vijay Vadivelmurugan Deep Run High School Henrico County
 
C-09 Century Award (MS)
1 Team 1 Holman Middle School Henrico County
1 Team 1 Short Pump Middle School Henrico County
 
C-12 Commendation Award (HS)
1 Team 1 Louisa County High School Louisa County
 
Advisor Super Outlaw Dragster Challenge
1 Mr. Dub Stansberry (.474 seconds) Thomas Harrison Middle School Harrisonburg
 
Advisor Flight Endurance Challenge
1 Billy Batkins (3 minutes, 48 seconds) Highland Spring High School Henrico County
 
William T. Reed Most Competitive Technosphere Participant Award - Middle School Level
1 Anna Jones
Stuarts Drafts Middle School Augusta County
2 Diya Johar
Holman Middle School Henrico County
3 Evan Tanner
Mark Twain Middle School Fairfax County
4 Defne Olgun
Blacksburg Middle School Montgomery County
5 Ethan Walker
Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
6 Alizon Chavez
Mark Twain Middle School Fairfax County
7 Erik Graulich
Saint Clare Walker Middle School Middlesex County
8 Maureen Keller
Hickory Middle School Chesapeake City
9 Justin Hagen
Mark Twain Middle School Fairfax County
10 Steven Ramsey
Stuarts Draft Middle School Augusta County
 
William T. Reed Most Competitive Technosphere Participant Award - High School Level
1 Senthil Meyyappan
Maggie L. Walker Governor's School Richmond City
2 Alice Xu
Blacksburg High School Montgomery County
3 Daniel Taminger
Tabb High School York County
4 Sierra Funk
Middlesex High School Middlesex County
5 Jadelin Mcleod
Harrisonburg High School Harrisonburg City
6 Kirill Usubyan
Thomas Jefferson High School for Science and Technology Fairfax County
7 Eric Li
Thomas Jefferson High School for Science and Technology Fairfax County
8 Mark Pyatigorsky
Highland Springs High School Henrico County
9 Anthony Spinetta
Chantilly High School Fairfax County
10 Keith Tam
Highland Springs High School Henrico County
 
Arvid W. Van Dyke Outstanding School Awards - Middle School Level
1
Holman Middle School Henrico County
2
Blacksburg Middle School Montgomery County
3
Mark Twain Middle School Fairfax County
4
Short Pump Twain Middle School Henrico County
5
Rachel Carson Middle School Fairfax County
6
Kilmer Middle School Virginia Beach
7
E. B. Stanley School Washington County
8
Stuarts Draft Middle School Augusta County
9
George H. Moddy Middle School Henrico County
10
Pocahontas Middle School Chesterfield County
 
Arvid W. Van Dyke Outstanding School Awards - High School Level
1
Deep Run High School Henrico County
2
Thomas Jefferson High School for Science and Technology Fairfax County
3
Chantilly High School Fairfax County
4
Harrisonburg High School Harrisonburg City
5
Turner Ashby High School Rockingham County
6
Hayfield Secondary School Fairfax County
7
Highland Springs High School Henrico County
8
Henrico High School Henrico County
9
Louisa County High School Louisa County
10
Kettle Run High School Fauquier County
 
Lynn P. Barrier Outstanding School Division Awards - Middle School Level
1
Henrico County Public Schools
2
Fairfax County Public Schools
3
Montgomery County Public Schools
4
Washington County Public Schools
5
Augusta County Public Schools
6
Chesapeake City Public Schools
7
Loudoun County Public Schools
8
Middlesex County Public Schools
9
Stafford County Public Schools
10
Louisa County Public Schools
 
Lynn P. Barrier Outstanding School Division Awards - High School Level
1
Fairfax County Public Schools
2
Henrico County Public Schools
3
Harrisonburg City Public Schools
4
Rockingham County Public Schools
5
Fauquier County Public Schools
6
Louisa County Public Schools
7
Loudoun County Public Schools
8
Richmond City Public Schools
9
Montgomery County Public Schools
10
Washington County Public Schools
 
Marshall O. Tetterton Citation
Victor Terry Staunton River High School Bedford County
 
George R. Willcox Leadership Scholarship
Devan Patel Deep Run High School Henrico County

Updated: 5/6/2019, 5:00 p.m.